HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Magia Comunicarii
Ovidiu Bufnila
mesaj 4 Mar 2006, 01:36 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



De ce un topic despre Magia Comunicarii si de ce tocmai in maniera asta, vorbind despre o ipoteza, aparent, ipoteza intitulata, numita: Psihologul Calfa?
Iata raspunsul:
De cand Mihai ma lasa sa ma preublu liber in acest atat de incantator si fascinant Han, fara sa ma traga de urechi si fara sa puna vreun toveiler pe sfecla mea buclucasa, ma tot intreb cine o fi Calfa. E un superusar, rafinat, delicat, ferm i hotarat. Adevarul e ca imi este foarte drag. Poate ca e psiholog. Daca e psiholog, m-am ars, trebuie sa arunc bombe de fum sa nu ma categoriseasca pe mine cel de necategorisit. OK, care ar fi filozofia psihologica a lui calfa? Si de ce ne da el carti si jaloane? Pentru ca trebuie sa fie un deschizator de drumuri. OK, bufnilul cel obraznic a invatat o multime de lucruri de la Calfa. Adica poti sa-i inveti pe altii invatand de la ei. Uuups, m-am incurcat. Cum naiba e chestia aia cu initierea ICAN? Magia ICAN, fiind aceasta chiar Magia Comunicarii, initiaza fiinta pe cai noi, o indeamna sa nu deraieze in plictis.Numirea Topicului este de fapt enuntul unei strategii magice de comunicare. Sper s-o scoatem la capt. A fost numit Pishologul Calfa, e numit Magia Comunicarii. Moderatorul aintuit excelent, cu excelenta, ideea unei strategii magice de comunicare si imagine.

Cu prietenie,
Ovidiu Bufnila
consilier de imagi9ne si comunicare

owner
http://finance.groups.yahoo.com/group/Codul_ICAN/

Acest topic a fost editat de Ovidiu Bufnila: 5 Mar 2006, 01:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 4 Mar 2006, 04:07 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



biggrin.gif

Nu sunt nici un psiholog, Ovidiu. Pur si simplu sunt co-moderator al acestui subforum. Nici cine stie ce deschizator de drumuri nu sunt. Cel mult as putea fi putin moderator si putin intretinator al unor discutii. smile.gif

Am selectat cateva carti dintre cele mai accesibile, am presarat cateva dintre jaloanele intalnite in drumul meu prin lecturile psihologice. In ideea ca si altii vor face la fel, ca vom gasi ce discuta pe marginea lor. smile.gif

Nu cred ca era nevoie de un subiect dedicat mie, dar daca ai tinut sa o faci, nu voi fi eu cel care sa-l inchida. De fapt, probabil ca il voi mentine deschis atata timp cat voi fi co-moderator aici. Doar surpriza aparitiei unui astfel de subiect trebuie sa o fi facut pe co-moderatoarea mea, N.V., sa il inchida.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 4 Mar 2006, 05:31 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 4 Mar 2006, 02:36 PM)
Adica poti sa-i inveti pe altii invatand de la ei.

Desigur. smile.gif

Cat despre initieri ICAN, atata timp cat fiecare il are pe al lui, pare firesc sa invatam din invatarea altora. In particular, cum am mai spus in alt loc, comunicand enciclopediile bufniliana si calfiana se influenteaza reciproc.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Mar 2006, 05:31 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 5 Mar 2006, 12:19 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (calfa @ 4 Mar 2006, 05:07 PM)
biggrin.gif

Nu sunt nici un psiholog, Ovidiu. Pur si simplu sunt co-moderator al acestui subforum. Nici cine stie ce deschizator de drumuri nu sunt. Cel mult as putea fi putin moderator si putin intretinator al unor discutii. smile.gif

Am selectat cateva carti dintre cele mai accesibile, am presarat cateva dintre jaloanele intalnite in drumul meu prin lecturile psihologice. In ideea ca si altii vor face la fel, ca vom gasi ce discuta pe marginea lor. smile.gif

Nu cred ca era nevoie de un subiect dedicat mie, dar daca ai tinut sa o faci, nu voi fi eu cel care sa-l inchida. De fapt, probabil ca il voi mentine deschis atata timp cat voi fi co-moderator aici. Doar surpriza aparitiei unui astfel de subiect trebuie sa o fi facut pe co-moderatoarea mea, N.V., sa il inchida.

Sal' Calfaaaa! Sal' la toata lumeaaaaa! Ca intotdeauna, bufnilul pune la cale COMUNICARI originale, surprinzatoare, aiuristice sau foarte serioase. Cand am NUMIT acest nou topic, dupa ICAN, prima decodificare, Imaginea Care Are Nume, am instructionat un prim nivel empatic. Multumesc lui NV ca a schimbat atat de inspirat numele topicului din Psihologul Calfa in Magia Comunicarii, VALURIND de fapt NUMENUSUL PRIMORDIAL. E un topic despre procedee magice de Comunicare. Empatia e unul dintre ele dar nu acea empatie neghiob vazuta ca IMITARE!


Sa vedem daca aveti curaj sa va aventurati in aceasta noua aventura in care va cheama bufnilul ICAN.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 Mar 2006, 09:44 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



smile.gif Ai ajuns si la "NUMENUSUL PRIMORDIAL". Ar putea fi acel N inca nenumit ...

Sa discutam despre empatie ... in contextul "magiei comunicarii" ?

Sa incerc sa exemplific atunci ... pana sa ajungem la magia comunicarii. smile.gif

Am spus ca "nu sunt nici un fel de psiholog" ... ca raspuns la "Daca e psiholog, m-am ars, trebuie sa arunc bombe de fum sa nu ma categoriseasca pe mine cel de necategorisit."

Il consider un raspuns empatic pentru ca tine cont de istoricul comunicarii Ovidiu Bufnila - calfa. E o intarire a altor afirmatii ale mele, despre complexitatea manifestarilor omului Ovidiu Bufnila (cel putin pe forumuri, pe net, unde putem intra in contact cu el), complexitate care complica si empatia cu el. Mai in profunzimea raspunsului meu sunt concentrate informatii despre mine: nu categorisesc, nu sunt in mod formal psiholog, nu apartin de nici o directie din psihologie, etc.

Desigur, empatia nu poate avea de-a face cu imitarea. Poti raspunde in oglinda sau in prelungire, extragand esentialul sau din contra, largind perspectiva, etc., celui cu care incerci sa comunici empatic. Poti raspunde in registrul enciclopediei celuilalt pentru a semnaliza intentia empatica, fara intentia de a-i prelua din enciclopedie. Poti raspunde in afara registrului pentru a invita la mutarea discutiei in enciclopedia proprie. smile.gif

Aici e de facut o observatie. Nu trebuie neglijata proiectia. In destule cazuri proiectia ingreuneaza empatia. Proiectand inconstient si din inconstient poti schimba ceea ce incearca sa comunice un suflet altuia. De fapt, nu despre asta e adevarata empatie ? unsure.gif

Ei, sunt multe de spus, sa zicem ca am mai facut un pas. smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 6 Mar 2006, 11:02 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Mar 2006, 11:17 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Poti raspunde in oglinda sau in prelungire, extragand esentialul sau din contra, largind perspectiva, etc., celui cu care incerci sa comunici empatic. Poti raspunde in registrul enciclopediei celuilalt pentru a semnaliza intentia empatica, fara intentia de a-i prelua din enciclopedie. Poti raspunde in afara registrului pentru a invita la mutarea discutiei in enciclopedia proprie
Empatia presupune deci capacitatea de a citi corect "enciclopedia" celuilalt, harta pe care el o pune peste lume pt. a se orienta. In plus cred ca ar mai fi identificarea corecta a starii de spirit in care celalalt se afla, disponibilitatile lui in general si la un moment dat, limitele intre care se poate misca si eventualele portite prin care accepta schimbarea, dezvoltarea.

Acest topic a fost editat de IoanV: 6 Mar 2006, 11:18 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 12 Mar 2006, 06:08 PM
Mesaj #7


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Fiind vorba de un "taram" magic, hop si eu...la "dezlegare".

Eu de fapt vreau sa semnalez ca ar putea fi mai multe directii in care un individ ar actiona pe baza empatiei pe care o manifesta fata de altii, dintre care ma opresc la doua de baza:
- Empatia este obligatorie, dupa parerea mea, pentru inchegarea unei relatii de prietenie. Iar la nivel mai complex,cred ca empatia este necesara pentru pastrarea sentimentului de prietenie.
- Empatia poate fi pentru altii o "calitate" necesara in tehnicile de manipulare a altora pentru a obtine beneficii cu prioritate pentru folosul personal.



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 10:49 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman