HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Regulament

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

 
Reply to this topicStart new topic
> Recomandati-mi Un Rpg
greyhound
mesaj 1 Jun 2003, 10:37 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 31 May 03
Forumist Nr.: 354



Eu joc Diablo acum si e primul RPG pe care-l joc si e pe terminate... Asa ca va rog sa-mi spuneti un RPG bun, constat ca-mi place genul (bine ca am inteles ca Diablo nu e chiar un RPG clasic).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 2 Jun 2003, 05:06 PM
Mesaj #2


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Daca vrei un RPG care sa semene cu Diablo, incearca Dungeon Siege, dar fara sa-ti faci party, mergi numai cu personajul ales initial. (Sau si mai bine incearca Diablo 2 biggrin.gif ).

Pentru un RPG "clasic in viata" eu personal ti-as recomanda Morrowind, chiar daca sint inaintat in el pin' la genunchiul broastei.

(Ma rog, o sa mai fie si alte recomandari, sint sigur, fiecare cu RPG-ul lui favorit, cite capete atitea caciuli).


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 2 Jun 2003, 09:41 PM
Mesaj #3


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Diablo I chiar este un RPG clasic. Diablo II este mai mult orientat pe partea de action - hack&slash.
Ca recomandari, tot Diablo II (si add-on-ul Lord of Distruction) si DS as zice si eu. DS cu party, zic eu, este exact ceea ce lipsea din DII.
Morrowind este excelent, daca sistemul te tine, il recomand de asemenea.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Jun 2003, 09:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 19 Jul 2003, 11:07 AM
Mesaj #4


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Uite alta recomandare: Gothic 2. Lumea parca a innebunit, il joaca in draci, se discuta in draci despre el in forumuri, chiar si in cele romanesti smile.gif , nu exista topic despre Gothic 2 sa nu ajunga (macar) la 3-4 pagini. Poporul cere deja Gothic 3 ...

(Trebuie neaparat sa fac rost de el. De 2, nu de 3. De fapt, si de Gothic 1. O sa reinstalez demoul stravechi de Gothic 1 sa vad ce-mi "spune" acuma. La vremea lui l-am tratat ca pe un shooter banal si m-am luat de niste neni care mincau si ei linistiti intr-o subterana. M-au casapit, scurt. O data, de doua ori, de zece ori. Atunci m-am enervat si am sters demo-ul. smile.gif )


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 8 Aug 2003, 07:09 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Cel mai dinamic, interesant si inteligent creat RPG eu il consider a fi Vampire, The Masquerade - Redeption. Este o frumoasa poveste medievala, ce se continua catre plaiuri mai moderne si contemporane, protagonistul Cristophe find manat, de-alungul sagai, prima oara de credinta cruciata, ca mai apoi, odata devenit Vampir, sa-si caute umanitatea si odata cu aceasta, iubirea vietii sale, ca unic detinatoare a cheii mantuirii cruciatului (Redemption). Antagonistul RPG-ului se regaseste in puternicul voievod Vukodlak, pe care, finalmente, il va infrunta fata in fata. Cine va castiga din acest "unholly struggle" ramane sa descoperiti voi insiva. Este un joc indraznet, avantgardist, dar care garantez personal ca va va tine conectati pana la finalul jocului. Poate fi jucat online, caracterul suportand editarea sa. Va puteti alinia unui clan, asa cum bunaoara eu sunt afiliat ca membru de onoare la unul dintre cele mai mari clanuri italiene (Sabbato Nero), cu statut asemanator cu PGL-ul la CS. Mult succes in (re)descoperirea unui asemenea tip de joc, un gen oarecum uitat probabil si datorita implicarii a forte malefice prin mitologicii vampiri. Trebuie, totusi, ca sa va avertizez din capul locului ca acest joc pe alocuri va va parea dificil, fiindca asa si trebuie sa fie un joc mare si impresionant. Cu rabdare si tenacitate consider ca veti face acest pas in descoperirea si unui alt taram al jocurilor pe PC, unul in care domneste feelingul de calitate, coroborat cu un story line de exceptie, in acompaniamentul inconfundabil al muzicii in stil medieval.

May your path be with thy Kindred...


Martorul Ratiunii!
----------
AVE!
----------

Acest topic a fost editat de Copernic: 8 Aug 2003, 07:13 PM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 4 Sep 2003, 02:46 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Mai exista si optiunea: Baldur's Gate 2. Tot stil diablo numai ca ai de coordonat o echipa.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 5 Sep 2003, 01:43 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



U can play NOX ... is a very good RPG.I finish it and i like it ..is one of the bests.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toro_ro
mesaj 9 Sep 2003, 10:07 AM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 58
Inscris: 1 September 03
Forumist Nr.: 695



vrei rpg adevarat: Fallout I & II, Arcanum ... [nu cred ca au nevoie de prezentare]
am terminat Gothic I, care este de departe un rpg superb, chiar mai fain decat Morrowind...
potzi sa mai joci Neverwinter Nights [continuare 3D de la Baldur's Gate] sau Dungeon Siege...
ar mai fi Evil Islands...si Baldur's Gate 2!
rpg-uri 3d: System Shock 2 si Deus EX [probabil cele mai faine jocuri pe care le-am jucat in viatza mea]

am doar un sfat: joaca prima data rpg-uri 2d, pentru ca dupa ce vei juca unul 3d nu o sa mai ai nervi de sprite-uri...
exemplu: am terminat Dungeon Siege si Neverwinter Nights, am vrut sa joc Baldur's Gate, dar pe la un sfert din joc, pur si simplu m-am plictisit de texturile ... desi jocul este chiar superb

si apropo, Diablo la fel ca si Dungeon Siege, nu este un rpg adevarat, cred ca numele genului hack'n'slash spune destul... [poate am scris gresit...smile.gif]

multa bafta si mult timp...smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toro_ro
mesaj 9 Sep 2003, 10:20 AM
Mesaj #9


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 58
Inscris: 1 September 03
Forumist Nr.: 695



despre morrowind, l-am jucat pana la jumate, moment incare am facut o criza de nervi...
l-am jucat direct dupa ce am terminat gothic I, diferentza este enorma...
morrowind te copleseste prin informatzie si in plus are un sistem de combat, de-a dreptul infect...
exemplu: la inceputul jocului te batzi cu niste sobolani, dadea de 2 ori in ei, pe la jumatatea jocului, cand aveam 100% la skilul sabie, de cate ori dadeam intr-un sobolan?... de 2 ori!...smile.gif)), se pare ca le crestea viatza, ca sa compenseze puterea playerului...ceea ce mi se pare absurd, acesta este si motivul pentru care m-am lasat de joc, m-am saturat de sobolani...
in Gothic I, mostrii nu se refac asha de repede ca in Morrowind, si sunt mult mai diversi... ca nu mentionez resursele necesare pentru Morrowind...altcineva, alta parere?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 9 Sep 2003, 11:54 AM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



cele mai misto rpg-uri pe care le-am jucat sunt baldur's gate 1 si 2
restu ... nu m-au atras
poate diablo


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.agy
mesaj 9 Sep 2003, 12:50 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 197
Inscris: 3 March 03
Din: Dragon's Lair..near the tree of Eternity
Forumist Nr.: 6



Daca te-a atras diablo si prin interfata(isometrica) singurele care le mai poti juca sunt baldur's gate 1,2 si neverwinternights,la care tocmai a aparut un expansion pack si in decembrie apare al doilea.

Restul au perspectiva first or third person.


--------------------
"modul in care culegi,procesezi si folosesti informatia fac diferenta intre invingator si invins!"-Bill Gates
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 9 Sep 2003, 01:34 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



nu numa asta m-a atras
dar nu am gasit inca unul cu poveste frumoasa in afara de morrowind ...


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.agy
mesaj 9 Sep 2003, 09:41 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 197
Inscris: 3 March 03
Din: Dragon's Lair..near the tree of Eternity
Forumist Nr.: 6



NWN are un story destul de captivant,iar grafica si gameplayul sunt usor diferite...s-ar putea sa-ti placa,s-ar putea sa nu.

Ai un singur erou,insa mai multe posibilitati pentru el(spre deosebire de baldur's gate unde ai un party..sau diablo chiar).

Oricum,personal mie imi place mai mult asha,si pot zice ca NWN si BG series sunt singurele rpguri care m-au atras.

Morrowind este bun,insa are ceva cerinte de sistem.Gothic nu mi-a plcut sad.gif desi toti l-au laudat.

Acest topic a fost editat de dr.agy: 9 Sep 2003, 09:43 PM


--------------------
"modul in care culegi,procesezi si folosesti informatia fac diferenta intre invingator si invins!"-Bill Gates
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 9 Sep 2003, 10:03 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



l-am jucat

dar aveam comp slab si nu mergea prea bine
si l-am abandonat


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 9 Sep 2003, 10:19 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



greyhound, eu iti recomand sa ramai la diablo 2, dar sa incerci sa il joci pe net. e cu totul altceva.
pentru detalii intra si tu pe forumul celor de la gameszone.ro. momentan sunt doua servere neoficiale de d2.

pentru singleplayer poti incerca noul patch 1.10; il gasesti pe diabloii.net
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 9 Sep 2003, 10:32 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



mah diablo 2 e frumos dupa ce il termini odata , de 2 ori , de 5 ori , da hai sa fim seriosi .... povestea se monitonizeaza la un moment dat


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 12 Sep 2003, 11:27 PM
Mesaj #17


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Un rpg super-complex, pentru cei care stiu sa aprecieze si altceva decit grafica la un joc. Va avertizez ca e foarte greu de jucat chiar si dupa ce inveti lucrurile importante. L-am jucat cred de mii de ori si l-am terminat de 2 ori:

Ancient Domains of Mistery

Merita... si incape pe o discheta!!

Il puteti downloada de la http://www.adom.de


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 13 Sep 2003, 10:51 AM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



vreau si eu sa mai pun mana pe baldur's gate 1
unde il gaseeesc?


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 13 Sep 2003, 10:56 AM
Mesaj #19


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Oficial wink.gif il gasesti la Sony Megastore (in Unirea, etajul 3), asta daca esti din Bucuresti ... jocul e sold-out si costa undeva intre 290.00 si 490.000.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 26 Jul 2004, 01:58 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Sacred... daca ti-a placut diablo o sa iti placa si asta . E 3D si are si un story frumos.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 Jul 2004, 09:43 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Morrowind, ci toate add-onurile


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 2 Aug 2004, 12:37 AM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Morrowind, yep ...

Diablo nu e un rpg in toata puterea cuvantului.

Dar daca ti-a placut diablo poti incerca si Mu Online, un MMORPG cu grafica mai buna (pe alocuri) ca Diablo si ceva mai complex.

Baldur's Gate-urile si add-onurile lor, IceWind Dale-urile si addon-urile lor ...

Eventual Neverwinter Nights (urmasul Baldur's-urilor) desi foarte usor si subtire.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 2 Sep 2004, 08:32 AM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Pt cine vrea Gothic sa ma contacteze la fel si pt Sacred ..... care sincer e frumos ( povestea e putin cam trasa de par ) dar iese acusica patchul underworld care ..... abia astept de asemenea am si Diablo 2 +lod si un druid care nu l-am dus prea departe dar am doua jordan stone pe el si o casca care nu mai imi amintesc prea bine ce era cu ea smile.gif) dar am 4 artefacte care dau +1 la toate skill-urile


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 08:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman