HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

 
Reply to this topicStart new topic
> Femeile Si Politica
Mihai
mesaj 1 Jun 2003, 07:08 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Va invit sa discutam aici situatia femeiii fata de politica. De ce sexul frumos nu se implica aproape deloc in acest domeniu?
E un camp de lupta? Barbatii-politicieni au facut o bariera? Rolul femeii mai este inca la cratita?
Expuneti-va parerea si argumentati smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 2 Jun 2003, 09:11 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Eu cred ca femeia are un alt statut decat cel de altadata(cratita si copiii) si asta este din ce in ce mai vizibil chiar in Romania,unde societatea traditionala inca joaca un rol semnificativ. Bunaoara exista femei de afaceri,exista femei care-si intretin familia si de asemenea exista femei care isi impun inca din tinerete anumite restrictii in privinta vietii personale(mai intai cariera).
In politica lucrurile au inceput sa se miste in ultimii 5-6 ani. Exista chiar manifeste ale partidelor inspre a primi in randul membrilor mai multe femei.
Dar adevarul e ca mai este mult de lucrat in aceasta privinta. Daca s-ar face o comparatie intre cate femei sunt la noi in politica si cate sunt sa spunem intr-un stat din Occident am fi in mod vizibil uimiti. Asa ca...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 3 Jun 2003, 05:57 PM
Mesaj #3


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Vad ca nu se inghesuie nimeni sa raspunda... dar si tacerea este un raspuns. O sa zic si eu parerea mea, ca femeie - deci ce stiu pe pielea mea. Si nu ca ma intereseaza politica, dar imi mai dau si eu cu parerea cateodata. Ca de ex., dupa revolutie (imi permiteti sa o scriu cu litera mica, da?) ne-am intalnit un grup de prieteni si a venit vorba de schimbarile care vor fi sa vina, si am spus ca vom avea nevoie de 2 generatii ca sa schimbam mentalitatea unui popor intreg. Ce crezi ca mi s-a spus? Hehe, si inca la unison... (total neimportant ca pana acum se pare ca am avut dreptate, chiar imi pare rau ca nu mi s-a dovedit contrariul)

Inca aud destul de des remarca: "eh, femeile si politica, ce stiti voi, mai?" - argumentul fiind "uita-te si tu cate femei sunt in politica, daca erati bune la asta nu crezi ca erau mai multe?" Rar se mai face si referirea la cratita, doar ca in ziua de azi barbatii vor sa ai grija si de cratita si sa aduci si un salariu in casa. Dar ca sa fiu dreapta, multi barbati au inceput sa-si schimbe atitudinea.

Bariera? NU... nu este "politically corect" wink.gif Doar ca atat in afaceri cat si in politica ideile femeilor sunt primite cu o superioara ingaduinta, chiar amuzament - si ignorate (sau insusite, daca a fost o idee buna). Este inca o lume a barbatilor, si da, un camp de lupta unde fortele sunt mult in defavoarea femeilor. Si bravos celor care au curajul sa lupte si sa razbata, chiar pentru un moment.

De ce nu se implica mai mult femeile in politica? Probabil pentru acelasi motiv pentru care nu sunt multe femei mecanici auto - sunt alte domenii mai atractive din multe puncte de vedere. Si asta din cauza felului cum sunt educate in familie - daca o fata este crescuta in ideea ca este egala baietilor (cu exceptia organelor de reproducere) foarte probabil ca va avea increderea necesara sa intre in politica daca asta ii va fi inclinatia.

Doar parerea mea, sa nu-mi sariti in cap.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Jun 2003, 05:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cameron
mesaj 24 Oct 2003, 06:00 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



O femeie politician care imi place - Mona Musca.
Si Paula Ivanescu.
Nu are ce cauta in politica in schimb Irina Loghin.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 24 Oct 2003, 06:09 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



De ce?
Inca mai cauta sa aresteze.....BURSA?! laugh.gif

Nu cred ca aceasta Loghin are vreo legatura cu subiectul!
Chiar daca era barbat era...de rasul lumii! biggrin.gif laugh.gif rolleyes.gif spoton.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 26 Oct 2003, 10:32 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Politica femeii e mai..subtila !! biggrin.gif Nu se vede dar se simte ! In spatele fiecarui politician, barbat, sta o femeie, sunt sigura !! Ca-i nevasta sau amanta sau soacra !! Faptul ca legile se schimba de la o zi a alta, ca textele legilor sunt asa de interpretabile , sunt cateva argumente ca si-a bagat "coada" o minte femeiasca (sucita!!).Politica se poate face si ...la cratita!! Daca a iesit fasolea afumata, e sigur ca respectiva d-na se gandea la ...bugetul pe 2004 sau la proiectul de lege privind "regimul" (nu armelor) ci diamantelor (par exemple) in Ro ! Confabulez !! Tot femeie, ce vreti !!! biggrin.gif
29.gif Vive la femme (oriunde s-ar afla) !!!


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 27 Oct 2003, 07:23 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Barbatul e CAPUL,in timp ce femeia e GATUL! wink.gif



--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 29 Dec 2003, 01:29 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Eu cred ca barbatul trebuie sa munceasca sa-si intretina familia! e blestemul lui, dar ce sa-i faci? cry.gif

femeile la cratita? o intrebare stupida! cine ati vrea sa creasca copii? un barbat? in cazul asta copii ar ramane cu sechele! barbatii si crescutul copiilor, baba si mitraliera! ohyeah.gif pai daca femeia trebuie sa aiba grija de copii cum poate sa mai aiba timp de politica?

o femeie ar putea sa se implice in politica dar, in cazul asta, trebuie sa-si sacrifice latura familiala? femeia terbuie sa aiba grija de educatia copiior. Daca nu ea atunci cine? Pt ca barbatii sunt adavarate antitalente la chestia asta. Ar trebui sa nu li se mai dea voie sa predea in scoli mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aggelos
mesaj 29 Dec 2003, 02:04 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



Femeia, dupa parerea mea, are loc in politica din mai multe motive.
1. o femeie atrage voturi de la alte femei si ajuta partidul in care face parte.
2. Sunt infatisarea puritatii si din acest motiv ne dau impresia ca sunt mai greu de corupt.
3. Luand in consideratie propriile mele experiente pot sa zic ca femeile la o situatie de "criza" gandesc mai clar.
4. Au mai mare puterea de convingere .

QUOTE
femeia terbuie sa aiba grija de educatia copiior. Daca nu ea atunci cine?


Ai auzit de barbati ? Femeia nu face singura copii si nu doar ea este responsabila de cresterea lor.

QUOTE
Pt ca barbatii sunt adavarate antitalente la chestia asta. Ar trebui sa nu li se mai dea voie sa predea in scoli 


Te certa vreun profesor, nu ? wink.gif

Eu unu as prefera sa am o sotie independenta, sa n-aiba nevoie de mine ca sa ii pun mancarea pe masa.
Si nici n-as vrea femeia sa sta la cratita. Pentru mine femeia reprezinta frumusetea ... nu oala cu ciorba.

QUOTE
o femeie ar putea sa se implice in politica dar, in cazul asta, trebuie sa-si sacrifice latura familiala


Nu neaparat. Daca are un program bine stabilit si un sot intelegator nu vad de ce ar trebui sa sacrifice viata de familie...



--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Dec 2003, 03:02 PM
Mesaj #10


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ca si oricare alt domeniu, cred ca si politica are loc pentru femei. Numai ca sunt destul de putine cele care sunt atrase de asta. Poate si pentru ca s-au obisnuit sa se ocupe de chestii mai comode. Plus faptul ca in multe cazuri trebuie sa lupte cu mentalitatea barbatilor care se considera superiori si nu inghit femeile politicieni.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raz_atoth
mesaj 31 Dec 2003, 02:56 AM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 1 December 03
Forumist Nr.: 1.330



Politica are loc pentru femei,dar femeile au loc pentru politica?Se vorbeste mult de mentalitatea de superiori a barbatilor.Se vorbeste in schimb mai putin de mentalitatea de inferioritate inoculata pana acum femeilor.Au fost invatate ca tre' sa stea cuminti,supuse,rabdatoare(stiti restul basmului).Si asta se vede.Sau mai bine zis,inca se vede.
Si apoi,nici nu prea au exemple luminoase de urmat(ce notabilele exceptii ale M.Musca si S.Marinescu).Sa te apuce rasu',nu alta,cand le vezi in parlament pe irina loghin,l lari,buruiana,sau ilana stana ionescu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 31 Dec 2003, 11:31 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Daca la noi inca se mai poate vorbi de o mentalitate eronata in privinta capacitatii femeii de a face politica, asta poate se datoreaza si perioadei foarte scurte care s-a scurs de la schimbarea de regim... Cu alte cuvinte, viata politica(in spiritul democratiei) in Romania este destul de tanara si inca nu si-a spus ultimul cuvant.
Dar cum majoritatea partidelor se arata dispuse "sa faca uz" si de femei in politica, cred ca sperante pentru schimbare exista!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 2 Jan 2004, 04:43 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



QUOTE
Plus faptul ca in multe cazuri trebuie sa lupte cu mentalitatea barbatilor care se considera superiori si nu inghit femeile politicieni

Barbatii nu-s obisnuiti si nici nu se vor obisnui vreodata nici macar cu ideea ca femeile ar putea avea un rol hotaritor ... fie ca e vorba de viata obisnuita, fie ca vorbim de politica.
Iar partidele s-au hotarit, cum zice Petru :
QUOTE
"sa faca uz" si de femei
pentru ca "da bine"...
Nu cred ca e prea mare numarul barbatilor care sa fie constienti ca, uneori , o femeie face cit zece barbati.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 2 Jan 2004, 04:57 AM
Mesaj #14


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



"Nu cred ca e prea mare numarul barbatilor care sa fie constienti ca, uneori , o femeie face cit zece barbati. "
Corect, dar la fel de adevarat e ca in general un barbat "face" mai multe femei.
Eu as vrea sa fie mai multe femei in politica si in parlament, tinere de preferinta si foarte "deschise", larg deschise as putea zice.In felul asta poate senatorii o sa fie mai relaxati si o sa faca niste legi mai bune. wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raz_atoth
mesaj 2 Jan 2004, 05:12 AM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 1 December 03
Forumist Nr.: 1.330



Ma indoiesc profund de faptul ca 'majoritatea partidelor' sunt dispuse sa accepte femei.Cel putin nu femei 'cu personalitate'.Eventual asa-umplutura-sa nu zbiere comunitatea internationala ca fac discriminari.Incercati,macar ca un exercitiu,sa numiti 2 femei din fiecare partid important,din cele care fac si altceva decat figuratie prin parlament.Ati reusit?Eu unul nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 2 Jan 2004, 08:16 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Bdl, si-asa parlamentul e un bordel plin de cocote ... si masculine si feminine. Nu cred ca are nevoie de "intariri".In privinta afirmatiei tale , ca
QUOTE
Corect, dar la fel de adevarat e ca in general un barbat "face" mai multe femei.

...asta nu il face inteligent. Cel mult ii da statutul de "taur comunal".

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 2 Jan 2004, 08:16 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 2 Jan 2004, 09:56 AM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Dupa 1989 s-au repezit in politica toti barbatii care nu au reusit in profesie, afaceri s.a Nu a mai fost loc pentru femei. Apoi au avut loc in politica cei care si-au cumparat locurile. La ultimele alegeri au fost introduse "figurantele", vezi PSD, PRM. Acum se vor inghesui tot barbatii din afaceri ce nu au intrat in 2000: Gigi Becali, S. Vantu si mai sunt. Iarasi nu e loc pt. femei. Romancele s-au emancipat, au terminat cu cratita si copiii, pt. astea se pot angaja bucatari, bone si profi, deci si femeile vor putea accede in politica. Bani sa aiba, ca si barbatii. Deocamdata in Ro locurile in parlament (ca si in fotbal, scoala, fac) se cumpara. Dar sunt convins ca va veni si vremea familiilor in politica.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 2 Jan 2004, 05:33 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Sau poate ca pur si simplu mediul politic nu este suficient de atractiv pentru majoritatea femeilor. Loc pentru ele s-ar mai gasi , macar pentru "a da bine" la televizor si in fata forurilor internationale. Dar cred ca multe femei, desi ar putea, nu vor sa se implice in politica - devenita in ultimul timp sinonima cu excrocheriile, parvenitismul, nesimtirea... Odata ajunse in parlament sau guvern (daca isi pune in cap, o femeie chiar poate orice) cuvantul lor nu ar conta prea mult, totul se masoara in conturi la banca. Atunci, la ce bun?! Afara de cazul in care se adapteaza si intra in joc...Recunosc, doamna Mona Musca pare o exceptie...cel putin deocamdata. Dar nu este suficient.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 23 Jan 2004, 05:23 AM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (bdl @ Jan 2 2004, 04:59 AM)
Eu as vrea sa fie mai multe femei in politica si in parlament, tinere de preferinta si foarte "deschise", larg deschise as putea zice.In felul asta poate senatorii o sa fie mai relaxati si o sa faca niste legi mai bune. wink.gif


Imi place ce a spus bdl iar avatarul contribuie mult la sustinerea ideii de "deschidere". Dar nu stiu daca e spus in gluma sau nu. O femeie s-ar putea sinti ofensata la asemenea vorbe. Adica cum, si in politica femeia are "efect" doar daca "se dechide" larg? Atita timp cat se discuta despre femeie atribuindu-i caracteristici de 'ispititoare' si animatoare, degeaba vrem sa o ridicam la rang egal cu barbatul. Nu-i facem nici un serviciu daca o punem in parlament si ne uitam la ea tot la fel cum ne uitam si atunci cind tine cratita de coada.

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 23 Jan 2004, 05:24 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 4 Apr 2004, 02:15 PM
Mesaj #20


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Dupa cum ati vazut, acest an electoral a adus in scena politica mai multe femei decat va asteptati. In frunte cu Lia Roberts. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Apr 2004, 10:42 AM
Mesaj #21


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Dupa ce PUR a facut acelasi lucru, se pare ca si democraţii se bazează pe femei īn alegerile din acest an. 25 la sută din candidaţii Partidului Democrat pentru alegerile locale sunt femei, faţă de numai 10 la sută īn anul 2000.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman