HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Este Iubirea?, Dincolo de ceea ce credem noi despre ea
Erwin
mesaj 6 Sep 2006, 12:09 AM
Mesaj #211


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Esti convins de etapele descrise ?!
... cam tot asa se face magiunul ...prin Moldova


eh, o fi, retetele se aseamana intre ele... biggrin.gif o sa ma documentez! thumb_yello.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 6 Sep 2006, 12:47 AM
Mesaj #212


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE (IoanV)
Eu nu cred ca am ajuns acolo, sa stim totul despre ea.


Fireste ca nu stim totul. Ideea e ca acum cunoastem in mare la ce se rezuma, care este substratul sau. Nu mai avem perspectiva aia idealista, sa-i zicem... "magica" a fenomenului, pe care omul o avea inainte ca stiintele sa se maturizeze intr-un fel sau altul. Stim ca depinde de niste substante chimice, si asta e lucru mare.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Sep 2006, 06:51 AM
Mesaj #213


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Substratul apei este format din 1 atom de O si 2 atomi de H. Iti spun ceva 2 gaze despre proprietatile apei? Si acesta e un caz banal. Sa vezi substantele organice cum arata! In plus functionarea in organism are un nivel de integrare cu citeva rdine de marime mai mare. E firesc sa aiba si un substrat material dar canalele, legaturile, etc., etc....Si nici nu sint sigur ca vorbim acum despre iubire in sensul profund al termenului sau despre acele miscarei datorate hormonilor si au ca finalitatea indragstirea, etc.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Sep 2006, 06:51 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
contraste
mesaj 6 Sep 2006, 07:19 AM
Mesaj #214


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Mă bag şi eu ca musca-n lapte ! Dar, asta este...
Pentru mine de câte ori mă îndrăgosteam, era catastrofă! Mă prosteam şi bolânzeam de creieri! Când mi-a mai venit mintea la cap, dacă îmi plăcea cineva, făceam mişto, îi evidenţiam trăsăturile negative, fie şi scama imaginară!
Pentru mine dragostea a fost prosteală de creieri! De fapt se urcau feromonii grup la mansardă! Nu zic că acum nu se mai ridică, numai că îi dirijez! Scurt şi la obiect.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 6 Sep 2006, 04:57 PM
Mesaj #215


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



IoanV, Mi se pare chiar irelavant cat de complexe sunt chimicalele care alcatuiesc substratul afectivitatii, sau cat de complexa e componenta hard. Complexitatea nu schimba chiar cu nimic problema. Iubirea are un substrat material, asta e idea. Constiinta, afectivitatea, memoria, etc, sunt, pana la urma, rodul fenomenelor electrice si chimice din sistemul nervos central. Ca treaba se complica mult pe urma, ca depinde de atatea chestii, de atatia stimili, ca e conditionata de fenomenl X sau Y, e alta discutie...

Sa nu uitam ca au existat vremuri in care rolul creierului era total neglijat, pentru intreaga viata psihica fiind considerate responsabile : inima, arterele si chiar ficatul, prin cavitatile carora se presupunea ca circula un fluid de provenienta divina - pneuma. Renuntarea la aceasta credinta, acceptarea inimii drept o simpla pompa, precum si imbratisarea acestei perspective sistemice zic eu ca a insemnat ceva. Expresia a darui din "inima", isi are radacinile in vremurile de atunci, de exemplu.

Cel putin in teorie si sistem artificial ar putea avea trairi asemanatoare sau chiar identice cu cele ale indragostitului. tongue.gif

"Can we someday build intelligent machines? I take the answer to be yes in principle, because our brains themselves are machines" - Marvin Minsky (Mathematician and computer scientist. Toshiba Professor of Media Arts and Sciences at the Massachusetts Institute of Technology, and cofounder of MIT's Artificial Intelligence Laboratory - Major contributions to AI, cognitive psychology, mathematics, computational linguistics, robotics, and optics)

"The best reason for believing that robots might some day become conscious is that we human beings are conscious, and we are a sort of robot ourselves. That is, we are extraordinarily complex self-controlling, self-sustaining physical mechanisms, designed over the eons by natural selection, and operating according to the same well-understood principles that govern all the other physical processes in living things: digestive and metabolic processes, self-repair and reproductive processes, for instance" - Daniel C. Dennett (Prominent American philosopher - Philosophy of mind and philosophy of science - fields relate to evolutionary biology and cognitive science.

Asa cum am mai spus, faptul ca acum cunoastem aceste lucruri, ca nu mai e musai sa facem apel la ceva de natura transcendentala pentru a explica iubirea, nu inseamna ca ea nu mai e magica in felul ei si ca chiar nu ne mai putem bucura de ea. Daca un neurofiziolog imi explica cu foarte multe detalii cum se face ca eu simt placere atunci cand mananc o ciocolata, nu schimba cu nimic perceptia ghustului, sau atitudinea mea fata de placerea respectiva.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dannst
mesaj 6 Sep 2006, 07:06 PM
Mesaj #216


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.149



sa fie chimia altceva decit un suport? sa nu aiba viata o tendinta- cum explicam autodeterminarea???- si suportul sa fie doar un mijloc, influentind doar din aceasta pozitie functionarea, dar nefiind determinantul absolut al acesteia?
tendinta... observ pe anumite subiecte termeni delicati: intentie- "la inceput era cuvintul...", semnificatie- "m-ai iubit inainte de intemeierea lumii"... pare ca ne-apropiem de intelesurile mai vechi, desi descoperim doar apa calda... iubirea ce sa fie???


--------------------
d.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Sep 2006, 07:27 PM
Mesaj #217


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Daca un neurofiziolog imi explica cu foarte multe detalii cum se face ca eu simt placere atunci cand mananc o ciocolata, nu schimba cu nimic perceptia ghustului, sau atitudinea mea fata de placerea respectiva.
Asta e diferenta intre teorie si practica. Una e teoria care explica si alta practica care traieste. De la a cunoaste teoretic iubirea pina a sti sa te raportezi la ea si a o trai sau a o avea deplin este o cale lunga, lunga. Nivelurile de integrare in care sunt cuprinse structurile chimice le fac tot mai greu de inteles. In acest sens pledez, ca nu o putem cunoaste decit traind-o. Teoria ca teoria, practica ne omoara.
QUOTE
pare ca ne-apropiem de intelesurile mai vechi, desi descoperim doar apa calda... iubirea ce sa fie???
Eu zic ca in ceea ce priveste subiectul, unele lucruri le cunoastem mult mai bine din experienta. Experimentam si ceea ce e valabil ramine...

Acest topic a fost editat de IoanV: 6 Sep 2006, 09:31 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 6 Sep 2006, 08:09 PM
Mesaj #218


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



De acord cu tine Ioan V! Si cu fiecare experienta noua ne dam seama ca s-ar putea ca inainte sa nu fi stiut ce inseamna cu adevarat iubirea! smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Sep 2006, 09:01 PM
Mesaj #219


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (Erwin @ 6 Sep 2006, 03:39 AM)
QUOTE
Esti convins de etapele descrise ?!
... cam tot asa se face magiunul ...prin Moldova


eh, o fi, retetele se aseamana intre ele... biggrin.gif o sa ma documentez! thumb_yello.gif

Documenteaza-te ! smile.gif

Etape identice , ingrediente identice ... produse finale cu aproximativ acelasi gust , dulce .
Asta inginereste spus .


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Sep 2006, 06:30 PM
Mesaj #220


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE
Ce Este Iubirea?


"Love is touching souls"


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 9 Sep 2006, 09:15 AM
Mesaj #221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



E o chestie extrem de simpla: e chimia aia speciala (emotia), care apare in principal la 15-20 de ani, mai rar dupa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 9 Sep 2006, 09:17 AM
Mesaj #222


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Quantum @ 9 Sep 2006, 10:15 AM)
e chimia aia speciala (emotia), care apare in principal la 15-20 de ani, mai rar dupa.

Wrong. tongue.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 9 Sep 2006, 07:16 PM
Mesaj #223


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Cred ca ar trebui sa fie bucuria de a ne bucura de celalalt fara a incerca sa ni-l insusim.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.
mesaj 26 Sep 2006, 06:06 PM
Mesaj #224


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 47
Inscris: 28 March 06
Din: undeva in Ardeal
Forumist Nr.: 8.040




Ceea ce poti gasi in IUBIRE nu poate fi uneori descris prin cuvinte.Sunt lucruri atat de frumoase incat expunerea lor nu poate fi facuta cu ajutorul dictionarului...a face pe cineva fericit iubindu-l este un lucru minunat! smile.gif


--------------------
...biruieste iubind!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Sep 2006, 07:55 PM
Mesaj #225


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



ei bine, eu unul m-am convins că în viaţă trebuie să învăţăm mereu... inclusiv iubirea, trebuie (re)învăţată mereu... wub.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 26 Sep 2006, 08:26 PM
Mesaj #226


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
ei bine, eu unul m-am convins că în viaţă trebuie să învăţăm mereu... inclusiv iubirea, trebuie (re)învăţată mereu...
Subscriu in totalitate.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 26 Sep 2006, 08:48 PM
Mesaj #227


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Imi cer scuze ca nu am avut rabdarea sa citesc in totalitate ce s-a scris anterior, iar daca s-a mai spus, subscriu si eu acelorasi idei.
Dupa parerea mea, iubirea are doua forme absolut distincte:
- iubirea subiectiva, atunci cand iubim cu toata fiinta noastra pe cineva care se incadreaza in idealurile noastre
- si iubirea altruista, care n-are nimic comun cu trasaturile noastre de caracter, cu idealurile noastre, cu slabiciunile noastre

Iubirea subiectiva, oricat ar fi de puternica, este relativa intrucat tine de moment. de stare, de imprejurari. Astazi poti iubi pana la adulatie un om, iar maine sa-l urasti sau sa-l dispretuiesti. Iubirea altruista tine de suflet efectiv si nu-ti pui niciodata problema "de ce iubesti?" O faci fiindca asa simti si nu astepti absolut nimic in schimb. Se pare ca singurele fiinte perfecte in acest sens sunt delfinii, fiindca nu se dau in laturi nici de la a se jertfi pentru a salva pe cineva in afara puilor sau a speciei lui.
Multi dintre noi, avem un sentiment aparte pentru tot ce inseamna vietate, mai ales cand e vorba de pui (chiar si puii de crocodil) Dar in general ne caracterizeaza un sentiment special cand e vorba de cai, caini, delfini... Ni se pare ca acestia au ajuns mai aproape de sufletul omului si desi nu sunt dotati cu ratiune, uneori par mai... inzestrati decat noi!

Sper sa nu fi ofensat pe nimeni parerea mea!... smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 26 Sep 2006, 09:09 PM
Mesaj #228


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Omu' Bun, iubirea adevarata este altruista si are totul in comun cu fiecare ce o traieste. Pentru ca in momentul acela: idealuri, slabiciuni, caracter adera la ea. Tot ce tine de omul care iubeste, in prima faza este si al celuilalt, omul iubit. In timp se diminueaza forta ei si raman alte sentimente, se creeaza alte legaturi, de afectiune, obisnuinta, acceptare.
Iubirea pe care ai numit-o subiectiva cred ca e mai mult o faza a procesului si sunt rare cazurile in care cu adevarat gasim pe cineva care se incadreaza in idealurile noastre, pentru ca poate fi doar o parere indusa de moment. Cred ca e mai mult o atractie fizica, poate de aceea ai numit-o subiectiva. smile.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rex_Pelasgorum
mesaj 30 Sep 2006, 12:30 PM
Mesaj #229


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 23 September 06
Din: Sarmizegetusa
Forumist Nr.: 8.714



Spunea odata un poet arab, cum ca iubirea adevarata este numai suferinta.... wub.gif
Inclin sa ii dau dreptate.Viata mi-a dovedit-o pe deplin.


--------------------
Pe când nu era moarte, nimic nemuritor,
Nici sâmburul luminii de viatã dãtãtor,
Nu era azi, nici mâine, nici ieri, nici totdeauna,
Cãci unul erau toate si totul era una.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 30 Sep 2006, 12:42 PM
Mesaj #230


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Iti aduci aminte cum il chma pe acel poet arab ?


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rex_Pelasgorum
mesaj 30 Sep 2006, 12:54 PM
Mesaj #231


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 23 September 06
Din: Sarmizegetusa
Forumist Nr.: 8.714



Yusuf Hussein smile.gif


--------------------
Pe când nu era moarte, nimic nemuritor,
Nici sâmburul luminii de viatã dãtãtor,
Nu era azi, nici mâine, nici ieri, nici totdeauna,
Cãci unul erau toate si totul era una.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Apple
mesaj 14 Oct 2006, 04:22 PM
Mesaj #232


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 13 October 06
Forumist Nr.: 8.796



Iubirea este capacitatea unui persoane de a vedea perfecţiunea într-o persoană imperfectă.



--------------------
I love somebody...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Oct 2006, 04:41 PM
Mesaj #233


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Apple,
han.gif

frumos spus... spoton.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 15 Oct 2006, 08:49 AM
Mesaj #234


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
  Iubirea este capacitatea unui persoane de a vedea perfecţiunea într-o persoană imperfectă.


Capacitatea de a vedea perfectiunea dintr-o persoana. Nu exista persoane perfecte...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 15 Oct 2006, 09:28 AM
Mesaj #235


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE
Nu exista persoane perfecte...

Ai perfectă dreptate în afirmaţia ta.
În schimb, există prea multe persoane care vor, pretind perfecţiune de la alţii, fără ca ei să fie perfecţi...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 8 Dec 2006, 12:37 PM
Mesaj #236


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



Iata ce crede un arbore despre iubire:

"Am citit o poveste frumoasă scrisă de Shel Silverstein şi intitulată Arborele care dăruieşte. Se spune că a existat odată un arbore bătrân şi maiestuos, cu ramurile întinse spre cer. Când înflorea, fluturi de toate formele şi culorile veneau de pretutindeni şi dansau în jurul lui. Când făcea fructe, păsări din ţări îndepărtate veneau să guste din ele. Ramurile sale arătau ca nişte braţe vânjoase. Era minunat.

Un băieţel obişnuia să vină şi să se joace sub el în fiecare zi, iar copacul s-a obişnuit cu el şi a început să-l iubească. Ceea ce este mare şi bătrân se poate îndrăgosti de ceea ce este mic şi tânăr, cu condiţia să nu fie ataşat de ideea că el este mare, iar celălalt mic. Copacul nu avea această idee, aşa că s-a îndrăgostit de băiat. Egoul încearcă întotdeauna să iubească ceea ce este mai mare decât el. Pentru adevărata iubire, nimic nu este însă mare sau mic. Ea îi îmbrăţişează pe toţi cei de care se apropie.

Aşadar, copacul s-a îndrăgostit de băieţelul care venea în fiecare zi să se joace sub el. Ramurile sale erau foarte înalte, dar el şi le apleca, pentru ca băiatul să le poată atinge pentru a-i mângâia florile şi pentru a-i culege fructele. Iubirea este întotdeauna gata să se încline; egoul, niciodată. Dacă încerci să te apropii de un ego, acesta se va înălţa şi mai mult, devenind atât de rigid încât să nu-l poţi atinge. Ceea ce poate fi atins este considerat a fi mic. Ceea ce nu poate fi atins, cel care stă pe tronul puterii, este considerat a fi mare.

Aşadar, ori de câte ori venea copilul, arborele îşi pleca ramurile. Când micuţul îi mângâia florile, bătrânul copac se simţea cuprins de un val incredibil de fericire. Iubirea este întotdeauna fericită atunci când poate dărui ceva; egoul nu este fericit decât atunci când poate lua ceva de la altcineva.

Băiatul a crescut. Uneori, dormea în poala copacului, alteori îi mânca fructele, sau purta o coroană împletită din florile sale. Se simţea atunci de parcă ar fi fost regele junglei. Florile iubirii te fac întotdeauna să te simţi ca un rege, în timp ce ghimpii egoului te fac să te simţi mizerabil.

Văzând cum băiatul poartă o cunună din florile sale, dansând cu ea, copacul se simţea fericit. Îl aproba cu ramurile sale; cânta în bătaia vântului. Băiatul a crescut şi mai mult. A început să se caţere în copac, legănându-se pe ramurile sale. Ori de câte ori se odihnea pe ele, copacul se simţea fericit. Iubirea este întotdeauna fericită atunci când altcineva se poate sprijini de ea; egoul nu este fericit decât atunci când altcineva îl reconfortează..

Timpul a trecut, iar băiatul a început să fie apăsat de alte îndatoriri. Avea ambiţiile lui. Trebuia să îşi treacă examenele, să îşi facă prieteni… De aceea, a început să vină din ce în ce mai rar pe la copac. Acesta îl aştepta însă cu o nerăbdare din ce în ce mai mare, strigându-i din adâncurile sufletului său: „Vino, vino. Te aştept”. Iubirea îşi aşteaptă întotdeauna obiectul afecţiunii sale. Ea nu este altceva decât o continuă aşteptare.

Când băiatul nu venea, copacul se simţea trist. Singura tristeţe pe care o simte iubirea este aceea de a nu se putea împărtăşi cu altcineva, de a nu se putea dărui. Atunci când se poate dărui în totalitate, iubirea este fericită.
Băiatul a crescut şi mai mult, iar zilele în care trecea pe la copac au devenit din ce în ce mai rare. Toţi cei care cresc în lumea ambiţiilor îşi găsesc din ce în ce mai puţin timp pentru iubire. Băiatul a devenit ambiţios şi prins în afacerile sale lumeşti. „Ce copac? De ce ar trebui să-l vizitez?”

Într-o zi, pe când trecea prin apropiere, copacul i-a strigat: „Ascultă! Te aştept în fiecare zi, dar tu nu mai vii pe la mine”.

Băiatul i-a răspuns: „Ce poţi să-mi oferi, ca să trec să te văd? Eu îmi doresc bani”. Egoul este întotdeauna motivat: „Ce poţi să-mi oferi pentru ca să vin la tine? Aş putea veni, dar numai dacă ai ceva de oferit. Altminteri, nu văd de ce aş face-o”. Egoul are întotdeauna un scop. Iubirea nu are nici un scop. Ea reprezintă propria sa răsplată.

Uimit, copacul i-a spus băiatului: „Nu vei mai veni decât dacă îţi voi oferi ceva? Îţi ofer tot ceea ce am”. Iubirea nu ţine niciodată nimic pentru ea. Egoul o face, dar iubirea se dăruieşte necondiţionat.

„Din păcate, nu am bani. Aceasta este o invenţie a oamenilor. Noi, copacii, nu avem bani. În schimb, suntem fericiţi. Crengile noastre se umplu de flori, apoi de fructe. Umbra noastră îi răcoreşte pe cei încălziţi. Când bate vântul, dansăm şi cântăm. Deşi nu avem bani, păsărelele se cuibăresc pe ramurile noastre şi ciripesc vesele. Dacă ne-am implica şi noi în afaceri financiare, am deveni la fel de înrăiţi şi de nefericiţi ca voi, oamenii, care sunteţi nevoiţi să staţi prin temple şi să ascultaţi predici despre iubire şi despre pace. Noi nu avem nevoie de predici, căci trăim tot timpul aceste stări. Nu, noi nu avem nevoie de bani”.

Băiatul i-a spus: Atunci, de ce să vin la tine? Nu am de gând să merg decât acolo unde pot obţine bani. Am nevoie de bani”. Egoul cere întotdeauna bani, căci banii înseamnă putere, iar aceasta este cea mai mare nevoie a sa.

Copacul s-a gândit mult, după care a spus: „Atunci, culege-mi fructele şi vinde-le. În felul acesta, vei obţine bani”.

Băiatul s-a luminat imediat la faţă. S-a urcat în copac şi a cules toate fructele copacului, chiar şi pe cele necoapte. În graba sa, i-a rupt crengile şi i-a scuturat frunzele, dar copacul s-a simţit din nou fericit. Iubirea se bucură chiar şi atunci când este lovită. Egoul nu este cu adevărat fericit nici măcar atunci când obţine ceva. El nu poate simţi decât nefericire.

Băiatul nu şi-a dat nici măcar osteneala să-i mulţumească arborelui, dar acestuia nu-i păsa. Adevărata sa mulţumire s-a produs atunci când acesta a acceptat oferta sa de a-i culege fructele, pentru a obţine bani în schimbul lor.

Băiatul nu s-a mai întors multă vreme. Acum avea bani şi era foarte ocupat să obţină cu ajutorul lor încă şi mai mulţi bani. A uitat cu totul de copac, şi astfel au trecut anii.

Copacul era trist. Tânjea după întoarcerea băiatului, la fel ca o mamă cu sânii plini de lapte, dar care şi-a pierdut copilul. Întreaga sa fiinţă tânjeşte după copilul pierdut, pentru a-l strânge la piept şi a se uşura. Cam la fel tânjea şi copacul nostru. Întreaga sa fiinţă era în agonie.

După mulţi ani, băiatul, devenit între timp adult, s-a întors la copac.

Acesta i-a spus: „Vino la mine. Vino şi îmbrăţişează-mă”.

Bărbatul i-a răspuns: „Termină cu prostiile. Făceam asemenea lucruri pe vremea când eram un copil fără minte”.

Egoul consideră iubirea un lucru prostesc, o fantezie copilărească.

Copacul a insistat: „Vino, mângâie-mi crengile. Dansează cu mine”.

Bărbatul i-a răspuns: „Termină cu flecăreala asta stupidă! Acum doresc să-mi construiesc o casă. Îmi poţi oferi o casă?”

Copacul a exclamat: „O casă? Bine, dar eu trăiesc fără să stau într-o casă”.

Singurii care trăiesc în case sunt oamenii. Toate celelalte creaturi trăiesc liber, în natură. Cât despre oameni, cu cât casa în care trăiesc este mai mare, cu atât mai mici par în interiorul ei.

„Noi nu trăim în case, dar uite ce îţi propun: îmi poţi tăia crengile, pentru a-ţi construi o casă cu ajutorul lor”.

Fără să mai piardă timpul, bărbatul a luat un topor şi i-a tăiat crengile copacului. Din acesta a rămas acum doar trunchiul, dar el era foarte fericit. Iubirea este fericită chiar şi atunci când îi sunt tăiate membrele de către cel iubit. Iubirea nu ştie decât să dăruiască. Ea este întotdeauna pregătită să se ofere în întregime.

Bărbatul a plecat, fără să-şi mai dea osteneala să arunce în urmă măcar o privire. Şi-a construit casa visată, iar anii au trecut din nou.

Copacul, devenit acum un simplu trunchi fără crengi, a continuat să-l aştepte. Ar fi vrut să îl strige, dar nu mai avea ramuri şi frunze care să poată cânta în bătaia vântului. Vânturile continuau să bată, dar el nu mai putea scoate nici un sunet. Cu un efort suprem, sufletul său a reuşit să rostească o ultimă chemare: „Vino, vino, iubitul meu”.

Timpul a trecut, iar bărbatul a îmbătrânit. Odată, se afla prin apropiere, aşa că a venit şi s-a aşezat sub copac. Acesta l-a întrebat: „Ce mai pot face pentru tine? Ai venit după foarte, foarte mult timp”.

Bătrânul i-a răspuns: „Ce poţi face pentru mine? Aş vrea să ajung într-o ţară îndepărtată, să câştig şi mai mulţi bani. Pentru asta, am nevoie de o barcă”.

Fericit, copacul i-a spus: „Taie-mi trunchiul şi fă-ţi o barcă din el. Aş fi extrem de fericit să devin barca ta şi să te ajut să mergi astfel în ţara aceea îndepărtată, pentru a câştiga mai mulţi bani. Dar, te rog, ai grijă de tine şi întoarce-te cât mai repede. Voi aştepta de-a pururi întoarcerea ta”.

Omul a adus un ferăstrău, a tăiat trunchiul copacului, şi-a făcut o barcă din el şi a plecat.

Acum, din copac nu a mai rămas decât rădăcina, dar el a continuat să aştepte cu răbdare întoarcerea celui iubit. A aşteptat mereu şi mereu, conştient însă că nu mai avea nimic de oferit. Poate că bărbatul nu se va mai întoarce niciodată. Egoul nu se duce decât acolo unde are ceva de câştigat.

Odată, m-am aşezat lângă ciot. Acesta mi-a şoptit: „Am un prieten care a plecat departe şi nu s-a mai întors. Mă tem să nu se fi înecat, sau să nu se fi rătăcit. Poate că s-a pierdut în ţara aceea îndepărtată. Poate că nici măcar nu mai este în viaţă. O, cât mi-aş dori să aflu veşti de la el! Mă apropii de sfârşitul vieţii, aşa că tot ce mi-aş mai dori ar fi să aflu veşti despre el. Atunci aş muri liniştit. Dar ştiu că nu ar mai veni nici dacă mi-ar auzi strigătul, căci nu mai am nimic să-i ofer, iar el nu înţelege decât acest limbaj”.

Egoul nu înţelege decât limbajul acceptării. Iubirea vorbeşte limbajul dăruirii."

wub.gif ...oare cand o sa-nvatam limbajul asta? E universal, nu necesita traducere si cu toate astea...


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 8 Dec 2006, 01:08 PM
Mesaj #237


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



...anarhia inimii...iubirea


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 31 Jan 2007, 03:12 PM
Mesaj #238





Guests






Concluzie trasa din experienta mea:

IUBIREA E PERICULOASA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 31 Jan 2007, 03:44 PM
Mesaj #239


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Asta ar raspunde mai repede la intrebarea: Cum este iubirea? smile.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Aug 2007, 03:17 AM
Mesaj #240


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Egoul nu înţelege decât limbajul acceptării. Iubirea vorbeşte limbajul dăruirii."

wub.gif ...oare cand o sa-nvatam limbajul asta? E universal, nu necesita traducere si cu toate astea...


uneori necesită meditaţii... nu cu ora, ci cu sinele... nu cu cuvinte, ci cu tăcerea...

ce nu reuşesc eu să înţeleg este de ce este necesară suferinţa? sad.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman