HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Palme Traspirate
AmunRa
mesaj 26 Feb 2006, 07:59 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 257
Inscris: 14 December 05
Din: Metropolis Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 7.475




Ar trebui sa-ti traiesti fiecare zi de parca ar fi ultima ta zi pe Pamant. De ce?
Pentru ca intr-o buna zi va fi adevarat si o sa spui:

„Aaahhh, yikes.gif dar eu nu pot muri acum, nu am avut timp sa fac nici unul din acele lucruri pe care mi le-am propus in viata cry.gif.”

Ei bine atunci va fi prea tarziu, realizarea acelor lucruri inseamna transformarea gandurilor in actiune.
Gandirea si planificarea reprezinta un aspect, dar sa te pui pe treaba si sa faci ceva inseamna cu totul altceva. E putin probabil sa se schimbe ceva in viata ta daca nu faci decat sa stai si sa te gandesti la diverse lucruri.
Gandul de a lua initiativa si a face ca lucrurile sa se realizeze este destul pentru a-ti face palmele sa transpire. Dar nu este suficient pentru ca, actiunile vorbesc cu voce mai tare si mai credibila decat gandurile si cuvintele tale.

Cand iei initiativa de a face ceva sa se intample prin punerea in actiune a ideilor tale, lucrurile se vor schimba. Este imposibil ca viata ta sa ramana aceeasi atata timp cat TU depui efort pentru atingerea, acelui obiectiv. Daca TU crezi ca muncesti prea mult pentru acel obiectiv si nu se schimba nimic, probabil ca mai mult gandesti decat actionezi.

Cand gandirea devine actiune, palmele transpirate ne spun doar ca, ne aventuram spre necunoscut si suntem bine ancorati in realitate.

„Viata fie este o aventura indrazneata, fie nu este nimic cool.gif.” Helen Keller


--------------------
user posted imageuser posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 27 Feb 2006, 10:50 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Ar fi totusi prea stresant sa traiesti fiecare zi ca si cum ar fi ultima. Sa faci totul cu intensitate si dedicare "maxima" este extrem de obositor. Cu restul sunt de acord, mai putina vorba mai multe fapte.


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diane01
mesaj 27 Feb 2006, 08:42 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 6 February 06
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.812



Nu cred ca este vorba de trairea fiecarei zile cu presiunea enorma a finalului. Adica nu trebuie sa ne gandim mereu ca maine se va termina totul, ca maine nu vom mai exista decat in amintirea oamenilor din jur... Daca am proceda asa, atunci ne-ar deprima orice mic moment din viata noastra, ne-am gandi ca oricum nu are sens sa facem ceva, cand oricum maine nu va mai conta nimic.
Toate indemnurile astea trebuie privite in modul cel mai serios, ca un fel de formula a fericirii (tot era un topic despre asta). Ne sugereaza, de asemenea, sa facem totul cat mai bine, astfel incat sa nu avem (prea multe) regrete.

Aventura cea mai indrazneata o consider incercarea de a fi Om.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Feb 2006, 08:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 4 Mar 2006, 02:02 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (AmonRa @ 26 Feb 2006, 08:59 PM)
Ar trebui sa-ti traiesti fiecare zi de parca ar fi ultima ta zi pe Pamant. De ce?
Pentru ca intr-o buna zi va fi adevarat si o sa spui:

„Aaahhh, yikes.gif dar eu nu pot muri acum, nu am avut timp sa fac nici unul din acele lucruri pe care mi le-am propus in viata cry.gif.”

Ei bine atunci va fi prea tarziu, realizarea acelor lucruri inseamna transformarea gandurilor in actiune.
Gandirea si planificarea reprezinta un aspect, dar sa te pui pe treaba si sa faci ceva inseamna cu totul altceva. E putin probabil sa se schimbe ceva in viata ta daca nu faci decat sa stai si sa te gandesti la diverse lucruri.
Gandul de a lua initiativa si a face ca lucrurile sa se realizeze este destul pentru a-ti face palmele sa transpire. Dar nu este suficient pentru ca, actiunile vorbesc cu voce mai tare si mai credibila decat gandurile si cuvintele tale.

Cand iei initiativa de a face ceva sa se intample prin punerea in actiune a ideilor tale, lucrurile se vor schimba. Este imposibil ca viata ta sa ramana aceeasi atata timp cat TU depui efort pentru atingerea, acelui obiectiv. Daca TU crezi ca muncesti prea mult pentru acel obiectiv si nu se schimba nimic, probabil ca mai mult gandesti decat actionezi.

Cand gandirea devine actiune, palmele transpirate ne spun doar ca, ne aventuram spre necunoscut si suntem bine ancorati in realitate.

„Viata fie este o aventura indrazneata, fie nu este nimic cool.gif.” Helen Keller

Palmele transpirate vorbesc in chip magic nu numai despre emotii sau despre rinichii nostri ci si despre felul in care ne valurim sub presiunea capmpurilor magnetice.
un navigator ICAN
owner
http://finance.groups.yahoo.com/group/Codul_ICAN/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 4 Mar 2006, 05:02 PM
Mesaj #5


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Traim intr-o lume in care vidul e persistent . Suntem inchisi ca-ntr-o cusca . Ne simtim captivi intr-o lume care pare palpabila , dar ea e un vis care ajunge in abis pe zi ce trece .
Traim cu impresia ca ziua de maine e un vis si cand ne dam seama ca ziua a venit ne simtim ca intrati intr-un cosmar care nu se mai termina , si continuan viata intr-un ritm alert , acest cosmar se va termina odata cu viata .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 4 Mar 2006, 05:02 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AmunRa
mesaj 10 Mar 2006, 09:29 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 257
Inscris: 14 December 05
Din: Metropolis Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 7.475



Oamenii buni ce e cu atata depresie in Romania chiar a-ti uitat ce inseamna viata, ce inseamna adrenalina. Asta inseamna palme transpirate.

Plutarh eu nu cred nici un cuvant din ce spui tu acolo, viata inseamna mai mult decat un vis care se transforma in cosmar si te bantuie pana la adanci batraneti. yeahrite.gif
Imi pare rau dar pesimismul tau e doar o forma de negare si atat. Viata de zi cu zi inseamna cu totul altceva.

Ovi te rog dezvolta:
QUOTE
felul in care ne valurim sub presiunea capmpurilor magnetice.
huh.gif

Titus, Diane01 a subliniat exact ce am vrut sa spun, deci:
QUOTE
Toate indemnurile astea trebuie privite in modul cel mai serios, ca un fel de formula a fericirii.
spoton.gif


--------------------
user posted imageuser posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman