HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Ce Va Atrage Cel Mai Mult La Un Film ..., Discuctie generala pe acesta tema ...
(cretze)
mesaj 28 May 2003, 10:43 AM
Mesaj #1





Guests






... ar trebui sa incep prin a spune ca nu sunt un foarte mare iubitor de film ... si spun asta deoarece vad foarte putine filme (comparativ cu majoritatea) ... putine da' bune, as putea spune biggrin.gif ... in timp, am purtat ceva discutii pe tema asta si mai tot timpul parerile au fost impartite ...
... personal, pe mine ma atrage cel mai mult la un film SUBIECTU' ... pentru mine, un film bun trebuie sa aiba obligatoriu un subiect bun, o idee noua, care sa spuna ceva (nou) ... de fiecare data cand vad un film, ma intereseaza mai putin efectele speciale, actorii celebrii, stuff like that ... orice film cu un buget respectabil poate oferi asa ceva ... din pacate, de foarte multe ori, sint oferite subiecte de 2 lei sau super-ecranizate ... cred ca ati prins ideea biggrin.gif ...
... pe voi ce va atrage la un film?!? ... vedeti anumite filme doar pentru ca joaca X sau Y sau au avut un buget de tz milioane de $ ?!?


Cretze ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 28 May 2003, 09:24 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Mie imi plac filmele in general. Urmaresc un film indiferent de reclama pe care o are sau de protagonisti.
Recunosc, in ultima vreme am vizionat destul de putine filme, din pacate timpul nu imi permite.

Ceea ce ma determina sa spun ca un film a fost sau nu bun este sentimentul pe care mi-l imprima, nu stiu daca stiti la ce ma refer. Sunt acele filme care dupa ce iesi din sala de cinema parca iti schimba viata, iti creeaza o noua viziune asupra lumii, schimba ceva in tine. Sunt putine filme care m-au impresionat cu adevarat, dar sunt.
Dupa parerea mea la un film conteaza... totul. Actorii, scenariul, regizorul, subiectul, efectele speciale. Nu cred ca este de ajuns sa aiba un subiect bun daca este prost jucat sau daca nu este bine regizat. Sunt diferite lucruri care pot impresiona, de la imagini, replici, actori si pana la modul de abordare, viziune asupra unei teme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 1 Jun 2003, 08:51 PM
Mesaj #3


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Am facut o mica introspectie ca sa-mi dau seama ce ma atrage de fapt la un film, si raspunsul corect este: neobisnuitul. Subiectul neobisnuit, fie ca este sustinut sau nu de efecte speciale. Ca exemple, as cita (la intimplare) trilogia Jurassic Park, Tacerea mieilor, Minority Report, Ghost, Calauza, Final Fantasy, Reign of Fire, seria Razboiului Stelelor, etc.

Interpretarea actoriceasca? Conteaza, cit sa nu fie jenant-penibila. Reclama facuta filmului? Mai degraba m-ar indeparta de cinematograf (ma rog, de unitatea CD-ROM wink.gif ) decit sa ma indemne sa-l vad.



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Jun 2003, 08:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Twilight
mesaj 13 Jan 2004, 09:28 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 67
Inscris: 30 December 03
Forumist Nr.: 1.662



QUOTE
Ceea ce ma determina sa spun ca un film a fost sau nu bun este sentimentul pe care mi-l imprima, nu stiu daca stiti la ce ma refer. Sunt acele filme care dupa ce iesi din sala de cinema parca iti schimba viata, iti creeaza o noua viziune asupra lumii, schimba ceva in tine


sunt complet de acord. filmele nu ar trebui uitate imediat dupa vizionare ci incorporate in propria mentalitate a persoanei a stat nu stu cate ore lipita de ecran. Sunt multe filme..insa putine care raman aproape de inima noastra. Depinde de ce cauta fiecare. Cateodat vad filme care m-au impresionat dar pe care prietenii le considera booooring. Pt mine un film nu trebuie neaparat sa contina "actiune' in sensul de agitatie fizica. Psihologia trebuie sa aiba un rol mai important. Filmul trebuie sa fie creatie artistica ,un adevarat chin din partea scenaristului care isi imprima viziunea, nu o insiruire de alergari de colo colo , un sentiment plat captivant doar prin faptul ca te tine cu sufletul la gura un timp dupa care pierzi orice interes pt el. Ca o telenovela -e captivanta dar ce naib' inveti din ea,cu ce te schimba?
cateva dintre fimele 'de schimbare" pt mine au fost Fight Club , Boys don't cry , Dead Poets Society


--------------------
~ chillin' in the shade of the trees of paradise ~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bufnitza
mesaj 18 Apr 2005, 06:40 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



Ce ma atrage la un film ? subiectul , felul in care este realizat ... citeodata si actorul (daca joaca un Al Pacino , un Robert de Niro sau un Kevin Spacey ) ---sint unele filme fara un subiect bun , dar care merita vazute pentru calitatea actorilor.


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 18 Apr 2005, 07:56 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Muzica, peisajul smile.gif, actrita din rolul principal (trebuie sa fie Zhang Ziyi), culoarea (as fi putut vorbi mai simplu... despre atmosfera), uneori dialogurile si foarte rar subiectul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 19 Apr 2005, 08:02 PM
Mesaj #7


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Ce ma atrage la un film?
Trailerul. biggrin.gif daca trailerul este bun, o sa ma duc la film.

Dar ceea ce ma face sa ador un film sunt personajele tridimensionale. Personajele cu care ma identific, care pot sa inteleg de unde vin, ce vo sa fac si desi stiu aceste lucruri, ele reusesc sa ma surprinda!
Un alt lucru care ma atrage este sufletul unui film. Nu se vede intotdeauna. Un film care nu a avut deloc suflet a fost Sky Captain and the World of Tomorow. Un film care a avut suflet a fost The Punisher. smile.gif E vorba de placerea cu care fiecare a lucrat la filmul acela. La Sky Captain n-am simtit lucrul asta, dar l-a Punisher l-am simtit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Apr 2005, 08:22 PM
Mesaj #8


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pe mine ma atrag filmele cu Clinti (Eastwood), Johnny Depp (nu germanul Depp... wink.gif spoton.gif ), Denzel Washington... cele cu muzica de Ennio Morricone, regia de Emir Kusturica...

@Ypsi: Ce auzi daca-ti pui un Döner la ureche??
"Tacerea mieilor"... spoton.gif rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 19 Apr 2005, 09:52 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



cel mai mult si mai mult ma atrage ...povestea,story-ul , din punct de vedere al scenariului si al constructiei regizorului, secundar jocul actorilor si la sfarsit imaginea si muzica care au loc egal.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 09:35 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman