HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Isus Dupa Inaltare, Mare Preot in Teplul ceresc
Clopotel
mesaj 11 Jan 2006, 11:15 PM
Mesaj #36


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Mai dar cat ati scris intre timp... smile.gif ... e adevarat ca eu am vazut si un film... dar nici asa...
Draga Bolt,
QUOTE
4. La cruce, preotia umana a luat sfarsit.
5. Biblia nu vorbeste despre NICI O preotie noutestamentala ritualica si sacramentala ci doar de preotia mesianica in templul ceresc si de una universala a fiecarui crestin. ATAT. Nu exista nici o alta forma de preotie mentionata.
desi pentru primele 3 puncte nu as avea nimic de comentat, in ceea ce le priveste pe acestea, asa cum am aratat sunt de-a dreptul false si nu au nici macar suport, decat eventual, este justificarea neputintei indeplinirii lor...
Eu stiu sigur asta, caci si cand e vorba de materiile sfintite, multe secte zic ca asa ceva nu exista, ca nu au suport Biblic, dar in realitate, ei nu au cum sa le faca, caci nefiind hirotoniti pe linie apostolica, Harul Duhului Sfant nu se pogoara sa sfinteasca ceva...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 11 Jan 2006, 11:27 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (Bolt)
Eu te invit la sobrietate si amicitie in exprimare si nu la muscaturi pretins elegante.

Asta-i sobrietate ? :
QUOTE (Bolt)
Vrei sa-ti spun eu cum e cu patristica si cu istoria si cu toate astea ? Pazea ! Vreau sa dormi linistit inca multe nopti. Toate la timpul lor. Amical. Multa lumina brusca, orbeste. Eu asa am patit.

amicitie ? :
QUOTE (Bolt)
Ce-nseamna sa nu cunosti Cartea Clopotel...


Scuza-ma, dar pe acest ton nu se poate discuta amical sau macar constructiv...


Totusi asta e prea de tot:
QUOTE
Artanis, asa se vorbeste despre Biblie, cu texte clare.

Tot ce e clar acolo e ca ai scos arbitrar pasaje din context. Mai trebuie sa observ si altceva ? biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Artanis: 11 Jan 2006, 11:44 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 12 Jan 2006, 08:47 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Draga Bolt, Ai grija ca ajungi sa te contrazici singur, si imi iei mie placerea de a te "combate"...

Se poate, sa-ti rapesc eu placerea asta. smile.gif
QUOTE
E sufiecient sa citesti postul tau de mai sus si o sa-ti schimbi singur parerea, nici nu e nevoie sa-ti mai raspund eu...

Sigur nu e vorba de postul meu.
QUOTE
Aha... deci nu ai originalul, dar zici ca Biblia ta e mai buna ca a mea...

Clopotel, tu stii vreun contemporan care sa posede originalul ? blink.gif Vreau si eu. Azi nu beneficiem decat de copii.
QUOTE
Iar in ceea ce-i priveste pe greci, afla ca ei sunt mai ortodocsi decat multi romani, asa ca cine slujeste la ei in Biserica slujeste si la noi indiferent de cum le spune... Ba mai mult, preoti de-ai nostri se duc la ei si de-ai lor vin la noi...

Asa intelege Artanis sa raspunzi tu la trimiterile mele ?
QUOTE
Hai sa o luam altfel: Prezbiterii care slujesc in Biserica lor sunt ok sau nu? Caci vezi bine ca ei le zic prebiteri si nu preoti...

Preot nu inseamna prezbiter. Ce nu-i clar ? De cand practica unui sau altuia e relevanta aici. Eu pot sa te intreb de zeci sau sute de milioane de protestanti sau neoprotestanti si am rezolvat-o. Dar nu asta mi-am propus eu. Ci sa stabilim in mod biblic daca ambii termeni pot fi confundati. Ei bine NU categoric. Sunt diferiti si cu functii diferite. NT nu aminteste catusi de putin de vreo alta preotie ritualica, organizata si sacramentala ca ar ramane in viguare.
QUOTE
Nu te consider deloc arogant, numai ca te compatimesc putin vazandu-te cum te autoamagesti ca stapanesti aceste lucruri...

Eu ar trebui sa te compatimesc pt. ca nu stapanesti subiectul si confunzi termenii cu tot ce implica acest lucru ? Eu ar trebui sa te compatimesc pt. ca nu stii de cate feluri de preotii vorbeste Biblia si care a fost si este rolul lor pana azi ? sad.gif
QUOTE
Pai tu nu intelegi?! Mergi la ei in Biserica si vezi ca ai lor sunt la fel ca ai nostri, adica daca ii pui unul langa altul nu numai ca nu-i deosebesti, dar au aceleasi cantari si fac aceleasi lucruri, ba uneori mai si vorbesc aceeasi limba

Pai tocmai dragule, macar romanii (chipurile) ar avea o scuza dar grecii au luat-o in aratura rau de tot. Ti-am mai spus ca nu-i o chestiune de stiinta traducerii ci una de cunoastere si consecventa fata de textul, contextul si menirea acestei teme biblice.
QUOTE
E total gresit....e fals sa crezi ca orice om din popor poate sa fie preot (prezbiter pt. tine) si slujitor al lui Dumnezeu.

E periculos sa te numesti crestin si sa nu-l crezi pe Pavel. Ti se pare gresit pt. ca intelegi altceva prin preotia contemporana. Atat. Intelegerea ta nefiind modelata noutestamental, e firesc. Eu te inteleg. Doar si eu consideram la fel. smile.gif
QUOTE
Plus ca ... stai ca nu inteleg acum zici ca fiecare din noi e preotul sau... Pai parca nu erai de acord cu cuvantul preot...

Nu-i adevarat. Nu sunt de acord cu substituirea cuvantului prezbiter de catre cuvantul preot, atunci cand vine vorba de leadership-ul bisericii.
QUOTE
Asta pe de o parte, pe de alta parte cum ramane cu punerea mainilor, adica cu hirotonia?

Perfect valabila si aplicabila. Eu nici macar nu m-am pronuntat la acest capitol pana acum.
QUOTE
Deci tu intelegi Scriptura ca si Datan si Aviron, care pe baza ca "toti sunt o imparatie de preoti"

Aia intelegeau cu totul altceva. Eu nu ma consider preot ritualic si sacramen
tal cum se considerau ei in vremuri leviticee si era gresit. Noi toti suntem preoti ai firii noastre conform celui de al doi-lea legamant. Nu sunt cazuri similare. Eu cand spun ca nu ai discernamant tematic Artanis se supara. Nu-i nimic, se invata. smile.gif
QUOTE
Apoi, in alta parte, pe Saul, fiindca a indraznit sa faca slujba in locul preotului,

Idem.
QUOTE
Asa cum ti-am spus, cei dintai preoti au fost Sfintii Apostoli, care au transmis mai departe preotia prin urmasii lor, episcopi si preoti pe care i-au hirotonit...

FALS. Insasi termenii sunt contradictorii. Apostol e una si preot e alta. Textul si definitiile asa spun.
QUOTE
Si mai sunt multe de spus, dar nu am eu timp acum...sa caut citatele in Biblie...

Am cea mai mare rabdare din lume. smile.gif
QUOTE
Am inteles... e tare vrednic batranelul acela la 35 ani...

Clopotel, razi dar nu a bine. Iar confunzi ceva. Societatile de care vorbim. Daca tu crezi ca poti compara vremurile si cutumele lor...
QUOTE
a ... nu varsta bilogica are greutate cand e vorba de batrani, dar ce anume... mintea nu-i asa... ? hai sa fim seriosi...

Pai hai sa fim odata seriosi si sa vedem ca TOTUL conteaza si nu numai biologia.
QUOTE
Apropo ... cine este acel pastor si cu ce se ocupa el, de are ca secundant pe batranel?

Eu m-am amuzat punandu-ti intrebari despre preoti mai tineri ca mine ? Vrei s-o dau si eu in bascalie si sa-ti dau munca de editare ? Putin respect, totusi... Nu fac haz - nu face haz. Cine-i pastorul ? Ala care spune Biblia ca trebuie sa fie. Ceea ce era si Timotei.
QUOTE
Pai .. ce nu-ti e clar aici... nu e datoria preotului sa predice cel dintai Evanghelia?

Ba da. Dar e datoria lui ca AZI sa lase preotia in seama lui Isus.
QUOTE
Pai si cine altii sa faca ce le-a poruncit Iisus sa faca? Nu tot ei? Sfintii Apostoli nu au si propovaduit Evanghelia, nu au si facut alti episcopi si preoti si diaconi, nu au facut Sfintele Taine, nu au vindecat bolnavii, nu au alungat demonii etc... adica nu le-au facut ei pe toate, cine altii sa le faca?

Ce-i carora le-a poruncit. Unde scrie ca au facut Sfinte Taine ?
QUOTE
Adica spune-ne si noua cum comemorati voi cele ce-a poruncit Iisus sa facem spre pomenirea Lui, si cu ce scop... Chiar ar fi interesant de aflat...

EXACT cum scrie in Biblie. Scopul ? Tot acolo scrie. Doar tu ai postat.
QUOTE
Wow... stai linistit dragule, ca-mi pun ochelari de sudura, sau de eclipsa daca vrei...

Eu ii preferam pe aia care maresc mai mult. Cei folositi de tine intuneca si mai multm intelegerea. tongue.gif
QUOTE
Dar cand ne arati si noua ca le cunosti si mai ales ca le intelegi cu adevarat, ca pana acum doar ne-ai amenintat...

Stabileste tema, fa un topic, fa-mi rost de timp si vorbim. rolleyes.gif
QUOTE
Aaaa... adica Prezbiterul e Batran dar nu poate fi Parinte? De ce? Ca e prea tanar?

Daca prin parinte intelegi preot, nu. Poate parinte spiritual, atunci da.
QUOTE
Nu, ea de fapt exista, numai ca nu vrei sa o recunosti tu, asta e altceva...

Unde o recunoaste Biblia ? Texte ceva ? Multumesc.
QUOTE
E dreptul tau, dar tin sa te anunt ca Biserica Dreptmaritoare a lui Hristos, nu a murit odata cu moartea Sfintilor Apostoli,

Ea a luat nastere la vreo 400-500 de ani dupa. Normal ca n-avea cum sa moara o data cu ei.
QUOTE
Aici, dar ma faci sa repet:
"Cel ce va asculta pe voi, pe Mine Ma asculta, si cel ce se leapada de voi se leapada de Mine ; iar cel ce se leapada de Mine se leapada de Cel ce M-a trimis pe Mine"

Tu ai spus ca Isus a zis sa-i ascultam pe preoti. Ori acolo nu scrie asa ceva.
QUOTE
Asta chiar ca e tare de tot... Sau e la misto... Pacat .... Auzi sufletul e rezultatul mintii...  Asa zice la voi acolo? No comment...

Uite un comment : Geneza 2.7. Vorbim pe topicul dedicat cat vrei. Ca si-n cazul preotiei operezi cu definitii nebiblice si de aceea aplicatia si intelegerea sunt eronate. N-ai sa gasesti in toata Biblia sintagma suflet nemuritor pt. ca de fapt Biblia numeste ca suflet persoana umana.
QUOTE
Pai am verificat practic...

Practic inseamna sa fi trait atunci. Wake up man.
QUOTE
Problema e ca daca nu ar fi treaba serioasa, ne-am distra copios...

Usor-usor te artanizezi. Be aware.
QUOTE
Deci la voi toata treaba asta e doar o chestie mintala, un exercitiu intelectual, un sir de comemorari...

Sa-mi permit sa te intreb daca la voi e in afara mintii ? As fi nepoliticos. Clopotel, incet-incet te dezminti. Ca atitudine. Nu ma face s-o dau si eu in ce nu trebuie.
QUOTE
Dar voi nu intelegeti ca daca o credinta nu e lucratoare, adica cu efecte clare, chiar vizibile in plan real, aceea nu e credinta?

Si cum ai descoperit tu ca nu-i asa ? Sau cine intinde degetul primul s-a salvat ?
QUOTE
Asta nu e in sens figurat, ca in filmele SF, ci chiar asta faceau, si au facut si cei de dupa ei, si fac si in zilele noastre...

Dar cine a zis ca nu ? De ce vorbeste in locul meu la subiecte la care nu m-am pronuntat ? E moral, e crestineste, ca tot spui tu ca esti mai sus ca mine in ale efectelor ?
QUOTE
E adevarat ca din ce in ce mai putin, dar, slava lui Dumnezeu, mai sunt si preoti care urmeaza intocmai poruncile Mantuitorului si faptelor Sfintilor Parinti.

Folclor.
QUOTE
Si eu la inceput am zis ca e o treaba de comemore ca tine, un ritual de aducere aminte...

Nu zic eu ci Isus.
QUOTE
Cine urmeaza credinta dreptmaritoare intru Hristos,

Daca eu mi-as alege ca titulatura - "credincios preadrept maritor", m-ai crede ?
QUOTE
PS... scuze daca am fost putin mai vesel, dar tu m-ai provocat: auzi "sufletul e rezultatul mintii"....

Ce-i sufletul ? Texte biblice. Asta ca sa vezi cine de cine ar trebui sa rada.
QUOTE
pentru primele 3 puncte nu as avea nimic de comentat, in ceea ce le priveste pe acestea, asa cum am aratat sunt de-a dreptul false si nu au nici macar suport,

Clopotel, falsul se demonstreaza prin alaturarea adevaratului. Pune texte biblice si mai vorbim unde-i falsul. Tu ai aratat doar ca intelegi ce nu scrie acolo.
QUOTE
Eu stiu sigur asta, caci si cand e vorba de materiile sfintite, multe secte zic ca asa ceva nu exista, ca nu au suport Biblic, dar in realitate, ei nu au cum sa le faca, caci nefiind hirotoniti pe linie apostolica, Harul Duhului Sfant nu se pogoara sa sfinteasca ceva...

Depinde ce intelegi prin sfant. Discutam si asta daca vrei. Sa le faca pt. ce ? DS se pogoara sa sfinteasca oameni si nu obiecte. Asta-i prioritatea Lui.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jan 2006, 08:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Bolt
mesaj 12 Jan 2006, 08:56 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Asta-i sobrietate ?

Adica nici sa-ti atrag atentia nu am voie ?
QUOTE
amicitie ?

Exact. E dovada celei mai mari amicitii atunci cand vrei sa fii de folos.
QUOTE
Scuza-ma, dar pe acest ton nu se poate discuta amical sau macar constructiv...

Multumesc din nou pt. obiectivismul arbitrului. smile.gif Nu numai ca nu postezi replicile de gen ale lui Colopotel dar consideri retorica compasionala invectivitate. Multumesc.
QUOTE
Tot ce e clar acolo e ca ai scos arbitrar pasaje din context.

Contextul astept sa-l postezi tu. Daca tu nu reusesti sa vezi un inteles bazal al limbii romane acolo si numesti iesire din context o propozitie extrem de clara, atunci rolul contextului care mai este ? Fii atent, ai 6 texte. Alatura-le contextele si discutam. OK ?
QUOTE
Mai trebuie sa observ si altceva ?

Tot amical - nu-i o chestiune de putinta ci una de stiinta, iti trebuie calificare. thumb_yello.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2006, 10:38 AM
Mesaj #40


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
QUOTE
Aha... deci nu ai originalul, dar zici ca Biblia ta e mai buna ca a mea... 

Clopotel, tu stii vreun contemporan care sa posede originalul ? Vreau si eu. Azi nu beneficiem decat de copii.

Exact... toti avem numai copii... De aceea zic ca e absurd sa spui ca, copia ta e mai buna ca a mea sau invers...
De aceea te-am intrebat la inceput daca si ce anumeri consideri din Biblie a fi valid... iar tu ai zis ca toata... Daca spuneai ca tu crezi numai ca, copia Bibliei tale e valabila, era altceva... Dar asa, iata am fost dus in eroare... Pentru mine, este perfect valabila Biblia Ortodoxa, iar termenii preot ii interpretez asa cum sunt ei in realitate, adica preotul din VT este altul decat preotul din NT, al Legii Harului. De asemenea, asa cum ai spus si tu, Iisus este Arhiereul cel Mare si Vesnic, Preotul Suprem, El este Capul Bisericii Sale, iar Biserica de pe pamant are slujitori, slujitori care slujesc lui Hristos, ei bine pe acestia eu ii consider preoti ai lui Hristos..., ca in Biblia ta le spune altfel, e problema ta...
QUOTE
Preot nu inseamna prezbiter. Ce nu-i clar ? De cand practica unui sau altuia e relevanta aici.

Tu ai facut trimitere la greci si la limba greaca... Iar eu ti-am spus ca slujitorul lor din Biserica seamana perfect cu al nostru si face acelasi tipic, iar noi ii spunem preot, iar ei ii spun prezbiter (asa cum ai zis tu)...Sincer tot nu inteleg, ce nu intelegi, cand spui ca preot nu este prezbiter, cand in BOR si Biserica Ortodoxa Greceasca, ei sunt si reprezinta acelasi lucru... De aceea ti-am zis ca tu nu ai cum sa intelegi mai bine greaca decat grecii...
QUOTE
Eu pot sa te intreb de zeci sau sute de milioane de protestanti sau neoprotestanti si am rezolvat-o.

Este irelevant cati protestanti sunt... Pai sunt si milioane de budhisti... Si ce-i cu asta?
QUOTE
Pai tocmai dragule, macar romanii (chipurile) ar avea o scuza dar grecii au luat-o in aratura rau de tot.

Pai pana acum ai zis sa ma duc sa-i intreb pe ei... Acum zici ca de fapt ei sunt mai pe aratura ca mine.... Da' grecii astia de ce sunt pe aratura, ca isi inteleg la perfectie limba si mai mult, de pe la ei si de pe langa ei a plecat totul... Deci ar fi cei mai in masura sa spuna ce e bine si ce e rau... Sau acum la moda e sa primim totul de bun din America?
QUOTE
E periculos sa te numesti crestin si sa nu-l crezi pe Pavel. Ti se pare gresit pt. ca intelegi altceva prin preotia contemporana. Atat. Intelegerea ta nefiind modelata noutestamental, e firesc. Eu te inteleg. Doar si eu consideram la fel.
Cum sa nu-l cred pe Pavel... Il cred evident... Problema este ca tu interpretezi aiurea (din punctul meu de vedere) spusele lui... Nu-i bai.. e democratie... Credinta e libera...
Dar, tu nu ma intelegi pe mine, ca nu ai cum, pentru ca niciodata nu ai fost crestin ortodox cu adevarat, decat poate ca te-ai botezat... Un crestin ortodox cu adevarat nu se leapada de credinta lui nici daca l-ai chinui si apoi l-ai omora... Vezi cazurile Sfintilor Parinti si ai Sfintilor Mucenici, care au suportat chinuri si au fost omorati pentru credinta in Hristos...
QUOTE
Nu sunt de acord cu substituirea cuvantului prezbiter de catre cuvantul preot, atunci cand vine vorba de leadership-ul bisericii.
E problema ta... Probabil ca daca in copia Bibliei tale scria preot in loc de prezbiter, spuneai altfel acum.. Asta e...
QUOTE
QUOTE
Asta pe de o parte, pe de alta parte cum ramane cu punerea mainilor, adica cu hirotonia?

Perfect valabila si aplicabila. Eu nici macar nu m-am pronuntat la acest capitol pana acum.

Pai si nu ne spui si noua cum se face concret? Dar intai ai putea, ca tot ai zis ca esti tare la istorie, cand au aparut protestantii?
QUOTE
Insasi termenii sunt contradictorii. Apostol e una si preot e alta. Textul si definitiile asa spun.

Asta conform Bibliei tale, conform Bibliei Ortodoxe, Episcopul de astazi este urmasul, ca functie, al apostolului... Atentie, nu este apostol, caci in afara de Sfintii Apostoli, nu mai pot fi altii, dar Sfintii Apostoli, au lasat in locul lor episcopi: Tit in Creta (Tit I, 5), Timotei in Efes. Preotii sint urmasii celor saptezeci de ucenici (Luca X, 1), existenti si pe timpul Apostolilor. Erau mai mici decit episcopii, caci primeau hirotonia de la acestia (Tit I, 5; I Timotei V, 22). Eu asta inteleg din Biblia Ortodoxa si asta inteleg toti ortodocsii...
QUOTE
Daca prin parinte intelegi preot, nu. Poate parinte spiritual, atunci da.
Pai pentru ortodox preotul este parintele spiritual si duhovnicul sau...
La voi cine este duhovnic? La cine va spovediti? Sau nu va spovediti?
QUOTE

QUOTE
E adevarat ca din ce in ce mai putin, dar, slava lui Dumnezeu, mai sunt si preoti care urmeaza intocmai poruncile Mantuitorului si faptelor Sfintilor Parinti.

Folclor.

De la tine din birou poate e folclor, dar daca iti iei valiza la spinare si mergi pe la manastiri si pe la chiliile duhovnicilor, vei vedea cu ochii tai cat de real e folclorul asta...
QUOTE
Eu m-am amuzat punandu-ti intrebari despre preoti mai tineri ca mine ?

Nu e vorba de amuzament, e vorba de ce sustii tu: ca la cei ce va conduc voi le spuneti batrani dar de fapt ei sunt tineri (chiar 35 ani) Si in Biserica Ortodoxa sunt preoti tineri, nu asta e problema, problema e ca tu sustii ca la noi e o contradictie in termeni, dar la voi nu vezi ca e o contradictie in fapt, caci a-i spune unuia de 35 ani, batrane - nu suna prea logic... Intelegi tu... Dar ma rog.. sa trecem peste asta...
QUOTE
Iar confunzi ceva. Societatile de care vorbim. Daca tu crezi ca poti compara vremurile si cutumele lor...

Ei.. vezi... aici cand vrei sa fie ca tine, dai vina pe vremuri si cutumele lor... Dar si eu cand iti spun ca Biserica e vie, si deci se mai schimba, adapteaza si ea vremurilor, nu vrei sa ma crezi...
QUOTE
Unde scrie ca au facut Sfinte Taine ?
Era vorba de Sfintii Apostoli nu?
Cand Iisus le spune: faceti aceasta intru pomenirea Mea, tu crezi ca Sfintii Apostoli nu L-au ascultat?
Probabil ca tu crezi ca "pomenirea" inseamna aducerea aminte.... Foarte limitat intelesul, caci oricum Sfintii Apostoli nu puteau sa-L uite nicicum pe Iisus, deci nu poate fi vorba de a-si aminti de El, ci de a-L pune efectiv in mijlocul lor... Altfel, era mult mai simplu sa le spuna ca sa se gandeasca la El in fiecare zi, fara tot ritualul cu painea si cu vinul...care inteleg ca pentru voi nu are importanta, de vreme ce ajunge la WC...
QUOTE
EXACT cum scrie in Biblie. Scopul ? Tot acolo scrie. Doar tu ai postat.
dar concret, faptic, de ce nu ne spui si noua cum faceti, caci eu am descris asta in detaliu si pe alte topicuri... Nu e secret nu?
QUOTE
QUOTE
E dreptul tau, dar tin sa te anunt ca Biserica Dreptmaritoare a lui Hristos, nu a murit odata cu moartea Sfintilor Apostoli,

Ea a luat nastere la vreo 400-500 de ani dupa. Normal ca n-avea cum sa moara o data cu ei.

Asta e inventia voastra... Biserica Ortodoxa care la inceput a fost unita cu cea Catolica, a fost instituita chiar de Mantuitor, a continuat cu Sfintii Apostoli si apoi cu urmasii acestora... Nu a aparut intr-o noapte dupa cateva sute de ani... A... ca au mai avut loc modificari si scindari asta e altceva, dar continuitatea a fost respectata, altfel nu puteau sa fie episcopi si preoti...
Probabil asta e ce nu intelegeti voi... Ca nu puteti face o biserica noua dupa 700 sau 1000 de ani, ca nu aveti continuitate... Preotii, prezbiterii, episcopii sau cum vrei sa le spui, nu pot avea aceste functii ca nu au hirotonie, nu este cineva, pe linie apostolica, care sa puna mainile asupra lor si sa le dea Duh Sfant, asa cum scrie in Biblie... Voi v-ati luat-o singuri, dar ai vazut ca asa ceva, Biblia zice ca e interzis...
Deci, in ceea ce privesc Bisericile Ortodoxa si Catolica, care la inceput au fost unite, continuitatea a fost indeplinita inca de la inceput, si nu dupa 400 sau 40 ani... Adr ziceai ca stii istorie mai bine ca mine... Acum de ce te faci ca uiti "amanuntele" astea...
QUOTE
Clopotel, falsul se demonstreaza prin alaturarea adevaratului. Pune texte biblice si mai vorbim unde-i falsul. Tu ai aratat doar ca intelegi ce nu scrie acolo.

Bine dar, eu de vreo 3 pagini tot iti aduc texte Biblice, pe unele chiar le-am repetat de vreo 2 sau 3 ori... Nu crezi ca e cazul sa ma opresc aici... Ok.. te inteleg ca ai dreptul sa nu le iei in seama sau sa le interpretezi cu totul altfel...
QUOTE
Depinde ce intelegi prin sfant. Discutam si asta daca vrei. Sa le faca pt. ce ? DS se pogoara sa sfinteasca oameni si nu obiecte. Asta-i prioritatea Lui.
Discutam si asta... poate ar fi interesant... Dar cum adica sa le faca pentru ce? Pai Iisus pentru ce le-a facut? Crezi ca El nu avea alte prioritati, sau crezi tu ca i le cunosti mai bine?
Dar mai vorbim...

PS... Intr-adevar si eu constat ca discutia nu e cum ar trebui poate, de aceea propun ca sa discutam pe problema si nu sa mai aducem in discutie interlocutorul...
Prin urmare, daca cineva pune o intrebare sau este in discutie un subiect, sa raspundem clar si direct la acel subiect, fara a mai implica persoanele care participa la discutie...(ca stie sau ca nu stie etc..) Aceasta sa reiasa din adevarul raspusnurilor noastre...
Draga Artanis, multumesc pentru sustinere, dar propun ca sa raspundem direct la subiect si sa nu ne uitam cine raspunde...
Darga Bolt, deoarece eu am scris ultima data raspunsul, in urmatoarele tale posturi, poti sa zici ce vrei despre persoana mea, eu nu o sa intervin cu nimic, caci nu ar fi corect...
Asta e situatia: e greu sa fiu obiectiv cand sunt implicat direct in discutie, de aceea nu o sa editez smile.gif (sper ca nu vei abuza de asta...please, ca nu garantez ce va face 1,61... smile.gif )


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 12 Jan 2006, 08:37 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (Bolt)
Tot amical - nu-i o chestiune de putinta ci una de stiinta, iti trebuie calificare.

Iti trebuie mare calificare intr-adevar sa rescrii istoria si sa decretezi ca religia crestina s-a nascut in secolul IV...Uite, un bun inceput ar fi sa te informezi de-aici.


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 12 Jan 2006, 09:53 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
De aceea zic ca e absurd sa spui ca, copia ta e mai buna ca a mea sau invers...

Nimeni nu a zis asta.
QUOTE
Pentru mine, este perfect valabila Biblia Ortodoxa, iar termenii preot ii interpretez asa cum sunt ei in realitate, adica preotul din VT este altul decat preotul din NT, al Legii Harului.

Pt. mine e valabila orice Biblie care respecta prin traducere terminologia manuscriselor. In plus, norma traducerii corecte nu e stabilita numai de text ci si de intreg contexul biblic cu privire la acel subiect. Legea harului nu vorbeste decat de preotia universala si cea a lui Isus. Nu exista nici o alta preotie lumeasca ritualica si sacramentala in NT valabila pana azi.
QUOTE
ca in Biblia ta le spune altfel, e problema ta...

Nu e Biblia mea ci a tuturor. Vezi manuscrisele.
QUOTE
ar eu ti-am spus ca slujitorul lor din Biserica seamana perfect cu al nostru si face acelasi tipic, iar noi ii spunem preot, iar ei ii spun prezbiter (asa cum ai zis tu)...

Gresit. Ei ii spun tot preot.
QUOTE
Sincer tot nu inteleg, ce nu intelegi, cand spui ca preot nu este prezbiter, cand in BOR si Biserica Ortodoxa Greceasca, ei sunt si reprezinta acelasi lucru...

Iar eu nu inteleg de ce tu nu intelegi ca biserica primara nu intelegea prin prezbiter preot. De ce ? Pt. ca nu sunt deloc acelasi lucru.
QUOTE
De aceea ti-am zis ca tu nu ai cum sa intelegi mai bine greaca decat grecii...

Pai daca un grec iti spune ca un prezbiter inseamna un barbat batran, cum poti tu spune ca inseamna un preot ?
QUOTE
Este irelevant cati protestanti sunt... Pai sunt si milioane de budhisti... Si ce-i cu asta?

De acord dar argumentul cantitatii l-ai adus tu in discutie. Uite aici :
QUOTE
Pai tu nu intelegi, ca ai lor sunt la fel ca ai nostrii?

QUOTE
Pai pana acum ai zis sa ma duc sa-i intreb pe ei...

Ti-am spus sa-i intrebi doar pt. a afla cum se traduce si nicidecum pt. a face aceeasi greseala.
QUOTE
Acum zici ca de fapt ei sunt mai pe aratura ca mine....

Cu regret, dar fara dubii.
QUOTE
Da' grecii astia de ce sunt pe aratura, ca isi inteleg la perfectie limba

Ti-am mai spus ca nu-i o chestiune de traducere.
QUOTE
Deci ar fi cei mai in masura sa spuna ce e bine si ce e rau...

Nu ei ci evreii.
QUOTE
Sau acum la moda e sa primim totul de bun din America?

Adevarul n-are continent.
QUOTE
Cum sa nu-l cred pe Pavel... Il cred evident...

Atunci de ce nu crezi ce scrie in epistola catre evrei si de ce intelegi prin prezbiter ceea ce el NU intelegea ?
QUOTE
Problema este ca tu interpretezi aiurea (din punctul meu de vedere) spusele lui...

Stiu ce inseamna preotia in Biblie, rolul ei si ce inseamna cuvantul prezbiter. E suficient sa nu fac nici o confuzie.
QUOTE
Nu-i bai.. e democratie... Credinta e libera...

Democratia n-are ce cauta in crezul crestin. Acolo e teocratie.
QUOTE
Dar, tu nu ma intelegi pe mine, ca nu ai cum, pentru ca niciodata nu ai fost crestin ortodox cu adevarat,

Tu nu ma intelegi pe mine deoarece nu ai facut nici un studiu biblic tematic serios. Acolo nu mai conteaza culoarea denominationala. Biblia se explica singura. Trebuie doar sa ai curajul sa pleci de la zero.
QUOTE
Un crestin ortodox cu adevarat nu se leapada de credinta lui nici daca l-ai chinui si apoi l-ai omora...

Depinde in ce masura credinta lui e aceeasi cu credinta Lui.
QUOTE
Vezi cazurile Sfintilor Parinti si ai Sfintilor Mucenici, care au suportat chinuri si au fost omorati pentru credinta in Hristos...

Vezi cazurile celor care au intrat in WTC pt. credinta lor.
QUOTE
E problema ta... Probabil ca daca in copia Bibliei tale scria preot in loc de prezbiter, spuneai altfel acum.. Asta e...

Gresit. Exegeza nu se face doar pe o banala traducere a unui cuvant. Exista un context tematic general care normeaza discutia.
Clopotel, n-ai in fata doar un incepator in ale domeniului. Mie imi pare rau ca-s nevoit sa bat apa in piua cu-n subiect atat de simplu si sa merg cu frana de mana trasa, doar pt. cineva candva nu prea si-a facut temele, dar crede ca le-au facut altii bine pt. el.
QUOTE
Dar intai ai putea, ca tot ai zis ca esti tare la istorie, cand au aparut protestantii?

Are legatura cu subiectul nostru ? Daca as avea ferma convingere ca discutia ar fi bine intentionata, as dezvolta-o.
QUOTE
Asta conform Bibliei tale, conform Bibliei Ortodoxe,

Asta e unul din motivele incapacitatii tale de a intelege tema. Tu inca nu accepti ca exista un manuscris (copie dupa original) in functie de care se fac traducerile. Iar acela e reperul. Insasi sintagma "Biblia Ortodoxa" sau ceva de felul acesta, e premisal gresita. Ce sa mai discuti astfel ?
QUOTE
Preotii sint urmasii celor saptezeci de ucenici (Luca X, 1), existenti si pe timpul Apostolilor.

Eu voi posta ambele traduceri (rom. si gr.) iar tu chemi pe cineva sa ne arate unde scrie in text asa ceva.
Luca 10.1 : "După aceea Domnul a mai rînduit alţi şaptezeci de ucenici, şi i-a trimes doi cîte doi înaintea Lui, în toate cetăţile şi în toate locurile, pe unde avea să treacă El."
Luca 10.1 : "meta de tauta anedeixen o kurioV eterouV ebdomhkonta [duo], kai apesteilen autouV ana duo [duo] pro proswpou autou eiV pasan polin kai topon ou hmellen autoV ercesqai."
Te rog.
QUOTE
Eu asta inteleg din Biblia Ortodoxa si asta inteleg toti ortodocsii...

Din intrega Biblie asa ceva nu reiese.
QUOTE
Sau nu va spovediti? La voi cine este duhovnic?

1. Ba da.
2. D-zeu.
QUOTE
De la tine din birou poate e folclor, dar daca iti iei valiza la spinare si mergi pe la manastiri si pe la chiliile duhovnicilor, vei vedea cu ochii tai cat de real e folclorul asta...

Adevarul sa stea langa oameni si nu in manastiri. Isus a trait printre noi, nu hat departe. Am mai vazut eu prin media cat de mult se respecta poruncile. Asta ca sa nu mai zic ce am vazut cu ochii mei. Chiar, porunca igienei e valabila acolo ? Eu am constatat adesea contrariul. Imi cer scuze pt. digresiune, asta e alt subiect.
QUOTE
Nu e vorba de amuzament, e vorba de ce sustii tu: ca la cei ce va conduc voi le spuneti batrani dar de fapt ei sunt tineri (chiar 35 ani)

Vorbesti singur. Eu ti-am spus doar una din conditiile care trebuie indeplinite pt. o slujba si nicidecum ca asta e o regula. Ti-am spus eu ca-i numim batrani ? blink.gif
QUOTE
Si in Biserica Ortodoxa sunt preoti tineri, nu asta e problema, problema e ca tu sustii ca la noi e o contradictie in termeni, dar la voi nu vezi ca e o contradictie in fapt, caci a-i spune unuia de 35 ani, batrane - nu suna prea logic...

Clopotel, stai stramb si judeca drept ca invers vad ca nu se poate. Contradictia pe care o observ eu la voi e una de terminologie in raport de functie SI NU UNA DE VARSTA IN RAPORT DE FUNCTIE.
QUOTE
Ei.. vezi... aici cand vrei sa fie ca tine, dai vina pe vremuri si cutumele lor... Dar si eu cand iti spun ca Biserica e vie, si deci se mai schimba, adapteaza si ea vremurilor, nu vrei sa ma crezi...

Da un singur exemplu si vedem.
QUOTE
Era vorba de Sfintii Apostoli nu?
Cand Iisus le spune: faceti aceasta intru pomenirea Mea, tu crezi ca Sfintii Apostoli nu L-au ascultat?

Ba da.
QUOTE
Probabil ca tu crezi ca "pomenirea" inseamna aducerea aminte.... Foarte limitat intelesul, caci oricum Sfintii Apostoli nu puteau sa-L uite nicicum pe Iisus, deci nu poate fi vorba de a-si aminti de El, ci de a-L pune efectiv in mijlocul lor...

Exact. Cum poti sa uiti ca D-zeu e viu ? Normal ca Isus e in mijlocul nostru (conform spuselor Sale), dar actul se comemoreaza. Prezenta lui Isus nu depinde de un act. Actul comemorativ e pt. mintea noastra si nu pt. prezenta Lui.
QUOTE
Altfel, era mult mai simplu sa le spuna ca sa se gandeasca la El in fiecare zi,

La Isus te poti gandi din perspective diferite.
QUOTE
fara tot ritualul cu painea si cu vinul...

Gresit. Asta e perspectiva jertfei pt. noi.
QUOTE
care inteleg ca pentru voi nu are importanta, de vreme ce ajunge la WC...

Ba are importanta dar nu credem ce nu se intampla pt. ca n-a spus Isus.
QUOTE
dar concret, faptic, de ce nu ne spui si noua cum faceti, caci eu am descris asta in detaliu si pe alte topicuri... Nu e secret nu?

Bineinteles ca nu-i secret dar poti citi in Biblie. Eu abia am timp sa mai scriu pe topicul acesta ca pe altele ... sad.gif
QUOTE
Asta e inventia voastra...

S-o spui unui istoric de specialitate.
QUOTE
Biserica Ortodoxa care la inceput a fost unita cu cea Catolica, a fost instituita chiar de Mantuitor, a continuat cu Sfintii Apostoli si apoi cu urmasii acestora...

Cu respect dar asta e folclor.
QUOTE
Nu a aparut intr-o noapte dupa cateva sute de ani...

Bineinteles ca nu. Dar nici nu are ca ascendent biserica primara cu crezul si practica ei. Are ceva, desigur dar si multe care nu-s de la ea.
QUOTE
A... ca au mai avut loc modificari si scindari asta e altceva, dar continuitatea a fost respectata, altfel nu puteau sa fie episcopi si preoti...

Pe vremea lui Costica cel mare, orice era posibil.
QUOTE
Probabil asta e ce nu intelegeti voi...

Sigur asta e ceva ce vi se ascunde voua.
QUOTE
Ca nu puteti face o biserica noua dupa 700 sau 1000 de ani, ca nu aveti continuitate...

Dupa bezna spirituala generata de bisericile istorice inca de la inceput ce continuitate mai vrei ?
QUOTE
Preotii, prezbiterii, episcopii sau cum vrei sa le spui, nu pot avea aceste functii ca nu au hirotonie, nu este cineva, pe linie apostolica, care sa puna mainile asupra lor si sa le dea Duh Sfant, asa cum scrie in Biblie...

Unde scrie asta ? Dragul meu, linia apostolica are la baza adevarul scripturistic si nu atingerea fizica a mainilor. Aia e vax, nu face doi bani. Duhul Sfant nu sta-n labutele noastre puse ad literam pe umerii altora. El are nevoie de atingerea mintilor noastre. Adevarul se transmite prin mainile mintii si nu prin membrele superioare.
QUOTE
Voi v-ati luat-o singuri,

Nu am luat-o singuri ci ne-a dat-o Adevarul.
QUOTE
dar ai vazut ca asa ceva, Biblia zice ca e interzis...

Biblia zice ca-i interzis sa crezi ce nu scrie in ea.
QUOTE
Deci, in ceea ce privesc Bisericile Ortodoxa si Catolica, care la inceput au fost unite, continuitatea a fost indeplinita inca de la inceput, si nu dupa 400 sau 40 ani...

Si care-i relevanta acestei continuitati ? Ce face ea practic ? Cum transforma ea efectiv viata enoriasului ? Iti spun eu = ZERO.
QUOTE
ziceai ca stii istorie mai bine ca mine... Acum de ce te faci ca uiti "amanuntele" astea...

Nu-s amanunte care sa aiba legatura cu discutia noastra.
QUOTE
Bine dar, eu de vreo 3 pagini tot iti aduc texte Biblice, pe unele chiar le-am repetat de vreo 2 sau 3 ori...

1. Texte din care rezulta o traducere tendentioasa atunci cand sunt comparate cu manuscrisul si alte traduceri.
2. Texte care nu spun absolut nimic in sensul continuitatii vreunei preotii noutestamentale cu exceptia celei universale a crestinilor si a celei ceresti a lui Isus.
QUOTE
Darga Bolt, deoarece eu am scris ultima data raspunsul, in urmatoarele tale posturi, poti sa zici ce vrei despre persoana mea, eu nu o sa intervin cu nimic, caci nu ar fi corect...

Ba ar fi corect sa intervii daca vezi c-o iau prin fasole. Ori de cate ori am fost mai personal, am facut-o pt. ca usor-usor am observat aceasta tendinta si din partea voastra. De altfel, pledez intotdeauna pt. un discurs reverentios, lucid, documentat puternic si echidistant fata de participanti. Mai vorbim, cele bune. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 12 Jan 2006, 10:13 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Iti trebuie mare calificare intr-adevar sa rescrii istoria si sa decretezi ca religia crestina s-a nascut in secolul IV...Uite, un bun inceput ar fi sa te informezi de-aici.

Hm, sigur e vorba de vreun post de al meu ? Decret boltic de rescriere a istoriei crestine ? Din cate-mi amintesc eu, noi vorbeam de un context biblic si nu de vreo chestiune diacronica privind crestinismul.
Multumesc pt. link. Dar sa le spui domnilor de acolo ca le spune Bolt urmatorul lucru : sa-si faca focul cu diplomele dumnealor, daca ei stiu ca religia crestina are doar 2000 de ani. De 2000 de ani traim in noul legamant al aceleiasi religii si nicidecum intr-una noua, dragul meu. Asta ca sa nu mai spun ca religia crestina e de la Adam pana la revenirea lui Isus. Ce religie avea Melhisedec sau Iov ? Acelasi Personaj central, aceeasi omenire, aceeasi mantuire. Fondul e comun, doar forma si etapele au diferit. Dar religia e aceeasi de peste 4-5 mii de ani. Evrei 13.8 : " Isus Hristos este acelaşi ieri şi azi şi în veci!"


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 12 Jan 2006, 10:47 PM
Mesaj #44


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Doresc să adaug ceva aici, dar nu pentru cei care scriu, ci pentru cel sau cea care citeşte !

Cum scrie în titlul discuţiei, Iisus Fiul Lui Dumnezeu Este Marele Preot.
Cândva, într-un timp şi pentru o scurtă perioadă, a 'Preoţit' EL aici pe pământul ăsta.
În Evanghelii (mai ales) au ramas consemnate unele din Cuvintele de EL rostite si unele din Faptele de EL Facute. Scrie acolo,se poate citi.

Dar... dar sunt unele lucruri care nu se pot citi acolo. Lipsesc. Nu apar. Nu scrie de ele aproape nimic. Sunt lucruri care pentru noi oamenii sunt importante si de ele nu scrie aproape nimic. EL n-a vorbit si n-a facut aproape nimic in legătura cu acestea.

Totuşi, noi ne "lovim" de aceste probleme, ne "ciocnim" cu unele din ele cotidian, avem de furca şi bine ar fi prins o vorbuliţă măcar ca să ne orientăm cum e bine şi cum să procedăm... dar in Evanghelie NU SCRIE !

Că,
...sunt atâtea probleme de cuplu care nu sunt tratate...
...nu este tratată problematica vastă a unei alimentaţii sănătoase...
...nici a exerciţiilor fizice... (de pildă ar fi fost de interes pentru mine să ştiu dacă "geriatric walking" este o formă acreditată...
wub.gif )
...mai ales în domeniul de MAXIM interes al afacerilor nu apar măcar ceva principii directoare...
...despre relaţia angajat-angajator si drepturile sindicale,greve la metrou,(liderii de sindicat transversatzi pe roshu ca ministrei
blink.gif ),etc.
... despre "Drepturile Omului" ( citez: "tutun,alcool,aurolac" hh.gif )
...
...atâtea şi atâtea lipsesc...
...n-a făcut Iisus Omul măcar să încleieze o masă şubredă pe unde a umblat EL propăvăduind Evanghelia sau măcar să fi explicat cuiva ce are de făcut să-şi repare laviţa şi să se consemneze două vorbe în Carte... nu şi nu şi nu...atâtea lipsesc!

Ciudat.

Se vede că lipsesc sau vi se pare că bat câmpii?

S-ar putea că oamenii acelor zile, fiind mai simpli ei de felul lor, fără televizor, calculator,Windows(blue screen!!!) şi internet... poate că nici nu aveau atâtea pe cap ca şi noi şi de aia...pentru ei au fost spuse toate şi sunt consemnate, dar noi suntem mai 'evoluaţi' de nu ne mai ajunge ceea ce este de fapt acolo un "cod" complet pentru toţi,toate şi pentru absolut orice din timpurile acelea.
Da io nu cred aşa !

Eu cred şi înţeleg că înadins Domnul Dumnezeu pe pământ a tăcut asupra unor lucruri, nu le-a discutat nici în public şi nici în particular, le-a ocolit, S-a abţinut de la ele, nu S-a băgat în multe.
Presupun că oamenii L-au întrebat de toate, de fel şi fel(curioşi de!!!), însă cumva a făcut El de n-a dat curs solicitărilor !
Reţin eu că EL a tăcut la una din întrebările lui Pilat, că n-a spus nimic lui Irod, că celui care-i solicita partajul averii cu fratele său nu i-a dat satisfacţie, că la mai multe alte întrebări gen cea cu femeia care fusese cu sapte fratzi succesiv si a cui va fi la inviere sotzie...n-a tratat problemele din punct de vedere a Dreptului Civil sau Juridic sau moral sau traditzional sau in alt mod
omenesc-pământesc.

Consider că şi din asta putem învăţa ceva care vrea să-I urmeze.
Iată că azi, slujitori ai Lui şi noi toţi nu au şi nu avem reţineri să discutăm sau să tratăm absolut orice temă,problemă,fie de ne priveşte sau nu suntem deloc implicaţi ! NU prea seamănă ce facem noi (unii) cu ce ne-a arătat EL ! Nici măcar în privinţa "tăcutului" nu-I prea seamănă cei care se cheamă creştini=ai Lui Cristos !

Dar CE a Vorbit şi a Făcut EL ? Despre CE a vorbit cel mai mult şi mai mult şi n-a ocolit?

Şti? Şti tu?
(mă gândeam să formulez toată asta ca o întrebare,că tot se propuneau teste p-acilea,da la ce bun şi ce cui să demonstreze, dacă fiecare sieşi nu-şi dovedeşte şi LUI, că a lepădat răutatea până la ultimul strop?)

Răspund:
Domnul a vorbit despre lucrurile de sus.
Domnul a vorbit despre credinţă şi a făcut fapte de credinţă,de viaţă şi de vieţuire curată, neîntinată.
Viaţa cea veşnică şi Dumnezeu, Care Este Viaţa Veşnică EL Însuşi, a fost Predica şi Practica Sa, Vorbirea şi Fapta,Trăirea.
Cele de sus au fost spre care EL le-a îndreptat privirile celor ce-L ascultau, iar nu cele de jos !

Spun ceva greşit ?

Iată deci de ce nu a tratat El subiectele 'uşurele' (gen "care e cea mai bună reţetă pentru preparat..."???) !
Iată de ce a refuzat să discute sau să Se bage în anumite 'topicuri' !

(Dacă ar fi EL azi aici de pildă, îşi închipuie careva că L-am afla postând în absolut toate odăile acestui Han ? - trainice rămâie-i serverele!!!)

Îţi dai seama singur sau singură acum de ce NU S-a "băgat" EL în toate 'străchinile' ? sau trebuie s-o scriu 'pe litere' ?




Păi nu a făcut-o, nu a dat curs solicitărilor nepotrivite Slujirii Lui de Mare Preot, că oamenilor le devia atenţia, le "fugea mintea", puneau degrabă (aşa cum le/ne e firea) cele de aici jos mai presus decât cele de sus si se atrăgeau exagerat de lucruri nefolositoare pentru veşnicia cu EL împreună... rămâneau până la urmă cu "învăţături moarte",chiar dacă aici jos pe pământ erau şi sunt lucruri de cea mai mare importanţă pentru vieţuire-supravieţuire !



....ăăăă... îndemnul ţi-l las să ţi-l dai singură sau singur tu ţie, să-ţi slujească din mâna ta spre folosul tău... dar şi al altora !




--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 12 Jan 2006, 10:55 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Bolt, ca mare lucru nu intelegi cu "mintea" citind Scriptura nu-i bai, dar ca devi obtuz si agresiv, asta nu face altceva decat sa-ti creioneze un portret jalnic. Vezi mai jos, mostre de "intelepciune" :

QUOTE
Aia e vax, nu face doi bani. Duhul Sfant nu sta-n labutele noastre puse ad literam pe umerii altora. El are nevoie de atingerea mintilor noastre. Adevarul se transmite prin mainile mintii si nu prin membrele superioare.
[...]
Si care-i relevanta acestei continuitati ? Ce face ea practic ? Cum transforma ea efectiv viata enoriasului ? Iti spun eu = ZERO.

Dupa intrebarile retorice, Bolt ne arata si vastele sale cunostinte istorice:

QUOTE
S-o spui unui istoric de specialitate.
[...]
Pe vremea lui Costica cel mare, orice era posibil.
[...]
Dar nici nu are ca ascendent biserica primara cu crezul si practica ei. Are ceva, desigur dar si multe care nu-s de la ea.
[...]
Dupa bezna spirituala generata de bisericile istorice inca de la inceput ce continuitate mai vrei ?

Si concluzioneaza marele nostru istoric apoteotic:
QUOTE
QUOTE
ziceai ca stii istorie mai bine ca mine... Acum de ce te faci ca uiti "amanuntele" astea...

Nu-s amanunte care sa aiba legatura cu discutia noastra.

E drept ca incearca sa o mai dreaga la final:
QUOTE
De altfel, pledez intotdeauna pt. un discurs reverentios, lucid, documentat puternic si echidistant fata de participanti.

rofl.gif


Edit:
Cat despre replica adresata mie, ce sa mai zic, sunt mut :
QUOTE
Dar sa le spui domnilor de acolo ca le spune Bolt urmatorul lucru : sa-si faca focul cu diplomele dumnealor, daca ei stiu ca religia crestina are doar 2000 de ani.

Dar hai sa fac un efort: Bolt, ignoranta ta face casa buna cu incapatanarea. Imi pare rau sa remarc asta si in cazul tau...Oricum poate ne spui si noua cand s-a nascut religia crestina...Prin religie crestina intelegand (cred ca si un copil de scoala primara intelege acelasi lucru) acea religie monoteista care il recunoaste pe Iisus Hristos drept Mesia. Din ce ai spus tu nu am inteles, ba ca e din secolul IV, ba ca e de 4-5 mii de ani, ba ca e de la Adam, nu mai inteleg...

Acest topic a fost editat de Artanis: 12 Jan 2006, 11:45 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 13 Jan 2006, 08:18 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Bolt, ca mare lucru nu intelegi cu "mintea" citind Scriptura nu-i bai, dar ca devi obtuz si agresiv, asta nu face altceva decat sa-ti creioneze un portret jalnic. Vezi mai jos, mostre de "intelepciune" :

Pai sigur, depinde cine face aprecierea. Acuma, dupa cum am mai spus, e de-a dreptul socant. Sa ai opinii generale despre un lucru care te defineste, sa ai pareri fundate de altii si intr-o zi stand la un pahar de vorba sa dai nas' cu realitatea... Eu inteleg de ce evidenta-i "obtuzitate" iar indicatia altuia "agresivitate". Intotdeauna un adevar eronat, dupa secole de credinta-n el devine ofensator si-l portretizeaza "jalnic" pe exponentul lui atunci cand e alaturat originalului. E total "neintelept" sa NU admiti ca doar punand mainile pe cine fizic nu poti transmite nimic atunci cand nu esti insotit de DS ca urmare a gravelor erori doctrinare si a lacunelor stiintei biblice.
QUOTE
Dupa intrebarile retorice, Bolt ne arata si vastele sale cunostinte istorice:

Sunt intrebari a caror retorica trebuia continuat de un post al celor ce sustin contrariul si nu de comentarii la comentarii. Daca tu crezi ca-i o idee buna sa devii din ce in ce mai absent si mai gol de substanta discutand discutii...
QUOTE
Si concluzioneaza marele nostru istoric apoteotic:

E reflexul frustrarii, Artanis. Pacat. Provocarea mea ar fi trebuit sa te motiveze diferit. Discuti discutii.
QUOTE
Cat despre replica adresata mie, ce sa mai zic, sunt mut :

Cine ar fi crezut un efect contrar ?
QUOTE
Dar hai sa fac un efort: Bolt, ignoranta ta face casa buna cu incapatanarea.

Parca-l aud pe Caiafa.
QUOTE
Imi pare rau sa remarc asta si in cazul tau...

In cazul tau eu remarcand ?
QUOTE
Oricum poate ne spui si noua cand s-a nascut religia crestina...

Ce scrie in manual ? Pai de un' sa stii daca-l bate prafu'n biblioteca... Din principiu, evit sa raspund la intrebari usoare.
QUOTE
Prin religie crestina intelegand (cred ca si un copil de scoala primara intelege acelasi lucru) acea religie monoteista care il recunoaste pe Iisus Hristos drept Mesia.

Pe cine astepta Adam ? Te surprinde, nu ? Pai daca n-ai vorbit cu cine trebuia pana acum... Nu spune Isus iudeilor - "caci inainte de Abraam Eu sunt." Te mai intreb o data : ce religie aveau antediluvienii (unul ca Enoh de pilda, care a si fost luat in cer) si postdiluvienii Mehisedec si Iov ? Aahaa, asta se cheama sa stii dragule, stiinta asta bat-o vina. Cum se face ca inaintea darii Legii Morale si a celei ceremoniale la Sinai, evreii stiau si practicau deja lucruri din ea ? Artanis, calci pe urmele lui Alexei. Si el s-a grabit sa ma traga de urechi... si a sfarsit prin a ma intelege.
QUOTE
Din ce ai spus tu nu am inteles, ba ca e din secolul IV, ba ca e de 4-5 mii de ani, ba ca e de la Adam, nu mai inteleg...

Daca marea-ti cunostinta n-ar fi fost mixata si cu ceva mistouri la adresa mea, garantat c-am fi avut o discutie frumoasa si bine documentata asa cum imi place mie - cu texte din manual. Batjocurii nu-i raspund constructiv pe un astfel de topic. Eu am combatut idei si nu parteneri de discutie la un mod atat de personal.

Acest topic a fost editat de Bolt: 13 Jan 2006, 08:25 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Jan 2006, 09:44 AM
Mesaj #47


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
QUOTE
iar eu ti-am spus ca slujitorul lor din Biserica seamana perfect cu al nostru si face acelasi tipic, iar noi ii spunem preot, iar ei ii spun prezbiter (asa cum ai zis tu)...

Gresit. Ei ii spun tot preot.

Pai pana acum ai zis ca in greaca se traduce batran si nu preot, ori daca si grecii il traduc prin preot, inseamna ca asa e.. Acum tu ce incerci sa ma convingi: ori ca tu cunosti mai bine greaca decat grecii, ori ca grecii traduc cu intentie gresit (in ce scop? caci e vorba de Dumnezeu si nu de o echipa de fotbal)
QUOTE
Pai daca un grec iti spune ca un prezbiter inseamna un barbat batran, cum poti tu spune ca inseamna un preot ?
Pai asta intrebam si eu: daca ei au preoti si nu prezbiteri inseamna ca stiu ei ce fac, nu?...
QUOTE
De acord dar argumentul cantitatii l-ai adus tu in discutie. Uite aici :
QUOTE

Pai tu nu intelegi, ca ai lor sunt la fel ca ai nostrii?

Gresit: e vorba de calitate si nu de cantitate... Preotii lor au aceeasi calitate ca si cei romani...
QUOTE
Ti-am spus sa-i intrebi doar pt. a afla cum se traduce si nicidecum pt. a face aceeasi greseala.

laugh.gif Aha, grecii aia care au fost in cursul evenimentelot nu stiu, dar vine Bolt dupa 1000 si ceva de ani sa le spune nici ca nu-si cunosc bine limba si nici traditia...Buna treaba...
QUOTE
QUOTE
Deci ar fi cei mai in masura sa spuna ce e bine si ce e rau...

Nu ei ci evreii.

Evreii ohmy.gif , cei ce l-au rastignit pe Iisus si persista in aceeasi eraoare, sa-mi spuna mie ce e bine? Mergi tu dupa evrei... cum vad ca deja te straduiesti sa faci...sad.gif
QUOTE
QUOTE
Sau acum la moda e sa primim totul de bun din America?

Adevarul n-are continent.

Desigur, in America s-a inventat religia crestina... Ei sunt mai destepti ca toti si le stiu mai bine pe toate, chiar si decat aceia ce le-au facut... Si in America a aparut si Star Track... nu-i asa? Bun film... thumb_yello.gif
QUOTE
Atunci de ce nu crezi ce scrie in epistola catre evrei si de ce intelegi prin prezbiter ceea ce el NU intelegea ?
Ba inteleg exact ce spunea Pavel acolo, anume ca prezbiterul este totuna cu preotul Legii Harului, a Legii celei Noi..
QUOTE
Stiu ce inseamna preotia in Biblie, rolul ei si ce inseamna cuvantul prezbiter. E suficient sa nu fac nici o confuzie.
Pai de ce spui ca stii cand arati ca nu?
QUOTE
Tu nu ma intelegi pe mine deoarece nu ai facut nici un studiu biblic tematic serios. Acolo nu mai conteaza culoarea denominationala. Biblia se explica singura. Trebuie doar sa ai curajul sa pleci de la zero.

Serios?! Asa poate v-au scolit aia prin America... Realitatea din teren e cu totul alta...
Si apoi ar fi cazul sa te apleci cu mai multa atentie asupra acestui pasaj din Matei 13:
13. De aceea le vorbesc în pilde, cã, vãzând, nu vãd si, auzind, nu aud, nici nu înteleg.
14. Si se împlineste cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veti auzi, dar nu veti întelege, si cu ochii vã veti uita, dar nu veti vedea".
15. Cãci inima acestui popor s-a învârtosat si cu urechile aude greu si ochii lui s-au închis, ca nu cumva sã vadã cu ochii si sã audã cu urechile si cu inima sã înteleagã si sã se întoarcã, si Eu sã-i tãmãduiesc pe ei.

QUOTE
QUOTE
Un crestin ortodox cu adevarat nu se leapada de credinta lui nici daca l-ai chinui si apoi l-ai omora...
Depinde in ce masura credinta lui e aceeasi cu credinta Lui.

Nu e cazul sa te indoiesti de asta, caci ce nu v-au invatat pe voi americanii este ca Mantuitorul prin acesti Sfinti Parinti sau Mucenici a facut mari minuni, iar de multe ori chiar a intervenit efectiv ca sa rusineze paganii... Asta de ce nu va invata americanii si va pun sa ziceti ca e folclor? Toata lumea stie de ce...
QUOTE
QUOTE
Vezi cazurile Sfintilor Parinti si ai Sfintilor Mucenici, care au suportat chinuri si au fost omorati pentru credinta in Hristos...

Vezi cazurile celor care au intrat in WTC pt. credinta lor.

Buna incercarea, dar e mult de tot pe langa... Mai incearca....
QUOTE
QUOTE
Dar intai ai putea, ca tot ai zis ca esti tare la istorie, cand au aparut protestantii?

Are legatura cu subiectul nostru ? Daca as avea ferma convingere ca discutia ar fi bine intentionata, as dezvolta-o.

N-ar trebui sa te temi daca ceea ce faceti voi ar avea o cat de mica baza reala... dar e evident pentru oricine, ca nu pot sa vin eu dupa 1000 si ceva de ani, undeva pe casta Americii si sa pun bazele unei noi religiii crestine, si sa zic ca ce fac eu e cea mai buna si ce fac altii e fals... Evident ca voi sustine ca vorbesc in Adevar, ca asa e la moda.... Nu ai vazut ca toti care au aparut ca ciupercile vorbesc in Adevar, dar se contrazic groaznic cu Biblia pe care o flutura in mana?
QUOTE
QUOTE
Sau nu va spovediti? La voi cine este duhovnic?

1. Ba da.
2. D-zeu.
Asta e cea mai tare si cea mai convenabila parte... Deci dupa ce va spovediti, ramaneti in continuare in greseala, caci nu are cine sa va dea sfat spre indreptare... Adica este ca si cum eu, fiind bolnav, nu merg la medic, ci imi pun singur diagnosticul si iau tratamentul dupa ureche... Buna treaba si asta...
QUOTE
Adevarul sa stea langa oameni si nu in manastiri. Isus a trait printre noi, nu hat departe.

Asta tot Americanii ti-a spus? Ca nu e bine sa stai retras? Ei bine afla ca si Iisus statea retras, ci postea si se ruga, si S-a dus chiar si in pustie, asa cum au facut si fac Sfintii Parinti... Cand e nevoie de ei, vin in mijlocul oamenilor si ii povatuiesc, ii vindeca etc...
QUOTE
Exact. Cum poti sa uiti ca D-zeu e viu ? Normal ca Isus e in mijlocul nostru (conform spuselor Sale), dar actul se comemoreaza. Prezenta lui Isus nu depinde de un act. Actul comemorativ e pt. mintea noastra si nu pt. prezenta Lui.
Asta e cand tee-ai referit la Sfintele Taine... Pai aici e marea si enorma deosebire... Ortodocsii nu joaca o piesa pentru minte... Ortodocsii (prin Harul Duhului Sfant) chiar fac Sfintele Taine... Am vazut acum ca a aparut un fanclub de la Razboiul Stelelor... Si-au luat oamenii costume, sabii.. Si intra in pielea personajelor si fac dialoguri, ce sa mai... Ei comemoreaza asta cam o data sau de doua ori pe luna... Daca ii intrebi daca Forta e reala, ei zic ca e... Si ei sunt Cavalerii Fortei... pe bune... e si in Bucuresti...
De asta imi plac mie comemorarile... tongue.gif Ca e cu fast...
QUOTE
QUOTE
Biserica Ortodoxa care la inceput a fost unita cu cea Catolica, a fost instituita chiar de Mantuitor, a continuat cu Sfintii Apostoli si apoi cu urmasii acestora...

Cu respect dar asta e folclor.

Tipic... Altfel cum sa strangeti macar doi membrii...
QUOTE
Bineinteles ca nu. Dar nici nu are ca ascendent biserica primara cu crezul si practica ei. Are ceva, desigur dar si multe care nu-s de la ea.
E tot e bine ca ziceti ca are ceva... Dar sunt sigur ca atunci cand vorbiti de a voastra ziceti ca are totul... rofl.gif ...desi a aparut intr-o zi cu soare...
QUOTE
Pe vremea lui Costica cel mare, orice era posibil.

Ehe... razi tu razi Harap Alb, dar daca nu era "Costica" cum il batjocoresti tu, nu stiu daca mai auzeai acum de Biblie si de Iisus...
QUOTE
Sigur asta e ceva ce vi se ascunde voua.
rofl.gif Zise detinatorul adevarului...
QUOTE
QUOTE
Voi v-ati luat-o singuri, 

Nu am luat-o singuri ci ne-a dat-o Adevarul.
Eu de fapt aici doream sa ajung... adica adevarul asta al tau, a facut o pauza de 1000 de ani de la rastignirea lui iisus, ca sa v-o dea voua... Si cum v-a dat-o daca nu sunt indiscret?
QUOTE
Biblia zice ca-i interzis sa crezi ce nu scrie in ea.

Ortodocsii nu cred ce nu scrie in Biblie, tot ce a fost dupa Bibliem sunt documente care atesta faptele... Manifestarea lui Dumnezeu nu s-a terminat cu inchirea Bibliei.. Iisus zice: tatal meu pana acum lucreaza si Eu lucrez... Adica Dumnezeu nu a luat pauza de atunci si pana acum asa cum ganditi voi...
QUOTE

QUOTE
Deci, in ceea ce privesc Bisericile Ortodoxa si Catolica, care la inceput au fost unite, continuitatea a fost indeplinita inca de la inceput, si nu dupa 400 sau 40 ani...
Si care-i relevanta acestei continuitati ? Ce face ea practic ? Cum transforma ea efectiv viata enoriasului ? Iti spun eu = ZERO.

Asat e parerea ta total gresita... Realitatea din fericire e exact contrariul celor afirmate de tine...

Acum cand ma gandesc mai bine constat ca de fapt vorbim de lucruri diferite, de a compara merele cu perele, de a compara trairea in fapt prin credinta lucratoare cu imaginarea acesteia in cadrul unei comemorari... Este adevarat.... sunt lucruri total diferite...





--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 13 Jan 2006, 11:54 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (Bolt)
Pai sigur, depinde cine face aprecierea.

Nu cred ca e cineva care sa fi citit acele replici ce-ti apartin si sa nu ramana cu aceeasi impresie ca si mine. Insa tu n-ai decat sa continui sa te autoamagesti...
QUOTE
Sunt intrebari a caror retorica trebuia continuat de un post al celor ce sustin contrariul si nu de comentarii la comentarii.

Amice Bolt, intrebarile carora tot tu, in vasta ta "omniscienta" le raspunzi la modul acela, nu merita luate in seama. Stilul asta de discutie in care tu centrezi si tu dai cu capul, nu ma intereseaza. Daca nelamuririle tale erau sincere, si ai fi asteptat cu adevarat un raspuns, cu totul altfel ar fi aratat discutia de fata.
QUOTE
Provocarea mea ar fi trebuit sa te motiveze diferit. Discuti discutii.

Imposibil pt. ca pe tine nu te intereseaza nici un raspuns, vrei sa "discuti" singur.
QUOTE
Eu am combatut idei si nu parteneri de discutie la un mod atat de personal.

Ti se pare. Mesajele tale raman ca dovada clara ca ai apelat des la atacuri la persoana.
QUOTE
Pe cine astepta Adam ? Te surprinde, nu ? Pai daca n-ai vorbit cu cine trebuia pana acum... Nu spune Isus iudeilor - "caci inainte de Abraam Eu sunt." Te mai intreb o data : ce religie aveau antediluvienii (unul ca Enoh de pilda, care a si fost luat in cer) si postdiluvienii Mehisedec si Iov ? Aahaa, asta se cheama sa stii dragule, stiinta asta bat-o vina. Cum se face ca inaintea darii Legii Morale si a celei ceremoniale la Sinai, evreii stiau si practicau deja lucruri din ea ?

Ce-i talmes-balmesul asta ? Ce vrei sa arati cu ce asteptau si cu ce stiau si practicau unii si altii ? Iata, evreii inca il mai asteapta pe Mesia, traiesc dupa legea veche, l-au rastignit pe Iisus, deci asta ii face crestini (in sensul in care orice om cu capul pe umeri il intelege)????


Uite, pt. a putea avea un dialog cat de cat firesc, pt. a nu discuta discutii, si pt. a nu mai raspunde la intrebari cu alte intrebari, trebuie sa o luam cu ABC-ul. Iti propun sa comentezi urmatoarea schita, si sa precizezi carei denominatiuni crestine apartii:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...=post&id=408229

(Brrr...de ce nu pot atasa cu tag-ul IMG ? )

Acest topic a fost editat de Artanis: 13 Jan 2006, 12:17 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 13 Jan 2006, 08:26 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Pai pana acum ai zis ca in greaca se traduce batran si nu preot, ori daca si grecii il traduc prin preot, inseamna ca asa e..

Nu, mai rau - desi-l traduc corect prin batran il considera preot. Iti voi repeta ca aceasta chestiune nu-i una de traducere pana ai sa te prinzi.
QUOTE
Acum tu ce incerci sa ma convingi: ori ca tu cunosti mai bine greaca decat grecii, ori ca grecii traduc cu intentie gresit

Nici nu stiu mai bine greaca, nici grecii nu traduc cu intentie gresit. E doar o chestiune de intelegere a preotiei azi, in raport de ceea ce reprezinta ea. Adica traduc corect dar fac aplicatia eronat.
QUOTE
Pai asta intrebam si eu: daca ei au preoti si nu prezbiteri inseamna ca stiu ei ce fac, nu?...

Asa ar trebui, dar din pacate nu. Iti repet, a sti ce faci nu tine EXCLUSIV de traducere ci de intelegerea intregii teme in context biblic. Adica - rolul, semnificatie, exponenti, durata, aplicatie etc. Deci nu-i doar o problema de traducere.
QUOTE
Aha, grecii aia care au fost in cursul evenimentelot nu stiu, dar vine Bolt dupa 1000 si ceva de ani sa le spune nici ca nu-si cunosc bine limba si nici traditia..

Clopotel, tu chiar nu intelegi ce scriu eu ? Noi vorbeam de traducerea corecta si nu de aplicatie. De ce te grabesti la amuzament ? Eu ti-am spus sa-i intrebi pe greci in ce priveste traducerea pt. a vedea ce cuvant foloseste Biblia atunci cand vine vorba de conducatorii comunitatilor crestine primare. Intrebandu-i pe ei (pe greci) ai fi aflat ca nu-i corect sa traduci cuvantul prezbiter cu preot. Atat. Si nidecum ca poti face aplicatia acestui termen asa cum o fac ei. Ce e de ras ? Unul din grecii aia din cursul evenimentelor e Luca. Eu acum te intreb, de ce a scris in Faptele apostolilor prezbiter si nu preot. Acum vezi cine de cine ar trebui sa rada (desi nu e de ras) ? Un bun cunoscator al Bibliei ar fi trebuit sa stie acest lucru, nu crezi ?
QUOTE
Evreii  , cei ce l-au rastignit pe Iisus si persista in aceeasi eraoare, sa-mi spuna mie ce e bine?

Desigur. Eu nu ti-am spus sa-i asculti intrutotul pe evrei ci doar acolo unde ne pot fi de folos. Exista multe lucruri in Biblbie unde numai cu ajutorul (etnicilor, nativilor) lor putem intelege detalii importante. Eu nu nesocotesc nici o sursa de informatii pe baza de prejudecati.
QUOTE
Mergi tu dupa evrei... cum vad ca deja te straduiesti sa faci...

Nu jicni etnia Domnului Isus.
QUOTE
Desigur, in America s-a inventat religia crestina... Ei sunt mai destepti ca toti si le stiu mai bine pe toate, chiar si decat aceia ce le-au facut... Si in America a aparut si Star Track... nu-i asa? Bun film...

Am ce sa-ti raspund dar sper ca tacerea mea sa te aduca la sobrietatea necesara unei dezbateri constructive.
QUOTE
Ba inteleg exact ce spunea Pavel acolo, anume ca prezbiterul este totuna cu preotul Legii Harului, a Legii celei Noi..

Textele fiind ?
QUOTE
Pai de ce spui ca stii cand arati ca nu?

1. Ca sa-ti arat ce inseamna preotia in Biblie ar fi umilitor pt. ca ar trebui sa stii acest lucru deja.
2. Ca sa-ti arat ca nu fac nici o confuzie ar trebui sa-ti cer ceea ce nu stii.
3. Ar fi fost binevenita initiativa ta in a demonstra cu textele necesare ca biserica primara a avut preoti ritualici si sacramentali. De ce tace Biblia la acest capitol ? Ea nu face decat referire la servicii divine extrem de simple si de modeste, prin comparatie cu pompa imparateasca si opulenta din bisericile istorice de azi.
QUOTE
Serios?! Asa poate v-au scolit aia prin America... Realitatea din teren e cu totul alta...

Evident. De ce ai tu impresia ca unii ii lasa pe altii sa gandeasca pt. ei ? Doar pt. ca asa faci tu ? Adica eu te indemn la textul si contextul biblic si tu imi vorbesti de continente. De ce ai tu impresia ca America e mama si capul tuturor rautatilor ? Iti spun eu pt. ca am fost o victima a acestei dezinformari. Propaganda disperarii.
QUOTE
Si apoi ar fi cazul sa te apleci cu mai multa atentie asupra acestui pasaj din Matei 13:
13. De aceea le vorbesc în pilde, cã, vãzând, nu vãd si, auzind, nu aud, nici nu înteleg.
14. Si se împlineste cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veti auzi, dar nu veti întelege, si cu ochii vã veti uita, dar nu veti vedea".
15. Cãci inima acestui popor s-a învârtosat si cu urechile aude greu si ochii lui s-au închis, ca nu cumva sã vadã cu ochii si sã audã cu urechile si cu inima sã înteleagã si sã se întoarcã, si Eu sã-i tãmãduiesc pe ei.

Daa ? Ia d'aici :
Matei 15.7-9 : "Făţărnicilor, bine a proorocit Isaia despre voi, cînd a zis: Norodul acesta se apropie de Mine cu gura şi mă cinsteşte cu buzele, dar inima lui este departe de Mine. De geaba Mă cinstesc ei, învăţînd ca învăţături nişte porunci omeneşti."
Matei 15.12-14 : "Atunci ucenicii Lui s-au apropiat, şi I-au zis: Ştii că Fariseii au găsit pricină de poticnire în cuvintele, pe cari le-au auzit? Drept răspuns, El le-a zis: Orice răsad, pe care nu l-a sădit Tatăl Meu cel ceresc, va fi smuls din rădăcină. Lăsaţi-i: sînt nişte călăuze oarbe; şi cînd un orb călăuzeşte pe un alt orb, vor cădea amîndoi în groapă."
Imi pare rau sa folosesc astfel Cuvantul dar am si eu slabiciunile mele.
QUOTE
Nu e cazul sa te indoiesti de asta, caci ce nu v-au invatat pe voi americanii este ca Mantuitorul prin acesti Sfinti Parinti sau Mucenici a facut mari minuni, iar de multe ori chiar a intervenit efectiv ca sa rusineze paganii...

Sunt convins. Dar aceleasi lucruri le-a facut si prin necrestini. Un cunoscator al Bibliei cum esti, n-ar fi trebuit sa aduca acest argument pt. ca-i contrazis flagrant de naratiunea acesteia. Nu tine Clopotel. D-zeu a facut minuni priun oameni care chiar Il respingeau asa ca... Nu miracolul e norma adevarului in acest caz ci textul sau nu stii ca si Satan va face miracole mari in vremurile din urma ? Pai nu stii, normal, altfel n-ai fi adus acest argument.
QUOTE
Asta de ce nu va invata americanii si va pun sa ziceti ca e folclor?

Daca mai continui sa faci bascalie de mine ca si cum as fi un creier spalat, lipsit de discernamant si de un minim de demnitate e rau de tot. Treaba ta. Prefer sa cred ca posteaza altcineva in locul tau.
QUOTE
Buna incercarea, dar e mult de tot pe langa... Mai incearca...

Pai mai sunt vreo cateva sute care se pregatesc pt. acelasi lucru in timp ce au deja mii de recruti.
QUOTE
N-ar trebui sa te temi daca ceea ce faceti voi ar avea o cat de mica baza reala...

Eu ma tem ? Baza reala ? Cuvinte mari, idei mici.
QUOTE
dar e evident pentru oricine, ca nu pot sa vin eu dupa 1000 si ceva de ani, undeva pe casta Americii si sa pun bazele unei noi religiii crestine, si sa zic ca ce fac eu e cea mai buna si ce fac altii e fals...

Retorica frustrarii. Pt. tine-s mai importante datele istorice, cladirile si administratiile decat textul biblic. Gandesti in termeni gregari si de aceea nu poti vedea nimic.
QUOTE
Nu ai vazut ca toti care au aparut ca ciupercile vorbesc in Adevar, dar se contrazic groaznic cu Biblia pe care o flutura in mana?

TEXTE CLOPOTEL, TEXTE BIBLICE, NU VORBE GOALE !!! Daca ziceam eu primul ma credeai ?
QUOTE
Asta e cea mai tare si cea mai convenabila parte...

E unica, biblica si adevarata. Arata-mi contrariul.
QUOTE
Deci dupa ce va spovediti, ramaneti in continuare in greseala, caci nu are cine sa va dea sfat spre indreptare...

De unde si pana unde ? blink.gif
QUOTE
Adica este ca si cum eu, fiind bolnav, nu merg la medic, ci imi pun singur diagnosticul si iau tratamentul dupa ureche...

Pai Medicul e Hristos. Nu e suficient ? Unde scrie ca-i altfel ? Rolul omului e si el prezent dar una e sa fii consilier spiritual si alta e sa-ti spuna cineva toata intimitatea gandurilor sale. Clopotel, pacatul e intre tine si D-zeu , nu intre tine si duhovnic. Nici un om nu are voie sa stie ce-i acolo. E practic un indemn ori la tainuire si ipocrizie, ori la umilire si infantilizarea enoriasului. Misto serviciu de informatii au conceput "parintii" aia "sfinti". La naivi tine, la oameni cu cap pe umeri, nu.
QUOTE
Asta tot Americanii ti-a spus?

Daca in urmatorul post continui la fel o sa-ti para rau ca ne-am cunoscut. Asta asa, ca moderator ce esti. Sa nu zici ca n-ai stiut pt. ca voi avea si martori.
QUOTE
Ei bine afla ca si Iisus statea retras, ci postea si se ruga, si S-a dus chiar si in pustie, asa cum au facut si fac Sfintii Parinti...

Daa ? Si cam cat timp timp petrecea Isus in pustiu ? Avea locuinta acolo ? Acolo facea tot ?
QUOTE
Cand e nevoie de ei, vin in mijlocul oamenilor si ii povatuiesc, ii vindeca etc...

Ooopaa, cum asa ? Si nimeni nu stie nimic ? La mine la firma vin doar pt. a cumpara calculatoare.
QUOTE
Ortodocsii nu joaca o piesa pentru minte... Ortodocsii (prin Harul Duhului Sfant) chiar fac Sfintele Taine...

Biblia zicand asta unde ?
QUOTE
Am vazut acum ca a aparut un fanclub de la Razboiul Stelelor... Si-au luat oamenii costume, sabii.. Si intra in pielea personajelor si fac dialoguri, ce sa mai... Ei comemoreaza asta cam o data sau de doua ori pe luna... Daca ii intrebi daca Forta e reala, ei zic ca e... Si ei sunt Cavalerii Fortei... pe bune... e si in Bucuresti...
De asta imi plac mie comemorarile...  Ca e cu fast...

Mda. Patetic. Pacat, ar fi fost mai frumos altfel. Dar fiecare dupa indemnul constiintei lui.
QUOTE
Tipic... Altfel cum sa strangeti macar doi membrii...

In razboi totul e sa-i creezi inamicului o iluzie a linistii. Tine-o tot asa - "macar 2 membri". Dunga o tragem mai tarziu, OK ? Asta apropos de ce spuneai cu cantitatea si calitatea.
QUOTE
E tot e bine ca ziceti ca are ceva... Dar sunt sigur ca atunci cand vorbiti de a voastra ziceti ca are totul...  ...desi a aparut intr-o zi cu soare...

E o vorba - "lasa-l pe om sa-si faca damblaua si poate ca vei putea vorbi ceva serios cu el".
Clopotel, caracterele mari se vad in vremuri grele. Dar stii cum ? Dupa masura in care-si dau seama ca le-au prins astfel de vremuri. Cu cat se amuza mai mult si cu cat dau in derizoriu si digresiuni, cu atat e mai critica situatia lor. A face haz de necaz e o modalitate de autoprotectie a mintii dar numai pe termen scurt. E doar betia endorfinelor. Dupa aia ... Eu am rabdare.
QUOTE
Ehe... razi tu razi Harap Alb, dar daca nu era "Costica" cum il batjocoresti tu, nu stiu daca mai auzeai acum de Biblie si de Iisus...

Sa-i multumim lui D-zeu ca mai exista, doar prin grija Atotputernicului, Vesnicului si Atotstiutorului imparat roman Constantin. Frumos, nici nu-ti mai dai seama de blasfemii, Clopotel. Deci daca nu era un om (pagan cointeresat politic intr-o perioada de declin al unui imperiu cladit pe jaf si moarte), D-zeu, sarmanul de El, nu mai ajungea la noi. Buuun, din ce in ce mai bine.
QUOTE
Zise detinatorul adevarului...

...pe care ti-l tot arata ca sta scris.
QUOTE
Eu de fapt aici doream sa ajung... adica adevarul asta al tau, a facut o pauza de 1000 de ani de la rastignirea lui iisus, ca sa v-o dea voua... Si cum v-a dat-o daca nu sunt indiscret?

Inainte de a nu fi indiscret, trebuie sa fii serios.
QUOTE
Ortodocsii nu cred ce nu scrie in Biblie,

Ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooohoooooooooooooooooooohoooooooooooooo, sa fim noi sanatosi pe atat, dragule. rolleyes.gif
QUOTE
Manifestarea lui Dumnezeu nu s-a terminat cu inchirea Bibliei..

Da' cine a zis astfel ?
QUOTE
Iisus zice: tatal meu pana acum lucreaza si Eu lucrez... Adica Dumnezeu nu a luat pauza de atunci si pana acum asa cum ganditi voi...

Ce vorbesti dom'le ? Ai ajuns si avocatul meu ? Cand am zis eu asta ? De ce nu intrebi mai intai ? Pai altfel cum ti-am mai cladi discursul.
QUOTE
Acum cand ma gandesc mai bine constat ca de fapt vorbim de lucruri diferite

Constati bine dar de ce lasi lucrurile asa ?
QUOTE
de a compara trairea in fapt prin credinta lucratoare cu imaginarea acesteia in cadrul unei comemorari...

Trairea adevarata trebuie sa aiba la baza textul adevarat si nu speculatiile pagane de dupa.
QUOTE
Este adevarat.... sunt lucruri total diferite...

Corect. Una e sa ramai la Cuvant si alta e sa ramai si la cuvant.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 13 Jan 2006, 08:56 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Nu cred ca e cineva care sa fi citit acele replici ce-ti apartin si sa nu ramana cu aceeasi impresie ca si mine. Insa tu n-ai decat sa continui sa te autoamagesti...

Crezul tau fiind norma universala...
QUOTE
Amice Bolt, intrebarile carora tot tu, in vasta ta "omniscienta" le raspunzi la modul acela, nu merita luate in seama.

Si tacerea e un raspuns.
QUOTE
Stilul asta de discutie in care tu centrezi si tu dai cu capul, nu ma intereseaza.

Pardon, marchez si din foarfeca revers. Asta da clasa. rolleyes.gif
QUOTE
Daca nelamuririle tale erau sincere, si ai fi asteptat cu adevarat un raspuns, cu totul altfel ar fi aratat discutia de fata.

Daca n-o faceai pe "dl. Trandafir" in epoca de azi, cu totul altfel ar fi aratat discutia de fata.
QUOTE
Imposibil pt. ca pe tine nu te intereseaza nici un raspuns, vrei sa "discuti" singur.

Imposibil pt. ca pt. un dialog biblic nu ma intereseaza catusi de putin cel parabiblibc. Ca sa nu discut singur trebuie sa am parteneri instruiti si care fac dovada acestei calitati cu prisosinta.
QUOTE
Ti se pare. Mesajele tale raman ca dovada clara ca ai apelat des la atacuri la persoana.

Unora le dai "buna ziua" si te intreaba de ce-i injuri. Depinde de stare.
QUOTE
Ce-i talmes-balmesul asta ?

Ceea ce nu stii tu. Si pt. mine matematica e doar o insiruire de semne ciudate. Chiar, ce fi chestiile alea ?
QUOTE
Ce vrei sa arati cu ce asteptau si cu ce stiau si practicau unii si altii ?

Daca ai pus intrebarea asta, e clar ca nu trebuie sa mai dau raspunsul. Eu am avut curajul sa anticipez o gandire cauzala dar m-am inselat.
QUOTE
Iata, evreii inca il mai asteapta pe Mesia, traiesc dupa legea veche, l-au rastignit pe Iisus, deci asta ii face crestini (in sensul in care orice om cu capul pe umeri il intelege)????

Premisa gresita. Adica oricine Il asteapta pe Isus e crestin. De ce-i gresita ? Pt. ca Isus a venit acu' 2000 de ani. Artanis, tu poti mai mult. smile.gif Eu n-am folosit ca norma asteptarea (pe care ai invocat-o tu) ci de ce si pe Cine asteptau oameni din vechime ?
QUOTE
Uite, pt. a putea avea un dialog cat de cat firesc, pt. a nu discuta discutii, si pt. a nu mai raspunde la intrebari cu alte intrebari, trebuie sa o luam cu ABC-ul.

ABC-ul fiind un clasament ? Clasamentul fiind norma firescului unei discutii ? Ce-mi scapa mie ? Daca-mi explici rostul si-s multumit de raspuns, continuam. Multumesc.
QUOTE
Iti propun sa comentezi urmatoarea schita, si sa precizezi carei denominatiuni crestine apartii:

Dar ca un hatar : probabil liniei punctate. Acum imi faci tu mie un hatar on topic, OK ? Fii atent, intrebare biblica : de cate feluri de preotii vorbeste Biblia si cine sunt exponentii lor ? Poti da texte si contexte (desi nu-i obligatoriu). Multumesc. smile.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 13 Jan 2006, 08:58 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 13 Jan 2006, 09:52 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Dar ca un hatar : probabil liniei punctate. Acum imi faci tu mie un hatar on topic, OK ? Fii atent, intrebare biblica : de cate feluri de preotii vorbeste Biblia si cine sunt exponentii lor ? Poti da texte si contexte (desi nu-i obligatoriu). Multumesc.

Nu Bolt, nu-ti voi satisface hatarul de a posta pasaje din Scriptura, asa cum tot face Clopotel de cateva pagini, pasaje pe care tu sa nu le poti comenta pt. a-ti sustina ridicola pozitie, in schimb, apari cu alte pasaje care chipurile le-ar contrazice pe primele rolleyes.gif Nu, merci. Nu am timp pt. asta.

Acum, ca tot ai admis ca "probabil" apartii linei crestinismului figurat acolo cu linie intrerupta, am sa te ajut eu sa traduci: "Claim of separate lineage" inseamna o pretinsa descendenta. Adica o pretentie pe care nu o poti proba nici istoric, nici dogmatic, in nici un fel, decat dupa anul 1800, toamna. Asa ca te rog, invata:
http://en.wikipedia.org/wiki/Restorationism
Poate intre timp iti amintesti carei secte apartii: baptiste, martorilor lui Iehova, adventistilor, mormonilor, etc. sa stim si noi cu cine discutam...

In loc de incheiere:


"The Great Apostasy is a term of opprobrium used by some religious groups to allege a general fallen state of traditional Christianity, or especially of Catholicism, reformist Protestantism and (often merely by implication) Eastern Orthodoxy: that it is not representative of the faith founded by Jesus and promulgated through his twelve Apostles. This view is not shared by the churches so accused.
[...]
Thus, very far from transcending denominational divisions, restorationism accelerated Protestantism's trend to make schism into a new kind of normalcy. The commonalities of Restorationist splinter groups, such as baptism by immersion and other similarities, are superficial and expressive only of the common temper of the times"


Trist, foarte trist... Interesant, gasesti asta scris chiar de un autor de pe continentul sursa ale acelor miscari...si nu orice autor, ci director si profesor distins de religie la Universitatea Pepperdine din Iowa. E drept ca nu ma asteptam ca exponentii acestor miscari sa fi calcat prin facultate...

Acest topic a fost editat de Artanis: 13 Jan 2006, 09:55 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Jan 2006, 10:11 PM
Mesaj #52


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
Eu raman la ferma convingere, ca asa cum scrie in Biblia Ortodoxa, atat cea romana cat si cea greaca e foarte corect, si termenul preot al Legii Harului e foarte corect.
Motivele pentru aceasta sunt cel putin patru, si sunt de bun simt:
1. Atat Sfintii Parinti, care erau intr-adevar in Duh, faceau aceasta modificare daca era gresita, si nu pentru ca asa ar fi vrut ei ci pentru ca Duhul Sfant le-ar fi poruncit asta...
2. Sfintii Parinti in majoritatea lor erau preoti, iar daca erau in greseala nu mai erau bineplacuti lui Dumnezeu. In fapt acesta este motivul principal pentru care le urmam anumite sfaturi, caci sunt sigure si dupa voia lui Dumnezeu
3. In 1500 de ani, reuseau ortodocsii sa modifice vreo eventuala greseala de traducere/interpretare, nu trebuie sa vina nici un istet de prin America sau de oriunde , dupa 1500 de ani, ca si-a dat el seama ca aia sunt prosti si el e destept...
4. Daca ar fi gresita preotia de astazi, ea nu ar fi lucratoare, adica nu ar avea Har de la Dumnezeu, ori eu am constatat practic ca are, lucru pe care nu pot sa-l spun despre nici o alta biserica de care am auzit si am vazut...
Eu intial am crezut ca la voi e treaba serioasa, dar cand mi-ai spus ca de fapt totul e o simpla comemorare, si ca sufletul este rodul mintii,( presupun o imaginatie, altfel nu vad ce ar putea rodi mintea), si mai si spui ca si cei de acum 2000 de ani erau crestini ohmy.gif - pentru mine e clar si ce fel de crestin esti tu.. Nu o lua ca pe jignire, ca nu este, ci as dori, ca si coleg de forum, sa o iei ca pe un sfat, de a-ti reconsidera pozitia de partea cui esti..., pentru ca Iisus zice ca nu toti cei ce Ii zic Doamne, Doamne, vor intra in Imparatia Cerurilor...
QUOTE
3. Ar fi fost binevenita initiativa ta in a demonstra cu textele necesare ca biserica primara a avut preoti ritualici si sacramentali. De ce tace Biblia la acest capitol ? 
Asta am mai aratat si este suficient pentru oricine, numai pentru tine se pare ca nu... Biblia nu tace, numai ca faptele ulterioare incheierii redactarii ei, nu au putut fi cuprinse acolo, ca nu aveau cum... Este atat de logic si de usor de inteles... Sfanti Parinti, cei mai multi, au trait dupa redactarea Bibliei, nu aveau cum sa apara acolo. Si ei au urmat intocmai sfaturilor si practicilor Sfintilor Apostoli, caci de la ei au primit hirotonia... Ori tu zici ca pe acestia nu trebuie sa-i luam in seama ca nu scrie in Biblie de ei...E problema ta... preferi sa ai un gol de 2000 de ani in crestinism doar pentru ca refuzi sa-i vezi... Dar te intreb eu acum, la modul foarte serios: daca i-ai lua in calcul, tot sistemul tau de valori "crestine" ar exploda ca un balon, caci :
- ei au fost preoti
- ei au facut Sfintele Taine
- ei practicau sfintirea apei si a altor elemente
- isi faceau Sfanta Cruce, pe care tu banuiesc ca nu o faci
- ei se spovedeau la duhovnic, si spovedeau si ei pe altii la randul lor, dandu-le sfaturi spre indreptare...
- tineau posturi aspre etc
Este exact invers de ceea ce spui tu ca faci...
QUOTE
Ea nu face decat referire la servicii divine extrem de simple si de modeste, prin comparatie cu pompa imparateasca si opulenta din bisericile istorice de azi.

In Biblie nu sunt descrise ritualurile complet.. E logic si normal, caci nu tot ce le-a spus Iisus Apostolilor a spus si multimii...
In Evanghelii s-a scris pentru popor si nu pentru preoti in special... cele pentru preoti s-au transmis pe cale orala cu prilejul hirotonirii si a asistarii personale... In Epistole se vede clar cum Apostolii vorbesc cu cei ce i-au hirotonit preoti, ca si cum acestia cunosteau deja ritualul, nu le dadea decat niste sfaturi de atentionare si sa aibe grija... In fond ritualurile sunt foarte simple, numai ca, cu timpul, s-au mai adaugat rugaciuni...
"Pompa Imparateasca" de care tu faci atata caz, dar in nici un caz opulenta, este pentru ca "preotia este imparateasca" iar Iisus este cu adevarat Imparatul si Dumnezeul nostru, de aceea i se aduce cinstea si slava cuvenita, si prin vesminte...
Stiu ca vei contesta si asta, pentru ca tu ti-ai ales abecedarul (fara de care sunt de acord ca nu se poate), si contesti orice manual de integrale de ex. pe motiv ca nu scrie in abecedar... Asta e optica ta... Si de acea nici nu poti sa treci mai departe...
QUOTE
QUOTE
Mergi tu dupa evrei... cum vad ca deja te straduiesti sa faci...

Nu jicni etnia Domnului Isus.

Cu ce i-am jignit? ohmy.gif Am spus doar ca daca ti se par ok, sa mergi tu dupa ei, mie mi se pare ca inca il mai asteapta pe Mesia, cand Acesta a si venit... Poate treci tu pe la ei sa le spui asta smile.gif
QUOTE
QUOTE
Nu e cazul sa te indoiesti de asta, caci ce nu v-au invatat pe voi americanii este ca Mantuitorul prin acesti Sfinti Parinti sau Mucenici a facut mari minuni, iar de multe ori chiar a intervenit efectiv ca sa rusineze paganii...

Sunt convins. Dar aceleasi lucruri le-a facut si prin necrestini. Un cunoscator al Bibliei cum esti, n-ar fi trebuit sa aduca acest argument pt. ca-i contrazis flagrant de naratiunea acesteia.

Eu nu am afirmat nicicand ca as fi vreun cunoscator al Bibliei. Nu am facut nici un curs de teologie sau ceva de acest gen... Am studiat cartile si am stat de vorba cu preotii si calugarii... Atata tot... Insa ce spui tu acolo, cand spui ca Dumnezeu a facut minuni si prin necrestini, nu are nimic a face cu ce am spus eu... Daca necrestinii au facut minuni, acestea puteau sa fie ori de la Dumnezeu, cand era nevoie sa ajute Biserica Lui, ori de la diavol, ca sa o surpe... In nici un caz, Dumnezeu nu a facut minuni prin necrestini, contra crestinilor adevarati..., caci o imparatie nu lupta impotriva ei insisi...
QUOTE
QUOTE
Asta de ce nu va invata americanii si va pun sa ziceti ca e folclor?

Daca mai continui sa faci bascalie de mine ca si cum as fi un creier spalat, lipsit de discernamant si de un minim de demnitate e rau de tot.
Imi cer iertare, numai ca "bascalia" de care ma acuzi tu pe mine, este cu mult sub a ta... Si daca tu te simti atacat doar pentru atat, desi nu e cazul, nu-ti dai seama ce trebuie sa suport eu cand faci tu "bascalie"?
Eu am facut deja apel sa renuntam la astfel de lucruri, dar tu nu si nu...
Plus ca, concret, tu chiar ai afirmat ca e folclor despre un lucru foarte serios si adevarat...
QUOTE
QUOTE
Adica este ca si cum eu, fiind bolnav, nu merg la medic, ci imi pun singur diagnosticul si iau tratamentul dupa ureche...

Pai Medicul e Hristos. Nu e suficient ? Unde scrie ca-i altfel ? Rolul omului e si el prezent dar una e sa fii consilier spiritual si alta e sa-ti spuna cineva toata intimitatea gandurilor sale. Clopotel, pacatul e intre tine si D-zeu , nu intre tine si duhovnic. Nici un om nu are voie sa stie ce-i acolo.

Evident ca Hristos e Doctorul sufletului si al trupului...Nu a zis nimeni ca nu ar fi...Dar duhovnicul este ajutorul Lui ca de aceea l-a lasat sa aibe grija de turma Lui..
Ce face consilierul ala spiritual daca nu stie exact pacatele tale? Pe ce baza pune el diagnosticul si da sfaturi? Dupa ureche?
Pacatul e intre mine si Dumnezeu, e adevarat, nu am zis ca ar fi intre mine si duhovnic... Dar duhovnicul te ajuta, prin Harul si experienta sa, sa scapi de pacate...Tu de ce crezi ca Le-a spus Iisus Apostolilor si acestia au transmis mai departe, urmatoarele: "Luati Duh Sfant. Carora le veti ierta pacatele, iertate vor fi. Iar celor carora le veti tine, tinute vor fi"
S-a auzit la tine in biserica de treaba asta? Si cum o puneti voi in practica?
Vorbesti de intimitate? Pai de intimitate e vorba, ca de aceea e duhovnic... La doctor, daca vrei sa te vindece, nu ramai in intimitate?, nu-i arati toate cele rusinoase ale tale, ca sa poata lua masuri si da sfaturi in cunostinta de cauza? Ce sa faca un consilier in acest caz, daca nu vede si nu aude nimic?
Nu se spune in Biblie sa ne marturisim pacatele unii altora? Banuiesc ca si pe asta ai omis-o sau ai considerat ca nu se refera la tine...
(Sa te mai intreb cine sunt aia unii si cine sunt "altora" ?, cred ca nu are rost)
QUOTE
Daca in urmatorul post continui la fel o sa-ti para rau ca ne-am cunoscut. Asta asa, ca moderator ce esti. Sa nu zici ca n-ai stiut pt. ca voi avea si martori.

Adica de ce sa-mi para rau ca te-am cunoscut?! ohmy.gif Mie imi pare chiar bine wub.gif , caci am aflat o groaza de lucruri pe care nu le stiam despre voi...
Ce legatura are faptul ca sunt si moderator ?... am apelat eu la aceasta calitate in discutia cu tine? daca doresti sa ma dai in judecata pentru ceva, e dreptul tau rofl.gif .. doar e democratie tongue.gif Iar in ceea ce priveste continuare in postul urmator, aceasta depinde exclusiv de tine, caci eu am incercat sa vorbesc aceeasi limba ca tine, ca sa ne putem intelege...
QUOTE
Sa-i multumim lui D-zeu ca mai exista, doar prin grija Atotputernicului, Vesnicului si Atotstiutorului imparat roman Constantin. Frumos, nici nu-ti mai dai seama de blasfemii, Clopotel.

Avand in vedere, ca cei de care apartii tu au aparut dupa anul 1500, pana atunci, daca Dumnezeu nu lucra prin niste oameni, probabil ca toti crestinii erau exterminati si Bibliile arse, iar acum tu te rugai zeului Apolo or something like this... Ei bine C-tin cel mare, desi a prigonit la inceput crestinii, L-a intors Dumnezeu la credinta cea dreapta, si a aparat crestinatatea... Fie ca-ti place tie sau nu...
QUOTE
Trairea adevarata trebuie sa aiba la baza textul adevarat si nu speculatiile pagane de dupa.

Tin sa te asigur ca toate textele dupa care se iau ortodocsii sunt adevarate dar mai ales interpretare corect..., dar, din ce ai spus tu pana acum, am mari dubii in legatura cu ale tale... Imi dai voie sa am aceste dubii nu? smile.gif



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 14 Jan 2006, 07:57 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Nu Bolt, nu-ti voi satisface hatarul de a posta pasaje din Scriptura, asa cum tot face Clopotel de cateva pagini, pasaje pe care tu sa nu le poti comenta pt. a-ti sustina ridicola pozitie, in schimb, apari cu alte pasaje care chipurile le-ar contrazice pe primele  Nu, merci. Nu am timp pt. asta.

Esti contrazis de evidente elementare. Eu am comentat orice text in contextul sau biblic atunci cand avut legatura cu tema discutiei. In acelasi timp, Epistola catre evrei in intregul context biblic al preotiei si rostului acesteia, n-a comentat-o nici unl din voi. Clopotel imi posteaza ori texte in care NU SE VORBESTE DE PREOTIE, ori texte in care se vorbeste de conducerea bisericii primare DAR FARA URMA DE PREOT. Ce sa comentez mai mult ? Traduceri tendentioase si o preotie speculativa a NT ? Daca tu n-o faci, n-o faci pt. ca n-ai competenta necesara si te ascunzi dupa o presupusa apologie. Dar in acelasi timp intervii ca arbitru fara sa cunosti in profunzime tema. Pozitia mea e ridicola daca spun ca Biblia are o preotie umana doar in VT si una hristica si efectiva in NT ? Daca tu consideri asa, asta e cea mai mare dovada a "competentei" tale de a interveni in acest subiect.
QUOTE
Acum, ca tot ai admis ca "probabil" apartii linei crestinismului figurat acolo cu linie intrerupta, am sa te ajut eu sa traduci: "Claim of separate lineage" inseamna o pretinsa descendenta.

Ce are a face sula cu prefectura ?
QUOTE
Adica o pretentie pe care nu o poti proba nici istoric, nici dogmatic, in nici un fel, decat dupa anul 1800, toamna.

Ce pretentie ? Am spus eu ca am vreo pretentie a descendentei ? Tu nu vezi ce preocupari ai si in ce termeni discuti ? La tine daca ambalajul nu straluceste, marfa e rea. Tu habar nu ai ce-i aia dogma dar sa mai si vorbesti despre ea. Te-am intrebat cateva chestiuni elementare despre dogme biblice fundamentale si tu te-ai eschivat impardonabil. Dogma crestina e un cuvant inca mare pt. nestiinta ta. De asa ceva si continuitati sa vorbesti stiind tu, participand tu, postand tu si nu invocand pe altii. Asa iti justifici participarea pe topic si nu apeland la grafice, clasamente si folclor.
QUOTE
Poate intre timp iti amintesti carei secte apartii: baptiste, martorilor lui Iehova, adventistilor, mormonilor, etc. sa stim si noi cu cine discutam...

Pai cum ziceam - eticheta e absolut necesara in viziunea ta, deoarece numai astfel poti scoate arsenalul invectiv creat pt. fiecare denominatiune in parte. Sunt mahalagismele "dreptmaritorilor". Daca ar sti Galeriu, s-ar zvarcoli in mormant. Ca el sigur nu v-a invatat asa ceva. Tu nu poti discuta neutru, ai nevoie de fusta mamei prin comparatie cu ale vecinelor. Simti nevoia unei tabere numeroase pt. la Biblie = zero. Si atunci background-ul emotional dat de spiritul gregar ia locul stiintei. In loc sa pui mana pe carte si sa-ti dezvolti competenta de a dezbate o doctrina biblica esti mai preocupat de localizarea "inamicului." Pana una-alta, iti mai furnizez ceva gratis care te va oripila - recrudescenta fenomenului reformator crestin e profetizata in Apocalipsa, dragule. Dupa bezna in care ne-au tarat "crestinii" milenari era si fireasca lehamitea lui D-zeu si interventia Lui in acest sens. Sa fie clar, stiu ca-i off-topic si-n acelasi timp un dialog paralel iar ca atare nu postez pt. tine sau pt. a primi un raspuns. Topicul e citit si de altii.
QUOTE
Trist, foarte trist...

Bine, foarte bine. Asa spune cine cunoaste cu adevarat Biblia.
QUOTE
Interesant, gasesti asta scris chiar de un autor de pe continentul sursa ale acelor miscari...si nu orice autor, ci director si profesor distins de religie la Universitatea Pepperdine din Iowa.

Pai omul a scris ceva pozitiv care poate fi probat. Vrei sa-ti dau si eu link-uri de profi distinsi din toate denominatiunile crestine ? Ca sa ce ? Voi chiar nu puteti daca nu gandeste altul pt. voi ? Tipic.
QUOTE
E drept ca nu ma asteptam ca exponentii acestor miscari sa fi calcat prin facultate...

De ce ? Ce are sula cu prefectura ? Asta-i tot ce ti-a mai ramas ? Invocarea unei prostii intrinseci ? Nu ma mir - tipic. Asta-i si dovada "competentei" de fapt. Ai ajuns de la un topic c-o tema unica la batjocuri si mahalagisme pline de malevolenta.

Acest topic a fost editat de Bolt: 14 Jan 2006, 07:59 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 14 Jan 2006, 09:20 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Eu raman la ferma convingere, ca asa cum scrie in Biblia Ortodoxa, atat cea romana cat si cea greaca e foarte corect, si termenul preot al Legii Harului e foarte corect.

Cum ziceam, e o chestiune de preferinte si nu una de exactitate exegetica. Sa vezi ca un cuvant c-o anumita semnificatie e inlocuit brutal cu-n cuvant cu o cu totul alta semnificatie si sa continui sa creditezi acea traducere, mie mi se pare ca discutam despre orice dar despre o atitudine biblica in nici un caz. Sa nu gaseti in tot NT "picior" de preotie rituala si sacramentala si sa preferi sa vezi ceva acolo unde un exista, iar e ceva dincolo de puterea de intelegere a oricarui om care stie ce subiect abordeaza. Dar daca nu convinge DS, degeaba arata omul, nu ?smile.gif Toate la vremea lor si pt. tine. Eu am luptat vreo 5 ani pe terenul asta pt. a avea competenta si curajul sa admit evedenta.
QUOTE
Atat Sfintii Parinti, care erau intr-adevar in Duh, faceau aceasta modificare daca era gresita, si nu pentru ca asa ar fi vrut ei ci pentru ca Duhul Sfant le-ar fi poruncit asta...

Premisa nebiblica.
QUOTE
Sfintii Parinti in majoritatea lor erau preoti, iar daca erau in greseala nu mai erau bineplacuti lui Dumnezeu. In fapt acesta este motivul principal pentru care le urmam anumite sfaturi, caci sunt sigure si dupa voia lui Dumnezeu

Unicii sfintii parinti sunt apostolii directi ai lui Isus.
QUOTE
In 1500 de ani, reuseau ortodocsii sa modifice vreo eventuala greseala de traducere/interpretare, nu trebuie sa vina nici un istet de prin America sau de oriunde , dupa 1500 de ani, ca si-a dat el seama ca aia sunt prosti si el e destept...

Nu cunosti natura umana la lucru intr-un sistem religios. Discuta cu-n socio-psiholog. Si termina cu batjocura deoarece fenomenul reformator e mentionat in Apocalipsa. Deci America nu s-a trezit ea peste noapte in mintea unor nebuni. Desi sunt o multime si de acest fel. Dar meseria e sa-i distingi punand manualul (Biblia) pe ei.
QUOTE
Daca ar fi gresita preotia de astazi, ea nu ar fi lucratoare, adica nu ar avea Har de la Dumnezeu, ori eu am constatat practic ca are, lucru pe care nu pot sa-l spun despre nici o alta biserica de care am auzit si am vazut...

Nici o problema, miracole "bune" au si paganii si Satan... Nu miracolul e norma credintei.
QUOTE
Eu intial am crezut ca la voi e treaba serioasa, dar cand mi-ai spus ca de fapt totul e o simpla comemorare,

E o treaba extrem de serioasa sa comemorezi ceea ce a facut Isus pt. tine si plin de sobrietate sa meditezi la acest lucru. Daca tie nu-ti ajunge asta, rescrie textul biblic. Vezi, tu cauti religia sport, pt. ca asa v-au invatat. Daca nu iese bum si poc, nu puteti.
QUOTE
si ca sufletul este rodul mintii,(

Asta ti-o spune D-zeu inca de la creatie. Omul a devenit un suflet dupa ce mintea lui a devenit functionala. Nu se pupa cu ce stii tu ? Si ce ? Pune mana pe carte si ai sa vezi.
QUOTE
si mai si spui ca si cei de acum 2000 de ani erau crestini

Nu. Ci unii de acum 2000 de ani erau crestini dupa vechiul legamant. In esenta desigur, si nu in denumire. Pai pe Cine asteptau ei, dom' profesor, nu pe Cristos ? Cu Cine urmau sa se identifice ei ? Ca-I spuneau Massiah ? Atunci zi-le masiahisti sau cum vrei, dar Personajul e acelasi cu cel asteptat de Adam si toti de dupa el. Intreg sistemul ritualic levitic viza EXACT acelasi Personaj cu ale Lui calitati si functii. Ce vrei mai mult ? Nu-ti place ca n-ai stiut pana acum ? Pai daca-i citesti pe altii in loc sa citesti pe Cine trebuie.
QUOTE
pentru mine e clar si ce fel de crestin esti tu..

Biblic. rolleyes.gif Nici nu adaug, nici nu scot.
QUOTE
Nu o lua ca pe jignire, ca nu este, ci as dori, ca si coleg de forum, sa o iei ca pe un sfat, de a-ti reconsidera pozitia de partea cui esti..., pentru ca Iisus zice ca nu toti cei ce Ii zic Doamne, Doamne, vor intra in Imparatia Cerurilor...

Valabil mai ales pt. cei care invoca numarul si vechimea.
QUOTE
Asta am mai aratat si este suficient pentru oricine, numai pentru tine se pare ca nu...

E unul din cele mai mari neadevaruri pe care le-ai zis pana acum. NU AI ARAT ABSOLUT DELOC ACEST LUCRU. Fa-ma de rusine postandu-le din nou aici.
QUOTE
Biblia nu tace, numai ca faptele ulterioare incheierii redactarii ei, nu au putut fi cuprinse acolo, ca nu aveau cum...

Fapte contradictorii celor scrise deja ? Who needs ?
QUOTE
Si ei au urmat intocmai sfaturilor si practicilor Sfintilor Apostoli, caci de la ei au primit hirotonia...

E clar ca nu-i asa din moment ce unii zic una si altii alta.
QUOTE
Ori tu zici ca pe acestia nu trebuie sa-i luam in seama ca nu scrie in Biblie de ei...

Gresit. In seama ii iau si eu dar doar pt. un studiu comparativ in ce priveste gradul ridicat de apostazie a bisericii primare sub presiunea politicului si a intereselor de alt gen decat spiritual. Oamenii aia sunt extrem de utili pt. furnizarea unor date de mare interes pt. crestinatate dar nicidecum pt. a face ce au facut ei.
QUOTE
Dar te intreb eu acum, la modul foarte serios: daca i-ai lua in calcul, tot sistemul tau de valori "crestine" ar exploda ca un balon, caci :
- ei au fost preoti
- ei au facut Sfintele Taine
- ei practicau sfintirea apei si a altor elemente
- isi faceau Sfanta Cruce, pe care tu banuiesc ca nu o faci
- ei se spovedeau la duhovnic, si spovedeau si ei pe altii la randul lor, dandu-le sfaturi spre indreptare...
- tineau posturi aspre etc

Iar eu asemenea :
De ce discutia ta vizeaza evenimente postbiblice insondabile si interpretabile destul de greu si nu ramai la ceea ce deja sta scris ?
- nu exista nici un preot noutestamental mentionat, nici dupa cca 70 de ani dupa Isus.
- Biblia nu mentioneaza nici un fel de sfanta taina facuta de crestinul noutestamental.
- sfintirea obiectelor e o gaselnita pre si postcrestina. Eu cand am vazut in parohia mea ca preotul paroh sfintea taxiuri m-a luat cu voma si am plecat acasa. "Doamne, daca asta-i crestinism, eu ma lepad de el", am zis. Am inteles in scurt timp cum stau lucrurile de fapt.
- sfanta cruce a inceput a fi facuta la vreo 2-3 secole mai tarziu pt. a inlocui salutul roman. N-are nici o legatura cu Biblia si nu reprezinta nimic in viata de crestin. Dovada e la orice pas. Apostolii nu si-au facut nici un semn. Eu traiesc crucea si nu "o fac".
- nu se spovedeau la nici un fel de duhovnic cu exceptia Singurului Dihovnic Adevarat - D-zeu.
- posturi da.
QUOTE
In Biblie nu sunt descrise ritualurile complet..

Concluzia ? Nu a fost nevoie.
QUOTE
E logic si normal, caci nu tot ce le-a spus Iisus Apostolilor a spus si multimii...

Dar in nici un caz nu le-a spus de vreo preotie ritualica avand in vedere importanta acestui lucru.
QUOTE
In Evanghelii s-a scris pentru popor si nu pentru preoti in special... cele pentru preoti s-au transmis pe cale orala cu prilejul hirotonirii si a asistarii personale...

Calea orala e cea mai periculoasa pt. ca in dreptul ei poti spune orice. De aia nu-i canonica, logic.
QUOTE
In Epistole se vede clar cum Apostolii vorbesc cu cei ce i-au hirotonit preoti, ca si cum acestia cunosteau deja ritualul, nu le dadea decat niste sfaturi de atentionare si sa aibe grija...

Niste texte negru pe alb ? In primul rand apostolii nu le vorbeau ca unor preoti asa ca...
QUOTE
"Pompa Imparateasca" de care tu faci atata caz, dar in nici un caz opulenta, este pentru ca "preotia este imparateasca"

Ce vorbesti colegu' ? Imparateasca-i preotia lui Isus si a tuturor crestinilor. Asa scrie in Carte.
QUOTE
ar Iisus este cu adevarat Imparatul si Dumnezeul nostru, de aceea i se aduce cinstea si slava cuvenita, si prin vesminte...

Atunci apostolii de ce n-au facut asa nici la zeci de ani dupa Isus ?
QUOTE
Stiu ca vei contesta si asta, pentru ca tu ti-ai ales abecedarul (fara de care sunt de acord ca nu se poate),

Nu e abecedar, ci Manualul complet al crestinului. Iti pot dovedi cu texte din el.
QUOTE
si contesti orice manual de integrale de ex. pe motiv ca nu scrie in abecedar... Asta e optica ta... Si de acea nici nu poti sa treci mai departe...

Eu nu trec peste ce sta scris si-i canonic.
QUOTE
Cu ce i-am jignit?

Cu asta:
QUOTE
Evreii  , cei ce l-au rastignit pe Iisus si persista in aceeasi eraoare, sa-mi spuna mie ce e bine?

Ce intelegi tu prin "evreii" cand noi avem Adevarul si Viata de la ei ? Cine ti-a transmis tie adevarul mai departe daca nu si ei ? A fost poporul ales. Ca nu mai e acum de mult, da, dar n-ar trebui sa-i ignoram in toate si sa vorbim peiorativ la adresa lor.
QUOTE
Eu nu am afirmat nicicand ca as fi vreun cunoscator al Bibliei.

Foarte rau, eu afirm ca sunt si astept sa probez acest lucru. E o onoare si o datorie sa fii capabil de acest lucru si s-o recunosti. Ca mai e de invatat ? Nu-i bai. Ce, nu mai avem timp ?
QUOTE
Nu am facut nici un curs de teologie sau ceva de acest gen...

Eh, asta-i diferenta. Eu am facut. rolleyes.gif De aia stiu ce vorbesc si te invit la un periplu biblic pt. a sti si tu. Eu vorbesc in cunostinta de cauza pt. ca am dedicat mult timp acestui lucru. Si stii care-i culmea ? Ca erau printre altele si cursuri de teologie comparata scrisa chiar de un absolvent in varsta de teologie ortodoxa (dar nepreot) care avea si catedra la neoprotestanti, ceva de genul asta.
QUOTE
Am studiat cartile si am stat de vorba cu preotii si calugarii... Atata tot...

Foarte, foarte insuficient. Ce parere ai avea de un judecator care in luarea unei decizii juste ar consulta doar o singura tabara ? Tu, in mod subiectiv, ai ascultat doar tabara care urma sa-ti implineasca asteptarile. Asa e omul, fuge dupa confort. Pe ceilalti i-ai consultat ? Nu pe Bolt ca el nu inseamna nimic din cate vad.
QUOTE
Insa ce spui tu acolo, cand spui ca Dumnezeu a facut minuni si prin necrestini, nu are nimic a face cu ce am spus eu...

O ho ho, si inca ce are. Tu ai adus ca argument al adevarului minunile facute in tabara ta. Deci ?
QUOTE
Daca necrestinii au facut minuni, acestea puteau sa fie ori de la Dumnezeu, cand era nevoie sa ajute Biserica Lui,

Aha, deci se poate. Deci minunea nu e norma.
QUOTE
ori de la diavol, ca sa o surpe...

Exact. Cand unii aleg un drum parabiblic se stie al cui e de fapt. Si de ce ar intarzia el in "confirmarea adevarului" ?
QUOTE
In nici un caz, Dumnezeu nu a facut minuni prin necrestini, contra crestinilor adevarati..., caci o imparatie nu lupta impotriva ei insisi...

Eu n-am zis contrariul.
QUOTE
Imi cer iertare, numai ca "bascalia" de care ma acuzi tu pe mine, este cu mult sub a ta... Si daca tu te simti atacat doar pentru atat, desi nu e cazul, nu-ti dai seama ce trebuie sa suport eu cand faci tu "bascalie"?

Posteaza toate posturile mele in care eu iau in deradere denominatiunea si origine ta, si-mi cer scuze inzecit.
QUOTE
Eu am facut deja apel sa renuntam la astfel de lucruri, dar tu nu si nu...
Plus ca, concret, tu chiar ai afirmat ca e folclor despre un lucru foarte serios si adevarat...

Sunt lucruri complet diferite.
QUOTE
Dar duhovnicul este ajutorul Lui ca de aceea l-a lasat sa aibe grija de turma Lui.

Corect. Dar nu sa stie tot cea facut si-a dres enoriasul.
QUOTE
Ce face consilierul ala spiritual daca nu stie exact pacatele tale? Pe ce baza pune el diagnosticul si da sfaturi? Dupa ureche?

Nu asta e rolul consilierului. El n-are nevoie de detalii penibile ci doar de o descriere generala dupa care vine un sfat. Atat. Ori la duhovnic daca te duci si nu spui tot, ai pus-o.
QUOTE
Dar duhovnicul te ajuta, prin Harul si experienta sa, sa scapi de pacate...

Nu el te ajuta sa scapi de pacate ci D-zeu. Omul doar te consiliaza fara a avea un rol efectiv in scapare de pacat.
QUOTE
Tu de ce crezi ca Le-a spus Iisus Apostolilor si acestia au transmis mai departe, urmatoarele: "Luati Duh Sfant. Carora le veti ierta pacatele, iertate vor fi. Iar celor carora le veti tine, tinute vor fi"

Desigur ca stiu dar e un subiect ce necesita un topic aparte.
QUOTE
S-a auzit la tine in biserica de treaba asta? Si cum o puneti voi in practica?

Da, simplu. Iti voi explica pe un topic dedicat. Eu abia am timp sa-ti scriu aici si despre acest subiect dar sa intru si in altele.
QUOTE
Vorbesti de intimitate? Pai de intimitate e vorba, ca de aceea e duhovnic...

E om.
QUOTE
La doctor, daca vrei sa te vindece, nu ramai in intimitate?, nu-i arati toate cele rusinoase ale tale, ca sa poata lua masuri si da sfaturi in cunostinta de cauza?

Fizicu' e una, spiritul e alta.
QUOTE
Ce sa faca un consilier in acest caz, daca nu vede si nu aude nimic?

Asculta lucruri lucruri generale si numai in masura in care e solicitat.
QUOTE
Nu se spune in Biblie sa ne marturisim pacatele unii altora?

EXACT. Dar nu toti unuia.
QUOTE
Banuiesc ca si pe asta ai omis-o sau ai considerat ca nu se refera la tine...

Te-ai grabit.
QUOTE
Adica de ce sa-mi para rau ca te-am cunoscut?!

Pt. ca-ti voi raspunde cu aceeai moneda doar-doar de te-oi trezi.
QUOTE
Mie imi pare chiar bine  , caci am aflat o groaza de lucruri pe care nu le stiam despre voi...

Una e sa stii si alta e sa cunosti.
QUOTE
Ce legatura are faptul ca sunt si moderator ?... am apelat eu la aceasta calitate in discutia cu tine?

Tocmai, ca n-ai apelat.
QUOTE
daca doresti sa ma dai in judecata pentru ceva, e dreptul tau  .. doar e democratie

Uite si dovada.
QUOTE
Iar in ceea ce priveste continuare in postul urmator, aceasta depinde exclusiv de tine, caci eu am incercat sa vorbesc aceeasi limba ca tine, ca sa ne putem intelege..

Ai ornat-o calomniator. Bascalie fata de origine spirituala (desi ai reperat originea gresit), sugestia creierului spalat, infantilizarea personalitatii etc.
QUOTE
Avand in vedere, ca cei de care apartii tu au aparut dupa anul 1500, pana atunci, daca Dumnezeu nu lucra prin niste oameni, probabil ca toti crestinii erau exterminati si Bibliile arse,

Pai a lucrat prin Nero, Diocletian, Hadrian. Nu in ordinea asta dar tot a lucrat. Inclusiv prin fratii catolici - inchizitie, ruguri, spanzuratori, torturi, biblii arse, savanti suprimati, exilati etc. Mie in locul tau mi-ar fi rusine sa mintesc de asa ceva - binefacerile imparatilor romani. Constantin a fost doar mai destept ca predecesorii. A schimbat tactica in functie de invadatorii barbari.
QUOTE
Ei bine C-tin cel mare, desi a prigonit la inceput crestinii, L-a intors Dumnezeu la credinta cea dreapta, si a aparat crestinatatea... Fie ca-ti place tie sau nu...

Pai imi place dar "binele" facut de el a dus la bezna si prigoana evului mediu. El a pus fundatia unui sistem parabiblic si prigonitor. A unit biserica cu politica si roadele s-au vazut imediat. Nu numai de catre crestini dar si de musulmani.
QUOTE
Tin sa te asigur ca toate textele dupa care se iau ortodocsii sunt adevarate dar mai ales interpretare corect...,

Tin sa te asigur ca preotia de azi nu-i biblica iar in plus, exista texte traduse tendentios tocmai pt. a musamaliza eventuale suspiciuni. Asta pt. ca textul e negru pe alb.
QUOTE
dar, din ce ai spus tu pana acum, am mari dubii in legatura cu ale tale... Imi dai voie sa am aceste dubii nu?

Ca sa nu ai dubii trebuie sa intelegi, ca sa intelegi trebuie sa stii iar de stiut trebuie sa stii foarte bine si nu generalitati si alea nebiblice. Asa ca Bolt iti da voie sa ai orice dubiu constructiv. smile.gif Cele bune, mai vorbim.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 14 Jan 2006, 10:37 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (Bolt)
Esti contrazis de evidente elementare.

Cum ar fi "evidenta" din postul anterior in care Clopotel iti indica niste pasaje din Biblie, iar tu "raspunzi" cu altele, sau cum ar fi "evidentele" de mai jos:

QUOTE
QUOTE
Tu de ce crezi ca Le-a spus Iisus Apostolilor si acestia au transmis mai departe, urmatoarele: "Luati Duh Sfant. Carora le veti ierta pacatele, iertate vor fi. Iar celor carora le veti tine, tinute vor fi"

Desigur ca stiu dar e un subiect ce necesita un topic aparte.

QUOTE
QUOTE
S-a auzit la tine in biserica de treaba asta? Si cum o puneti voi in practica?

Da, simplu. Iti voi explica pe un topic dedicat. Eu abia am timp sa-ti scriu aici si despre acest subiect dar sa intru si in altele.


QUOTE
Pai cum ziceam - eticheta e absolut necesara in viziunea ta, deoarece numai astfel poti scoate arsenalul invectiv creat pt. fiecare denominatiune in parte. Sunt mahalagismele "dreptmaritorilor"

Daca e cineva care apeleaza la limbajul de mahala aici, atunci tu esti acela..."Eticheta" e necesara pt. a sti cu cine discuti. Tu ai scos tot asenalul anti-ortodox, iar noi nu avem dreptul sa stim cine esti ? Poate esti vreun liber-cugetator, si ti-e jena sa admiti ? smile.gif
QUOTE
Bine, foarte bine. Asa spune cine cunoaste cu adevarat Biblia.

Exact, asa spune cineva care este profesor universitar de religie, si nu orice terchea berchea de pe forum !
QUOTE
Vrei sa-ti dau si eu link-uri de profi distinsi din toate denominatiunile crestine ?

Da, vreau ! Numai sa precizezi odata carei denominatiuni apartii. Nu inteleg pudoarea asta...
QUOTE
De ce ? Ce are sula cu prefectura ? Asta-i tot ce ti-a mai ramas ? Invocarea unei prostii intrinseci ?

Stimabile, asa cum tu ai apelat la propria autoritate, precizandu-ne ca ai facut nu stiu ce studii teologice (timp de 5 ani ? ) asa ti-am indicat si eu ce parere are un om care asta a facut toata viata, si este si este arhi-recunoscut in domeniu ! Un om care comenteaza la modul expus mai sus vis-s-vis de miscarea restorationista.

Acest topic a fost editat de Artanis: 14 Jan 2006, 10:38 AM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 14 Jan 2006, 03:34 PM
Mesaj #56


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Bine v-am gasit!

Acest topic este unul foarte interesant....insa nu cred ca problema se pune in acest fel, unde este Iisus? acest unde semnifica faptul ca poate fi localizat in timp si spatiu, ceea ce e impropiu pentru El care este pretutindeni, mereu, intodeauna, in eternitate...si cred si eu ca si pe perioada prezentei Sale pe pamant nu a lipsit nici o clipa din Sanul Tatalui....va ramane desigur un mister intruparea Lui...dar sa nu strivim corola de minuni a lumii! si deci Iisus este aici, acum pentru totdeauna pentru fiecare dintre noi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 14 Jan 2006, 03:45 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Cum ar fi "evidenta" din postul anterior in care Clopotel iti indica niste pasaje din Biblie, iar tu "raspunzi" cu altele, sau cum ar fi "evidentele" de mai jos:

Cum ar fi evidentele din toate posturile mele anterioare tratate extrem de superficial si digresionist. O voi lua in ordine inversa :
1.
QUOTE
Eu voi posta ambele traduceri (rom. si gr.) iar tu chemi pe cineva sa ne arate unde scrie in text asa ceva.
Luca 10.1 : "După aceea Domnul a mai rînduit alţi şaptezeci de ucenici, şi i-a trimes doi cîte doi înaintea Lui, în toate cetăţile şi în toate locurile, pe unde avea să treacă El."
Luca 10.1 : "meta de tauta anedeixen o kurioV eterouV ebdomhkonta [duo], kai apesteilen autouV ana duo [duo] pro proswpou autou eiV pasan polin kai topon ou hmellen autoV ercesqai."

2.
QUOTE
Eu nu cred ca ramai la parerea asta. Uite :
Fapte 17.11 : " Iudeii aceştia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna, şi cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea, este aşa."
1Tesaloniceni 5.21 : "Ci cercetaţi toate lucrurile, şi păstraţi ce este bun."
1Petru 1.11 : "Ei cercetau să vadă ce vreme şi ce împrejurări avea în vedere Duhul lui Hristos, care era în ei, când vestea mai dinainte patimile lui Hristos şi slava de care aveau să fie urmate."
Efeseni 5.10 : "Cercetaţi ce este plăcut înaintea Domnului,"
Ecclesiastul 7.25 : "M-am apucat şi am cercetat toate lucrurile, cu gând să înţeleg, să adâncesc, şi să caut înţelepciunea şi rostul lucrurilor, şi să pricep nebunia răutăţii şi rătăcirea prostiei."
Psalmul 111.2 : " Mari sunt lucrările Domnului, cercetate de toţi cei ce le iubesc."

3.
QUOTE
Uite ce scrie aici : 2 Timotei 3.16 : "Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire," Adica primii crestini au fost defavorizati fata de adevaruri cunoscute numai de noi acum ?

4.
QUOTE
Pai da, dar in Evrei 5 nu se vorbeste nici o clipa despre preotia noutestamentala ci invers. In Fapte 20 avem doar un indemn catre conducatori fara sa scrie nici o clipa preoti. Iar in 1Corinteni te las sa-mi arati si mie unde scrie preot : http://www.greekbible.com/index.php

5.
QUOTE
Ia d'aici : http://www.greekbible.com/index.php Acu' e clar, da ?  In greaca preot se scrie ceva gen iereos, iereus, iereo de unde si arhiereu in limba romana. Nicidecum prezbuteros.

6.
QUOTE
Cat se poate de corect si biblic. Uite aici. 1Petru 2.9 : "Voi însă sunteţi o seminţie aleasă, o preoţie împărătească, un neam sfânt, un popor, pe care Dumnezeu Şi l-a câştigat ca să fie al Lui, ca să vestiţi puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată;"

7.
QUOTE
1Petru 5.1-5 :
"Sfătuiesc pe presbiterii (Sau: bătrîn.) dintre voi, eu, care sînt un presbiter (Sau: bătrîn.) ca şi ei, un martur al patimilor lui Hristos, şi părtaş al slavei care va fi descoperită: Păstoriţi turma lui Dumnezeu, care este supt paza voastră, nu de silă, ci de bună voie, după voia lui Dumnezeu; nu pentru un cîştig mîrşav, ci cu lepădare de sine. Nu ca şi cum aţi stăpîni peste cei ce v-au căzut la împărţeală, ci făcîndu-vă pilde turmei. Şi cînd Se va arăta Păstorul cel mare, veţi căpăta cununa, care nu se poate vesteji, a slavei. Tot aşa şi voi, tinerilor, fiţi supuşi celor bătrîni. Şi toţi în legăturile voastre, să fiţi împodobiţi cu smerenie. Căci, Dumnezeu stă împotriva celor mîndri, dar celor smeriţi le dă har."

8.
QUOTE
Uite cum e tradus corect :
1Timotei 4.14 : "Nu fi nepăsător de darul care este în tine, care ţi-a fost dat prin proorocie, cu punerea mînilor de către ceata presbiterilor (Sau: bătrîni.).

9.
QUOTE
Fapte 20.28 spune asa : "Luaţi seama dar la voi înşivă şi la toată turma peste care v-a pus Duhul Sfînt episcopi (Sau: priveghetori.), ca să păstoriţi Biserica Domnului, pe care a cîştigat-o cu însuş sîngele Său."

10.
QUOTE
Fapte 14.23 : "Au rînduit presbiteri în fiecare Biserică, şi după ce s-au rugat şi au postit, i-au încredinţat în mîna Domnului, în care crezuseră."

De aici lipseste primul si cel mai important post in care sunt pasaje din epistola catre evrei, singura in masura sa creioneze in mod sintetic menirea preotiei, felurile ei si sa indice ce are de facut crestinul azi in raport de ea. S-a marsat exclusiv pe o lipsa crasa de intelegere a preotiei biblice, pe un adaus omenesc, pe o traducere tendentioasa si pe digresiuni irelevante. Cine crede ca ma insel sunt gata oricand sa reiau subiectul conditionat de un test elementar. Acest test va evidentia cu texte biblice cine stapaneste subiectul si cine nu. E extrem de simplu.
QUOTE
Daca e cineva care apeleaza la limbajul de mahala aici, atunci tu esti acela...

Cateva exemple ? Sau n-ai citit posturile lui Clopotel vis-a-vis de America ? Ca pe ale tale le-ai uitat, deh sunt mai "elegante".
QUOTE
"Eticheta" e necesara pt. a sti cu cine discuti.

Mda, obiectiv, n-am ce zice. Adevarul e normat de eticheta si de propria ta viziune cu privire la cine o poarta. Cu alte cuvinte dai bifa numa' in functie de propria acceptiune. Sper ca n-ai terminat dreptul.
QUOTE
Tu ai scos tot asenalul anti-ortodox, iar noi nu avem dreptul sa stim cine esti ?

Unde ? Acolo unde am evidentia o traducere tendentioasa ? Acolo unde am remarcat un spirit gregar fata de adevar ? Acolo unde am indicat adausul omenesc in textul inspirat ? Pai scuza-ma dar pt. asta ar trebui sa aplauzi.
QUOTE
Poate esti vreun liber-cugetator, si ti-e jena sa admiti ?

Relevanta etichetei fiind ? Normezi adevarul in functie de fata omului, nu ? Asa te invata pe tine Cartea ? Pe semne ca da. Uiti atipicitatea lui Isus si a apostolilor sai in ochii contemporanilor. Bine tu uiti multe de fapt, dar la asta nu ma asteptam. Ce urmeaza ?
QUOTE
Exact, asa spune cineva care este profesor universitar de religie, si nu orice terchea berchea de pe forum !

Profesor de religia cui ? Adevarul e ca a fi "terchea-berchea" e un lucru dezirabil in contextul in care eticheta ti-e pusa de un exponent al limbajului grobian. Practic releva contrariul. rolleyes.gif
QUOTE
Da, vreau !

Ca sa ? De cand iti furnizez eu material didactic ?
QUOTE
Numai sa precizezi odata carei denominatiuni apartii.

Cand ai sa-mi explici relevanta acestui lucru, fii sigur ca ti se va raspunde.
QUOTE
Stimabile, asa cum tu ai apelat la propria autoritate

La textul biblic.
QUOTE
precizandu-ne ca ai facut nu stiu ce studii teologice (timp de 5 ani ? )

Am zis un adevar foarte usor verificabil.
QUOTE
asa ti-am indicat si eu ce parere are un om care asta a facut toata viata, si este si este arhi-recunoscut in domeniu !

Si daca eu iti spun ca parerile mele au in spate parerile unor doctori in domeniu de acelasi calibru ca si cel mentionat de tine, ce-ai sa mai ceri ? Adresa lor ? Ca sa ce ? La mine nu merge regula fratelui din armata. Religia lui Isus nu tine de doctori "arhicunoscuti" ci de evedente elementare si lipsa prejudecatilor.
QUOTE
Un om care comenteaza la modul expus mai sus vis-s-vis de miscarea restorationista.

Nenea ala sa-si de-a pagina de web, sa-si deschida forum si sa-si posteze dezbaterile cu colegii de breasla cu Cartea-n mana, OK ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 14 Jan 2006, 06:48 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



1-10, nu poti contraargumenta niste pasaje date de Clopotel, cu alte texte sau cu eschive. Vezi in postul meu anterior unde ai ramas in aer cu argumentatia, si nu numai acolo...
QUOTE
S-a marsat exclusiv pe o lipsa crasa de intelegere a preotiei biblice, pe un adaus omenesc, pe o traducere tendentioasa si pe digresiuni irelevante.

Fabulatii aberante. Bolt in 2006 intelege mai bine preotia biblica decat cei din primele secole. Foarte interesant. Si mai are si tupeul sa spuna ca primii crestini (pe care apropo, ii poti vizita inca la manastirea Sf. Antonie cel mare din Egipt, cu ale lor ritualuri neschimbate inca din anul ~300 AD) au recurs la "traduceri tendentioase si digresiuni irelevante". Te doare mintea, zau asa.
QUOTE
Cateva exemple ? Sau n-ai citit posturile lui Clopotel vis-a-vis de America ? Ca pe ale tale le-ai uitat, deh sunt mai "elegante".

Ti-am mai indicat mostre de limbaj elevat, marca Bolt. Nu mai repet. Nu incape comparatia cu celelalte.
QUOTE
Adevarul e normat de eticheta si de propria ta viziune cu privire la cine o poarta.

Am inteles ca tu ai fi detinatorul adevarului. Acum, chiar nu vrei sa facem cunostinta ? sad.gif
QUOTE
Unde ? Acolo unde am evidentia o traducere tendentioasa ? Acolo unde am remarcat un spirit gregar fata de adevar ? Acolo unde am indicat adausul omenesc in textul inspirat ? Pai scuza-ma dar pt. asta ar trebui sa aplauzi.

Intrebari retorico-ilogice. Nu ai evidentiat nimic, decat ca nu ai argumente.
QUOTE
Relevanta etichetei fiind ? Normezi adevarul in functie de fata omului, nu ? Asa te invata pe tine Cartea ? Pe semne ca da. Uiti atipicitatea lui Isus si a apostolilor sai in ochii contemporanilor.

Prezentarea celor care participa la o discutie este o dovada de minima decenta. Nu vad ce legatura are atipicitatea lui Iisus cu ce discutia de fata. Incerci cumva vreo paralela ? hh.gif
QUOTE
Profesor de religia cui ?

Profesor universitar de religie crestina, bineinteles. Si am multe astfel de exemple. Mai vrei ?
QUOTE
Ca sa ? De cand iti furnizez eu material didactic ?

E drept ca nu ai furnizat nimic pana acum de genul asta, speram totusi sa o faci...
QUOTE
Cand ai sa-mi explici relevanta acestui lucru, fii sigur ca ti se va raspunde.

Am spus. E vorba de o minima decenta a discutiei.
QUOTE
La textul biblic.

Si Clopotel a apelat la acelasi text.
QUOTE
Am zis un adevar foarte usor verificabil.

Foarte bine. Totusi unde spuneai ca ai facut studiile alea ?
QUOTE
Si daca eu iti spun ca parerile mele au in spate parerile unor doctori in domeniu de acelasi calibru ca si cel mentionat de tine, ce-ai sa mai ceri ? Adresa lor ?

Exact. Numai ca pt. asta e necesar ca acesti "doctori" in domeniu sa nu fie imaginari.

Acest topic a fost editat de Artanis: 14 Jan 2006, 07:03 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 14 Jan 2006, 07:36 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
nu poti contraargumenta niste pasaje date de Clopotel, cu alte texte sau cu eschive.

Sunt texte care explica tot.
QUOTE
Vezi in postul meu anterior unde ai ramas in aer cu argumentatia, si nu numai acolo...

Argumentatie la ? Off-topicareala ? Pardon, dar astepti ce nu trebuie. Fa un topic la vedere si petrecem acolo cat vrei tu. Imi placi, foarte "fairplay si echidistant" - m-ai rugat ca pe baza unei schite sa-ti spun carei categorii apartin iar eu ti-am raspuns. Dupa care pt. a ramane on-topic, deoarece nu vedeam catusi de putin rostul clasificarilor, te-am rugat la randul meu sa raspunzi catorva intrebari biblice elementare, care au legatura cu topicul si mi-ai aruncat-o-n fata clar :
QUOTE
Nu Bolt, nu-ti voi satisface hatarul de a posta pasaje din Scriptura,

Acum vii si-mi atragi mie atentia ca nu ti-am raspuns. De ce s-o mai fac atat timp cat tu ma ignori ? Meriti mai mult ? Spui ca eu ma eschivez dar tu ocolesti flagran raspunsuri biblice necesare continuarii unei discutii fecunde. Ca sa raspund la postul tau trebuie sa faci la fel. Ori eu te-am intrebat si tu m-ai pasat. Ma refer la intrebari on-topic si nu la digresiuni pretabile altei discutii. Am deschis acest topic c-o tema clara. Aici n-aveau ce cauta discutii de etichetare si altele de acest fel.
QUOTE
Bolt in 2006 intelege mai bine preotia biblica decat cei din primele secole. Foarte interesant.

Hai ca-ti spun eu ce-i interesant.
1. Ai un discurs boltocentric in loc de unul hristocentric sau bibliocentric.
2. Desi Scriptura explica extrem de clar care-i rolul preotiei, de cate feluri e si care-s exponentii ei, totusi refuzi sa recunosti aceasta evidenta.
Modul de intelegere a preotiei de catre cei din sec I e scris chiar in Cartea pe care ar fi trebuit s-o consulti cu rigurozitate inainte de a te angrena in discutie complet neavizat.
QUOTE
Si mai are si tupeul sa spuna ca primii crestini (pe care apropo, ii poti vizita inca la manastirea Sf. Antonie cel mare din Egipt, cu ale lor ritualuri neschimbate inca din anul ~300 AD) au recurs la "traduceri tendentioase si digresiuni irelevante". Te doare mintea, zau asa.

1. Data postata de tine corespunde perfect cu inceputul primei mari apostazii doctrinare in biserica primara. Fapt prevazut si de apostoli de altfel. Deci e corecta data respectiva.
2. Auzi, unde am spus eu ca primii crestini au tradus tendentios ? blink.gif Eu vorbeam de traducerea BOR si nicidecum de manuscrise, dragule. Acolo-ti scrie cat roata carului - PREZBUTEROS (BATRANI).
QUOTE
Am inteles ca tu ai fi detinatorul adevarului.

Multumesc dar sunt un neinsemnat indicator.
QUOTE
Acum, chiar nu vrei sa facem cunostinta ?

Oricand cu placere. rolleyes.gif
QUOTE
Nu ai evidentiat nimic, decat ca nu ai argumente.

Pai daca n-ai citit textele biblice si nici cum scrie in manuscris.
QUOTE
Prezentarea celor care participa la o discutie este o dovada de minima decenta.

Stii ca ma numesc Bolt, stiu ca te numesti Artanis, stii ca sunt reprezentant al neoprotestantismului, stiu ca esti reprezentant al BOR. Ce-ar urma, culoarea parului ? O poti vedea in poza profilului meu.
QUOTE
Nu vad ce legatura are atipicitatea lui Iisus cu ce discutia de fata.

E he heei, pai tu vrei totul moca ? smile.gif Eu am stiut de la bun inceput ca discutia e inegala si ca nu poti interconecta prea repede elementele ei cu referinta, adica Biblia. Nu-i nimic rau aici, fiecare-i bun pe domeniului. Ai vazut cat de "tere-s" eu la biologie, nu ?
QUOTE
Profesor universitar de religie crestina, bineinteles. Si am multe asttfel de exemple. Mai vrei ?

Nu. Am sa te las pe tine sa cauti TOT ce se poate gasi pe net legat de subiect ca sa te edifici. Practic, acel om n-a scris nimic rau. Dar cine sa-l inteleaga ? Daca ar sti ca-l invoci ...
QUOTE
E drept ca nu ai furnizat nimic pana acum de genul asta, speram totusi sa o faci...

1. Suntem pe un topic c-o tema unica. Nu ti se pare cam suspect "obiectivismul moderator" al lui Clopotel ca nu intervine la invitatii de off-topicareala? Mie nu mi se pare deloc suspect. E firesc.
2. O luam cu inceputul. Tu ca si mine te numesti crestin. Vedem ce scrie in Cartea pe care trebuie s-o cunoastem si s-o traim si apoi mergem mai departe. Daca nu lamurim bazele, nu ne urcam in copaci.
QUOTE
Am spus. E vorba de o minima decenta a discutiei.

Nu, e recalibrarea "munitiei". N-ai sa ai "placerea" asta.
QUOTE
Si Clopotel a apelat la acelasi text.

Tradus tendentios si interpretat eronat din perspectiva subiectului in intreaga Biblie. El nici macar nu a definit termenii, ce corectitudine mai vrei ? Iti stau la dispozitie pt. reluarea oricarui pasaj doresti. Foloseste-te de ocazie. smile.gif
QUOTE
Foarte bine.

Imm. rolleyes.gif
QUOTE
Exact. Numai ca pt. asta e necesar ca acesti "doctori" in domeniu sa nu fie imaginari.

Pai incepem cu Pavel, de exemplu.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 14 Jan 2006, 08:04 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Pai incepem cu Pavel, de exemplu.

Hai ma ca esti amuzant, pacat ca nu prea am dispozitie sa-ti citesc mistocariile rofl.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 14 Jan 2006, 09:10 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Hai ma ca esti amuzant, pacat ca nu prea am dispozitie sa-ti citesc mistocariile

Vad c-ai dat-o pe apelative gen "ma". Cateva referinte la gonade si e meniul complet. Mda, e si asta un mod de a evita o discutie ce reclama competenta. Ca erudit, Pavel e motiv de haz. Invitatia de a discuta despre unul din cei mai prolifici apostoli e considerata mistocarie. Artanis, BASTA. In felul asta, nu cred ca se mai poate discuta cu tine. De fapt, nici n-ar fi trebuit sa cer prea mult. Nu ? Tu stii mai bine. Macar de nu s-o artaniza si Clopotel. Cele bune. 5.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 14 Jan 2006, 09:11 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 14 Jan 2006, 10:30 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Bolt, sincer, eu nu am nimic cu tine la modul personal. E alegerea ta libera ce crez religios adopti. Insa nu poti spune ca parerile tale "au in spate parerile unor doctori in domeniu de acelasi calibru ca si cel mentionat de tine", si apoi sa-mi trantesti ca acel "doctor" in teologie este Pavel. Eu te intrebam la modul cat se poate de serios unde ai facut studiile, iar un raspuns de genul asta nu-l pot lua decat ca o mistocarie ieftina.


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Jan 2006, 10:31 PM
Mesaj #63


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
Eu nu doresc mai mult sa spun decat am spus...
Daca si tu, si ai tai, credeti in Mantuitorul Iisus Hristos cu tot sufletul, si ii sunteti pe plac Lui, atunci pentru ce ne zbatem noi aici?
Daca nu-i sunteti pe plac... faca-se voia Lui...

Draga Artanis,
Discutiile nu sunt cum ar trebui sa fie...
Dupa ce m-am rugat putin, recitind apoi ultimele topicuri, e bine sa punem punct aici acestor discutii..
Sa cautam situatiile in care poate fi si Bolt de partea noastra...
Sa nu ne incrancenam inimile... Sunt convins ca intelegi ce spun...
Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.

Cred ca e mai bine ca acest topic sa fie inchis acum, cel putin o perioada.... Daca e cineva doritor sa-l redeschid, il rog sa-mi trimita un mesaj, mie sau lui 1,61...., sau lui Mihai...
Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 03:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman