HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Sa Devenim O " Victima" Grea?
milimetru
mesaj 26 Aug 2004, 02:58 PM
Mesaj #36


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu sīnt pentru prevedere, īn primul rīnd. Mi-a rămas īn minte ce-mi spunea instructorul de la şcoala de şoferi: "orice maşină īn mişcare sau nu, care se află la mai puţin de 20 de metri de tine reprezintă un potenţial de accident fulgerător; aşa că fi cu ochii īn patru!". Cam aşa ar veni şi cu oamenii necunoscuţi...

Īn al doilea rīnd, sīnt pentru fugă. Dacă ţie clar că ai fost vizat şi că eşti deja ţintă tuleşte-o! De altfel īn cazul semnalat de Blakut nu văd altă soluţionare logică a problemei. Cred că cele mai periculoase situaţii sīnt acestea, cīnd nişte bestii nu vor ceva anume de la tine ci doar să se distreze un piculeţ de-a "sărutatul cu ranga pe dinţi".

Īn cazurile īn care nu poţi, din diverse motive fugi, ei atunci intervine capacitatea fiecăruia de a face concret faţă... problemelor lumii contemporane. Şi eu cred că, de la caz la caz, sīnt bune orice metode... deşi nu mă īncīntă īn mod deosebit să mă trag de moaţe cu cine se nimereşte, dacă trebuie neapărat, o facem şi p-asta cu plăcere, man!

Oricum, lupta fizică eu cred că tre' să fie ultima soluţie, mai ales că, din start agresorul are avantajul de a fi pregătit deja psihologic (şi nu numai!) pentru această... variantă de lucru.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 26 Aug 2004, 03:27 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Oricum, lupta fizică eu cred că tre' să fie ultima soluţie

Asta in cazul in care cunostintele tale de bataie sunt nule. Daca insa te stii cat de cat, merita sa-i tragi doua-n freza ca sa tina minte tipul si sa nu se mai agate de oamenii de pe strada. Am un amic care intr-o noapte a fost atacat de doi tipi pe strada ( l-au confundat cu altcineva). Amicul asta al meu stia ceva aikido si a dat cu unul de pamant saracul de a ramas acolo sa admire luna de pe cer. Celalalt a fugit...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 Aug 2004, 03:42 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



asta-i frumos cind merge. dar trebuie sa ai experienta si psihic pentru asa ceva. ori astea le obtii cind ti-o tragi cu diversi indivizi cu orice ocazie. eu unul nu mi-as dori asa ceva. sincer n-am chef de 5 ani arte martiale numai ca sa nu maninc bataie pe strada in cele 3 situatii cind se iveste ocazia in viata (pina acu am avut una).

unde mai pui ca te pomenesti ca scoate un destept ranit in orgoliul propriu un cutit, sau in caz nefericit un pistol.

stiam pe un tip care dadea in fiecare zi 1 ora cu pumnul intr-un lighean cu nisip, ca sa nu-l doara mina cind va fi nevoit sa se bata intr-o zi. huh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Aug 2004, 03:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dandanescu
mesaj 26 Aug 2004, 07:50 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



S-au cam spus toate cele importante in caz de atac pe strada, cu care sunt de acord,
cum ar fi prevederea si fuga ( wink.gif sau cum vrei sa-i spui - pastrarea distantei, samd)
iar lupta cu mijloacele la indemina trebuie privita ca o modalitate de a-ti asigura retragerea
cind nu mai ai incotro.

Insa nu s-a raspuns clar la o intrebare clara:

Ce faci daca ti-e frica?

Exista un raspuns simplu si corect, care e la indemina oricui,
la fel cum si frica este normala pentru toti.

Solutia contra fricii este minia, indignarea, supararea in fata nedreptatii, daca vreti.

Este perfect posibil si compatibil sa fii minios si totusi sa fugi,
daca privesti victoria in lupta ca
impiedicarea atacantului de a-si atinge tinta.

Cu alte cuvinte, daca scapi neatins ai cistigat! chiar daca ai fugit!
Si minia este antidotul fricii, ca sa nu te blochezi.

PS. Sunt doua proverbe in engleza care nu trebuie confundate;
"Don't get scared, get mad!" si
"Don't get mad, get even!" biggrin.gif biggrin.gif
Ultimul nu e pentru toata lumea, trebuie sa fim constienti
ce e intelept si ce nu, date fiind circumstantele.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 26 Aug 2004, 07:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 27 Aug 2004, 08:11 AM
Mesaj #40


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da... iar pt femei s-a amintit mai demult ţipetele. Doamnelor şi domnilor, cīnd o femeie īncepe să ţipe pe o anumită frecvenţă şi la un volum rezonabil de decibeli, acele ţipete devin Arma Mortală 1, faţă de care celelalte arme sīnt simple jucării de copil!! laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rex_Pelasgorum
mesaj 20 Dec 2006, 06:45 PM
Mesaj #41


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 23 September 06
Din: Sarmizegetusa
Forumist Nr.: 8.714



O solutie pe care am invatat-o inca de mic copil a fost sa pun mana pe o piatra (daca este la indemana). De asta nu am luat bataie niciodata nici de la colegi, nici de la alte persoane.

Niciun "smecheras" nu va mai ataca o persoana care poate, cel putin potential, sa il desfigureze dintr-o singura aruncatura...smile.gif



--------------------
Pe cānd nu era moarte, nimic nemuritor,
Nici sāmburul luminii de viatć dćtćtor,
Nu era azi, nici māine, nici ieri, nici totdeauna,
Cćci unul erau toate si totul era una.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 07:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman