HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Evanghelia Dupa Iuda
vitalic sprincea...
mesaj 19 Apr 2006, 05:35 PM
Mesaj #36


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



conform noului testament Iuda s-ar fi spanzurat indata dupa prinderea lui isus, straniu ca ar mai fi putut impartasi cuiva 'evanghelia asta" sau si-ar fi scris amintirle...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Apr 2006, 05:53 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pentru amatorii de mistere !

NatGeo Channel :

24/04 22:00 : Biblia secreta : Cavalerii Templieri, Luptatorii Domnului
25/04 22:00 : Biblia secreta : Rivalii lui Iisus
26/04 22:00 : Biblia secreta : Apocalipsa


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 May 2006, 12:59 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



- ma incearca aceiasi dezamagire a discutilor fara continut si in special corelate de aspecte exterioare, de fatada, de apararea unor dogme (personale sau "oficiale"), dar nu se priveste in esenta situatiei in sine. sad.gif

- unii apara dogma oficiala, altii apara alte dogme mai putin oficiale, samd. In realitate, in profunzime, avem de tras niste concluzii "privind" dincolo de evenimentele si mai ales "imaginile" care ni se afiseaza.

- avem o emisiune. Subiectul ei este o asa zisa evanghelie. Avem niste "doctori" care isi dau cu parerea, comenteaza si argumenteaza pe tema "autenticitatii" evangheliei si a continutului ei, dar, atentie, si pe teme ce sint in afara ei (cum ar fi de ex. motivatia antisemitismului, anumite alegeri ale lui hitler, etc). Deci, care e cauza, motivatia, scopul si finalitatea acestei emisiuni si cine sta in spatele ei ? "Stiinta" ?

Acum, iata care e parerea mea personala legata de aceasta evanghelie si alte "emisiuni" si "descoperiri" ale acelor "doctori" si "cercetatori":

- finalitatea acestor actiuni este DEMITIZAREA "persoanei" Iisus si transformarea Lui din Fiul lui Dumnezeu, sau Invatator Divin, samd, in "omul isus", cu limitele si problemele lui ... care nu merita sa-i acordam atita importanta si valoare si cu atit mai putin sa speram ceva de la El, sau de la o asa zisa "a doua venire a Lui". Cui ii este frica de a doua venire a lui Iisus ? blink.gif

- modalitatea de obtinere a acestei finalitati este prin folosirea MANIPULARII, MINCIUNII si prin DEVIEREA atentiei de la autenticitatea spirituala a lui Iisus. In decursul sutelor si miilor de ani, dusmanii lui Dumnezeu au distrus invatatura spirituala autentica a lui Iisus si au uzurpat diferitele biserici si religii de factura crestina atit de mult, incit, dupa cum se si vede/cintareste, in ziua de azi aceasta nu mai are forta si viata necesara, dar nici autenticitatea necesara, de a trezi spiritual oamenii, credinciosii. Singura modalitate autentica si eficienta de trezire spirituala crestina a ramas de ani si ani de zile, raportarea DIRECTA la Iisus. In acest fel au putut sa mai apara si putinii/rarii sfinti crestini din ultimii zeci/sute de ani. Deci tinta principala a dusmanilor lui Dumnezeu, cei care au dat ordin pt. "descoperirea", "autentificarea" si "raspindirea" acestor "documente secrete" si "evanghelii de carton" (iuda, Magdalena, codul lui davinci etc), este Iisus, sau mai precis, raspindirea unei stari de confuzie, incertitudine si neincredere in SFINTENIA si INALTIMEA spirituala a lui Iisus, pt. ca oamenii sa nu mai aibe nici macar aceasta "portita" catre Dumnezeu. Toate aceste actiuni sint cu bataie lunga, tintind si actuala generatie, insa IN SPECIAL sint tntite generatile care vor urma sau sint in crestere, pt. ca ei vor creste cu aceste "idei deviante" care se vor implementa mult mai usor in mintea lor (fata de dogmele unor "crestini puritani" ce nu accepta aceasta viziune devianta), pt. ca, nu-i asa, "ASA A SPUS LA TELEVIZOR" si tot ce se spune la televizor e adevarul curat si astea sint "descoperirile" "stiintei" si nu te pui cu stiinta. Mintile si constiinta tinerilor va fi corupta si deviata in asa fel incit peste ani, chiar si Iisus daca ar apare in fata lor ei il vor nega pe El sau spusele/actiunile Lui.

- o alta tinta cu bataie lunga este de data asta de factura oculta, initiatica. Se stie ca omul care se roaga, mai ales cind se roaga (mediteaza) la unison, atrage in fiinta sa (aura personala) si in mediul inconjurator, chiar si la nivel teritorial, sau chiar planetar (aura planetei), manifestarea Duhului Sfint, sau cum ar spune altii Energia Suprema a lui Dumnezeu, ceea ce nu e pe placul dusmanilor lui Dumnezeu, pt. ca indirect aceste acumulari energetice divine transorma spiritual constiintele oamenilor si pregatesc calea venirii lui Iisus si le zadarnicesc lor planurile miselesti. Pt. ei evenimente planetare precum Pastele, Craciunul si alte evenimente crestine mai importante, sint precum ai picura pe ei cu acid. Cam asa sint energiile divine pt. aceste fiinte meschine si dusmani ai lui Dumnezeu, si ai spiritualitatii autentice in general. In momentul in care oamenii nu il vor mai privi pe Iisus ca o fiinta divina, credinta lor va fi mica, sarbatorile crestine vor deveni doar niste sarbatori comerciale si fara Duhul lui Dumnezeu. Acum, prin intermediul acestor emisiuni, milioanele de oameni care incep sa se indoiasca de autenticitatea spirituala a lui Iisus, emit prin gindurile lor o energie mentala colosal de mare, care, in timp, va cuprinde si mintile si constiintele altora, iar aceasta "idee deviata" se va raspindi precum "virusul" si va cuprinde mintile celor slabi si necopti si chiar si ale copiilor, tinara generatie, etc. Asta "actiune oculta" e cu adevarat "lovitura de gratie" pe care o dau acesti dusmani ai lui Dumnezeu prin intermediul mass mediei, mai ales a celei televizate, unde manipularea auditiva se combina f. usor cu cea vizuala si efectele sint cu mult mai mari decit prin mass media scrisa, sau chiar cea audio (radio). Toate aceste emisiuni cu asa zise "descoperiri" de fapt asta si tintesc, distrugerea spiritualitatii autentice si a credintei oamenilor in cele spirituale si in modelele divine ale acestei planete, modele in rindul carora Iisus are se pare primul loc ca si dorinta de distrugere a "imaginii Sale sacre". Am asistat si vom asista in coninuare la denigrarea si demitizarea si altor modele divine. Chiar si "nevinovatele" caricaturi cu Profetul sint neintimplator aruncate pe piata devoratorilor de mass media. Se obtin mai multe efecte f. utile dusmanilor lui Dumnezeu. 1. milioane de oameni vor ride de Profet in ipostazele mizere in care il pun acele caricaturi. 2. milioanele de musulmani se revolta si actioneaza in mod extremist, producind o noua si uriasa energie de dezbinare, ura si dusmanie intre popoarele si membri religiilor acestei planete. 3. se emite un cimp subtil de energie malefica colosal de mare prin aceste reactii ale unora si altora, in loc sa se produca acumulari de energii divine, de iubire, pace, intelegere si unitate. "Divide et Empera". Vi se pare cunoscuta aceasta "tactica" ? Cine conduce la ora actuala aceasta planeta si aceasta lume ... si prin intermediul cui si cu ce metode si instrumente? hh.gif

- cine are interesul sa faca aceasta abominabila manipulare ? Dusmanii lui Dumnezeu. Cine sint acesti dusmani ai lui Dumnezeu ? Cei ce, printre altele, au acces la mass media, sau chiar le au sub control, adica le apartin. Cui apartin aceste trusturi de presa nationale si internationale ? Edinide vorbeste de un asa zis "jidanism". Eu personal l-as numi mai degraba "sionism". Nu degeaba autenticii credinciosi evrei si nu numai ei se opun sionistilor si dominatiei lor mondiale care le este favorizata prin acapararea unor functii cheie in finanta mondiala (sau chiar le apartine aceasta finanta mondiala), cea politica, armata si in toate locurile de conducere si coordonare nationale si internationale. Cu alte cuvinte, acesti sionisti au "oameni" infiltrati peste tot. Atentie, a nu se face confuza GRAVA de a echivala termenul de sionist cu acela de evreu, sau acela de "jidovism" (folosit de edinide) cu cel de iudaism. E vorba de sionismul mondial, acela care doreste implementarea asa zisei Noii Ordini Mondiale, ce urmatesc sa impuna umanitatii un guvern unic mondial, o armata unica, o monede unica si evident, o religie unica. Cine le sta in cale ? Iisus si a lui AUTENTICA invatatura spirituala. Nu le este frica de cea asa zis oficiala, pt. ca e deja "moarta" si "corupta" si nici nu mai trebuie s-o apere cumva, pt. ca deja exista fanaticii si habotnicii sustinatori ai ei.

- repet, inca odata, TINTA acestor atacuri murdare si miselesti este Iisus si credinta oamenilor in spiritualitatea inalta a Lui.

- imi este si jena sa comentez ineptiile vehiculate in asa zisa "evanghelie" a lui iuda TRADATORUL.

- ceea ce este demn de remarcat, dorinta de a "salva aparentele" asa zisei atitudini antisemite a omenirii, care cica ar fi impusa oamenilor din cauza tradarii lui Iuda. In realitate, nu iuda este adevaratul si mai ales singurul tradator si rastignitor, ci fariseii vremurilor acelea, care erau EVREI. Eu personal nu cred ca in decursul vremurilor oamenii au avut o atitudine "anti-semita" datorita lui iuda sau fariselor. Dar asta oricum tine de viziunea fiecaruia, interesant este de inteles insa de ce niste "cercetatori" si "doctori" doresc sa ne "vindece" de anti-semitism si trag sforile direct si indirect pe aceasta moneda ? In cazul in care nu ati fost atenti la numele acelor "doctori" (care sint cam aceiasi la toate aceste asa zise "descoperiri" expuse la NatGeo) sint nume de evrei. De ce vor acei evrei sa aduca lumina in cazul lui Iisus si al Bibliei, cind, in general vorbind, evreii se opun cu vehementa lui Iisus si crestinismului (din cite am inteles sint invatati din scoala si in educatia lor in general sa-l respinga pe Iisus si crestinismul in general) ? Cum si de ce fac ei acum pe "bunii crestini" sau pe iubitori de adevar ?

- in opinia mea aceasta actiune a lor nu are nimic comun cu gnosticism sau asa zisul crestinism gnostic, ci cu dorinta de a distruge orice urma de spiritualitate si de model divin de pe aceasta planeta. Partea cu disputa dintre crestinismul dogmatic vs crestinismul gnostic este o alta diversiune prin care se urmareste (continua) dezbinarea intre oameni si intre crestini si nu numai intre ei.

- le sugerez celor care vor sa inteleaga mai mult din cele ce se petrec in zilele noastre sa vada dincolo de evenimente si mai ales cele amplu mediatizate in mass media, pt. ca in spatele lor se gasesc alte motive si chiar devierea de la aspecte mult mai grave. Vrem nu vrem, majoritatea mass mediei se afla in miinile dusmanilor lui Dumnezeu care ne ofera ce vor ei, cum vor si si cind vor ei anumite informatii. Sa nu va mirati de nenumaratele "descoperiri" care se vor face si chiar vor da peste cap intreg esafodajul "dogmei oficiale" crestine de nu conteaza de "rit". Ca sa obtii un razboi e simplu. Ii instigi pe unii impotriva altora, iti dai singur niste bombe in cap, iti darimi niste WTC si apoi dai vina pe "terorismul mondial" si ataci ce tara vrei tu pt. a "rezolva problema terorismului international".



--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 May 2006, 12:59 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 15 May 2006, 08:12 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cum asa, despre masoni nimic ? laugh.gif

Acest topic a fost editat de March: 15 May 2006, 08:59 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 15 May 2006, 02:38 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (vitalic sprinceana @ 19 Apr 2006, 07:35 PM)
conform noului testament Iuda s-ar fi spanzurat indata dupa prinderea lui isus, straniu ca ar mai fi putut impartasi cuiva 'evanghelia asta" sau si-ar fi scris amintirle...

Nu s-au gandit la varianta asta ...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 May 2006, 03:51 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (March @ 15 May 2006, 10:12 AM)
Cum asa, despre masoni nimic ? laugh.gif

- pt. asta tu ai deja oglinda


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 21 Oct 2006, 10:33 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



...si totusi abia acum am vazut si eu renumitul reportaj pe NG.

zilele trecute mi se facuse dor, pana la lacrimi, de un prieten care s-a sinucis in mai a.c. el ne vorbea ca spiritul lui se simte inchis in trup, ca vietii pamantene nu ii gaseste rostul.
de ce tocmai intr-un astfel de moment, rasfoind tv-ul, trebuia sa dau de acest documentar? sa il vad chiar de la inceput?
nu am putut lua decat la modul personal cuvintele de acolo.

voi v-ati inmormant vreun prieten? ati fost pusi in situatia de a suna sa anuntati ca prietenul vostru comun nu mai este si sa nu puteti rosti nimic dupa "te-am sunat pentru ca"...? sa vreti sa nu il fi cunoscut pentru a nu va mai durea lipsa? sa va spuneti, daca l-as fi crezut...daca as fi stiut cu cata credinta spune cuvintele acelea despre moarte...? ati cunoscut personal, ati iubit in mod direct, un om ce apoi a murit pentru credinta sa?

daca raspunsul va este nu, atunci, va rog, sa nu imi comentati cuvintele de mai jos. nici macar sa nu incercati sa le intelegeti. doar ascultati-le.
daca raspunsul va este da, atunci, va rog, sa-mi spuneti unde gresesc.

intrebarea din finalul reportajului, mi s-a parut una buna. de ce credem ceea ce credem?

trebuie sa credem in ceea ce vine din noi, in sentimentele noastre, in aceea licarire ce o avem cand ne gandim la Dumnezeu, in ratiunea noastra. ori, daca acestea vin in contradictie cu ceea ce lumea crede, cu ceea ce prietenii nostri cred, cu ceea ce altii vor sa credem, nu e problema noastra.
Dumnezeu are cu fiecare o relatie personala. despre Dumnezeul in care crezi nu poti vorbi decat personal. altfel, nu e credinta, e doar ceva imprumutat de la parinti, de la societate.
asadar, la intrebare, un singur raspuns, pentru ca e personal.

care e relatia mea cu Dumnezeu? ar fi offtopic de as raspunde.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 13 Jan 2007, 02:34 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Evanghelia dupa Iuda este o scriere tipica pentru curentul gnostic. Pentru cei care nu cunosc, doctrina gnostica e putin diferita de cea crestina. In crestinism apare Dumnezeu Creatorul, cel care zideste lumea si care zideste pe om din tarana. Omul devine templul lui Dumnezeu. Crima e considerate pacat, pentru ca 'saboteaza' lucrarea lui Dumnezeu.

Viziunea gnosticilor era radical diferita. Creatorul nu este Dumnezeu, ci diavolul. Dumnezeu este doar creatorul entitatilor care se zbat in inchisoarea de carnte (eoni). Crima capata un statut apare, caci ucigand pe cineva nu faci decat sa-l eliberezi din inchisoare. Este si 'secretul' pe care Iisus il impartaseste lui Iuda, atunci cand il indeamna sa-l tradeze. Este si motivul pentru care Iisus e infatisat la Cina facand haz de apostoli: voi va inchinati de fapt diavolului. E greu de spus cum primii gnostici rezolvau contradictia: a ucide e un lucru bun pentru cel ucis, dar e totusi o fapta rea - caci provoaca suferinta - si e o satisfacite data diavolului.

Evanghelia dupa Iuda in fapt o falsa evanghelie. Evangheliile canonice - care sunt cu mult mai vechi - sunt centrate pe viata lui Iisus, incercand o restaurare a evenimentelor. In scrierile gnostice nu exista decat foarte putine evenimente. 99,9% e ocupat de doctrina, de 'marele secret', si anume ca ei, gnosticii, fii luminii, lupta impotriva diavolului si a agentilor sai. Descoperirile documentelor de la Nag Hammadi au scos la lumina nu doar scrieri religioase, ci si un exemplar din Politica lui Platon. Nu ne e greu sa deducem care e calapodul acestor pseudo-evanghelii: ele sunt confectionate dupa modelul celebrelor dialoguri, in care Ucenicul (Iuda, Maria Magdalena, Ioan) intreaba si Maestrul (Iisus) raspunde. Existenta in text a termenului de evanghelie - termen care lipseste din scrierile vechi acceptate - ar fi singura legatura cu scrierile de acest tip. In rest toate faptele si scenele cu care ne-am obisnuit in cazul evangheliilor clasice sunt inlocuite cu o lunga dizertatie, despre initiere, diavol si lupta secreta impotriva acestuia.

Acestea sunt 'amanunte' care au 'scapat' documentarului de pe National Geographic. In mod surprinzator, cine urmareste emisiunile de limba maghiara de pe TVR 1 a putut urmari o frumoasa masa rotunda, cu invitati autohtoni, mult mai bine documentati decat colegii lor de pe NG.

Acest topic a fost editat de Figaro: 13 Jan 2007, 02:37 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Jan 2007, 02:58 AM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Figaro

QUOTE
Existenta in text a termenului de evanghelie - termen care lipseste din scrierile vechi acceptate -

Multumesc pt info despre gnostici. Stiam ca e ceva inafara de Biblie, da' nu m-am obosit sa caut.
Referitor la "Evanghelie" ai gresit informatia.
"Termenul" Evanghelie este gr. εύαγγέλιον si este folosit de 76 de ori in NT.

εύαγγέλιον=GOSPEL(eng.)

1 Matthew 4:23 And Jesus went about all Galilee, teaching in their synagogues, and preaching the gospel of the kingdom, and healing all manner of sickness and all manner of disease among the people.

2 Matthew 9:35 And Jesus went about all the cities and villages, teaching in their synagogues, and preaching the gospel of the kingdom, and healing every sickness and every disease among the people.

3 Matthew 11:5 The blind receive their sight, and the lame walk, the lepers are cleansed, and the deaf hear, the dead are raised up, and the poor have the gospel preached to them.

4 Matthew 24:14 And this gospel of the kingdom shall be preached in all the world for a witness unto all nations; and then shall the end come.

5 Matthew 26:13 Verily I say unto you, Wheresoever this gospel shall be preached in the whole world, there shall also this, that this woman hath done, be told for a memorial of her.

6 Mark 1:1 The beginning of the gospel of Jesus Christ, the Son of God;

7 Mark 1:14 Now after that John was put in prison, Jesus came into Galilee, preaching the gospel of the kingdom of God,

8 Mark 1:15 And saying, The time is fulfilled, and the kingdom of God is at hand: repent ye, and believe the gospel.

9 Mark 8:35 For whosoever will save his life shall lose it; but whosoever shall lose his life for my sake and the gospel's, the same shall save it.

10 Mark 10:29 And Jesus answered and said, Verily I say unto you, There is no man that hath left house, or brethren, or sisters, or father, or mother, or wife, or children, or lands, for my sake, and the gospel's,

11 Mark 13:10 And the gospel must first be published among all nations.

12 Mark 14:9 Verily I say unto you, Wheresoever this gospel shall be preached throughout the whole world, this also that she hath done shall be spoken of for a memorial of her.

13 Mark 16:15 And he said unto them, Go ye into all the world, and preach the gospel to every creature.

14 Luke 4:18 The Spirit of the Lord is upon me, because he hath anointed me to preach the gospel to the poor; he hath sent me to heal the brokenhearted, to preach deliverance to the captives, and recovering of sight to the blind, to set at liberty them that are bruised,

15 Luke 7:22 Then Jesus answering said unto them, Go your way, and tell John what things ye have seen and heard; how that the blind see, the lame walk, the lepers are cleansed, the deaf hear, the dead are raised, to the poor the gospel is preached.

16 Luke 9:6 And they departed, and went through the towns, preaching the gospel, and healing every where.

17 Luke 20:1 And it came to pass, that on one of those days, as he taught the people in the temple, and preached the gospel, the chief priests and the scribes came upon him with the elders,

18 Acts 8:25 And they, when they had testified and preached the word of the Lord, returned to Jerusalem, and preached the gospel in many villages of the Samaritans.

19 Acts 14:7 And there they preached the gospel.

20 Acts 14:21 And when they had preached the gospel to that city, and had taught many, they returned again to Lystra, and to Iconium, and Antioch,

21 Acts 15:7 And when there had been much disputing, Peter rose up, and said unto them, Men and brethren, ye know how that a good while ago God made choice among us, that the Gentiles by my mouth should hear the word of the gospel, and believe.

22 Acts 16:10 And after he had seen the vision, immediately we endeavoured to go into Macedonia, assuredly gathering that the Lord had called us for to preach the gospel unto them.

23 Acts 20:24 But none of these things move me, neither count I my life dear unto myself, so that I might finish my course with joy, and the ministry, which I have received of the Lord Jesus, to testify the gospel of the grace of God.

24 Romans 1:1 Paul, a servant of Jesus Christ, called to be an apostle, separated unto the gospel of God,

25 Romans 1:9 For God is my witness, whom I serve with my spirit in the gospel of his Son, that without ceasing I make mention of you always in my prayers;

26 Romans 1:15 So, as much as in me is, I am ready to preach the gospel to you that are at Rome also.

27 Romans 1:16 For I am not ashamed of the gospel of Christ: for it is the power of God unto salvation to every one that believeth; to the Jew first, and also to the Greek.

28 Romans 2:16 In the day when God shall judge the secrets of men by Jesus Christ according to my gospel.

29 Romans 10:15 And how shall they preach, except they be sent? as it is written, How beautiful are the feet of them that preach the gospel of peace, and bring glad tidings of good things!

30 Romans 10:16 But they have not all obeyed the gospel. For Esaias saith, Lord, who hath believed our report?

31 Romans 11:28 As concerning the gospel, they are enemies for your sakes: but as touching the election, they are beloved for the father's sakes.

32 Romans 15:16 That I should be the minister of Jesus Christ to the Gentiles, ministering the gospel of God, that the offering up of the Gentiles might be acceptable, being sanctified by the Holy Ghost.

33 Romans 15:19 Through mighty signs and wonders, by the power of the Spirit of God; so that from Jerusalem, and round about unto Illyricum, I have fully preached the gospel of Christ.

34 Romans 15:20 Yea, so have I strived to preach the gospel, not where Christ was named, lest I should build upon another man's foundation:

35 Romans 15:29 And I am sure that, when I come unto you, I shall come in the fulness of the blessing of the gospel of Christ.

36 Romans 16:25 Now to him that is of power to stablish you according to my gospel, and the preaching of Jesus Christ, according to the revelation of the mystery, which was kept secret since the world began,

37 1 Corinthians 1:17 For Christ sent me not to baptize, but to preach the gospel: not with wisdom of words, lest the cross of Christ should be made of none effect.

38 1 Corinthians 4:15 For though ye have ten thousand instructers in Christ, yet have ye not many fathers: for in Christ Jesus I have begotten you through the gospel.

39 1 Corinthians 9:12 If others be partakers of this power over you, are not we rather? Nevertheless we have not used this power; but suffer all things, lest we should hinder the gospel of Christ.

40 1 Corinthians 9:14 Even so hath the Lord ordained that they which preach the gospel should live of the gospel.

41 1 Corinthians 9:16 For though I preach the gospel, I have nothing to glory of: for necessity is laid upon me; yea, woe is unto me, if I preach not the gospel!

42 1 Corinthians 9:17 For if I do this thing willingly, I have a reward: but if against my will, a dispensation of the gospel is committed unto me.

43 1 Corinthians 9:18 What is my reward then? Verily that, when I preach the gospel, I may make the gospel of Christ without charge, that I abuse not my power in the gospel.

44 1 Corinthians 9:23 And this I do for the gospel's sake, that I might be partaker thereof with you.|

45 1 Corinthians 15:1 Moreover, brethren, I declare unto you the gospel which I preached unto you, which also ye have received, and wherein ye stand;

46 2 Corinthians 2:12 Furthermore, when I came to Troas to preach Christ's gospel, and a door was opened unto me of the Lord,

47 2 Corinthians 4:3 But if our gospel be hid, it is hid to them that are lost:

48 2 Corinthians 4:4 In whom the god of this world hath blinded the minds of them which believe not, lest the light of the glorious gospel of Christ, who is the image of God, should shine unto them.

49 2 Corinthians 8:18 And we have sent with him the brother, whose praise is in the gospel throughout all the churches;

50 2 Corinthians 9:13 Whiles by the experiment of this ministration they glorify God for your professed subjection unto the gospel of Christ, and for your liberal distribution unto them, and unto all men;

51 2 Corinthians 10:14 For we stretch not ourselves beyond our measure, as though we reached not unto you: for we are come as far as to you also in preaching the gospel of Christ:

52 2 Corinthians 10:16 To preach the gospel in the regions beyond you, and not to boast in another man's line of things made ready to our hand.

53 2 Corinthians 11:4 For if he that cometh preacheth another Jesus, whom we have not preached, or if ye receive another spirit, which ye have not received, or another gospel, which ye have not accepted, ye might well bear with him.

54 2 Corinthians 11:7 Have I committed an offence in abasing myself that ye might be exalted, because I have preached to you the gospel of God freely?

55 Galatians 1:6 I marvel that ye are so soon removed from him that called you into the grace of Christ unto another gospel:

56 Galatians 1:7 Which is not another; but there be some that trouble you, and would pervert the gospel of Christ.

57 Galatians 1:8 But though we, or an angel from heaven, preach any other gospel unto you than that which we have preached unto you, let him be accursed.

58 Galatians 1:9 As we said before, so say I now again, if any man preach any other gospel unto you than that ye have received, let him be accursed.

59 Galatians 1:11 But I certify you, brethren, that the gospel which was preached of me is not after man.

60 Galatians 2:2 And I went up by revelation, and communicated unto them that gospel which I preach among the Gentiles, but privately to them which were of reputation, lest by any means I should run, or had run, in vain.

61 Galatians 2:5 To whom we gave place by subjection, no, not for an hour; that the truth of the gospel might continue with you.

62 Galatians 2:7 But contrariwise, when they saw that the gospel of the uncircumcision was committed unto me, as the gospel of the circumcision was unto Peter;

63 Galatians 2:14 But when I saw that they walked not uprightly according to the truth of the gospel, I said unto Peter before them all, If thou, being a Jew, livest after the manner of Gentiles, and not as do the Jews, why compellest thou the Gentiles to live as do the Jews?

64 Galatians 3:8 And the scripture, foreseeing that God would justify the heathen through faith, preached before the gospel unto Abraham, saying, In thee shall all nations be blessed.

65 Galatians 4:13 Ye know how through infirmity of the flesh I preached the gospel unto you at the first.

66 Ephesians 1:13 In whom ye also trusted, after that ye heard the word of truth, the gospel of your salvation: in whom also after that ye believed, ye were sealed with that holy Spirit of promise,

67 Ephesians 3:6 That the Gentiles should be fellowheirs, and of the same body, and partakers of his promise in Christ by the gospel:

68 Ephesians 6:15 And your feet shod with the preparation of the gospel of peace;

69 Ephesians 6:19 And for me, that utterance may be given unto me, that I may open my mouth boldly, to make known the mystery of the gospel,

70 Philippians 1:5 For your fellowship in the gospel from the first day until now;

71 Philippians 1:7 Even as it is meet for me to think this of you all, because I have you in my heart; inasmuch as both in my bonds, and in the defence and confirmation of the gospel, ye all are partakers of my grace.

72 Philippians 1:12 But I would ye should understand, brethren, that the things which happened unto me have fallen out rather unto the furtherance of the gospel;

73 Philippians 1:17 But the other of love, knowing that I am set for the defence of the gospel.

74 Philippians 1:27 Only let your conversation be as it becometh the gospel of Christ: that whether I come and see you, or else be absent, I may hear of your affairs, that ye stand fast in one spirit, with one mind striving together for the faith of the gospel;

75 Philippians 2:22 But ye know the proof of him, that, as a son with the father, he hath served with me in the gospel.

Philippians 4:3 And I intreat thee also, true yokefellow, help those women which laboured with me in the gospel, with Clement also, and with other my fellowlabourers, whose names are in the book of life.

77 Philippians 4:15 Now ye Philippians know also, that in the beginning of the gospel, when I departed from Macedonia, no church communicated with me as concerning giving and receiving, but ye only.

78 Colossians 1:5 For the hope which is laid up for you in heaven, whereof ye heard before in the word of the truth of the gospel;

79 Colossians 1:23 If ye continue in the faith grounded and settled, and be not moved away from the hope of the gospel, which ye have heard, and which was preached to every creature which is under heaven; whereof I Paul am made a minister;

80 1 Thessalonians 1:5 For our gospel came not unto you in word only, but also in power, and in the Holy Ghost, and in much assurance; as ye know what manner of men we were among you for your sake.

81 1 Thessalonians 2:2 But even after that we had suffered before, and were shamefully entreated, as ye know, at Philippi, we were bold in our God to speak unto you the gospel of God with much contention.

82 1 Thessalonians 2:4 But as we were allowed of God to be put in trust with the gospel, even so we speak; not as pleasing men, but God, which trieth our hearts.

83 1 Thessalonians 2:8 So being affectionately desirous of you, we were willing to have imparted unto you, not the gospel of God only, but also our own souls, because ye were dear unto us.

84 1 Thessalonians 2:9 For ye remember, brethren, our labour and travail: for labouring night and day, because we would not be chargeable unto any of you, we preached unto you the gospel of God.

85 1 Thessalonians 3:2 And sent Timotheus, our brother, and minister of God, and our fellowlabourer in the gospel of Christ, to establish you, and to comfort you concerning your faith:

86 2 Thessalonians 1:8 In flaming fire taking vengeance on them that know not God, and that obey not the gospel of our Lord Jesus Christ:

87 2 Thessalonians 2:14 Whereunto he called you by our gospel, to the obtaining of the glory of our Lord Jesus Christ.

88 1 Timothy 1:11 According to the glorious gospel of the blessed God, which was committed to my trust.

89 2 Timothy 1:8 Be not thou therefore ashamed of the testimony of our Lord, nor of me his prisoner: but be thou partaker of the afflictions of the gospel according to the power of God;

90 2 Timothy 1:10 But is now made manifest by the appearing of our Saviour Jesus Christ, who hath abolished death, and hath brought life and immortality to light through the gospel:

91 2 Timothy 2:8 Remember that Jesus Christ of the seed of David was raised from the dead according to my gospel:

92 Philemon 1:13 Whom I would have retained with me, that in thy stead he might have ministered unto me in the bonds of the gospel:

93 Hebrews 4:2 For unto us was the gospel preached, as well as unto them: but the word preached did not profit them, not being mixed with faith in them that heard it.

94 1 Peter 1:12 Unto whom it was revealed, that not unto themselves, but unto us they did minister the things, which are now reported unto you by them that have preached the gospel unto you with the Holy Ghost sent down from heaven; which things the angels desire to look into.

95 1 Peter 1:25 But the word of the Lord endureth for ever. And this is the word which by the gospel is preached unto you.

96 1 Peter 4:6 For for this cause was the gospel preached also to them that are dead, that they might be judged according to men in the flesh, but live according to God in the spirit.

97 1 Peter 4:17 For the time is come that judgment must begin at the house of God: and if it first begin at us, what shall the end be of them that obey not the gospel of God?

98 Revelation 14:6 And I saw another angel fly in the midst of heaven, having the everlasting gospel to preach unto them that dwell on the earth, and to every nation, and kindred, and tongue, and people,

Acest topic a fost editat de zexelica: 14 Jan 2007, 03:01 AM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 14 Jan 2007, 06:21 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Scuze, am formulat gresit.

Termenul in cauza semnifica vestea cea buna, si in mod normal asa ar trebui tradus si acum. Cu alte cuvinte apostolii nu aduceau Evanghelia, ci 'vestea cea buna'.

Titulatura de Evanghelie n-a existat initial; scrierile nu purtau titlu, si nici genul in cauza nu se numea Evanghelie. Mai ales ca la vremea aceea nici nu se putea numi un gen. Titlurile pe care le cunostem astazi au fost date ulterior de catre Biserica, si nu exista in cele 4 Evanghelii nici o dovada clara ca ele ar fi apartinut unui crestin numit Marcu, unuia numit Matei, un Ioan acelasi cu apostolul Ioan ori cel care il insotea pe Pavel, medicul Luca. Scrierile nu sunt semnate, si din toate patru doar una e redactata la persoana intaia, dar tot fara sa fie semnata.

Gnosticii, in schimb, puneau titlul de Evanghelie pe orice scriere, fara nici o jena: Evanghelia dupa Toma, dupa Iuda, dupa Maria Magdalena.

Acest topic a fost editat de Figaro: 14 Jan 2007, 06:29 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Jan 2007, 12:55 AM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Figaro
Daca nu realizezi ca Biblia este Legea lui Dumnezeu si ca omul nu poate face ceva daca Dumnezeu nu-l lasa, atunci poti cadea usor prada confuziilor create de cei care o privesc (,) ca pe o carte istorica.
Biblia este o poveste reala, paminteasca, dar care are un inteles ceresc. Fiecare cuvint inseamna ceva spiritual si se poate dovedi cu versuri definitie.
Scrierile care nu sunt parte a Bibliei nu poseda asa ceva si se poate demonstra logic si usor. Dar numai dupa ce realizezi ca este metafora, alegorie, etc....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jan 2007, 05:20 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE (zexelica)
Daca nu realizezi ca Biblia este Legea lui Dumnezeu si ca omul nu poate face ceva daca Dumnezeu nu-l lasa, atunci poti cadea usor prada confuziilor create de cei care o privesc (,) ca pe o carte istorica.


Biblia este si una si alta, pentru in antichiate nu exista o delimitare clara intre istorie si Dumnezeu. Cartile sfinte erau facute sa le aminteasca oamenilor de istoria lor, care se lega de Dumnezeu. Nu exista separatia pe care o face omul modern: asta e istorie, asta e religie. De fapt termenul de religie era necunoscut; oamenii acelor timpuri vorbeau de Dumnezeu, nu de religie.

Pe de alta parte, daca Vechiul Testament e deosebit de bogat, Noul Testament are alt statut. Initial crestinii nu s-au gandit sa compuna un manual doctrinar. Cand in Biblie se vorbeste de cartile sfinte referinta se face catre Vechiul Testament. Scriitorii crestini nu si-au propus niciodata sa scrie un Nou Testament. Scrierile lor au fost adunate ulterior de catre Biserica. Multe elemente din Noul Testament sunt luate prin Traditie, fara sa figureze in textul Bibliei:

1. titlurile si atribuirea celor patru Evanghelii
2. numarul cartilor (canonul)

In ceea ce priveste piatra de temelie a Bibliei - invatatura Mantuitorului - e clar ca nu exista o abordare completa. Ioan spune ca 'sunt si alte lucruri pe care le-a facut Iisus, dar care nu sunt cuprinse in cartea aceasta'. Luca vorbeste de o invatatura de 40 de zile, care lipseste din Noul Testament. Pavel propune un schimb de epistole intre doua Biserici; una dintre epistole s-a pierdut. Tot Luca spune ca a consultat o serie de scrieri dupa care si-a alcatuit Evanghelia. Pavel vorbeste de o Evanghelie a sa: o face la figurat sau pur si simplu a scris documente care astazi s-au pierdut, si care poate ca au trecut prin mana lui Luca, medicul sau? Sunt ipoteze care nu pot fi infirmate cu una cu doua. In definitiv de ce nu s-ar pierde anumite scrieri?

Un caz si mai ciudat este cel al Cartii lui Isaia. Anumite versete s-au pierdut; in 1945 a fost descoperita o copie completa a cartii, in depozitul de la Marea Moarta. Ce facem cu acesta scriere? O updatam sau nu? O pastram in forma ciuntita din Noul Testament sau ii adaugam si versetele lipsa, pe care dupa atata amar de vreme le avem in sfarsit?

QUOTE (vitalic sprinceana @ 19 Apr 2006, 09:35 AM)
conform noului testament Iuda s-ar fi spanzurat indata dupa prinderea lui isus, straniu ca ar mai fi putut impartasi cuiva 'evanghelia asta" sau si-ar fi scris amintirle...

Aici e si cheia problemei. Nu autenticitatea faptelor conta la gnostici, ci transmitera mesajului: acela ca lumea e creata de satana - cu totul in dezacord cu doctrina crestina, care stipuleaza ca autorul lumii e Dumnezeu - si ca in curand va incepe razboiul impotriva fortelor intunericului.

Faptul ca Iuda a murit si ca n-avea cum sa dezvaluie ce i s-a spus conteaza foarte putin. Gnosticii isi folosesc scrierile ca pe un pretext de a-si raspandi doctrina, nu pentru a consemna anumite fapte, asca cum o fac Evangheliile crestine.

'Scheletul' acestor scrieri e cel lansat de Platon cu ale sale Dialoguri: dupa o scurta introducere, care plaseaza oarecum scena intr-un cadru - Cina cea de Taina in cazul Evangheliei dupa Iuda - Ucenicul preferat (care poate fi Iuda, Maria Magdalena, Toma, Filip etc.) deschide discutia cu un sir de intrebari, la care Maestrul (Iisus) raspunde. Orice relatare istorica e retrasa brusc, pentru a face loc doctrinei. Evangheliile clasice acorda un interes deosebit culorii locale, obiceiurilor, locurilor si faptelor. Gnosticii nu erau iudei, nu cunosteu bine Israelul. De aici si saracia descrierilor, schematismul punerii in scena. Dar asta nu prezenta nici o importanta. Faptele erau deja cunoscute, pe cale orala mai mult, asa ca gnosticii se puteau ocupa de ce ii interesa mai mult: doctrina.

Cand dati peste o scriere care e conceputa in maniera unui dialog, foarte saraca in detalii istorice si culoare locala atunci e vorba cu siguranta de o scriere gnostica.

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Jan 2007, 05:35 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Jan 2007, 07:58 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Figaro
Cu cea mai mare placere discutam despre versuri sau doctrine, insa numai daca avem aceeasi autoritate.
Altfel, nu mai este un dialog. Este la fel cind discut cu Clopotel, el are ALTA autoritate: traditia. Pot sa-i dau versuri pina nu mai pot. Degeaba. Nu accepta corectie decit de la papadie.
La fel cu filozofia: eu nu sunt destept si nu pot avea ca autoritate mintea mea de om si sa discut despre Dumnezeu.
Biblia si filozofia sunt incompatibile.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 18 Jan 2007, 12:31 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Foarte multa lume confunda Sf. Traditie cu traditia profana, cu obiceiurile practicate pe la tara, cu bradul de Craciun etc.

Mare greseala! Sf. Traditie tine de doctrina. si se refera la tezaurul nescris, mostenit, prin care se pot lamuri multe din tezaurul scris al Sf. Scripturi. Am dat un exemplu interesant, il mai repet: titlul pe care il poarta Evangheliile si chiar denumirea de Evanghelie au fost atribuite ulterior de catre Biserica. Cele patru scrieri nu au nici un titlu si nu prezinta nici o indicatie despre autorul lor. Nicaieri in scrierea pe care Biserica i-a atribuit-o pe cale traditionala lui Matei nu exista vreun verset care sa-l indice pe Matei vamesul ca autor. Acelasi lucru se intampla si cu restul scrierilor, Ioan, Luca si Marcu. Tot pe cale traditionala e hotarat si numarul cartilor. Nu exista nicaieri in Noul Testament versete care sa ateste cate si care sunt cartile ce il compun. Alegerea lor s-a facut de catre Biserica, pe baza doctrinei, credibilitatii, vechimii si rularii unor anumite scrieri.

In al doilea rand exista numeroase versete pe care le interpretam gresit, sau pur si simplu nu stim cum sa le interpretam. Degeaba aruncam cu versete, pentru ca nu versetele conteaza, ci interpretarea lor. Iti dau un exemplu concret: in incheiera Apocalipsei, Ioan interzice oricui sa adauge sau sa scoata ceva din 'cartea aceasta'. Protestantii folosesc acest verset impotriva Traditiei, spunand ca Ioan a interzis sa adaugam alte scrieri... Bibliei! Numai ca la vremea in care Ioan isi redacta scrierea (sau cartea!), Biblia nu exista. Exista doar Tora (Vechiul Testament), si o serie de scrieri crestine care circulau aiurea. Nici vorba de Biblie! Iata cum un simplu verset poate avea nenumarate sensuri si poate fi manuit in diferite feluri. Poate ca si din cauza asta aria protestanta s-a faramitat mii si mii de bucatele.

Acest topic a fost editat de Figaro: 18 Jan 2007, 12:34 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 11:47 AM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE
Alegerea lor s-a facut de catre Biserica, pe baza doctrinei, credibilitatii, vechimii si rularii unor anumite scrieri.

27Drept răspuns, Ioan i -a zis: ,,Omul nu poate primi decīt ce -i este dat din cer.
QUOTE
33Se aruncă sorţul īn poala hainei, dar orice hotărīre vine dela Domnul. -

Nu putea biserica sa faca NIMIC de la ea. Si faptul ca au pus Biblia la un loc, dupa voia Domnului, asta nu inseamna ca cei care au facut-o erau salvati.
Dumnezeu L-a folosit pe Balaam-vrajitorul sa binecuvinteze pe Israel!!!!


QUOTE
Iti dau un exemplu concret: in incheiera Apocalipsei, Ioan interzice oricui sa adauge sau sa scoata ceva din 'cartea aceasta'. Protestantii folosesc acest verset impotriva Traditiei, spunand ca Ioan a interzis sa adaugam alte scrieri... Bibliei!


QUOTE
7Atunci am zis: ,,Iată-Mă (īn sulul cărţii este scris despre Mine), vin să fac voia Ta, Dumnezeule!``

Sulul cartii. Care carte? Caci cuvintul este la singular. Despre Hristos este scris in TOATE cartile Bibliei!

QUOTE
Numai ca la vremea in care Ioan isi redacta scrierea (sau cartea!), Biblia nu exista. Exista doar Tora (Vechiul Testament), si o serie de scrieri crestine care circulau aiurea. Nici vorba de Biblie!

11Orice lucru El īl face frumos la vremea lui; a pus īn inima lor chiar şi gīndul veciniciei, măcarcă omul nu poate cuprinde, dela īnceput pīnă la sfīrşit, lucrarea pe care a făcut -o Dumnezeu.
1Da, mi-am pus inima īn căutarea tuturor acestor lucruri, am cercetat toate aceste lucruri, şi am văzut că cei neprihăniţi şi īnţelepţi, şi faptele lor, sīnt īn mīna lui Dumnezeu, atīt dragostea cīt şi ura. Oamenii nu ştiu nimic mai dinainte; totul este īnaintea lor īn viitor.

Dumnezeu stia exact ce va scrie in Legea Sa, chiar daca biserica nu.

Acest topic a fost editat de zexelica: 18 Jan 2007, 12:00 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 12:00 PM
Mesaj #51


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Figaro,
QUOTE
Foarte multa lume confunda Sf. Traditie cu traditia profana, cu obiceiurile practicate pe la tara, cu bradul de Craciun etc.
Iti multumesc pentru aceste precizari, caci si eu incerc sa le explic unora ce inseamna Sfanta Traditie si ei tot o confunda cu obiceiurile populare, cu superstiitiile sau cu mai stiu eu ce...
QUOTE
Mare greseala! Sf. Traditie tine de doctrina. si se refera la tezaurul nescris, mostenit, prin care se pot lamuri multe din tezaurul scris al Sf. Scripturi. Am dat un exemplu interesant, il mai repet: titlul pe care il poarta Evangheliile si chiar denumirea de Evanghelie au fost atribuite ulterior de catre Biserica. Cele patru scrieri nu au nici un titlu si nu prezinta nici o indicatie despre autorul lor. Nicaieri in scrierea pe care Biserica i-a atribuit-o pe cale traditionala lui Matei nu exista vreun verset care sa-l indice pe Matei vamesul ca autor. Acelasi lucru se intampla si cu restul scrierilor, Ioan, Luca si Marcu. Tot pe cale traditionala e hotarat si numarul cartilor. Nu exista nicaieri in Noul Testament versete care sa ateste cate si care sunt cartile ce il compun. Alegerea lor s-a facut de catre Biserica, pe baza doctrinei, credibilitatii, vechimii si rularii unor anumite scrieri.

Foarte corect... Asta este realitatea... Insa pe multi sperie aceasta realitate pana la negarea obsesiva a ei... Cei ce zic:"numai Biblia" fara Sfanta Traditie, sunt practic toti protestanti, si refuza realitatea ca Biblia vine din Sfanta Traditie si impreuna formeaza dogma Bisericii lui Hristos... A rupe Biblia de Sfanta Traditie, echivaleaza cu a rupe manualul de chimie de indrumarul de laborator si chiar de laboratorul insusi, considerand notiunile din manual abstracte si metafore, negand realitatea si valabilitatea celor ce se intampla in laborator, uitand ca manualul a fost facut pe baza observatiilor de laborator... De aceea ei nu pot face o legatura intre teorie si practica, caci neaga practica... Cum sa practici ceva ce negi?
QUOTE
In al doilea rand exista numeroase versete pe care le interpretam gresit, sau pur si simplu nu stim cum sa le interpretam. Degeaba aruncam cu versete, pentru ca nu versetele conteaza, ci interpretarea lor. Iti dau un exemplu concret: in incheiera Apocalipsei, Ioan interzice oricui sa adauge sau sa scoata ceva din 'cartea aceasta'. Protestantii folosesc acest verset impotriva Traditiei, spunand ca Ioan a interzis sa adaugam alte scrieri... Bibliei! Numai ca la vremea in care Ioan isi redacta scrierea (sau cartea!), Biblia nu exista. Exista doar Tora (Vechiul Testament), si o serie de scrieri crestine care circulau aiurea. Nici vorba de Biblie! Iata cum un simplu verset poate avea nenumarate sensuri si poate fi manuit in diferite feluri. Poate ca si din cauza asta aria protestanta s-a faramitat mii si mii de bucatele.

Acest lucru le tot spun si eu demult, insa ei se autoamagesc ca de fapt se refera la toata Biblia...Cand este evident ca Ioan, cand scria cartea Apocalipsei, habar nu avea de Epistolele lui Pavel catre ucenicii sai, poate, si atunci, logic, nu avea cum sa se refere la ele...(Pavel in schimb isi lua chiar el masurie de precautie ca sa nu-i fie falsificate scrierile, asa cum reiese din Epistolele sale) Nemaivorbind de faptul ca nici nu putea sa prevada ca toate aceste carti vor fi asezate impreuna intr-o singura colectie, chiar de Biserica pe care ei o neaga si o contesta, dar ii recunosc, culmea, "produsul"...
Astea sunt "curiozitatile" ilogice ce tin de doctrina: "doar Biblia" ... hh.gif
De aceea ei nu pot raspunde la intrebarile:
- de unde au Biblia? (ca doar nu or sa spuna ca din Biserica ce o contesta, dar nici nu vor sa spuna de pe raftul carei biblioteci)
- de ce cred Biblia? (aici ei zicand ca asa scrie chiar in ea, ca e de la Dumnezeu, uitand insa, ca in aproape toate cartile de religie scrie ca acestea sunt inspirate de Dumnezeu, fie ca e vorba de Coran sau de Vede si care or mai fi.... Nici unul nu poate spune pe ce criteriu a ales Biblia. De aici rezulta credinta lor teoretica, doar cu mintea, si nu duhovniceasca, si cu inima)
In acest context, firesc, pare foarte comoda si autosuficienta credinta lor ca sunt gata mantuiti si nu mai conteaza faptele lor, si evident sustin ca nu mai au si pacate, ca doar le-a platit Dumnezeu pentru ei... Un fel de somn usor, vise placute!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 12:13 PM
Mesaj #52


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
Nici unul nu poate spune pe ce criteriu a ales Biblia. De aici rezulta credinta lor teoretica, doar cu mintea, si nu duhovniceasca, si cu inima)

QUOTE
33Se aruncă sorţul īn poala hainei, dar orice hotărīre vine dela Domnul. -


Credinta duhovniceasca se DEMONSTREAZA cu versuri, nu cu filozofie umana.
QUOTE
10Mulţi vor fi curăţiţi, albiţi şi lămuriţi; cei răi vor face răul, şi niciunul din cei răi nu va īnţelege, dar cei pricepuţi vor īnţelege.

Esti RAU, nu stii. Esti intelept, stii. Ia sa vedem in continuare.
QUOTE
11Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile.

12Ferice de cine va aştepta, şi va ajunge pīnă la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile!

Demonstreaza tu ca esti intelept si nu RAU si spune-ne cind incep cele 1290 de zile si cele 1335 de zile, da' nu cu vorbe, cu versuri, ca la vrajeala nu te-ntrece nimeni.
Biblia it spune ca daca nu stii, esti RAU, adica nelegiuit, nesalvat.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 04:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman