HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

13 Pagini V  « < 11 12 13  
Reply to this topicStart new topic
> Maria, Mama Lui Isus, Identitatea ei
Clopotel
mesaj 27 Nov 2008, 11:21 PM
Mesaj #421


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Ok, am inteles, este parerea bisericii din care faci parte.

Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica sunt singurele Biserici cu continuitate apostolica, prin urmare singurele crestine, prin urmare au ca Invatatura atat Sfanta Scriptura cat si Sfanta Traditie. Restul au la baza parerile unor oameni despre Invatatura Bisericii lui Hristos, sau o parte din ea aleasa arbitrar...
QUOTE
Nu ai nici un motiv sa te superi daca am inteles ceea ce spui: in fragmentul respectiv am inlocuit, corect, pe "frate" cu "var".
Deci cei care fac voia lui Isus ii sunt veri, nu verii biologici.

ooh.gif Mda.. imi dau seama ca te-am supraapreciat... E vina mea, trebuia sa-mi dau seama ca stai rau la capitolul logica...
In momentul in care iti spun ca sub numele de "frate" sau "sora" evreii intelegeau si verii si nepotii si unchii (cum era in cazul lui Lot si a lui Avrram), tu nu poti da "replace with" "var" in tot textul, acolo unde intalnesti cuvantul "frate"... Nu poti, pentru ca o sa inlocuiesti si acolo unde inseamna unchi, sau nepot, sau frate vitreg si nu este in regula... Iti trebuie si ceva discernamant la religie sa stii...
QUOTE
Tu crezi ca eu mai tin minte tot ce am vorbit? Oricum, stiu ca intr-un final m-a trimis sa citesc singur in biblie.

Asta este mare greseala din partea lui...
QUOTE
Tu ai spus ca lucrezi cu mine la prima etapa, nu ca mingea e la mine! De fapt, la tine este. Asa ai spus: la asta lucrez acum.
Deci, de tine depinde cand se incheie pasul 1 sau 2 sau cati or fi.
Eu deja lucrez de atunci, insa de tine depinde sa inaintezi... Recunosc ca nu sesizasem lipsurile tale la capitolul logica, ceea ce ingreuneaza mult situatia, dar eu am nadejde ca vei reusi... hmm.gif
QUOTE
Da-mi un singur exemplu de ateu care crede in divinitate.

Pai eu daca spun ca sunt ateu si cred in divinitate, o sa ai un ateu care crede in divinitate... E logic, mai ales dupa logica ta....
QUOTE
QUOTE
Si care sunt citatele biblice in care se spune ca Pururea Fecioara Maria si-a pierdut fecioria cand l-a nascut pe Iisus, sau ca ar fi facut impreunare cu Iosif, sau ca ar mai fi nascut alti copii?
De ce ma intrebi pe mine? In biblie nu scrie nimic din care sa poti trage o concluzie certa. Sau cel putin n-am gasit eu versetele respective nicaieri in NT.
Pai nici nu o sa le gasesti ca nu exista, sunt pure inventii de la cei cu "numai Scriptura" care nu stiu de unde e Scriptura....

Acest topic a fost editat de Clopotel: 27 Nov 2008, 11:32 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Nov 2008, 11:57 PM
Mesaj #422


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 27 Nov 2008, 11:21 PM) *
Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica sunt singurele Biserici cu continuitate apostolica, prin urmare singurele crestine

Asta nu-i adevarat. Si protestantii sunt crestini, si martorii lui Iehova, si multi altii. Vrei sa spui ca de ex. fostul nostru coleg de forum si moderator 1,61 nu era crestin?!
QUOTE
In momentul in care iti spun ca sub numele de "frate" sau "sora" evreii intelegeau si verii si nepotii si unchii (cum era in cazul lui Lot si a lui Avrram), tu nu poti da "replace with" "var" in tot textul, acolo unde intalnesti cuvantul "frate"

Nu in tot textul bibliei, evident, ci doar in fragmentul in care este povestita intamplarea aceea.
QUOTE
Pai eu daca spun ca sunt ateu si cred in divinitate, o sa ai un ateu care crede in divinitate...

Pai tie nu ti-e clar ce inseamna ateu, am vazut asta pe topicul "ateii". smile.gif
Ateu este cineva care nu crede in zeitati.
Budist este cineva care urmeaza perceptele lui Buddha. Daca el le intelege altfel decat alti budisti este neimportant, tot budist este. Tot asa un om care crede in Isus, este crestin, chiar daca unele lucruri despre Isus le intelege altfel decat ceilalti.

PS:
QUOTE
Eu deja lucrez de atunci

N-am sesizat... unsure.gif

Acest topic a fost editat de abis: 27 Nov 2008, 11:58 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 28 Nov 2008, 12:42 AM
Mesaj #423


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(abis @ 27 Nov 2008, 03:45 PM) *
Desigur.

Din cate inteleg eu, pozitia lui papy este urmatoarea: Maria si-a pierdut fecioria cand l-a nascut pe Isus. Iar dupa nasterea lui Isus, a avut relatii intime cu Iosif si a nascut si alti copii.

Fara sa speculez, am un vers care indica actiunea IMEDIATA a sotului, din momentul in care locuiesc impreuna. Maria a ramas gravida INAINTE ca ei sa locuiasca impreuna.

Deuteronom 20

7Cine s'a logodit cu o femeie, şi n'a luat -o încă, să plece şi să se întoarcă acasă, ca să nu moară în luptă şi s'o ia altul``.

Iosif era drept, deci asculta poruncile, inclusiv aceasta, de aceea avem proba biblica asupra relatiilor intime ale celor doi soti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Nov 2008, 12:42 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
noi
mesaj 28 Nov 2008, 02:36 AM
Mesaj #424


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



QUOTE(abis @ 27 Nov 2008, 04:45 PM) *
Din cate inteleg eu, pozitia lui papy este urmatoarea: Maria si-a pierdut fecioria cand l-a nascut pe Isus. Iar dupa nasterea lui Isus, a avut relatii intime cu Iosif si a nascut si alti copii.


Inseamna ca n-ai remarcat ca tot Papy a spus intr-o alta varianta ca fecioria s-a pierdut la logodna (mult inainte de nasterea lui Iisus) si ca n-are importanta daca Maria a avut copii sau nu.
Spunea el...unde ai mai vazut femeie casatorita si virgina?! Daca doresti iti dau si citatul..

Te rog sa remarci ca aceasta varianta se bate cap in cap cu cea inteleasa de tine. Bineinteles ca, printr-o logica aleatoare, pacientul o sustine cand pe una cand pe cealalta..smile.gif

Ps. sunt sigur ca ai remarcat si cealalta varianta contradictorie, dar pt ca iti place jocul eviti sa il contrezi pe Papy. Problema e ca sarmanul nu-si da seama...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 28 Nov 2008, 02:47 AM
Mesaj #425


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



QUOTE(papy @ 28 Nov 2008, 01:42 AM) *
Fara sa speculez, am un vers care indica actiunea IMEDIATA a sotului, din momentul in care locuiesc impreuna. Maria a ramas gravida INAINTE ca ei sa locuiasca impreuna.
Specula la drumul mare...ia sa vezi

QUOTE(papy @ 28 Nov 2008, 01:42 AM) *
7Cine s'a logodit cu o femeie, şi n'a luat -o încă, să plece şi să se întoarcă acasă, ca să nu moară în luptă şi s'o ia altul``.

Gandirea cu premeditare nu alta. Deci sa punem citatul cum ar vrea Papy...: Cine s-a logodit cu o femeie si n-a penetrat-o sa se intoarca acasa ca sa nu moara in lupta si sa o penetreze altul.
Mai Papy..ce sa zic poate nu stai prea comod?

Acest topic a fost editat de noi: 28 Nov 2008, 02:48 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 28 Nov 2008, 11:38 AM
Mesaj #426


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Imi pare rau ca-ti stric imaginea despre idolul creat de mintea teologilor tai......... Ba nu, imi pare extrem de bine rofl.gif

Maria din Scriptura a ramas gravida INAINTE sa locuiasca impreuna cu Iosif. Dupa ce au locuit impreuna, Iosif era dator sa se culce cu ea, conform Scripturii.

Tu te rogi unei alte marii, care este pururea fecioara, nu a mai avut copii, s-a inaltat la cer precum Hristos rofl.gif ....... iste inventii scrise in brosurile voastre.

Si, asta-i, de fapt problema cultului tau: traditia primeaza in fata Scripturii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Nov 2008, 09:20 PM
Mesaj #427


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Este o barbarie sa crezi ca cea care a luat Duh Sfant si era umbrita de puterea Celui Preainalt, ar fi putut face impreunare trupeasca.
Fie si numai din Sfanta Scriptura, se vede clar ca afirmarea pururea fecioriei ei este o problema de logica si bun simt, nemaivorbind de partea duhovniceasca.
Nu exista nici macar un verset, sau chiar vreun cuvant, fie chiar si scos din context, care sa spuna ca Pururea Fecioara Martia ar fi avut alt copil afara de Iisus, sau ca ar fi facut impreunare cu Iosif, care nici macar nu-i era sot, ci logodnic... Nu exista nici un cuvant in Scriptura care spune ca ei s-au casatorit, caci este evident ca ei erau doar logoditi cand a ramasa grea cu Iisus, deoarece ea nu stia de barbat si nici nu statea impreuna cu Iosif, asa cum ar fi facut daca era casatorita si dorea sa urmeze traditia...
Cand Iosif a luat-o la el acasa, nu a luat-o pentru ca erau casatoriti sau ca asa ar fi vrut el, ci ca asa i-a poruncit Dumnezeu prin ingerul Sau.
Dar mai mult decat atat, asa cum Iisus este restaurarea vechiului Adam, asa si Pururea Fecioara Maria este restaurarea Evei cazuta in pacat.
Plina de Duhul Sfant si umbrita de Cel Preainalt, Pururea Fecioara Maria era precum Eva in Rai cand a facut-o Dumnezeu.Nu putea incapea nimic trupeste in mintea ei stapanita de Duhul Sfant.
Sa ne amintim ca Eva a stiut de barbat abia dupa cadere si dupa izgonirea din Rai... Nu sunt intamplatoare toate acestea...Cine are urechi de auzit sa auda!

De aceea, nu se cuvine a mai raspunde necrestinilor si hulitorilor de Dumnezeu, cand o barfesc mincinos ca ar fi stiut de barbat si ca ar mai fi avut copii, caci acestia rastamacesc, mint si hulesc spre a lor pierzare.

Dar ce ne invata clar Sfanta Scriptura in privinta Pururea Fecioarei Maria?
Ne invata sa o cinstim... Dar ce spun eu sa o cinstim, se cuvine sa o preacinstim, caci ea este mai mult decat toti ceilalti sfinti... Iata cateva argumente din Sfanta Scriptura in acest sens, desi stiu ca le-am mai spus pe undeva, dar acum incerc sa le grupez pe unele:


1. Profetul Isaia a vorbit despre ea in proorocia lui: "Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel." (Isaia 7:10)
2. Insusi Dumnezeu a cinstit-o umbrind-o cu Duhul Sfant: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri (Luca 1:35)
3. Ingerul Domnului, Gavriil, i s-a inchinat si a cinstit-o zicandu-i: Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei. (Luca 1:28)
4. A cinstit-o Elisabeta, mama sfantului Ioan Botezatorul: Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui tău.
Şi de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?
(Luca 1:42-43)
5. Au cinstit-o oamenii simpli cand se adresau Mantuitorului astfel: Fericit este pântecele care Te-a purtat şi fericiţi sunt sânii pe care i-ai supt! (Luca 11:27)
6. Ea insasi a marturisit cinstea de care se va bucura in inimile oamenilor: iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt este numele Lui.
(Luca 1:48-49)
7. A cinstit-o Mantuitorul care ii era supus: Şi a coborât cu ei şi a venit în Nazaret şi le era supus. Iar mama Lui păstra în inima ei toate aceste cuvinte., i-a indeplinit rugamintea la nunta din Cana, cand datorita ei a inceput mai devreme lucrarea (Ioan 2:3), iar pe cruce fiind, a incredintat-o ucenicului Sau (Ioan 19:26), spunandu-i chiar ucenicului:"Iată mama ta!" (Ioan 19:26) Cine poate intelege ce inseamna asta pentru ucenicul lui Hristos, intelege, cine nu, nu...
9. Psalmistul David a cantat-o in Psalmi: Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită şi prea înfrumuseţată. Cuvantul "haina" are un sens aparte in Crestinism...


Iata dar cate motive gasim chiar in Sfanta Scriptura de a o cinsti pe Pururea Fecioara Maria.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 28 Nov 2008, 09:23 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Nov 2008, 10:19 PM
Mesaj #428


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 28 Nov 2008, 09:20 PM) *
1. Profetul Isaia a vorbit despre ea in proorocia lui: "Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel." (Isaia 7:10)

In Isaia 7:14 (nu 10) nu este vorba despre Maria.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Nov 2008, 10:44 PM
Mesaj #429


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
Scuze 14...
Dar despre cine e vorba?! unsure.gif Ia spune tu...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Nov 2008, 11:17 PM
Mesaj #430


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Citeste tot capitolul


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Nov 2008, 11:27 PM
Mesaj #431


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



L-am citit, nu contrazice cu nimic ce ziceam eu... Prin urmare, despre cine crezi tu ca vorbeste Isaia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 29 Nov 2008, 01:49 AM
Mesaj #432


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Aha, se strege proba biblica?

Ieremia 44:19
,,De altfel, cînd aducem tămîie împărătesei cerului şi -i turnăm jertfe de băutură, oare fără voia bărbaţilor noştri îi pregătim noi turte ca s'o cinstim făcîndu -i chipul, şi -i aducem jertfe de băutură?``

Nu cumva voi "cinstiti" pe imparateasa cerului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Nov 2008, 08:50 AM
Mesaj #433


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
In Isaia 7:14 (nu 10) nu este vorba despre Maria.

Ca sa nu o iei pe alta panta, si sa ajungi cine stie unde, iti spun ca ce este la Isaia este lamurit chiar in Scriptura, asa ca nu-ti trebuie prea mult efort sa intelegi asta:
21 Ea va naşte Fiu şi vei chema numele Lui: Iisus, căci El va mântui poporul Său de păcatele lor.
22 Acestea toate s-au făcut ca să se împlinească ceea ce s-a zis de Domnul prin proorocul care zice:
23 "Iată, Fecioara va avea în pântece şi va naşte Fiu şi vor chema numele Lui Emanuel, care se tâlcuieşte: Cu noi este Dumnezeu".
(Matei 1)
Asta scrie clar in Scriptura, si o sa te las putin cu nedumerea cum intr-o parte scrie I iar in alta scrie E... E bine ca uneori sa incerci si singur sa intelegi...

Draga Papy,
Citatele date de tine nu au absolut nici o legatura cu subiectul... Sunt din alt film cum se zice... Asta se intampla doar atunci cand interpretezi Scriptura dupa mintea ta, dar si cand efectiv nu ai ce spune la subiect si nici sa-ti argumentezi afirmatiile... Acolo este vorba de regula, despre zeita Astarte, un idol, sau alti idoli, caruia nimeni nu i-a vazut chipul si nu a fost om si la care nu se refera David. Dar asa e cand vorbesti ca sa vorbesti, avand ca tinta doar batjocorirea celor sfinte...
QUOTE
Nu cumva voi "cinstiti" pe imparateasa cerului?

Noi cinstim pe Maica Domnului, pe care a cinstit-o Dumnezeu, pe care a cinstit-o ingerul, pe care a cinstit-o Iisus, pe care au cinstit-o si o cinstesc oamenii, si despre care David a spus vazand mai inainte in Psalmi: Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită şi prea înfrumuseţată. Iar aceasta haina aurita si preainfrumsetata este fecioria sufleteasca si trupeasca, haina desavarsita data ei de Dumnezeu prin Harul Sau.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Nov 2008, 11:57 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 29 Nov 2008, 01:00 PM
Mesaj #434


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Clopotel @ 29 Nov 2008, 08:50 AM) *
Noi cinstim pe Maica Domnului, pe care a cinstit-o Dumnezeu, pe care a cinstit-o ingerul, pe care a cinstit-o Iisus, pe care au cinstit-o si o cinstesc oamenii, si despre care David a spus vazand mai inainte in Psalmi: Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită şi prea înfrumuseţată. Iar aceasta haina aurita si preainfrumsetata este fecioria sufleteasca si trupeasca, haina desavarsita data ei de Dumnezeu prin Harul Sau.

Un crestin nu batjocoreste cele sfinte, decat idolii spurcati. Daca eu ma rog unui om, indiferent cine a fost acel om, acela este un idol, pt ca omul nu este Dumnezeu. Si la sfantul aspirator te poti ruga, insa nu poti avea pretentia sa nu starnesti rasul unora.......

Maria din Scriptura nu este aceeasi marie la care va rugati voi, pt ca maria voasra esta pururea fecioara, desi nu scrie nicaieri in Biblie, deci este diferita de Maria, mama lui Hristos, in consecinta e un idol spurcat........ Daca ar fi aceeasi Marie, as fi incantat ca cinstiti pe Dumnezeu prin amintirea celor facute de ea.

Insa, cum este o minciuna sfruntata ca scrie in Scriptura PURUREA FECIOARA, acea marie nu este mama lui Isus, deci nu batjocoresc cele sfinte. Si adventistii spun despre coana mare ca este sfanta, iar eu spun ca este o mare mincinoasa. Nu inseamna ca-mi bat joc de cele sfinte, pt ca ea sustine o alta doctrina decat Scriptura, deci nu este sfanta.

QUOTE
Noi cinstim pe Maica Domnului, pe care a cinstit-o Dumnezeu, pe care a cinstit-o ingerul, pe care a cinstit-o Iisus, pe care au cinstit-o si o cinstesc oamenii, si despre care David a spus vazand mai inainte in Psalmi: Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită şi prea înfrumuseţată. Iar aceasta haina aurita si preainfrumsetata este fecioria sufleteasca si trupeasca, haina desavarsita data ei de Dumnezeu prin Harul Sau.

Cum demonstrezi CU SCRIPTURA aceasta interpretare din burta? Fara explicatii gen "versul se refera la" care tin numai intre voi, care va credeti pe cuvant.

Eu arat ce spune SCRIPTURA despre cinstirea imparatesei:

Ieremia 44:19

,,De altfel, cînd aducem tămîie împărătesei cerului şi -i turnăm jertfe de băutură, oare fără voia bărbaţilor noştri îi pregătim noi turte ca s'o cinstim făcîndu -i chipul, şi -i aducem jertfe de băutură?``

Dumnezeu descopera toate faradelegea vostra de a face icoana si de a o "cinsti"....... inainte sa va fi apucat voi de lucrul asta. Stia ce veti face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Nov 2008, 01:29 PM
Mesaj #435


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
Degeaba te repeti din lipsa de argumente... hh.gif
QUOTE
Un crestin nu batjocoreste cele sfinte, decat idolii spurcati.

Exact asta faci tu, batjocoresti ceea ce Dumnezeu a cinstit, adica pe Maica Domnului, Pururea Fecioara Maria, desi ti-am atras de cateva ori atentia, si nu numai eu...
QUOTE
Daca eu ma rog unui om, indiferent cine a fost acel om, acela este un idol, pt ca omul nu este Dumnezeu.

Tu poti sa te rogi la cine vrei atata timp cat nu esti crestin si esti in afara Bisericii lui Hristos. Noi crestinii ne rugam numai lui Dumnezeu, iar pe sfinti ii cinstim...
Noteaza-ti si asta, ca sa nu mai repeti...
QUOTE
Maria din Scriptura nu este aceeasi marie la care va rugati voi, pt ca maria voasra esta pururea fecioara, desi nu scrie nicaieri in Biblie,

Pururea Fecioara Maria, pe care o cinstim noi, nu la care ne rugam noi cum mincinos zici tu, caci noi ne rugam numai lui Dumnezeu, este evident acceasi din Scriptura, caci Sfanta Scriptura + Sfanta Traditie este dogma noastra, a crestinilor... Tu nefiind crestin, esti liber sa interpretezi cum te taie capul...
QUOTE
QUOTE
Noi cinstim pe Maica Domnului, pe care a cinstit-o Dumnezeu, pe care a cinstit-o ingerul, pe care a cinstit-o Iisus, pe care au cinstit-o si o cinstesc oamenii, si despre care David a spus vazand mai inainte in Psalmi: Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită şi prea înfrumuseţată. Iar aceasta haina aurita si preainfrumsetata este fecioria sufleteasca si trupeasca, haina desavarsita data ei de Dumnezeu prin Harul Sau.

Cum demonstrezi CU SCRIPTURA aceasta interpretare din burta?

Ti-am dat mai sus citatele din Scriptura, care sunt foarte clare...Ca tu crezi despre Scriptura ca este din burta, nu intereseaza pe nimeni. Ca nu le intelegi tu, este strict problema ta, insa nu acuza pe altii pentru lipsurile tale... Nu te obliga nimeni sa crezi cum cred crestinii...
QUOTE
Eu arat ce spune SCRIPTURA despre cinstirea imparatesei:

Daca tu vrei sa o cinstesti pe imparateasa asta de care iti place tie, esti liber. Noi nu avem treaba cu ea... Noi o cinstim pe Maica Domnului...

PS... cred ca lucrurile sunt foarte clare, nu are rost sa repeti de 1000 de ori acelasi aberatii doar ca sa hulesti pe Maica Domnului... Sper insa sa te opresti aici cu repetatul acelorasi aberatii, altfel ma vad nevoit sa-ti sterg mesajele, ca noi mai avem si altceva de discutat aici.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Nov 2008, 01:30 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 29 Nov 2008, 02:14 PM
Mesaj #436


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Deci, cand esti pus sa demonstrezi, incepi cu amenintari ca stergi mesajele.........hmm....
Crestinii cer argumente afirmatiilor, argumente din Scriptura, nu din putul gandirii tale.
Ce, nu poti suporta cand esti contrazis si n-ai argument biblic?

QUOTE
despre care David a spus vazand mai inainte in Psalmi: Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită şi prea înfrumuseţată. Iar aceasta haina aurita si preainfrumsetata este fecioria sufleteasca si trupeasca, haina desavarsita data ei de Dumnezeu prin Harul Sau.

Tu faci afirmatie cum ca David "se refera la"..... iar eu iti spun ca trebuie sa demonstrezi CU SCRIPTURA acest lucru, altfel este o minciuna.

Poti demonstra? Ca este on-topic, identitatea Mariei nefiind aceea pe care o sustii tu, nefiind imparateasa.

Acest topic a fost editat de papy: 29 Nov 2008, 02:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Nov 2008, 05:18 PM
Mesaj #437


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Deci, cand esti pus sa demonstrezi, incepi cu amenintari ca stergi mesajele.........hmm....

Eu te-am avertizat decat sa nu mai repeti aiurea citate ce nu au legatura cu subiectul... Ce ar insemna sa dea fiecare copy-paste la citate aiurea pe toate topicurile asa cum faci tu?
QUOTE
Crestinii cer argumente afirmatiilor, argumente din Scriptura, nu din putul gandirii tale.

De aceea eu te-am intrebat de unde ai luat Scriptura si nu ai stiut, ca sa vezi si singur ca nu o poti interpreta dupa mintea ta...Ca nu este ca la romana sa faci compunere pe Scriptura aici... Invatatura Crestina este cea care este de la Iisus incoace, nu poti tu inventa alta acum. Sau daca inventezi alta, foarte bine, crezi in ea atunci. Deschide un topic despre dogma lui Papy si prezinta-ti acolo inventiile...
QUOTE
Ce, nu poti suporta cand esti contrazis si n-ai argument biblic?

Ba din contra, eu am pus o parte de argumenete mai sus, tu esti cel ce nu suporta sa fie intrebat de ce Scriptura este inspirata de Dumnezeu si unde scrie ca Pururea Fecioara Maria a mai nascut pe altcineva afara de Iisus, sau ca ar fi stiut de barbat... Iata doar niste chestiuni la repezeala ce arata clar ca esti out of Scriptura...
QUOTE
Tu faci afirmatie cum ca David "se refera la
Eu nu fac aceata afirmatie, aceasta este doar in mintea ta... Eu iti spun sigur ca David vorbeste desper Pururea Fecioara Maria asa cum si Iezechiel vorbea, fara ca sa o cunoasca persoanal evident...
QUOTE
Poti demonstra? Ca este on-topic, identitatea Mariei nefiind aceea pe care o sustii tu, nefiind imparateasa.

Imparateasa in sens duhovnicesc, asa cum si Iisus este Imparat tot in sens duhovnicesc... Stiu ca nu intelegi ce este "sens duhovnicesc" dar aici nu mai depinde de mine...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Nov 2008, 05:19 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 29 Nov 2008, 05:38 PM
Mesaj #438


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Tu poti spune orice. Demonstreaza CU SCRIPTURA ca David "se referea" la Maria. Asa, imi spui tu sigur..... rofl.gif
Adevarurile biblice se demonstreaza cu Scriptura, ex. Mielul de sacrificiu pot demonstra ca "se referea" la Hristos, pt ca am vers direct , pe care-l poate vedea oricine:

Ioan 1

29A doua zi, Ioan a văzut pe Isus venind la el, şi a zis: ,,Iată Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii!


Asa ca, daca nu este o minciuna inventata in laboratoarele ideologice ale cultului tau, trebuie sa se regaseasca in Scriptura, ca toate celelalte adevaruri spirituale, pt care gasim proba biblica.

Numai la minciuni nu gasesti proba biblica. Ai sau nu PROBA BIBLICA?

Acest topic a fost editat de papy: 30 Nov 2008, 01:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Nov 2008, 10:59 PM
Mesaj #439


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 29 Nov 2008, 08:50 AM) *
Ca sa nu o iei pe alta panta, si sa ajungi cine stie unde, iti spun ca ce este la Isaia este lamurit chiar in Scriptura, asa ca nu-ti trebuie prea mult efort sa intelegi asta:
21 Ea va naşte Fiu şi vei chema numele Lui: Iisus, căci El va mântui poporul Său de păcatele lor.
22 Acestea toate s-au făcut ca să se împlinească ceea ce s-a zis de Domnul prin proorocul care zice:
23 "Iată, Fecioara va avea în pântece şi va naşte Fiu şi vor chema numele Lui Emanuel, care se tâlcuieşte: Cu noi este Dumnezeu".


Iti mai dau un indiciu: asa cum stii ca la vechii evrei acelasi cuvant desemna si frate, si var, si unchi, ar trebui sa stii ca "fecioara" la randul lui avea mai multe intelesuri:
1. Alma – o femeie tanara care nu si-a inceput viata sexuala
2. Yaldah – fata mica, sub varsta casatoriei
3. Na’arah – cuvant normal pentru fata, cu un inteles mai larg: casatorita sau nu; concubină; o virgina casatorita; o virgina necasatorita
4. Bethulah – o virgina din punct de vedere tehnic, daca pot spune asa. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 30 Nov 2008, 07:30 PM
Mesaj #440


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
pe care au cinstit-o si o cinstesc oamenii, si despre care David a spus vazand mai inainte in Psalmi: Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită şi prea înfrumuseţată. Iar aceasta haina aurita si preainfrumsetata este fecioria sufleteasca si trupeasca, haina desavarsita data ei de Dumnezeu prin Harul Sau.

Demonstreaza CU SCRIPTURA ca David "se referea" la Maria.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 3 Dec 2008, 07:15 PM
Mesaj #441


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Postez ca proba pt un anumit cult care se auto-intituleaza crestin, cum se inchina ei Mariei si o roaga sa-i MANTUIASCA, deci o considera Dumnezeu. rofl.gif

QUOTE
Aceasta pravila a fost data de Maica Domnului insasi in veacul al VII-lea si odinioara era savarsita de catre toti crestinii. Mai pe urma insa a fost data uitarii.

Preacuviosul Serafim de Sarov a amintit de acesta pravila. In chilia lui s-a gasit o carticica veche cu descrierea minunilor petrecute cu oamenii care implineau acesta pravila.

Citirea de 150 de ori a rugaciunii « Bogorodicinaia » ii aduce crestinului un mare folos. Domnul ne-a aratat cat de puternica este rugaciunea Preacuratei Sale Maici inaintea Lui si cat de eficient este ajutorul acordat de Ea; in cele mai dificile imprejurari si cu totul pe neasteptate Ea ne-a intins mana Sa izbaviotoare…

Citirea de 150 de ori a rugaciunii « Bogorodicinaia » indeparteaza mania lui Dumnezeu si chiar verdictul judecatorului Cunoscator-de- inimi este amanat.

O, ce mare indrazneala ! « Bogorodicinaia » din focul patimilor ne scoate, din fundul beznei ne ridica; cu acesta rugaciune nicicand nu vom pieri, in foc nu vom arde, cei tulburati sufleteste ne vom tamadui, cei intinati cu pacatele ne vom curati, cei omorati de patimi vom invia si vom canta cu bucurie : « Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara, bucura-Te ! »



La inceputul acestei pravile se citesc rugaciunile :

Tatal nostru

Usa milostivirii

Rugaciunea pentru parintele duhovnicesc

Si de mantuire :



« Tatal nostru, Carele esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in Cer asa si pre pamant. Painea noastra cea spre fiinta da-ne-o noua astazi si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pre noi in ispita ci ne izbaveste de cel viclean. »



« Usa milostivirii deschide-o noua, Binecuvantata Nascatoare de Dumnezeu, ca sa nu pierim noi, cei ce nadajduim intru Tine, ci sa ne mantuim prin Tine din nevoi, ca Tu esti mantuirea neamului crestinesc. »





Apoi, dupa fiecare 10 rugaciuni citim « Usa milostivirii », dupa care ne rugam la Maica Domnului dupa trebuintele fiecaruia cu cuvintele noastre, adaugand urmatoarele cereri :



Dupa primele 10 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste si pazeste pre toti crestinii dreptmaritori, sporeste-le credinta si pocainta, iar pre cei adormiti odihneste-i in vesnica slava a Domnului nostru.



Dupa 20 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-i si intoarce-i in Biserica Ortodoxa pre cei rataciti si cazuti robi ai Tai ( numele).



Dupa 30 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-l si pazeste-l pre parintele meu duhovnicesc (numele) si cu sfintele rugaciunile lui miluieste-ma pre mine, pacatosul.



Dupa 40 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, potoleste intristarile noastre si trimite mangaiere celor scarbiti si bolnavi robi ai Tai (numele).



Dupa 50 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, izbaveste-ma de ispite si de tot raul si napastuirile.



Dupa 60 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, ajuta-ma sa savarsesc toate lucrarile mele intru slava lui Dumnezeu spre folosul celor apropiati.



Dupa 70 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, pazeste-ma de tot raul si acopera-ma cu cinstitul Tau omofor.



Dupa 80 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, inviaza sufletul meu si daruieste-mi rugaciune statornica, catre Tine.

............

Dupa 150 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, sa-mi fii mie, Maica a lui Dumnezeu, zid nebiruit si protectoare puternica, nu ma respinge pre mine, pacatosul si nevrednicul, care alerg la imparatescul Tau acoperamant, caci Tu esti nadejdea crestinilor si adapostirea pacatosilor.

rofl.gif rofl.gif

Remarc ca aceasta marie nu este cea din Scriptura, este un personaj creat de mintea cultului respectiv, un personaj care este pus pe acelasi nivel cu Dumnezeu, singurul capabil sa mantuiasca.

Isaia 43

11Eu, Eu sînt Domnul, şi afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!

Iar ei, cultul autointitulat crestin, uitati cum ignora Scriptura:

QUOTE
Dupa 30 rugaciuni : O, Preasfanta Stapana Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-l si pazeste-l pre parintele meu duhovnicesc (numele) si cu sfintele rugaciunile lui miluieste-ma pre mine, pacatosul.

rofl.gif




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Dec 2008, 07:32 PM
Mesaj #442


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Demonstreaza CU SCRIPTURA ca David "se referea" la Maria.

De ce musai cu Scriptura? De unde inventia asta a ta ca e musai sa demonstrez orice cu Scriptura? Asta nu inseamna ca Scriptura nu ar sustine ce spun eu, caci intai este preinchipuirea Bisericii Crestine a lui Hristos, iar a doua este preinchipuirea Pururei Fecioara Maria, caci si despre ea zice Scriptura, in concordanta cu: Ascultă fiică şi vezi şi pleacă urechea ta şi uită poporul tău şi casa părintelui tău, Că a poftit Împăratul frumuseţea ta, că El este Domnul tău. (Psalmul 44) asemenea cu: Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei. (Luca 1), iar Sfanta Traditie spune ca Pururea Fecioara Maria a fost intampinata de Zaharia, cand a dus Copilul la Templu, cu aceste vorbe:" ascultă fiică şi vezi şi pleacă urechea ta şi uită poporul tău şi casa părintelui tău, că a poftit Împăratul frumuseţea ta"... Dar astea sunt mult prea complicate pentru nivelul tau duhovnicesc, asa ca nu ma indoiesc ca o sa le iei in deradere, ca de altfel toata Scriptura si ce este legat de Dumnezue si de sfintii Sai... hh.gif
QUOTE
Remarc ca aceasta marie nu este cea din Scriptura, este un personaj creat de mintea cultului respectiv, un personaj care este pus pe acelasi nivel cu Dumnezeu, singurul capabil sa mantuiasca.

Ca de obicei remarci gresit, caci exprimarea "mantuieste" legata de Pururea Fecioara Maria, nu inseamna ca ea va putea mantui pe cineva prin puterea ei, caci ea nu are aceasta putere pe care numai Dumnezeu o are, ci inseamna ca o rugam pe Pururea Fecioara Maria, ca Maica a Domnului, sa roage si ea pe Fiul ei pentru noi, ca El sa ne mantuiasca....

Acesta este singurul si adevaratul inteles, iar cine intelege altceva sau afirma altceva, cum ca ortodocsii se inchina la ea ca lui Dumnezeu sau ca o socotesc mantuitoare ca Dumnzeu sunt mincinosi si de rea credinta pe fata. Tu nu ai cum sa ma minti pe mine in ceea ce priveste credinta mea, caci eu stiu ca Pururea Fecioara Maria este un om ca noi, si nu are putere sa mantuiasca pe cineva, dar are mare trecere la Fiul ei, si ca Fiul ei o asculta, prin urmare, si ea ma ajuta cu rugaciunile ei sa ma mantuiesc. Dar asta nu inseamna nici ca e mantuitoare (sau co-mantuitoare) ca Dumnezeu...
Deci si aici o zbarcisi...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 4 Dec 2008, 06:36 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 4 Dec 2008, 12:32 AM
Mesaj #443


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Da, dupa cum am zis: vorbe goale, fara acoperire biblica. Iei un personaj biblic si zici ce-ti trece tie sau vreunuia din cultul vostru prin cap si va inchinati la el!!! rofl.gif

Credeam ca ai suport biblic pentru credinta cultului tau. In acest caz nu sunteti crestini ci "tradițiști"

Inchinare la idolii creati de voi placuta! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 8 Nov 2010, 06:27 PM
Mesaj #444


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(papy @ 28 Nov 2008, 12:42 AM) *
Deuteronom 20

7Cine s'a logodit cu o femeie, şi n'a luat -o încă, să plece şi să se întoarcă acasă, ca să nu moară în luptă şi s'o ia altul``.

Iosif era drept, deci asculta poruncile, inclusiv aceasta, de aceea avem proba biblica asupra relatiilor intime ale celor doi soti.
Exact si acesta este mtivul pt. care desi "Iosif era drept", chestiunea iaste discutabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 11 12 13
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman