HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Minuni, Minunile sunt pentru cei care cred
IoanV
mesaj 3 Nov 2006, 08:26 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Dupa ce va judeca EL lumea?
Ai uitat?
In Matei, ti-am dat citatul, Iisus spune clar. Dar nu multi sunt ca tine sa spuna altceva.

Acest topic a fost editat de IoanV: 3 Nov 2006, 08:29 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 3 Nov 2006, 08:35 PM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
Adica eu trebuie sa o cred pe Ellen G. White? Ca si ea sustine ca a avut o viziune. Sau pe 'neluta dn arc? Si voi fii judecat si dupa visele lor? Ce ele sustin ca mesajul era de la Dumnezeu. Si Hristos=Dumnezeu. La fel si Mohamed. Si mormonii. Ce ne facem? Ca multi au avut viziuni si mesaje "divine". Ori se mai dau mesaje pt. toti, ori nu se mai dau deloc.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Nov 2006, 08:41 PM
Mesaj #73


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Ce ne facem? Ca multi au avut viziuni si mesaje "divine". ..

1 Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit īn lume. (1 Ioan 4)
Asta trebuie sa facem, sa nu credem orice duh, ci intai sa cercetam duhurile... Pe cele care sunt de la Dumnezeu le primim, pe celelalte le respingem
QUOTE
Ori se mai dau mesaje pt. toti, ori nu se mai dau deloc

Pai ai primit si tu mesajul lui Daniel, sau doar numai el? Sau al lui Ioan? etc etc


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Nov 2006, 08:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 3 Nov 2006, 09:13 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (zexelica)
Adica eu trebuie sa o cred pe Ellen G. White? Ca si ea sustine...
Unde ti-am cerut eu asta? Eu sustin ca tu nu il crezi nici pe Iisus, ca ai fi in stare sa ii spui si Lui ce a vrut sa zica, de ex. in Matei cind vorbeste de judecata.
In privinta sfintilor, am mai insistat cu explicatiile, cu ce ne ajuta ei, etc. Nu se lauda niciunul cu viziunile, ajung sfinti prin fapte nu prin vorbe si laude cu viziuni.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Nov 2006, 02:39 PM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE

Eu sustin ca tu nu il crezi nici pe Iisus,

Isus=Cuvintul lui Dumnezeu care este expus in Biblie.
Eu cred NUMAI Biblia. Voi credeti Biblia (oarecum, din gura) + traditia+asa-zisii sfinti dinafara Bibliei.
Daca Dumnezeu mai aduce revelatii, pe cine credem?

Maidragasensei imi da exemplul foarte bun din 1 Ioan 4:"1Prea iubiţilor, să nu daţi crezare oricărui duh; ci să cercetaţi duhurile, dacă sīnt dela Dumnezeu; căci īn lume au ieşit mulţi prooroci mincinoşi.
2Duhul lui Dumnezeu să -L cunoaşteţi după aceasta: Orice duh, care mărturiseşte că Isus Hristos a venit īn trup, este de la Dumnezeu;
3şi orice duh, care nu mărturiseşte pe Isus, nu este dela Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cărui venire aţi auzit. El chiar este īn lume acum.

Aceste versuri trebuie intelese in lumina INTREGII BIBLII, altfel avem contradictie chiar aici: Matei 8 " 29Şi iată că au īnceput să strige: ,,Ce legătură este īntre noi şi Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici să ne chinuieşti īnainte de vreme?``L-au marturist, nu? Atunci demonii sunt salvati?
Si aici trebuie sa mergem la textul grecesc.
Spuneti-mi voi care este cuvintul folosit pt. "marturisire" si unde mai este folosit.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Nov 2006, 06:03 PM
Mesaj #76


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Daca Dumnezeu mai aduce revelatii, pe cine credem?

Maidragasensei imi da exemplul foarte bun din 1 Ioan 4:"1Prea iubiţilor, să nu daţi crezare oricărui duh; ci să cercetaţi duhurile, dacă sīnt dela Dumnezeu; căci īn lume au ieşit mulţi prooroci mincinoşi.
2Duhul lui Dumnezeu să -L cunoaşteţi după aceasta: Orice duh, care mărturiseşte că Isus Hristos a venit īn trup, este de la Dumnezeu;
3şi orice duh, care nu mărturiseşte pe Isus, nu este dela Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cărui venire aţi auzit. El chiar este īn lume acum.

Adica vezi si nu intelegi? ohmy.gif Daca Dumnezeu aduce vreo revelatie, noi putem sa vedem daca e de la Dumnezeu cercetand duhurile, asa cum ne invata Sfantul Apostol Ioan... Dar acest lucru se face in Har, caci Harul iti descopera aceasta... Ori daca nu ai Har, nu-ti ramane decat sa faci scrabble si aritmetica cu Biblia... Aici Biblia nu mai spune ce si cum, caci doreste de la om o credinta lucratoare, nu o chestiune teoretica fara simtul realitatii... Cum aplici tu practic aritmetica ta aici?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Nov 2006, 06:50 PM
Mesaj #77


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Maidragasensei

QUOTE

noi putem sa vedem daca e de la Dumnezeu cercetand duhurile, asa cum ne invata Sfantul Apostol Ioan... Dar acest lucru se face in Har, caci Harul iti descopera aceasta...

"Noi" cine?
25Şi ucenicul acela s'a răzemat pe pieptul lui Isus, şi I -a zis: ,,Doamne, cine este?``

26Isus a răspuns: ,,Acela, căruia īi voi īntinge bucăţica, şi i -o voi da.`` Şi a īntins o bucăţică, şi a dat -o lui Iuda, fiul lui Simon, Iscarioteanul.

27Cum a fost dată bucăţica, a intrat Satana īn Iuda. Isus i -a zis: ,,Ce-ai să faci, fă repede.``

28Dar nimeni din cei ce şedeau la masă, n'a īnţeles pentruce īi zisese aceste vorbe.

29Unii credeau că, de vreme ce Iuda avea punga, Isus voia să -i spună: ,,Cumpără ce ne trebuie pentru praznic;`` sau īi poruncea să dea ceva săracilor.

30Iuda, dupăce a luat bucăţica, a ieşit afară īn grabă. Era noapte.

Pai atunci VOI sunteti mai sfinti si mai puternici ca cei 11 apostoli. Ei NU AU STIUT ca a intrat satana in Iuda. Da' tu poti stii. Tu si cu ceilalti rebeli, care izolati versuri si schimbati autoritatea cu uriciunile voastre.

QUOTE
Aici Biblia nu mai spune ce si cum,

Hai, nu mai spune! Pai daca tu nu studiezi Biblia ci icoanele alea de lemn, normal ca nu stii. Ca biserica nu te lasa sa studiezi independent de doctrina lor.
Hai sa te ajut eu:
9Oricine greşeşte, şi nu rămīne īn īnvăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămīne īn īnvăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.
Daca ai pe Tatal si Fiul esti salvat, daca nu, il ai in inima pe satan:2īn cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a [B]duhului care lucrează acum īn fiii neascultării.

QUOTE
  Cum aplici tu practic aritmetica ta aici

Ca sa nu te dovedesti inca odata ca lucrator impotriva lui Dumnezeu, spune tu de ce ni se dau atitea detalii exacte cu privire la ani de nastere, cit a trait cutare si cutare? De ce sunt in Ioan 21:11 153 de pesti si nu 154 sau aprox. 150? Daca trebuie sa comparam spiritual cu spiritual, care-semnificatia numarului 153? Sau 276 de suflete in Fapte 27:37? De ce nu 280 sau 275? De ce fix 276?
De ce Hristos spune des ca timpul Lui n-a sosit, ca timpul s-a implinit? Daca biserica nu are habar de calendar si de interpretarea spirituala, asta inseamna ca ea nu exista?




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Nov 2006, 07:53 PM
Mesaj #78


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Pai atunci VOI sunteti mai sfinti si mai puternici ca cei 11 apostoli. Ei NU AU STIUT ca a intrat satana in Iuda. Da' tu poti stii. Tu si cu ceilalti rebeli, care izolati versuri si schimbati autoritatea cu uriciunile voastre.

Te inseli inca odata, si incerci sa-i inseli si pe altii... Tu nu vezi ca de fapt uraciunea pustiirii vorbeste prin tine? Faptul ca atunci ucenicii nu au stiut ca satana intrase in Iuda, ar trebui sa-ti dea de gandit... Dar dupa asta:
1 Şi cānd a sosit ziua Cincizecimii, erau toţi īmpreună īn acelaşi loc.
2 Şi din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vānt ce vine repede, şi a umplut toată casa unde şedeau ei.
3 Şi li s-au arătat, īmpărţite, limbi ca de foc şi au şezut pe fiecare dintre ei.
4 Şi s-au umplut toţi de Duhul Sfānt şi au īnceput să vorbească īn alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.
(Fapte 2) tu crezi ca nu mai puteau sti?
Daca omul, prin harul Duhului Sfant, nu ar putea deosebi duhurile, asa cum de altfel spune si Sfantul Apostol Ioan ca poate sa faca, atunci pentru ce mai este Duhul Sfant in cei drept credinciosi, daca nici pe cel viclean nu pot sa-l perceapa?
QUOTE
QUOTE
Aici Biblia nu mai spune ce si cum, 

Hai, nu mai spune! Pai daca tu nu studiezi Biblia ci icoanele alea de lemn, normal ca nu stii. Ca biserica nu te lasa sa studiezi independent de doctrina lor.
Hai sa te ajut eu:
9Oricine greşeşte, şi nu rămīne īn īnvăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămīne īn īnvăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.
Exact ce-ti spuneam, nu ai cum sa ramai in Invatatura lui Hristos, caci tu nu ai fost niciodata in ea...Asta le spun tot timpul la cei ce inventeaza dogme peste noapte si cred ca L-au prins pe Dumnezeu de picior... Ca nu pot sa ramana in Invatatura lui Hristios, ca n-au fost niciodata in ea...Sfintii Apostoli au spus clar ca nu au scris totul in Biblie, si ca restul le-au transmis prin viu grai... Nu poti rupe teoria de practica asa cum vrei tu... De fapt la tine, practica este doar in niste calcule pe care nici tu nu le intelegi...Ateii nu au cum sa inteleaga de ce toata Invatatura adevarata nu se da prin scris ci se da prin cuvantul vorbit... Chiar asta constituie un test de intelegere pentru cei cu adevarat credinciosi... Altfel in ce cred ei? In ce-ti inchipuie ca inteleg din ce este pe hartie? hh.gif
Iti dau un exemplu la intamplare...
1 De aceea, lăsānd cuvāntul de īnceput despre Hristos, să ne ridicăm spre ceea ce este desăvārşit, fără să mai punem din nou temelia īnvăţăturii despre pocăinţa de faptele moarte şi despre credinţa īn Dumnezeu,
2 A īnvăţăturii despre botezuri, despre punerea māinilor, despre īnvierea morţilor şi despre judecata veşnică.
3 Şi aceasta vom face-o cu voia lui Dumnezeu.
(Evrei 6)
Stiu ca te uiti la aceste versuri si vezi ca nu intelegi nimic... Si atunci te apuci de corelatii si de scrabble pe Biblie...
Nici nu te mai intreb daca intelegi ce inseamna " cuvant de inceput" si "pocainta despre faptele moarte", in schimb ti-as sugera sa te intrebi la ce se refera invatatura despre botezuri si invatatura despre punerea mainillor... Ai habar de asa ceva? Realizezi ca este o chestiune pur practica si nu teoretica? Cat spune Biblia despre aceste invataturi si cum le aplici tu practic, in viata ...??? Ce ai inteles tu din Biblie despre invatatura punerii mainilor, de ex.? Nu, nu este o metafora, daca te-ai gandit sa scapi astfel...
QUOTE
Daca trebuie sa comparam spiritual cu spiritual, care-semnificatia numarului 153? Sau 276 de suflete in Fapte 27:37? De ce nu 280 sau 275? De ce fix 276?
In ceea ce priveste numerologia si cabalismul, Ortodoxia are si aici un punct de vedere evident... Insa aceasta pe un topic dedicat, eventual la discutii...
QUOTE
De ce Hristos spune des ca timpul Lui n-a sosit, ca timpul s-a implinit?

Pai spune des asta, dar de fiecare data a fost acolo... Culmea este ca diavolul ii amageste pe unii sa faca tot felul de calcule despre sfarsitul lumii, ca sa le dea de lucru si sa-i tina departe de dreapta credinta, in timp ce el zice disperat:
29 Şi iată, au īnceput să strige şi să zică: Ce ai Tu cu noi, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici mai īnainte de vreme ca să ne chinuieşti? (Matei 8) laugh.gif Le-a dat calculele peste cap la diavoli nu-i asa?...
QUOTE
Daca biserica nu are habar de calendar si de interpretarea spirituala, asta inseamna ca ea nu exista?

Evident ca Biserica Drept Maritoare stie toate cele de trebuinta si folositoare, chiar de la inceputuri, nu inchipuiri si minciuni cu aritmetaica si scrabbleul...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Nov 2006, 08:00 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Maidragasensei...
Acest user nu exista decit in imaginatia ta rautacioasa, din cauza careia mai si suferi cite o editare.
QUOTE
Eu cred NUMAI Biblia. Voi credeti Biblia (oarecum, din gura) + traditia+asa-zisii sfinti dinafara Bibliei.
Tu crezi intr-o interpretare a Bibliei, eu cred in Duhul Sfint mai mult decit in o interpretare anumita a Bibliei. De fapt El ne invata cum sa o intelegem. Cine traieste in Duh ii intelege si recunoaste pe cei care traiesc in Duh, asa unii devin Sfinti.
Dar pentru cine nu cunoaste lucrarea lui acestea sunt de neinteles.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Nov 2006, 08:47 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



maidragasensei

QUOTE
Daca omul, prin harul Duhului Sfant, nu ar putea deosebi duhurile, asa cum de altfel spune si Sfantul Apostol Ioan ca poate sa faca, atunci pentru ce mai este Duhul Sfant in cei drept credinciosi, daca nici pe cel viclean nu pot sa-l perceapa?

Ucenicii aveau Duhul Sfint, inainte de Cinzecime:
26Dacă Satana scoate afară pe Satana, este desbinat; deci, cum poate dăinui īmpărăţia lui?

27Şi dacă Eu scot afară dracii cu ajutorul lui Beelzebul, fiii voştri cu cine -i scot? De aceea ei vor fi judecătorii voştri.

28Dar dacă Eu scot afară dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Īmpărăţia lui Dumnezeu a venit peste voi.

17Cei şaptezeci s'au īntors plini de bucurie, şi au zis: ,,Doamne, chiar şi dracii ne sīnt supuşi īn Numele Tău.``

18Isus le -a zis: ,,Am văzut pe Satana căzīnd ca un fulger din cer.``

19Iată că v'am dat putere să călcaţi peste şerpi şi peste scorpii, şi peste toată puterea vrăjmaşului: şi nimic nu vă va putea vătăma.

20Totuş, să nu vă bucuraţi de faptul că duhurile vă sīnt supuse; ci bucuraţi-vă că numele voastre sīnt scrise īn ceruri.``

Petru L-a marturisit. Avea Duhul Sfint.
Duhul Sfint a fost dat EXACT de ziua Cinzecimii, pt. ca Cinzecimea simbolizeaza spiritual ploaia timpurie, era evanghelizarii prin institutia divina numita biserica. A fost dat Duhul in sensul ca a inceput binecuvintarea evanghelizarii prin biserici. Cit timp a predicat Hristos, Dumnezeu insusi, "aproape" nimeni nu a fost salvat, decit citeva sute de oameni. Si Petre predica 10 rinduri si 3000 devin salvati.
Nu era "dat" Duhul in sensul ca intre doua perioade de evanghelizare este foamete spirituala, cind Duhul nu aplica (,) Cuvintul in inima oamenilor. 1/2 ora din Apoc. 8:1, Amos 8:11 " 11,,Iată, vin zile, zice Domnul Dumnezeu, cīnd voi trimete foamete īn ţară, nu foamete de pīne, nici sete de apă, ci foame şi sete după auzirea cuvintelor Domnului."

QUOTE
1 De aceea, lăsānd cuvāntul de īnceput despre Hristos, să ne ridicăm spre ceea ce este desăvārşit, fără să mai punem din nou temelia īnvăţăturii despre pocăinţa de faptele moarte şi despre credinţa īn Dumnezeu,
2 A īnvăţăturii despre botezuri, despre punerea māinilor, despre īnvierea morţilor şi despre judecata veşnică.
3 Şi aceasta vom face-o cu voia lui Dumnezeu. (Evrei 6)

Aici este PLANUL SALVARII: cele 6 principii ale salvarii. Dupa aceea incepe perfectiunea. D-aia nicio biserica din lume nu stie calendarul sau ORICE VERS unde scrie ca cine are intelepciune va intelege. Ca nu au trecut de primul nivel: fiecare are dogma proprie, nebiblica (,) cu privire la salvare.
V. 3 este proba ca Biblia este o REVELATIE PROGRESIVA.

QUOTE
Nici nu te mai intreb daca intelegi ce inseamna " cuvant de inceput"

Pai hai sa vedem daca iarasi crezi biserica pe cuvint: cum sunt cuvintele grecesti in text? Ca nu mi-ai raspuns la nicio intrebare de genul asta. Recunoaste ca nici macar nu te preocupi de studiu serios, ci numai de citate. Care sunt cuvintele pe care te-am intrebat?

QUOTE
Ai habar de asa ceva? Realizezi ca este o chestiune pur practica si nu teoretica? Cat spune Biblia despre aceste invataturi si cum le aplici tu practic, in viata ...??? Ce ai inteles tu din Biblie despre invatatura punerii mainilor, de ex.? Nu, nu este o metafora, daca te-ai gandit sa scapi astfel...

Cum demonstrezi tu cu versuri ca nu este o metafora? Ca n-ai versuri sa spuna specific ca asta nu este o metafora.

QUOTE
QUOTE 
Daca trebuie sa comparam spiritual cu spiritual, care-semnificatia numarului 153? Sau 276 de suflete in Fapte 27:37? De ce nu 280 sau 275? De ce fix 276? 

In ceea ce priveste numerologia si cabalismul, Ortodoxia are si aici un punct de vedere evident... Insa aceasta pe un topic dedicat, eventual la discutii...

Ce am eu cu cabalismul si numerologia? 153 este cuvint. Ca oricare cuvint are o definitie. Care este ea in Biblie? Ce, asta-i cabalism? Eu iti cer proba biblica (versuri) care definesc numarul.
Ortodoxia si orice biserica NU STIU semnificatia spirituala, pt. ca in hermenuticul lor "manmade" sunt invatati sa nu mai caute alte intelesuri decit cele evidente. D-aia nu raspunzi tu, ca n-ai de unde sa copiezi raspunsurile. Idolatria are pretul ei:
11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

12pentruca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere īn nelegiuire, să fie osīndiţi.

Sa ai ALTA AUTORITATE decit Biblia si NUMAI Biblia care este Cuvintul lui Dumnezeu, este nelegiuire.

QUOTE
Evident ca Biserica Drept Maritoare stie toate cele de trebuinta si folositoare, chiar de la inceputuri, nu inchipuiri si minciuni cu aritmetaica si scrabbleul...

Si drept pacalitoare, ai uitat.
Stie si le tine secrete:uite asa, nu vrea ea sa ne spuna! Sic! rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Nov 2006, 08:53 PM
Mesaj #81


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE

De fapt El ne invata cum sa o intelegem. Cine traieste in Duh ii intelege si recunoaste pe cei care traiesc in Duh, asa unii devin Sfinti.
Dar pentru cine nu cunoaste lucrarea lui acestea sunt de neinteles.

Pai lamureste-ma si pe mine, atunci. Ca stim ca noi trebuie sa comparam lucruri duhovnicesti cu duhovnicesti, iar Scriptura este duh, cuvintele lui Dumnezeu sunt Duh.
Daca Legea ceremoniala se implineste in Hristos, atunci in Lev. 25, cind preotul scoate pietrele afara din casa si le arde inafara cetatii, care este intelegerea duhovniceasca. Mai departe, cum se implineste ea in NT, prin ce?
Cu versuri, te rog.
Asta-i Duhul, nu vorbarie din buze. Dovada: interpretarea spirituala nu seface DECIT prin Duhul. Sau te dai discret?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Nov 2006, 09:38 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Scriptura este duh...
Cum sa fie duh? Este scrisa cu ajutorul Lui, dar nu se confunda cu a 3-a persoana a Sfintei Treimi. Cuprinde invatatura lui Dumnezeu dar nu e Dumnezeu.
QUOTE
Asta-i Duhul, nu vorbarie din buze. Dovada: interpretarea spirituala nu seface DECIT prin Duhul. Sau te dai discret?
Cind o sa pricepi ca tu verifici daca noi stim teoria ta? Pe mine nici nu ma intereseaza, are premise absurde, forteaza concluziile. Nu sa ma "plimb" prin Biblie imi cere Iisus ci sa iubesc asa cum El a iubit. Nu pe carturarii si fariseii destepti ii iubeste El. Dar ca sa nu iti imaginezi ca nu stiu la ce te-ai gindit, sa nu crezi ca am uitat cine a fost scos inafara cetatii spre a fi rastignit si de ce.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Nov 2006, 10:07 PM
Mesaj #83


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Zexelica,
Ti-am raspuns aici, caci deja discutia a deviat in offtopic...
Sa revenim la subiectul topicului: Minuni - minunile sunt pentru cei ce cred.... Si evident, ca cei ce nu cred, nu prea au ce sa spuna la acest topic...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 7 Nov 2006, 02:16 PM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo

QUOTE
Sa revenim la subiectul topicului: Minuni - minunile sunt pentru cei ce cred.... Si evident, ca cei ce nu cred, nu prea au ce sa spuna la acest topic...

Eu sunt cu totul de acord cu tine.
Am spus ca si eu cred in minuni, ca SINGURA MINUNE este SALVAREA, cea mai mare minune: Dumnezeu sa sufere o eternitate pentru pacatele unor oameni netrebnici.

Referitor la discutia off-topic ea a fost generata de cei cu dogme gresite bazate pe faptul fals ca Dumnezeu mai completeaza Legea Sa.

Eu nu am facut decit sa raspund interpelarilor. Oricum ce alte variante sunt pe aici? Sa copiezi ce au spus altii si sale iei de bune?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 23 Feb 2007, 09:42 AM
Mesaj #85


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



In primul rand :"Nu se poate vorbi religios cu trufie, caci religia este pline de umilinta"(Un sfant parinte). Apoi:"Eu nu ma uit la limbi si la vorbire/Ci la camara cea launtrica ma uit/si la simtire.[...]Ce sa fac Eu cu-nsiruiri de vorbe,/Cu-ntorsaturi de gand si cu imagini?/Eu vreau vapaie, doar vapaie:/Aprinde deci vapaia."(Rumi)
Am ales aceste cuvinte care nu sunt din Biblie, dar au spiritul ei. Si oricum, acolo scrie ca :"in orice neam cel ce se teme de El si face dreptate este iubit de El". O spun aceasta, eu fiind un om care are Biblia drept etalon, si se straduie sa traiasca dupa invataturile ei . Dar, tot acolo mai scrie:"Va trimit pe Mangaietorul, Duhul Adevarului, sa ramana cu voi pana la sfarsitul veacurilor . ". Cred ca e de-ajuns. Nu cred ca mai trebuie sa amintim minunile sfintilor care au aparut dupa completarea Bibliei , si nici nu putem spune ca nu erau de la Dumnezeu .
Eu pot spune doar ca Biblia este, intr-adevar, indeptarul, manualul . Dupa ea trebuie sa fie judecate profetiile si minunile mai noi. "Nu stingeti Duhul. Nu dispretuiti proorociile. Cercetati toate lucrurile si luati ceea ce este bun ."
Dar, aceasta nu inseamna ca azi nu mai exista minuni, sau ca nu mai pot aparea sfinti sau prooroci.(Uitati-va numai la sfintii romani din ultimul veac.)
Ca sa revin la intrebare, pot spune ca in viata mea au existat nenumarate minuni - a fost o insiruire de minuni . Poate nu spectaculoase, dar au venit la momentul potrivit, si atunci cand aveam nevoie . De fapt, orice raspuns la rugaciuni poate fi considerat o minune. Dar, cea mai mare dintre toate a fost schimbarea inimii mele :din atee am devenit credincioasa, apoi, mai tarziu, am inteles ca Dumnezeu chiar mi-a pregatit un rol si un loc in opera Lui .Iar acum, pot spune ca sunt un alt om decat la inceputul vietii mele. Atat de altul, incat si eu ma mir .Si, aceasta schimbare s-a vazut si in viata mea profesionala: de cand m-am intors la Dumnezeu, si mai apoi, de cand am inteles ce vrea de la mine, am urcat continuu, in ultimul timp fara sa am un merit deosebit. Asta, "ca sa nu ma laud ca si cum as avea ceva". Sa inteleg ca "tot ceea ce am mi-a fost daruit."


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 7 Jan 2008, 11:25 AM
Mesaj #86


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Un articol despre....puterea iertarii?
Iertare 1
Iertare 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 7 Jan 2008, 07:14 PM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Sunt cazuri in care iertarea e o minune, spre exemplu detinutii politici care se rugau la Aiud pentru tortionarii lor. Uneori sa ierti din inima este un act suprafiresc, se inving toate legile fizicie, biologice, psihologice.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 8 Jan 2008, 10:51 AM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE(andra_v @ 7 Jan 2008, 09:14 PM) *
Sunt cazuri in care iertarea e o minune, spre exemplu detinutii politici care se rugau la Aiud pentru tortionarii lor. Uneori sa ierti din inima este un act suprafiresc, se inving toate legile fizicie, biologice, psihologice.

E adevarat.
Ce mi s-a parut insa uimitor in povestea cu dr Len, a fost efectul foarte vizibil al lucrului cu tine insuti. Caci asta e esenta evenimentului, dupa parerea mea. Probabil ca omul a creat/ indus un anumit tip de vibratie care a permis ca ceilalti sa se ierte/ iubeasca la randul lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jan 2008, 11:12 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Cand esti neputincios, normal ca tot ce poti sa faci e sa ierti. Un om puternic nu are nevoie sa isi ierte tortionarii ca sa mearga mai departe, face ceva ca sa ii opreasca din a tortura pe el si pe altii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 8 Jan 2008, 12:53 PM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Dimpotriva, omul neputincios, slab nu iarta. Tine ura inauntrul sau. Dar nu are voie sa uite, ci trebuie sa-si impartaseasca povestea vietii celorlalti, dar fara patima si dorinta de razbunare.
Dusmanul te doboara doar atunci cand te face sa-l urasti. Scopul "reeducarii" din inchisori era tocmai acela de a-i transforma pe oameni in niste bestii, sa-i faca din victime tortionari. Un mecanism de ucidere a sufletelor unde era o victorie daca ieseai Om.
Gypsy, ce a reprezentat miscarea lui Gandhi si ce contributie a avut la eliberarea Indiei de britanici, care aveau putere militara, tehnica si tot ceea ce reprezenta premisa logica a unei victorii in fata colonistilor indieni?

Acest topic a fost editat de andra_v: 8 Jan 2008, 01:15 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 8 Jan 2008, 04:19 PM
Mesaj #91


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE
Gypsy, ce a reprezentat miscarea lui Gandhi si ce contributie a avut la eliberarea Indiei de britanici, care aveau putere militara, tehnica si tot ceea ce reprezenta premisa logica a unei victorii in fata colonistilor indieni?

Ce a reprezentat pentru cine? Pentru mine? Nu am studiat, si nu m-a interesat pana acum.
Pentru mine Ghandi a fost un om politic. Si un om politic nu este neaparat si un om al adevarului....
Ce ai vrut sa arati de fapt cu acest exemplu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 Jan 2008, 03:25 AM
Mesaj #92


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Uneori sa ierti din inima este un act suprafiresc, se inving toate legile fizicie......
Lasind la o parte cuvintul colorat diferit rofl.gif poti da niste exemple de legi ale fizicii "invinse" prin iertare?


Ce mi s-a parut insa uimitor in povestea cu dr Len, a fost efectul foarte vizibil al lucrului cu tine insuti
Si site-ul si articolele sint de credibilitate indoielnica....pur si simplu niste povestiri.....

Probabil ca omul a creat/ indus un anumit tip de vibratie care a permis ca ceilalti sa se ierte/ iubeasca la randul lor.
Si s-au iubit singuri in baie sau in grup pe plaja? rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Jan 2008, 09:59 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Gypsy, ce a reprezentat miscarea lui Gandhi si ce contributie a avut la eliberarea Indiei de britanici, care aveau putere militara, tehnica si tot ceea ce reprezenta premisa logica a unei victorii in fata colonistilor indieni?

Ia vezi, cati oameni au murit datorita lui? Si cum a murit chiar el?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Jan 2008, 10:55 AM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



bdl, daca nu iti inspira incredere nu citi. La tine cam tot ce apare din zona asta a spiritualitatii e indoielnic si demn de ras. Niste exemple pozitive ai?
Si e valabil pentru toti carcotasii neobositi care vin pe forumurile cu acest specific de la Han.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jan 2008, 12:58 PM
Mesaj #95


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 8 Jan 2008, 10:51 AM) *
Ce mi s-a parut insa uimitor in povestea cu dr Len, a fost efectul foarte vizibil al lucrului cu tine insuti. Caci asta e esenta evenimentului, dupa parerea mea.

Am cautat si eu niste informatii, ca sa ma lamuresc, despre acel doctor Len. Insa nu am gasit decat cateva articole in limba romana. Am gresit criteriile de cautare?
Ai ceva linkuri catre articole din reviste internationale?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Jan 2008, 01:35 PM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Am mai primit cateva linkuri (asociate cu evenimentul/ procesul in cauza):
Linkul 1
Linkul 2
Linkul 3
Linkul 4


Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 01:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman