HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Sah in 4, clotz
Marcus
mesaj 8 Jan 2006, 03:12 PM
Mesaj #1


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Sah in 4 (Clotz)


Ce este Clotz?
Clotz este un joc foarte popular in anumite tari din Europa (s-au organizat chiar si turnee in Germania) si deriva din sah. De fapt, este un fel de "sah in 4" care se joaca de obicei la blitz.

Cum se joaca Clotz?
In primul rand, este nevoie de 4 jucatori biggrin.gif , care vor forma 2 echipe de cate 2. Se joaca simultan pe 2 table de sah, astfel incat la fiecare tabla se vor infrunta 2 jucatori din echipe adverse.

Regulile jocului difera de cele ale sahului clasic: atunci cand un jucator captureaza o piesa a adversarului, piesa respectiva poate fi folosita de coechipierul sau. In consecinta, nici o piesa nu "se pierde", astfel ca nu este de mirare daca pe aceeasi tabla se vor afla la un moment dat 8 cai, 4 dame, sau chiar 32 pioni (!), etc.

Scopul jocului este de a captura regele adversarului. Nu este nevoie sa fie capturati ambii regi ai adversarilor. In momentul in care primul rege este capturat, jocul se termina si castiga echipa care a reusit sa ramana cu ambii regi pe tabla.
Ca o recomandare, cand un jucator ataca direct regele adversarului, nu ii va atrage niciodata atentia ca este in "sah".

Cum se muta piesele?
Piesele se muta la fel ca in sahul clasic (regele merge un camp in orice directie, nebunul merge doar in diagonala, etc).

Pentru corectitudinea jocului, jucatorii vor muta pe rand, astfel: dupa ce un jucator face prima mutare, nu va face a doua mutare pana ce si ceilalti 3 jucatori au facut prima mutare. Nu conteaza cine muta primul.

Cand un jucator captureaza o piesa adversa, coechipierul sau are dreptul sa o foloseasca, punand-o pe tabla atunci cand este la mutare. Piesa capturata poate fi pusa pe tabla in orice moment al jocului (nu este obligatoriu ca, odata capturata piesa, ea sa fie pusa imediat pe tabla).
Exceptie: nu este permis ca, punand piesa pe tabla, sa i se dea mat adversarului.

Atunci cand punem o piesa pe tabla, convenim ca pe hartie sa notam cu semnul "+" in fata simbolului piesei.

Dupa ce am vazut care sunt regulile, voi prezenta in continuare un exemplu de partida de sah in 4:

Exemplu de joc:

Echipa rosie: Churchill + Roosevelt spoton.gif
Echipa albastra: Hitler + Stalin laugh.gif
Tabla 1: Hitler vs. Churchill
Tabla 2: Roosevelt vs. Stalin

Tabla 1 (Hitler vs Churchill)
1. e4
1. d5
2. exd5 - pionul capturat de Hitler poate fi folosit de Stalin incepand cu mutarea 3
2. Dxd5 - in mod similar, Roosevelt are dreptul sa foloseasca pionul capturat de coechipierul sau
3. Cc3
3. Da5
4. d4
4. Nf5
5. Nd3
5. Cf6
6. Cge2
6. Cc6

Tabla 2 (Roosevelt vs. Stalin)
1. d4
1. d5
2. Nf4
2. e6
3. e3
3. +g5 - Stalin decide sa foloseasca pionul capturat de coechipierul sau
4. Ng3 - Observati ca acum Roosevelt trebuie sa fuga cu nebunul si pierde un tempo
4. h5
5. h3
5. c5
6. Nb5
6. Da5
7. Nxe8 si echipa rosie castiga! smile.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 8 Jan 2006, 03:14 PM
Mesaj #2


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Daca s-au priceput regulile, va invit la un joc de Clotz. Am sa joc si eu in echipa albastra. smile.gif
O precizare: pentru a face mai usoara urmarirea jocului, in continuarea acestui mesaj voi deschide doua posturi distincte pentru cele doua mese de joc, acolo unde voi profta de functia de moderator editand periodic mesajele si transcriind toate mutarile jucatorilor. De asemenea, din 10 in 10 mutari voi face o diagrama a tablei de joc.

Astept inscrieri pentru ocuparea celor 3 locuri vacante la mesele de joc. smile.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 8 Jan 2006, 03:15 PM
Mesaj #3


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Masa 1


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jan 2006, 03:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marcus
mesaj 8 Jan 2006, 03:16 PM
Mesaj #4


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Masa 2


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Jan 2006, 04:27 PM
Mesaj #5


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Salut draga Marcus wub.gif
Am o mica observatie de facut, cu permisiunea ta:
QUOTE
Pentru corectitudinea jocului, jucatorii vor muta pe rand, astfel: dupa ce un jucator face prima mutare, nu va face a doua mutare pana ce si ceilalti 3 jucatori au facut prima mutare.

Cel mai atractiv este sa se joace cu ceas, la cel mult 5 minute...
In acest caz, regula de mai sus, cea data de tine nu mai este obligatoriu sa fie respectata. De aici se poate dezvolta o strategie foarte distractiva, atractiva si provocatoare, in sensul ca, in functie de pozitie, si de adversari (de ce nu...), partenerii pot decide cine sa se sacrifice, astfel incat cel sacrificat, poate da si dama pe un cal pe care il da partenerului care o sa dea mat cu acel cal in 4 mutari de ex. In tot acest timp, cel ce a sacrificat dama, poate sa nu mute deloc, daca ceasul ii permite, ca sa nu ia mat...
Sper ca m-ai inteles...
Eu am jucat astfel de sah, acum multi ani, iar distractia e garantata... spoton.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 8 Jan 2006, 04:58 PM
Mesaj #6


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Stiu, draga Clopotel smile.gif ... e cel mai distractiv cu ceas, dar la Han nu avem posibilitatea sa jucam asa. Tocmai din cauza asta am "inventat" regula pe care tu ai citat-o, ca sa fie totul fair si sa nu existe nemultumiri. smile.gif



--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 9 Jan 2006, 06:42 PM
Mesaj #7


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Nu doreste nimeni sa joace Clotz? unsure.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 9 Jan 2006, 08:30 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Se pare ca nu...


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 9 Jan 2006, 10:29 PM
Mesaj #9


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Poate o sa joace totusi cineva, daca nu acum, poate peste vreo 20 de ani. Invitatia ramane valabila. wink.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:58 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman