HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Computere Blocate
Olaf
mesaj 17 Mar 2006, 12:32 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Dupa cum au contractele, unii constructori de computere introduc un "ceva" (nu stiu exact ce) in biosul computerului pentru a nu da posibilitatea instalarii unui alt sistem de operare decat cel agreeat de constructorul respectiv (de obicei - sau chiar intotdeauna - Windows XP). In situatia asta se afla unele modele Packard Bell si Sony Vaio.
Acum, ma intreb daca nu cumva si DELL are aceeasi problema.
Si ma mai intreb daca se poate elimina aceasta "protectie" si daca da, cum?
Stie cineva? pls.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Mar 2006, 04:21 PM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Off, nasol... l-as intreba pe dead-cat, el se pricepe.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 22 Jul 2006, 12:09 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Pai ai incercat sa reinstalezi un Bios updat de la casa propductuare de pe net?. Nu e dificil, dar daca ratezi sa-r putea ca placile de baza sa le arunci


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jul 2006, 12:09 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 22 Jul 2006, 02:21 AM
Mesaj #4


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Omu intreaba de sistemul de operare , nu de bios.....Oricum e prima oara cind aud de problema asta. Am avut un dell cumparat de la firma si a venit cu Milenium pe el, dar cind a aparut xp l-am schimbat fara probleme.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 22 Jul 2006, 11:46 AM
Mesaj #5


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Poţi să cauţi modelul DELL pe google sau pe siteul oficial şi vezi la specificaţii dacă are sau nu vreo protecţie şi ce tip de protecţie. Dacă e o protecţie software nu cred că va fi prea greu să o înlături, dacă e ceva hardware... well, cred că mare lucru nu prea ai ce-i face.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jul 2006, 07:01 PM
Mesaj #6


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Mai e faza cu resetarea biosului prin scurtcircuitarea pinilor procesorului, dar asta trebuie facuta de profesionisti si nu stiu daca elimina si acea protectie.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 23 Jul 2006, 11:21 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
resetarea biosului prin scurtcircuitarea pinilor procesorului
???

sunt in domeniu de 14 ani si nu am auzit de asa ceva... mi se pare aiurea rau de tot. n-are nici o treaba procesorul cu biosul.

atunci cand exista protectie in bios pentru instalarea unui anume sistem de operare, XP in speta, un update de bios nu rezolva problema, acel update are in continuare protectia de la mama lui, parerea mea. eventual trebuie sa cauti un bios compatibil de la alt sistem, dotat cu aceeasi placa de baza dar care nu are protectia respectiva. Dell si HP-Compaq au folosit placi de baza Gigabyte, larg raspandite la noi. IBM are inca placi proprietare, dar din moment ce sustine platforma Linux nu cred ca are nici o protectie impotriva instalarii altui sistem de operare.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Jul 2006, 01:10 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Hai sa va zic eu de un comp blocat! Un IBM PL300 (pentium III) care a uitat parola de acces in bios/sistem (presupun ca datorita descarcarii bateriei de la memoria CMOS) a intrat intr-o stare din care orice incercare de a-l resuscita s-a dovedit a fi fara rezultat, mesajul este "the sistem has been tampered with". Se pare ca aceasta protectie antifurt este destul de solida ca sa necesite schimbarea placii de baza, lucru nejustificat de costisitor asa ca sistemul e bun de aruncat la gunoi (oricum si-a facut traiul si dincolo si in Ro). Am incercat sa gasesc informatii de la IBM dar nu se dau, altfel toti hotii s-ar folosi de ele, nu? Nici de aiurea de pe net nu sunt.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Jul 2006, 10:35 AM
Mesaj #9


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Erwin @ 24 Jul 2006, 12:21 AM)
QUOTE
resetarea biosului prin scurtcircuitarea pinilor procesorului
???

sunt in domeniu de 14 ani si nu am auzit de asa ceva... mi se pare aiurea rau de tot. n-are nici o treaba procesorul cu biosul.

Nu CPU, ci proc unde e stocat rom-ul. Nu stiu ezact datele tehnice, dar stiu ca se apela la metoda asta in urma uitarii parolelor de bios.

Acest topic a fost editat de mariusc2: 24 Jul 2006, 10:35 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 24 Jul 2006, 11:39 AM
Mesaj #10


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (Olaf @ 17 Mar 2006, 01:32 PM)
Dupa cum au contractele, unii constructori de computere introduc un "ceva" (nu stiu exact ce) in biosul computerului pentru a nu da posibilitatea instalarii unui alt sistem de operare decat cel agreeat de constructorul respectiv (de obicei - sau chiar intotdeauna - Windows XP). In situatia asta se afla unele modele Packard Bell si Sony Vaio.
Acum, ma intreb daca nu cumva si DELL are aceeasi problema.
Si ma mai intreb daca se poate elimina aceasta "protectie" si daca da, cum?
Stie cineva? pls.gif


1. Faci rost de un Pascal, ceva
2. Scrii urmatorul cod:
CODE

var i:integer;
begin
 for i:=1 to 255
    begin
        port[$70]=i;
        port[$71]=i
    end
end.


3. Compilezi, rulezi et voila, tot ce ai in bios se reseteaza in mod magic. Nu ma intreba cum functioneaza, dar l-am testat pe pielea mea biggrin.gif.

Edit: daca n-ai Pascal dar ai incredere, iti pot da eu executabilul care rezulta de la compilarea codului de mai sus.

Acest topic a fost editat de Catalin: 24 Jul 2006, 11:45 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Jul 2006, 12:23 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Nu CPU, ci proc unde e stocat rom-ul. Nu stiu ezact datele tehnice, dar stiu ca se apela la metoda asta in urma uitarii parolelor de bios.


nu e un procesor ci o memorie ram nevolatila, necesita totusi o tensiune de alimentare ca sa isi mentina datele asa ca scurcircuitarea pinilor sai de alimentare e tot una cu inchiderea jumperului dedicat de pe placa de baza, indicat ar fi sa scoti bateria in cazul in care vrei sa scurcircuitezi pinii direct. De asemenea, operatia se face cu cablul de alimentare de la retea scos. E mai usor de localizat jumperul decat cipul memoriei CMOS.

resetarea memoriei CMOS nu duce la eliminarea acelei protectii de a nu instala un alt sistem de operare,protectie care se afla in alt modul de memorie unde sunt stocate rutinele BIOS, o memorie EEPROM (inainte vreme era un EPROM care putea fi sters doar prin expunerea la ultraviolete, aveau un geam din cuart) iar aceasta se poate eventual reprograma daca stii exact care e rutina sau conditia respectiva.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 24 Jul 2006, 01:58 PM
Mesaj #12


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (mariusc2 @ 23 Jul 2006, 09:01 PM)
Mai e faza cu resetarea biosului prin scurtcircuitarea pinilor procesorului, dar asta trebuie facuta de profesionisti si nu stiu daca elimina si acea protectie.

Scurcircuitarea anumitor pini de pe BIOS ducea la resetarea -by default - setarilor. Implicit la resetarea parolei... Insa la modelele de dupa 1998-99, s-a facut un jumper care face un scurt pe pinii respectivi. E destul de dificil sa smulgi un BIOS din soclu, si mult mai dificil daca este lipit pe placa de baza. Dar intodeauna exista solutii .. wink.gif
In privinta cererii lui Olaf, cred ca problema majora ar fi lipsa driverelor - nu au facut aia decat pt XP, pe modele proprietare - , nu a blocarii pe un SO in BIOS. Ce model este coane, poate gasim pe net ceva ajutator...


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 25 Jul 2006, 08:42 PM
Mesaj #13


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Erwin @ 24 Jul 2006, 01:23 PM)
nu e un procesor ci o memorie ram nevolatila

Stocata intr-un procesor. Si e ROM .

Acest topic a fost editat de mariusc2: 25 Jul 2006, 08:43 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 25 Jul 2006, 10:34 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



fratiilor io am un "Dell" de-amu 5 ani pe care draq m-a pus sa-l iau.
nu Dell-u e bios-locked ci XP-ul care-l primesti.

se stie ca minunatia aia de XP ajunge la concluzia ca trebuie reactivat daca se modifica intr-un timp scurt X componente.

XP-ul ce venea de la Dell era un XP special, activat pentru o anumita configuratie ce insista pe un bios Dell.
daca nu gaseste un bios Dell (pe-ncercate) se comporta ca orice XP neactivat.

asta-i treaba la mai tot asa-zisii "system builderi".
cu un XP de retail (sau linux whatever) trebuie sa mearga computeru.
AFAIK numa un chip TPM ca in xbox te poate impiedica sa bootezi un sistem de operare cu un alt checksum.
iar io nu stiu nici un computer Dell care sa aibe asa ceva.
deci booteaza un alt OS linistit de pe un CD/DVD.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 26 Jul 2006, 10:46 AM
Mesaj #15


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (mariusc2 @ 25 Jul 2006, 10:42 PM)
QUOTE (Erwin @ 24 Jul 2006, 01:23 PM)
nu e un procesor ci o memorie ram nevolatila

Stocata intr-un procesor. Si e ROM .

ba e stocata intr-un integrat. si e ROM. rofl.gif

dead-cat, am aflat chiar din gura omului care era problema; esti departe de adevar (de adevarul lui Olaf laugh.gif ): omu nu poa' sa instaleze RH Fedora pe el, ca i se blocheaza la un moment dat. A presupus ca e ceva in BIOS, care il opreste la instalare de altceva in afara de XP. De fapt problema e simpla, nu recunoaste hardwarele, si se agata. Ori incearca cu alt distro, ori instaleaza minimal, si compileaza manuela driverele. Si da, cred ca o sa ma injure la sfatu' asta... rofl.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 Jul 2006, 10:58 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai zisei io, booteaza linistit altceva. te impiedica evtl. hardware detectionu ca nu-ti stie toate ciudateniile, dar nu vreo masura de-a productaorului.

ia un SUSE ca ala-ti booteaza by default cu un kernel cit casa, care are support si pentru masina de spalat. unul calumea iti faci tu apoi.



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman