HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Info
Mihai
mesaj 1 Jun 2003, 06:59 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In cadrul acestui forum vom lauda sau critica articolele trimise in cadrul forumului 'Editorial'.
De fiecare data cand va fi trimis un subiect la Editorial, aici voi lansa un subiect cu titlul Re:Subiect
Deoarece in momentul de fata sunt deja mai multe subiecte la 'Editorial', va invit sa scrieti aici daca doriti sa comentati un subiect anume si voi deschide un nou topic.
Deasemenea, scrieti aici daca aveti vreo nelamurire referitoare la acest forum.
Va multumesc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 1 Jun 2003, 08:01 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Aici la categoria Editorial eu consider ca numai editorialele care te ajuta cu ceva ar merita sa fie .. nu tot felul de povestiri , pentru ca asta stie sa faca oricine sa povesteasca , si cine stie poate sa le copieze de undeva si sa la puna aici.

Parerea mea este ca nu prea au ce cauta astfel de povestiri pe aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 1 Jun 2003, 08:15 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Probabil pe viitor, cand vor fi mai multe asemenea articole voi crea doua categorii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Jun 2003, 08:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
black ice
mesaj 1 Jun 2003, 09:58 PM
Mesaj #4


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



mor cand aud "oricine stie sa scrie o poveste".

necro, te invit sa scrii o poveste daca e chiar atat de usor. dar te rog, nu orice poveste, ci una care sa aiba un mesaj, una care sa transmita ceva: un sentiment, o idee, un gand - eventual toate acestea - si pe langa asta sa fie si originala.

btw, definitia unui editorial e total diferita de ceea ce ziceai tu. editorialele nu ajuta pe nimeni. acelea sunt articole.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 2 Jun 2003, 09:48 AM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE (necromanc @ Jun 1 2003, 09:36 PM)
...si cine stie poate sa le copieze de undeva si sa la puna aici...

Necro... nu cred ca asta e scopul, pentru ca asa nu ar avea nimeni de castigat... decat poate titlul de "plagiator"...
In alta ordine de idei smile.gif dupa cum ziceau si Mihai, si black ice - e drept, editorial e una, "poveste" e alta... ar fi interesanta ideea crearii a 2 categorii. wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 2 Jun 2003, 12:33 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Tot ce am vrut sa spun este ca povestirile nu sunt asa interesante.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 2 Jun 2003, 12:48 PM
Mesaj #7


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Din punctul tau de vedere. Pentru altii sunt mai interesante decat un articol informativ. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 3 Jun 2003, 06:51 PM
Mesaj #8





Guests






Ma bucur mult Mihai, ca ai deschis acest loc unde sa putem comenta editorialele, caci aveam de spus niste lucruri si nu prea-mi place sa tac, deh! tot muiere sunt pana la urma laugh.gif
Ce voiam sa zic este ca am remarcat pana acum 2 membri ale caror povestiri sau editoriale sau ce-or fi, mai bine zis ale caror creatii mie mi se par superbe.
Primul remarcat a fost FM! , are omul asta un stil de a scrie de ma unge la inima.Se cunoaste ca pune mult suflet si ca e un boem.
Al doilea remarcat a fost Balck Ice.Are niste povestiri extraordinare, desi mi se pare un pic cam ciudat stilul lui de a trece de la un personaj la altul.Probabil doar din cauza ca am citit in graba si la oboseala povestirile lui.Mi-au placut mult: cea cu robotelul, cea cu dragostea si speranta, cea cu ingerul alb si cel nergu.Black ice, ai potential mare, imi doresc din tot sufletul sa fii descoperit, atat tu cat si FM!.Si-mi doresc sa nu te opresti niciodata din scris.Chiar esti bun la asta!!Mi-as dori sa pot fi si eu la fel de buna, insa nu pot surprinde atat de bine ca voi starile sufletesti...Poate ca din cauza ca nu am "exersat" biggrin.gif In fine, adevarul e ca ma bucur ca am putut sa va felicit in sfarsit si sper sa mai citesc creatiile voastre.Mie mi se par originale.Si am incredere in voi ca nu plagiati.Tineti-o tot asa!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 3 Jun 2003, 10:27 PM
Mesaj #9


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Mersi afrodita.
Nu esti prima care imi spune ca e ciudat felul meu de a scrie. Pana si mie mi se pare putin ciudat.
Inca nu pot spune ca am un stil. Experimentez, vreau sa vad ce "ma prinde" mai bine. Prima creatie a fost "Renasterea" acum exact un an. Apoi au urmat, treptat si restul. De fapt sunt niste trairi, niste oglindiri ale unor intamplari din viata mea sau a celor foarte apropiati mie, carora le-am dat o forma mai generala. Altfel ar fi fost doar un jurnal. Asa, parca e mai subtil. tongue.gif
Prin acele personaje sau planuri pe care le intersectez putin cam brutal incerc sa dau putina originalitate si formei nu numai fondului articolului.

btw, care e povestea cu robotelul? nu cumva e vorba de Amaltheea lui Tudy? biggrin.gif

Daca tot am ajuns aici vrea sa spun ca si eu am remarcat pe cineva si anume pe Tudy. Mi-au placut atat articolele sale cat si povestirile.

Si pe FM! l-am citit insa in cazul sau mi se pare ca lipseste ceva. O idee originala, ceva care sa impresioneze, acel ceva care te face sa stai cateva minute dupa ce ai citit ceva si sa-ti pui niste intrebari pe baza ideilor din acel articol. Altfel, mi se pare doar exercitiu de scris, forma fara fond...

In final, eu sunt convins ca nu exista plagiatori printre noi.

Vai, era sa uit!
Genicoane, era sa uit de tine! Mi-a placut mult ce-ai scris, daca mai ai, nu te sfii. Sunt curios. Inutil sa mai spun ca mai uimit din nou, nu? laugh.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 4 Jun 2003, 02:10 AM
Mesaj #10





Guests






Ups!!Se pare ca am incurcat borcanele biggrin.gif Ce sa fac daca eram grabita, cu ochii in 14 ferestre deschise si mi-a mai dat si explorer-u' eroare de am pierdut tot ce-mi trebuia si acum nu mai gasesc??Scuze rolleyes.gif
Da, la Amaltheea ma refeream si imi place si cum scrie Tudy.
Genicon, cam neinteligibila povestioara ta pt mine, desi e foarte frumoasa.Scuze , da' tot nu am inteles ce era cu baietelul ala ...
Black Ice , se cunoaste ca iti cauti stilul si poate chiar faptul ca sari de la o chestie la alta face povestioarele tale frumoase.Ma gandeam io ca trebuie sa fi trecut prin ceva ca sa scrii acele lucruri wink.gif Momentan am numai jurnalele, inca nu m-am "obosit" sa le transform in creatii biggrin.gif Poate mai tarziu, acum nu am inspiratie biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 4 Jun 2003, 02:21 PM
Mesaj #11


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



În primul rând, vreau să mulțumesc afroditei și lui black ice pentru aprecieri... smile.gif

black ice: Așteptăm texte noi... (sau cel puțin eu aștept...)

Apoi, aș vrea să menționez că sunt de acord cu propunerea de a "împărți" secțiunea Editorial în două sau mai multe categorii. Ar fi "util" să poți stabili încă de la început dacă vrei să citești un articol, un eseu sau o povestire.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 4 Jun 2003, 02:55 PM
Mesaj #12





Guests






Tudy, apreciem ce e bun,nu? Si sa stiti ca si eu astept noile voastre creatii wink.gif
Si chiar asa Mihai, nu se poate imparti si Editorialul? biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 5 Jun 2003, 12:17 PM
Mesaj #13


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE (black ice @ Jun 4 2003, 12:02 AM)
Genicoane, era sa uit de tine! Mi-a placut mult ce-ai scris, daca mai ai, nu te sfii. Sunt curios. Inutil sa mai spun ca mai uimit din nou, nu? laugh.gif

Merci, black ice! smile.gif

In ceea ce priveste uimirile tale... sa sti ca abia din 98 ascult hip hop smile.gif Si acum, sincer sa fiu, mie mi se pare ca in ceea ce priveste stilul, felul de a scrie, nu stiu cum sa ii zic... suntem cam la fel... (sper sa nu te simti jignit ca te compar cu mine smile.gif) 40.gif

Afrodita: Pe scurt, povestea ca baietelul este urmatoarea: El orbeste si incepe sa scrie despre viata, lucru care nu ii convenea unei persoane (aceea care il bate mereu). Cand pleaca la munte isi recapata vederea si realizeaza cine este cel care ii facea zilele negre. Insa, spre deosebire de momentele in care nu vedea si nu avea probleme de "supravietuire", acum, cand isi recapata vederea se impiedica si moare. Totusi reuseste sa lase acel mesaj celui care il supara - varul lui, cel de la biblioteca...

P.S. - black ice, mi-ai zis sa mai trimit daca mai am - o voi face! Dar sa sti... ca daca nu erai tu, nu as mai fi facut-o... Merci inca o data ca mi-ai redat increderea in mine 30.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 5 Jun 2003, 01:35 PM
Mesaj #14


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



QUOTE
In ceea ce priveste uimirile tale... sa sti ca abia din 98 ascult hip hop  Si acum, sincer sa fiu, mie mi se pare ca in ceea ce priveste stilul, felul de a scrie, nu stiu cum sa ii zic... suntem cam la fel... (sper sa nu te simti jignit ca te compar cu mine ) 


Stai linistit. Acele uimiri de care tot pomenesc eu sa nu le intelegi ca pe niste "socuri", o zic mai mult in gluma. Cum sa spun, sunt foarte putini oameni care sa fi auzit de una sau alta iar in momentul in care dai peste un astfel de om, normal ca esti putin uimit, mai ales daca e cineva de la care nu te asteptai. Am observat si eu ca semanam, doar la urma urmei acele declaratii de iubire de pe un anume topic ce crezi c-au fost? 6.gif
Doamne fereste, stai linistit, nu ma simt jignit ca m-ai comparat cu tine, dimpotriva chiar.

QUOTE
P.S. - black ice, mi-ai zis sa mai trimit daca mai am - o voi face! Dar sa sti... ca daca nu erai tu, nu as mai fi facut-o... Merci inca o data ca mi-ai redat increderea in mine 


Ma bucur ca am reusit sa fac acest lucru. Serios. Intre noi fie vorba, stiind ca am ajutat pe cineva, ma face sa ma simt mai bine, sa nu ma simt atat de inutil...

In ceea ce priveste acea povestioara, eu am inteles-o putin mai altfel. Revin mai tarziu cu explicatii.

Acest topic a fost editat de black ice: 5 Jun 2003, 09:06 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 6 Jun 2003, 11:37 AM
Mesaj #15


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Pai... eu am facut doar rezumatul ei acolo... si, la fel de normal, am vrut sa aiba si un mesaj, nu doar sa fie ceva ce citesti si gata smile.gif Si... din cate am vazut eu (intelegerea "Sferei" lui Tudy)... sunt convins ca i-ai prins si ei mesajul (mai ales ca nu este unul chiar asa subtil) wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 26 Jul 2003, 03:26 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Eu vreau sa-l felicit pe temerarul Copernic pentru ca a initiat si altfel de "editoriale", avand intrigi cu continut oznistic, puncte culminante din domeniul stiintelor juridice si deznodaminte "nestiute", la fel ca si fata nevazuta a Lunii.
Sper ca am fost si eu remarcat, ca doar deh unde mai intalnesti un "botz de huma insufletit", 100% genuin moldovean care sa vrea sa si povesteasca in scris opinia sa despre si cu ceilalti?!

Va salut pe toti si tineti mereu aproape de... Han.


Martorul Ratiunii!

----------
AVE! 40.gif
----------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 08:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman