HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Goth & Darkwave
Arlequine
mesaj 6 Apr 2006, 11:30 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



in virtutea faptului ca deschid numai topicuri la care nu scrie nimeni, mai incerc o data biggrin.gif
asta e un titlu generic si cred ca vr`un sfert din trupele la care ma refer. asadar de la punk si postpunk, bauhaus, si sisters of mercy, fields of the nephilim sau the cure, pana la mai cunoscutii depeche mode sau mai actualii deine lakaien, diary of dreams, umbra et imago sau lacrimosa. goth, darkwave, industrial, folk, neofolk, si alte obscuritati d`astea.
incep eu prin a numi vo` 2-3 albume care mi-au picat tare bine din zona asta:

lacrimosa - einsamkeit
the dresden dolls - dresden dolls
umbra et imago - gedankein eines vampires
devildoll - the girl who was...death
deine lakaien - april skies

and many many more dar ma opresc aici smile.gif
serviti ghiveciul, va rog rolleyes.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ausländer
mesaj 6 Apr 2006, 09:30 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 284
Inscris: 24 July 04
Din: 47° 10' N, 27° 35' E
Forumist Nr.: 4.132



ai uitat de Dark Tranquillity tongue.gif


--------------------
user posted image
Liar, lawyer - mirror, show me what's the difference?

The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man. - George Bernard Shaw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 6 Apr 2006, 09:51 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



aia nu intra la ghiveci. daca era o glumita vez` ca n`ai nimerit-o biggrin.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Apr 2006, 09:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mothman
mesaj 6 Apr 2006, 09:51 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Chiar nu strica si un astfel de topic.

Si eu sunt un impatimit al muzicilor mai...subterane, sa le zic asa. Imi place sa cred ca nu sunt exclusivist absolut deloc, si ca pot gusta orice fel de muzica, cu conditia sa fie de bun gust, sa aibe ceva acolo, care sa gadile la coarda sensibila. Daca ar fi sa enumar cateva trupe care m-au impresionat, as incepe cu Deine Lakaien, pe care i-am indragit din clipa in care i-am auzit. Cred ca era pe vremea (in urma cu multi ani) in care stateam si ascultam radio zi de zi, cu caseta pregatita si cu degetul pe rec., pentru a prinde pe caseta ceva din multitudinea de piese ce-mi placeau si care se perindau pe la radio la vremea aceea.

Daca nu ma insel, eram pe profm, unde era o emisiune despre..naiba mai stie, emisiune ce avea si o pauza in care baga muzica. Tin minte ce surpins am fost cand am auzit prima piesa „Love me to the end” (varianta acustica – pian special preparat + voce); era ceva diferit fata de tot ce mai ascultasem pana atunci. Vocea era sublima, grava, cu un timbru mai mult decat special. Mai tarziu aveam sa aflu cum se numeste trupa. A fost o adevarata revelatie. Am comandat cateva cd-uri din germania, pentru ca pe vremea aia nu aveam net, ca sa zici ca puteam sa downloadez muzica. Poate exagerez, dar consider trupa Deine Lakaien una din trupele cu cea mai mare originalitate. Desigur, ca orice trupa, nu exceleza tot timpul, asa ca pe langa melodii superbe, isi fac simtita prezenta si piese care parca sunt compuse de niste copii afoni. Oricum, pentru alea cateva piese geniale, se spala de toate pacatele.

Piese de referinta : Love Me To The End (acoustic), Lonely (acoustic), One Minus One, 2nd Sun (acoustic), Into My Arms, On The Way To Normanda, May Be, Return, Mindmachine, Sometimes, The Dive, Monastir Baroue, Days Gone By, Forest, My Devision, The Executioner.

Site-ul trupei : http://www.deine-lakaien.com/

Alta trupa care, desi nu cred ca se poate spune ca ar corespunde genului goth/darkwave, este Dead Can Dance. Si aceasta este o trupa care a constituit o adevarata revelatie la momentul respectiv. E genul ala de trupa unicat care, odata descoperita, simti ca ceva mai bine de atata nu se poate. Multe din piesele trupei suna atat de bine – cel putin, in conceptia mea – incat ai impresia ca nu sunt compuse de om, ca si cum ar fi fi venite din alta dimeniune, ca si cum ar fi fost compuse de om fiinta superioara omului. Cred ca am auzit pentru prima oara muzica DCD la piesa de teatru Romeo si Julieta, la Teatrul National, acum 5-6 ani. Am ramas blocat, am zis ca asa ceva nu e posibil. Sound-ul era perfect. Vocea divina. Una din cele mai bune voci ale tuturor timpurilor, cu siguranta. Nu-i de mirare ca Lisa Gerrard a ajuns atata de mare la ora actuala, si ca muzica si vocea ei apare pe soundtrack-urile unor mari productii cinematografice. E de ajuns sa mentionezi contributia sa pentru soundtrack-ul filmului The Gladiator, pentru care a facut minuni, impreuna cu celebrul Hans Zimmer, fireste. De asemenea, ar trebui mentionate si celelalte productii la care a contribuit, cum ar fi : Men on Fire, The Insider, Layer Caker, Whale Ride, Ali, Nadro, Heat, Baraka, si altele. Pentru cine nu stie, Dead Can Dance canta o combinatie ciudata de medieval/world music – mare parte cu o tenta orientala. Insa, ca si in cazul lui Lakaien, pe langa piesele aceatea geniale, se gasesc si multe foarte slabe (multe din cele cantata de cealalta jumatate a trupei), dar acelea nici nu mai conteaza.

Piese de referinta ar fi : Summoning Of The Muse, The Host Of Seraphim, Song Of Sybil, Sanvean, Yulunga, Persephone, Avatar, Ariadne, Dawn Of The Ionoclast, The Promised Woumb, The Protagonist, Cantara.

Din pacate, sau din fericire, eu cam asociez DCD cu Lisa Gerrard, asa ca am ales numai piesele cantate (daca nu ma insel si compuse) de ea. Pentru mai multe informatii : http://www.lisagerrard.com/

Pe site puteti asculta si cateva piese asa, pentru a va putea face o idee. Amergins Invocation, Sailing to Byzantium - piesele de rezistenta a ultimului album semnal Lisa Gerrard - Immortal Memory. Dati un click, ca merita.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ausländer
mesaj 6 Apr 2006, 10:46 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 284
Inscris: 24 July 04
Din: 47° 10' N, 27° 35' E
Forumist Nr.: 4.132



I meant L'ame Immortelle. Deh, le mai incurc din cand in cand, astea de nu sunt pe frecventa mea....


--------------------
user posted image
Liar, lawyer - mirror, show me what's the difference?

The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man. - George Bernard Shaw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 6 Apr 2006, 10:53 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Da, intr-adevar, buna trupa. Piesa lake of tears e preferata mea.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 13 Apr 2006, 10:06 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



se poate sa nu fi ascultat ce trebuie de la raison d`etre. era un album extrem de boring, doar niste zgomote de fundal prea simpliste chiar si pentru ambient.
si daca tot m-ai intrebat de o trupa misto, ia sa scot un cd de la naftalina. die verbannten kinder evas - in darkness let me dwell. poate albumul meu preferat din dark/ambient. strongli ricomend thumb_yello.gif

edit: acuma 'procur' din nou albumu ala de la raison, hai sa`i mai dam o sansa biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Arlequine: 13 Apr 2006, 10:09 AM


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 15 Apr 2006, 02:46 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



De ce sa nu recunosc. Nici mie nu-mi plac chiar toate albumele Raison. Insa, are cateva care sunt super. Ultimele doua, daca nu ma insel, sunt cele mai grozave. Am sa deschid si eu o cronica pe acest subforum, si am sa fac o recenzie la unul dintre ele. Cel pe care il consideri boring care este ?

De "die verbannten kinder evas" n-am auzit, dar am sa caut, sa vad si eu despre ce e vorba. Pana una alta, tot spre proiectele de la Cold Meat Industri imi mentin atentia. Este Mecca dark-ambientului, dupa parerea mea.

Acest topic a fost editat de mothman: 15 Apr 2006, 03:15 AM


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 15 Apr 2006, 09:42 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



'requiem for abandoned souls'. hai ca nu`i asa rau. de data asta nu l`am mai ascultat in timp ce spalam vase laugh.gif sa vedem ce-i si cu cold meat industry astia.

edit: am rererevazut episodul din south park cu 'goths'. doamne, m`am prapadit de ras. 'life-s pain. damn conformists' rofl.gif

2nd edit: din lista de pe cold meat am ascultat doar arcana si ordo rosario equilibrio. arcana am cam tot si sunt ok, dar nu m-au impresionat. in schimb cei din urma mi-au lasat o impresie foarte buna desi am ascultat doar cateva piese ratacite pe net. erau pe lista 'de facut rost' acuma ceva vreme si nus` de ce i-am abandonat. au scos anul trecut un split cu spiritual front de pe care am ascultat doar 'three is an orgy, four is forever' si mi-a placut la nebunie dar nu l-am gasit nicaieri. stii ceva? rolleyes.gif

mi-am amintit de o alta chestie misto, 'of the wand and the moon'. am avut ascultat un singur album, 'lucifer', nu prea intra la dark ambient, i-as zice un fel de neofolk dar e simply beautiful thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Arlequine: 15 Apr 2006, 10:11 AM


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Apr 2006, 12:03 PM
Mesaj #10


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Sisters of mercy îmi plac.
Nu-s chiar asa de morbizi ca de ex. Agathodaimon.
Nu prea e stilul meu de muzica, asta gothic, dar îl respect, si pe oamenii care îl asculta smile.gif
De gustibus... wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cïŋ―nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Edward Scissorha...
mesaj 15 Apr 2006, 12:30 PM
Mesaj #11


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 55
Inscris: 10 April 05
Din: Neverland
Forumist Nr.: 6.104



QUOTE (mothman @ 15 Apr 2006, 03:46 AM)
Pana una alta, tot spre proiectele de la Cold Meat Industri imi mentin atentia. Este Mecca dark-ambientului, dupa parerea mea.

Tot sub CMI avem si In slaughter natives care au fost printre primii promovati de aceasta casa de discuri. "In slaughter natives" a aparut in '88 sub "bagheta macica" a suedezului Jouni Havukainen. Stilul este unul destul de bombastic, neoclasic, cu puternice influente death industrial si atmosferic biggrin.gif
Mai multe aici: www.inslaughternatives.com

Ar mai fi "Ulf Soderberg", proiect "Sephiroth" iesit tot de sub Cold Meat dar ceva mai "light" decat Sephiroth-ul. Percutie ritualica, elemente de tribal, atmosferic de mare clasa, adevarate simfonii dark smile.gif
Trei albume dementiale: Vindarnas Hus , Tidvatten, Nattljus

Si altele proiecte derivate ca ...Lustmord, Letum, the Unquiet Void, Sophia...


--------------------
“Death is not the greatest loss in life. The greatest loss is what dies inside us while we live.” (Norman Cousins)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sp59
mesaj 15 Apr 2006, 11:14 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 16 July 05
Forumist Nr.: 6.635



Ascult destul de mult dark si gothic de vreo 10-12 ani si printre trupele preferate sunt: Bauhaus, Joy Division, Fields Of Nephilim, Black Tape For A Blue Girl, Thanatos, Lycia, Christian Death, Clan Of Xymox, Deine Lakaien, Alio Die, Attrition, Arcana, Printed At Bismark's Death, Sisters Of Mercy, Death In June, Current 93, Sol Invictus, And Also The Trees, Das Ich, Die Form, Project Pitchfork, Silence Gift, Lovesliescrushing, Love Spirals Downwards, Vidna Obmana, Soulwhirlingsomewhere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 16 Apr 2006, 04:14 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE (Arlequine)
'requiem for abandoned souls'


Requiem for Abandoned Souls e chiar superb. Ideea e ca pentru o astfel de muzica iti trebuie o anumita stare de spirit pentru a o putea patrunde. Ca tot vorbim de Raison D'etre. Am fost ieri la show-ul live al acestui proiect. Raman la pararea ca asta nu e o muzica pentru "concerte", prestatii live. In primul rand ca nu se intelege mare lucru, dat fiind ca nici acustica incaperilor nu e grozava, ca sunetul poate lasa de dorit. Pe langa asta, mi se pare putin cam aiurea sa se prezinte artistul cu laptopul pe scena si sa mai mixeze ceva p'acolo. Ambientul e o muzica de ascultata acasa, in intimitatea ta, eventual la casti, pentru a putea intra in atmosfera respectiva. E, de ce sa nu recunosc, pana la urma fost o experienta interesanta si am reusit sa schimb si doua vorbe de tipul din spatele proiectului. Singurul lucru care parca mi-a lasat un gust amar a fost faptul ca parca s-a luat volaul de pe misterul ce inconjura muzica asta. Cand intalnesti omul, cand vezi atatea lume care e atenta la ce se intampla acolo, parca o parte din microuniversul pe care proiectul asta incerca sa-l cladeasca incepe sa se piarda pe undeva. Raman la ideea ca ambientul e o stare de spirit, ca doar se traieste, iar creatorul ar trebui sa ramana undeva in umbra, in anonimat.

QUOTE (Edward Scissorhands)
Tot sub CMI avem si In slaughter natives care au fost printre primii promovati de aceasta casa de discuri.


In Slaughter Natives s-ar putea sa fie proiectul cu cea mai sumbra muzica ce mi-a ajuns pana acum la ureche. Cand o sa imi deschida Mihai si mie o cronica, poate o sa fac o recenzie si la un album In Slaughter...

QUOTE (Edward Scissorhands)
Ar mai fi "Ulf Soderberg", proiect "Sephiroth" iesit tot de sub Cold Meat dar ceva mai "light" decat Sephiroth-ul.


Suna bine si albumele scoase sub propriul nume, dar eu raman mai atasat de proiectul Sephiroth. E musai sa trantesc o recenzie si la Cathedron, sau poate la ultimul album, pe care sunt 3 piese dementiale.

QUOTE (Edward Scissorhands)
Si altele proiecte derivate ca ...Lustmord, Letum, the Unquiet Void, Sophia.


Lustmord...ce nume mare. Mama, sa vezi recenzii tongue.gif

QUOTE (Cla)
Sisters of mercy îmi plac. Nu-s chiar asa de morbizi ca de ex. Agathodaimon.


Mie Agatho mi se par chiar blanzi, lol. Chiar au cateva piese pe care te loveste grav melancolia. Tristetea Vehementa, de exemplu. Sau, Near Dark.

Acest topic a fost editat de mothman: 16 Apr 2006, 04:16 PM


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Edward Scissorha...
mesaj 16 Apr 2006, 05:52 PM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 55
Inscris: 10 April 05
Din: Neverland
Forumist Nr.: 6.104



QUOTE (mothman @ 16 Apr 2006, 05:14 PM)
Raman la pararea ca asta nu e o muzica pentru "concerte", prestatii live. In primul rand ca nu se intelege mare lucru, dat fiind ca nici acustica incaperilor nu e grozava, ca sunetul poate lasa de dorit. [...] Raman la ideea ca ambientul e o stare de spirit, ca doar se traieste, iar creatorul ar trebui sa ramana undeva in umbra, in anonimat.


..dar asta se intampla numai cu genul asta de muzica mai meditativa, care iti trezeste anumite sentimente, iti "inoculeaza" anumite stari. Cand asculti "ambient" nu te intereseaza prea mult cine face muzica ci ce reusestea ea sa-ti transmita.
De aceea sunt multi cei ce cauta muzica cu inima, nu cu urechea biggrin.gif

QUOTE

Cand o sa imi deschida Mihai si mie o cronica, poate o sa fac o recenzie si la un album In Slaughter...

Pai din cate am inteles, trebuie sa faci o cerere de subiect...
A propos, recenziile prind mai bine daca le faci la albume "proaspete" (abia iesite) caci cele vechi le-am ascultat cu totii si ne-am facut deja o parere ce nu se schimba asha repede. biggrin.gif

QUOTE
Chiar au cateva piese pe care te loveste grav melancolia. Tristetea Vehementa, de exemplu.


Mi se pare normal la cat de frumoase sunt versurile de la T.V:

Viata Dormiteaza Germinind Si-O Simt In Jur Universala
Intr-o Nesfirsita Oboseala Si-n Absenta Ultimului Cind
Iar Taina Aerului Otravit Intr-un Inceput De-nnoptare
Acelui Orizont Nemarginit Adoarme Fara Desteptare
My ruined world's denying the earthly time
Drained of all emotions... Immortality: be now mine!
My ruined dreams - remains of tortured years
Who will be left to wipe away my bitter tears?
Words of sorrow... sail,
Travelling on cold winds
Words of tranquility... fail,
Dancing on my wounded lips
I'm dying mostly alone within life's thin disguise
And I can't tame the blood
And the heart THEY have baptized
The scars burn deeply into my soul
My smile has lost its brilliance
My words become so trivial...
Loosing all desire, loosing all, but pride.
..Caci demult, aici, la marginea vietii
Sub lumina siderala, nu mai traiesc in timp ...
Iar calendarul a reintrat in forma lui astrala
"Te vad, Te aud, te cuget,
Tinara si dulce veste, dintr-un cer cu-alte stele
cu alte vise si alti zei"
..Pe drumuri delirind, pe-o vreme de toamna
Ma urmareste-un Gind, Ce ma-ndeamna:
"Dispari cit mai curind!"
..Caci visu-mi mu-i un dis pamintesc!
My ruined world's grasping for a mystic thought
Though the soul's already tired of search
My ruined dreams - Out of reach
And the hopeless soul keeps on waiting,
For whom? But who's to know?


--------------------
“Death is not the greatest loss in life. The greatest loss is what dies inside us while we live.” (Norman Cousins)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 17 Apr 2006, 01:20 AM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE (Edward Scissorhands)
Cand asculti "ambient" nu te intereseaza prea mult cine face muzica ci ce reusestea ea sa-ti transmita.


Exact. Desigur, ca muzica asta sa ajunga sa fie cat de cunoscuta, trebuie si ea promovata intr-un fel sau altul, iar show-urile live sunt bune din punctul asta de vedere.

QUOTE (Edward Scissorhands)
QUOTE (mothman)
Cand o sa imi deschida Mihai si mie o cronica, poate o sa fac o recenzie si la un album In Slaughter...

Pai din cate am inteles, trebuie sa faci o cerere de subiect


Cererea a fost inaintata. biggrin.gif

QUOTE (Edward Scissorhands)
A propos, recenziile prind mai bine daca le faci la albume "proaspete"


Hmm...nu tin neaparat sa recenzez albume noi. Simt nevoia sa trantesc niste cronici pentru cele ce m-au atins intr-un fel sau altul. Bineinteles, vor fi si aparitii noi.

QUOTE (Edward Scissorhands)
Mi se pare normal la cat de frumoase sunt versurile de la T.V


Intrebarea e : reuseste cineva sa inteleaga macar 2-3 din cuvintele respective ? lol tongue.gif


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 30 Apr 2006, 06:33 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



am coborat putin si pe plaiu` mioritic si am gasit si anume divine muzak. albumul "dialogue". oaresce goth-industrial cu versuri mare inspiratie freudiana, evident hilare si foarte kitchoase. pe de alta parte, suna chiar binisor lasand la o parte pronuntia 'deficitara' a limbii engleze. poate ca i-am acordat circumstante atenuante pentru faptul ca sunt de-ai nostri, dar oricum un album care, zic eu, poate sta alaturi de altele mai de la vest.

o alta trupa asupra careia m-am oprit a fost vals hedone. stiu ca i-am remarcat acum cativa ani cu videoclipul de la 'impactul vremii asupra corzii emotive'. dupa asta...nimic. recent am gasit un demo al lor. desi pe site zice c-au inceput cu ceva darkwave, mie-mi sunau foarte goth rock, a la sisters of mercy sau bauhaus. suna binisor dar un mare dezavantaj e productia de 'garaj'. mda.


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 1 May 2006, 02:46 AM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



De la Divine Muzak am ascultat decat vreo doua piese, daca nu ma insel. Pare-mi-se ca de pe primul album. Nu m-au impresionat, dar oricum, pentru ceva made in Ro, suna ok. Mai ales pentru vremea aia. Nu stiu cum suna materialele astea mai recente, care zici ca au si voce. Ce am ascultat eu se incadra pe undeva prin aria dark-ambientului.

Cat despre Vals Hedone, "impactul vremii asupra corzii emotive" e singura piesa pe care am pus mana si pot spune ca suna chiar beton. Poate mai dau de ceva de la ei.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 9 May 2006, 11:07 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



ascult de cateva zile ordo rosarius equilibrio/spiritual front - satyriasis, somewhere between equilibrium and nihilism, opus din anu domnului 2005. sex & fetishes a la ordo rosarius, o tenta de folk, amoruri sadistique si scarlet women. blasfemii si cate-o meditatie hedonista pe alocuri. per ansamblu, bine lucrat si cu feeling. merita thumb_yello.gif

later edit: aici sau la concerte... jamie.gif daca n-ati auzit, pe 1 iulie va canta lacrimosa la polivalenta. tanz mit miiiiiir rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Arlequine: 9 May 2006, 11:10 PM


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soņarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 04:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman