HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Hartie Contra Format Electronic, modernism vs traditionalism
vitalic sprincea...
mesaj 12 Mar 2006, 07:02 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



de fapt tema asta ar fi trebuit sa se numeasca : Gutenberg contra Gates...sau asa ceva...e vorba de concurenta din ce in ce mai mare dintre cartile in format traditional (pe hartie) si cele in format electronic. printre edituri e tot mai pop-ulara ideea de a propune o carte in ambele formate...(la noi, in Basarabia doar Editura Litera propune un asemenea produs)...
odata cu aparitia internetului multi au inceput sa puna la indoiala necesitatea pastrarii si dezvoltarii cartilor pe hartie...astia s-ar numi avangardistii..altii, traditionalistii, zic ca formatul electronic e doar o froma mai speciala, o clona a cartii pe hartie care nu are sanse in fata "copertilor"...(bineinteles atat distinctiile cat si generalizarile facute de mine sunt exagerate -intre cele doua "extreme" exista o sumedenie de pozitii neutre, sau mai putin neutre)...
sa incercam sa luam fiecare format de carte "la trei parale" :
CARTEA PE HARTIE
- are un mare avantaj, istoria si traditia, altfel zis obisnuinta...nu e cazul sa vorbim despre rolul si rostul obisnuintei in viata noastra...la moment, acest factor propulseaza inainte cartea traditionala pe suport de hartie...(clisee ale aparatorilor: mirosul proaspat, placerea de a rasfoi o carte, etc)
-accesibilitatea. pentru a citi o carte electronica trebuie sa ai monitor, pentru a avea monitor trebuie sa ai...si asa mai departe, ajungem in fine la concluzia ca trebuie sa avem calculatoare si intreg raiul e-citirii va poposi in casele noastre...
si cam atat despre cartea traditionala...(daca cineva mai enunta un avantaj, il voi lua in consideratie)..
FORMATUL ELECTRONIC
daca e sa fim sinceri eu sunt pentru e-literatura, asa ca...probabil voi aduce mai multe argumente pentru optiunea asta...
- primul avantaj este...consumul minuscul de hartie..hai sa-i zicem infim de mic..ca sa nu spunem nul...economisim milionae de hectare de padure care se taie anual si avem sansa de a lasa generatiilor viitoare un pamant mai frumos mirositor si mai sanatos (cine mai gandeste astfel azi?)
- al doilea avantaj este hipertextul si de aici interactivitatea..muzica, imagini, text tridimensional, link-uri catre site-uri unde aflam cuvinte neintelese, ne lamurim asupra unor termeni necunoscuti, apoi modalitatea de navigare foarte comoda atat prin text, cat si prin biblioteca...
-loc...mie nu-mi ajunge spatiu...am multa hartie...pretioasa...cartea electronica insa cere doar ceva loc pe hard si nimic mai mult..la cei 120 Gb ai mei nu ma plang de lipsa de spatiu..daca ceva mai cumpar memorie...nu am insa grija prafului, deteriorarii, pierderii (am cartile inscrise si pe discuri)...
- accesibilitatea scrierii..fiecare se poate erija in postura de scriitor pe internet, poate scri ce-i trasneste prin cap si-si poate promova cum doreste "opera"...incercati insa sa scrieti ceva pe hartie, il editati..si vedeti care-i cale cea (cacofonie imensa...!)
discutia ramane deschisa...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eris
mesaj 13 Mar 2006, 09:22 AM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 3 August 05
Forumist Nr.: 6.740



Cred ca cititul in sine, este o actiune care te relaxeaza (sau asa ar trebui), or atunci cand stai intepenit pe un scaun, cu ochii in monitor.... ei bine, pe mine ma incomodeaza teribil, ma oboseste atat fizic cat si vizual. Imi place sa imi port cartea (hartiile printate) dupa mine oriunde, pe canapea, pe podea, in bucatarie, in baie tongue.gif , la serviciu, etc. Este adevarat ca iti poti cara dupa tine si laptop-ul, dar nu e la fel de comod. In principiu nu zic nu nici cand e vorba de format electronic, dar raman fan lecturii pe hartie.
Off topic, de pe adresa care ai postat-o la carti in format electronic, gratuite, nu am reusit sa imi descarc decat una, ca-ci acum e ingramadeala mare acolo si nu mai merge. Probabil ca si aspectul financiar are mare greutate cand alegerea este sa iti iei cartea de pe net.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 13 Mar 2006, 09:27 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Indubitabil hartia este preferata mea...


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Mar 2006, 09:27 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 13 Mar 2006, 01:25 PM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



hartie - si daca se poate cat mai invechita, sau ma rog, cu aspect invechit
- si de slaba calitate, sa fii nevoit sa te porti cu carte ca cu un ou - cu multa grija si respect

Cat priveste copacii - sa plantam cat mai multi!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 28 Oct 2006, 01:37 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Acum citesc pe calculator, dar e foarte, foarte obositor. Si e si foarte dificil sa revii la paginile din urma. In schimb, formatul electronic este mai practic cand vrei sa pastrezi citatele care iti plac.


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Oct 2006, 02:16 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (vitalic sprinceana @ 12 Mar 2006, 09:02 PM)

- primul avantaj este...consumul minuscul de hartie..hai sa-i zicem infim de mic..ca sa nu spunem nul...economisim milionae de hectare de padure care se taie anual si avem sansa de a lasa generatiilor viitoare un pamant mai frumos mirositor si mai sanatos (cine mai gandeste astfel azi?)

aer curat sau carte traditionala? eu sunt pt aer curat si format electonic .
go format electronic , go ! biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Oct 2006, 05:04 AM
Mesaj #7


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



prefer pe hartie. n-o sa dispara niciodata


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Oct 2006, 02:16 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



N-o sa dispara dar n-o sa ti-o mai permiti la un moment dat

Acest topic a fost editat de toxic: 28 Oct 2006, 02:16 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Oct 2006, 04:43 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Vorbiti de formatul electronic de parca el nu ar consuma resurse. Ca sa citesti o carte in format electronic ai nevoie de curent si calculator. Ca sa citesti o carte ai nevoie de soare (sau o lumanare cel putin) si maini.

Nu stiu de ce, dar cred ca de la materia prima pana la calculator e o cale mai lunga si mai costisitoare decat cea de la copac la hartie...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Oct 2006, 04:57 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu stiu daca ai avut ocazia sa vezi , depinde de cati ani ai, dar acum 50 de ani se facea mobila care o cumparai o data si te tinea toata viata . Puteai sa sari pe fotolii sa trantesti usile de la dulap, mobila era extrem de solida si bine executata si te tinea toata viata . In ziua de azi , si daca vrei sa cumperi , nu mai ai de unde sa cumperi asemenea mobila. Nu se mai fabrica asa ceva pt publicul larg .
Asa prevad ca va fi si cu cartile, mai ales ca sunt deja destul de scumpe, nu iti permiti sa cumperi carti ca acum 10 ani de exemplu .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 28 Oct 2006, 05:00 PM
Mesaj #11


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



FORMAT ELECTRONIC .....

La biblioteca de la şcoală găsesc pentru BAC ....doar cărţi de pe vremea īmpuşcatului, file lipsă...din cāte am citi pe vremea răposatului cenzura era īn floare hh.gif trebuie să le repar ...poţi pierde foarte uşor file....
Ai dexonline.ro la discreţie....găseşti romanul (Enigma Otiliei prima carte citită īn format electronic) tipărit după `90...puţine dezavantaje...dacă ai un monitor TFT nu ai probleme cu ochi


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corinae
mesaj 28 Oct 2006, 05:10 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 14 October 06
Din: Groffliers, France
Forumist Nr.: 8.799



Prefer de departe cartea tiparita. Mirosul hartiei, diferitele stiluri de tiparitura, diferitele formate de carti... fiecare carte e diferita. Nu se compara cu cartile electronice.

Citesc si carti in format electronic, dar parca nu e acelasi lucru.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 28 Oct 2006, 05:25 PM
Mesaj #13


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Poate e devină şi viitorul meu statut TEHNICIAN ECOLOG ĪN PROECŢIA MEDIULUI sună foarte ciudat . hh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Oct 2006, 05:32 PM
Mesaj #14


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (toxic @ 28 Oct 2006, 04:16 PM)
N-o sa dispara dar n-o sa ti-o mai permiti la un moment dat

inseamna ca imi permit mai multe decit unii canadieni
hirtia este reciclabila, iar masa lemnoasa se reface. pe de alta parte celebrul format electronic a inceput sa dea o gramada de batai de cap istoricilor si arhivarilor. se sterge sau se distruge asa de usor, ca nu prea mai ramine nimic dupa noi

Acest topic a fost editat de mutulica: 29 Oct 2006, 05:25 AM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 29 Oct 2006, 05:00 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (mutulica @ 28 Oct 2006, 07:32 PM)

inseamna ca imi permit mai multe decit unii canadieni

Nu ma indoiesc de asta biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oktober
mesaj 1 Nov 2006, 07:17 PM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 29 October 06
Forumist Nr.: 8.865



QUOTE (mutulica @ 28 Oct 2006, 06:32 PM)
pe de alta parte celebrul format electronic a inceput sa dea o gramada de batai de cap istoricilor si arhivarilor. se sterge sau se distruge asa de usor, ca nu prea mai ramine nimic dupa noi

Interesanta perspectiva. thumb_yello.gif
Votez si eu, poate in mod egoist, pentru hartie. Imi place si mirosul dulceag al hartiei vechi si cel intepator de tus al hartiei noi. Imi place sa pot atinge cartea, de parca asta ar da concretete personajelor si credibilitate intamplarilor. rolleyes.gif


--------------------
What you see is what you get. I see nothing.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Nov 2006, 11:25 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



...īmi plac cărţile, am crescut cu ele, citeam mereu, citeam la masă, noaptea la lanternă pe ascuns...

...ei bine, īn Era Multimedia, cărţile au ajuns perimate, după atātea sute de ani de supremaţie... copiii noştrii se debarasează de cărţi şi se informează de la TV, internet mai mult decāt citind... peste cāţiva ani cartea electronică (obiectul acela flexibil cu ecran sensibil la atingere care e īn fază de prototip acum) va lua locul cărţilor de hārtie... Trist, dar adevărat, progresul tehnologic va face ca o bibliotecă să fie piesă de muzeu, īn locul ei pe cartea electronică vom putea descărca orice volum am vrea să citim, ziarele sau operele literare, cărţi de amuzament sau de specialitate... Mai mult, conţinutul multimedia va lua treptat locul textului simplu şi pe acest suport, la fel cum a patruns pe internet, īn telefoanele mobile; televiziunea interactivă va lua locul televiziunii clasice, iar posibilităţile de informare vor deveni virtual nelimitate...

...reversul acestui progres nu va īntārzia să-şi arate trăsăturile negative, căci discernămāntul consumatorului de informaţie va fi la fel de uşor de păcălit ca discernămāntul consumatorului de bunuri de astăzi, cānd trăim ca să consumăm, nu consumăm ca să trăim... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grx1us
mesaj 2 Nov 2006, 11:27 AM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 7 April 03
Forumist Nr.: 170



QUOTE

La biblioteca de la şcoală găsesc pentru BAC ....doar cărţi de pe vremea īmpuşcatului, file lipsă...din cāte am citi pe vremea răposatului cenzura era īn floare  hh.gif trebuie să le repar ...poţi pierde foarte uşor file....


am citit unele cărţi apărute cīnd 'cenzura era īn floare' şi republicate după. nu am sesizat diferenţe
faptul că se găsesc pagini lipsa, nu e vina bibliotecilor

QUOTE
puţine dezavantaje...dacă ai un monitor  TFT nu ai probleme cu ochi

oare?

On topic: hīrtie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tinkerbell
mesaj 7 Nov 2006, 04:49 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



QUOTE (Erwin @ 2 Nov 2006, 12:25 AM)
...īmi plac cărţile, am crescut cu ele, citeam mereu, citeam la masă, noaptea la lanternă pe ascuns...


Si eu eram cu cititul cu lanterna sub patura... biggrin.gif
Am vazut zilele trecute intr-un magazin o veioza minuscula (sau lanterna? blink.gif ) care arata ca o cutiuta cu un buton pe care daca il apesi se desface un fel de brat, si se tot desface, si se indoaie ca un carlig ...si are si un fel de suport la un capat cu care se poate prinde perfect de marginea unei carti. laugh.gif
Simplu ca buna ziua de citit sub patura.
Vezi, Erwin, daca il aveam noi pe asta, ce fain ar fi fost....

(P.S. scuze de off-topic....)


--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul īn care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Nov 2006, 07:49 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (grx1us @ 2 Nov 2006, 12:27 PM)
am citit unele cărţi apărute cīnd 'cenzura era īn floare' şi republicate după. nu am sesizat diferenţe
faptul că se găsesc pagini lipsa, nu e vina bibliotecilor


Eu insa am citit Borges in traducerea lui Darie Novaceanu.
Si dupa revolutie aceleasi texte traduse de data asta de Cristina Haulica.

Primele erau adevarate bijuterii, cele de dupa ...un fel de relatare apartinand unui reporter de slaba factura, specializat pe eveniment.

Ce e curios e ca Darie Novaceanu s-a dovedit a fi un gunoi de om, iar Cristina Haulica o distinsa reprezentanta a mediului cultural. Cred ca pe vremea cenzurii ceausiste textul ei nu ar fi fost niciodata publicat din cauza calitatii lui, nu din alte motive. Aveau standarde mult mai ridicate pe atunci in ce priveste calitatea.


Sper ca viitorul sa nu omoare cartea scrisa (am o editura tongue.gif ), si mai sper chiar ca ea sa se relanseze in forta. Nu imi pot imagina nici o placere mai mare ca aceea de a rasfoii o carte in mijlocul naturii la umbra unui pom...Un laptop in situatia asta e de-a dreptul dezgustator...

Acest topic a fost editat de The Dude: 8 Nov 2006, 08:33 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 8 Nov 2006, 08:54 AM
Mesaj #21


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (toxic @ 28 Oct 2006, 04:16 AM)
go format electronic , go ! biggrin.gif

si hirtia igienica sa fie afectata de modernizare?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Nov 2006, 01:46 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



yaaap, asa vor unii...sa mergem cu stickul la buda ohmy.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Nov 2006, 03:10 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



lasa ca buda secolului XXI are toate facilitatile inclusiv internet si in timp ce te spala automat te poti delecta cu Bancul Zilei pe han! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 10 Nov 2006, 11:13 AM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Simpaticilor tongue.gif
Lasati viitoarele inovatii din domeniul igienei si reveniti la subiectul discutat aici?

The Dude, ce fel de carti publica editura ta?


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Nov 2006, 01:03 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Aramis @ 10 Nov 2006, 12:13 PM)
The Dude, ce fel de carti publica editura ta?

De toate....Initial am vrut beletristica, dar e rau pentru afaceri...Nu prea se vinde.

E editura si tipografie. Tehnic pot publica pe bani foarte putini tiraje mici si foarte mici, carti in formate pana la A4, si in grosimi de pana la 4 cm. Pot face si cataloage de arta cu o calitate sporita a imagini, dar si ziare si reviste....
Afacerea asta are o intreaga poveste, si in ciuda unei investitii destul de mari, pe mine personal m-a costat...doar alergatura.

as vrea sa iti povestesc, dar nu e bine pentru afaceri...sti concurenta vegheaza.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 09:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman