HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Imagini Si Trairi De Vis, Senzatia recurentei, reusitei, etc.
mărăcine
mesaj 26 Dec 2005, 05:45 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



As vrea sa desprind aceasta discutie de la subiectul despre deja-vu, pentru ca mi se pare foarte interesanta si cred ca merita sa fie tratata separat. Citez din contributiile lui Amenhotep si bonobo:
QUOTE (Amenhotep)
Mie mi s-a īntāmplat să visez senzaţia de teamă. Şi senzaţia de nerăbdare. Şi cea de uimire. Etc. Pānă aici nimic neobişnuit. Dar mi s-a īntāmplat să visez şi senzaţia de "am mai fost īn locul ăsta". Imediat după ce m-am trezit am fost convins că mă visasem pentru a doua oară īn acelaşi loc (sau că visasem un loc real unde fusesem de-adevăratelea mai īnainte). Dar apoi am rememorat visul, l-am analizat şi mi-am dat seama că nu era aşa: visasem senzaţia recurenţei.

QUOTE (bonobo)
De multe ori am visat faptul ca rezolvasem o anume problema sau intelesesem ceva. La trezire uitam solutia in sine dar nu uitam faptul ca in somn gasisem solutia. Sentimentul este destul de frustrant dar de cateva ori am reusit sa imi amintesc visul in totalitate si, surpriza, totul era o farsa: solutia nu exista; visasem pur si simplu sentimentul reusitei, sentimentul intelegerii. sad.gif

Cu alte cuvinte, ni se intampla sa avem un sentiment foarte precis in timpul visului. Ne trezim si rememoram visul, si daca ni-l amintim in detaliu ajungem adesea la concluzia ca acel sentiment a fost asociat unei imagini cu totul fanteziste, care pare sa nu aiba nici o legatura cu vreo experienta reala. Si totusi sentimentul a fost foarte precis, nicidecum confuz. Cum se explica acest fapt?

P.S. Am cautat alte subiecte cu privire la vise si am gasit unul pe subforumul "Dincolo de ratiune", dar cred ca e mai indicat sa deschid altul nou aici.


--------------------
Intregul Cosmos un mister urzeste
ce doar in OM raspunsul isi gaseste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 27 Dec 2005, 04:31 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Sa fie oare o tema interesanta doar pentru mine?

Mi se pare ca avem in fata un paradox: avem pe de o parte imaginile de vis, care de multe ori formeaza ansambluri de-a dreptul absurde, si pe de alta parte senzatii pe care in viata obisnuita le-am fi asociat cu un cu totul alt tip de evenimente.

Se poate intampla, de exemplu, sa visam ca mancam ceva absolut scarbos, si asta se ne dea in vis un sentiment de confort. Se-ntampla de asemenea uneori ca-n timp ce visam s-avem sentimentul ca e vorba de ceva foarte important, insa odata ce ne-am trezit si ne reamintim visul sa nu gasim nici un sens in imaginile de vis ca atare.

Cum se face deci ca nu avem in vis aceleasi reactii pe care le-am avea in viata diurna, in fata acelorasi reprezentari?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
misstika
mesaj 28 Dec 2005, 01:48 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 30
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.535



visul=trairea sufletului sub constiinta arzatoare a dorintei! tongue.gif jamie.gif


--------------------
totul merge....crezi?
toate se duc....crezi?
opreste-te sa mergi si nu mai crede!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Dec 2005, 01:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 11 Jan 2006, 01:16 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



visul este un produs al imaginatiei, sunteti cred toti de acord cu asta, dar ce e imaginatia?

imaginatia este un "procesor" care modeleaza lumea cu ajutorul caruia putem rationa in mod abstract asupra lucrurilor din acest model, el este supus informatiilor pe care le avem acumulate deja in memorie dar poate fi modificat in functie de ideile pe care le generam, de informatiile pe care le primim... putem astfel concepe lucruri care nu exista in realitate dar ne propunem sa le facem, simulam existenta lor si in functie de rezultatele obtinute luam o decizie sau alta de a actiona. In lipsa starii de veghe imaginatia ar trebui sa nu mai functioneze caci nu apare necesara nici unui proces decizional. Totusi, ea se manifesta in timpul somnului paradoxal, atunci cand visam, putem sa ne imaginam totul cu lux de amanunte ca si cand am trai o experienta reala. lipseste doar ceva putin de tot sa ne trezim, creierul lucreaza aproape ca in starea de veghe. lipsa corelarii cu date din mediu duce la scenarii absurde, uneori sunt legate de senzatii subconstiente, alteori de amintiri, alteori de dorinte....


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 14 Jan 2006, 02:10 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Mi se pare putin cam incalcit raspunsul tau, dar totusi, presupunand ca imaginatia ar fi "un 'procesor' care modeleaza lumea cu ajutorul caruia putem rationa in mod abstract" iar visul ar fi produsul ei - depinzand de creier, care, in timpul somnului, "lucreaza aproape ca in starea de veghe" - cum de se poate intalni asa ceva ca visul comun? S-a-ntamplat cu mai multi ani in urma, ca bunicii mei sa se trezeasca intr-o zi si sa-si dea seama ca au avut acelasi vis, ceva despre o inundatie... nu mai tin bine minte. Dar in starea de veghe obisnuita, doua persoane care stau alaturi nu trec printr-un proces imaginativ comun. Ei, cum vine asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Jan 2006, 06:55 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Dar in starea de veghe obisnuita, doua persoane care stau alaturi nu trec printr-un proces imaginativ comun


mi s-a intamplat de n ori sa gandesc la unison cu un partener de discutie si imediat sa pronuntam aceleasi cuvinte, mai mult, mi s-a intamplat sa scriem pe messenger simultan aceleasi cuvinte! In afara de telepatie cum mai poti explica asta?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Jan 2006, 12:30 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



deunazi am avut un vis atata de real incat foarte putine elemente din el au fost iesite din normalitate, urma sa ma intalnesc cu cineva, am visat ca intarziasem, singurele fapte nelalocul lor erau ca afara in loc sa fie intuneric era inca lumina si al doilea ca incercand sa apelez la telefon persoana si sa ma scuz pentru intarziere nu reuseam sa formez numarul nicidecum... toate senzatiile au fost atat de clare incat in momentul trezirii am fost de fapt uimit ca n-am intarziat, ca ma trezisem cu 10 minute inainte de ora programata pentru a ajunge la timp... cu toate astea, rememorand visul, in el au fost destule lucruri care nu au nici o legatura unul cu altul, persoanele si locurile visate sunt mult distantate in timp si spatiu in realitate... cateva clipe n-am putut face diferenta intre vis si realitate, s-a mai intamplat si cred ca multora dintre noi li se intampla asta...

imaginatia este un sistem de modelare al realitatii extrem de performant, putem crea un mic univers interior cu lux de amanunte si asta facem in permanenta in starea de veghe, cu ajutorul imaginatiei putem intelege ce se intampla, putem simula viitorul, putem anticipa, putem construi ceva nou, putem sonda in memorie si recrea imagini si senzatii amintindu-ne de ele...

se pare ca si animalele viseaza, nu e ceva caracteristic omului, ceea ce are omul in plus se pare ca e un nivel mai inalt de abstractizare, o memorie mai cuprinzatoare si mecanisme rationale mai complexe, dar in esenta lor aceleasi, animalele superioare au destule caracteristici comune cu noi, la un nivel mai primitiv, de exemplu inteligenta unor cimpanzei a fost estimata la nivelul unui copil de 6-7 ani. nu stim ce viseaza sau cum gandesc si ce gandesc ele dar capacitatile lor sunt uimitoare

visam adesea cu ochii deschisi, asta e o dovada ca imaginatia functioneaza din plin, nu-i asa?



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 14 Apr 2006, 05:51 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Dar despre visele constiente ce credeti? Adica visele in care va dati seama ca visati, in care puteti controla visul din care puteti sa va treziti daca doriti?

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 14 Apr 2006, 06:51 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 14 Apr 2006, 06:46 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (Erwin @ 14 Jan 2006, 07:55 PM)
mi s-a intamplat de n ori sa gandesc la unison cu un partener de discutie si imediat sa pronuntam aceleasi cuvinte, mai mult, mi s-a intamplat sa scriem pe messenger simultan aceleasi cuvinte! In afara de telepatie cum mai poti explica asta?

Cand cele 2 persoanele sunt receptive si sunt deschise una cu cealalta atunci formeaza un singur gand.
Personalitatea este ecoul ... smile.gif


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 16 Apr 2006, 03:28 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



visul e ceea ce conştiinţa īşi proiectează singură pe ecranul său imaculat (conştiinţa-īn-repaus), la fel este şi starea de veghe.. dar cine este martorul apariţiei/dipariţiei obiectelor proiectate pe ecran de către conştiinţă?

----saldora-----
Cand cele 2 persoanele sunt receptive si sunt deschise una cu cealalta atunci formeaza un singur gand.
-----------------
Conştienţa fiecărei minţi este una şi aceeaşi Conştienţă, dacă nu ar fi fost aşa, n-ar fi putut exista comunicarea dintre minţi.
Singurul lucru de care poţi fi sigură este acela CĂ EŞTI CONŞTIENTĂ. Tu, ca şi Conştienţă, eşti singura Realitate care este.


Acest topic a fost editat de shapeshifter: 16 Apr 2006, 03:37 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 7 May 2006, 07:47 AM
Mesaj #11


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Am renuntat de mult sa analizez problema aceata a viselor, deoarece de ani si ani am un anumit vis de-a dreptul idiot, dar care inevitabil imi anunta o schimbare.Este vorba de un complex comercial cu multe raioane.De obicei incerc sa fur bijuterii cu rubine sau incerc sa cumpar prajituri dar nu reusesc niciodata. Poate cineva sa-i dea de capat, sa ma lamureasca ce si cum. Mi-e si jena sa recunosc dar mi-e teama de acest vis.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 7 May 2006, 02:07 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



poate că eşti prins īntr-o anumită zonă din astral pe care ,,īţi place să o frecventezi" mai des..


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 May 2006, 09:37 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



daca e sa pomenim de visuri recurente, care apar mereu, cu aceeasi tema chiar daca sunt diferite, atunci cred ca ele au legatura cu ceva din subconstient, cu teama de pilda (mie mi-e teama ca imi va disparea masina din parcare-in multe vise regasesc asta desi niciodata nu e la fel) sau cu alte lucruri care ne marcheaza existenta

cred ca imaginile din vis sunt fabricate de subconstient si in timpul starii de veghe cu diferenta ca nu sunt lasate in voia lor si nu se fac conexiuni si inferente la intamplare ci controlate de constient


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman