HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Copii Amarati, Parinti inconstienti
Ce e de facut ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 19
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
nefertiti-old
mesaj 17 Mar 2006, 04:01 PM
Mesaj #36


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Tribunalul Bacău a decis, vineri, ca fetiţa de doi ani care era crescută de bunici īntr-o cuşcă improvizată, īn localitatea băcăuană Horgeşti, să fie preluată īn regim de urgenţă şi predată unui asistent maternal profesionist, transmite MEDIAFAX.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Mar 2006, 04:18 PM
Mesaj #37


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



In sfarsit. Si o pedeapsa pt cei ce au torturat copilul pe cand???

P.S. MIA, teoria cu alocatia expusa de mine mai sus s-a adeverit, deoarece individa avea alocatia pe numele ei, si, imediat ce au disparut antenistii a intins-o si ea. Cel putinasa spunea astia aseara la stiri.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 Mar 2006, 05:39 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
antenistii a intins-o si ea. Cel putinasa spunea astia aseara la stiri.


Antenistii stiau de chestia asta de vreo cateva zile si nu au anuntat pe nimeni. Pedeapsa lor pe cand?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Mar 2006, 05:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Mar 2006, 06:02 PM
Mesaj #39


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



ce stiau antenistii si n-au anuntat? unsure.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioa_3000
mesaj 17 Mar 2006, 09:31 PM
Mesaj #40


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 February 06
Forumist Nr.: 7.873



Ok, no problem, Blakut, vrei raspuns, il primesti, ca sa nu traiesti cu falsa iluzie ca am fost redusa la tacere de impresionanta ta argumentare. rolleyes.gif

QUOTE
Asta nu inseamna nimic.


Zau? Mai gandeste-te. Eu zic ca inseamna foarte mult. Pentru ca "oricine", oricat de incredibil ti-ar parea acum, poti fi chiar tu.

QUOTE
Ideea e ca un control al nasterilor ar reduce nu numai numarul copiilor amarati, ci si numarul criminalilor, bolnavilor congenital etc.


Pardon? Al criminalilor? Ai auzit de crimele gulerelor albe vreodata? A fi sarac nu te face automat criminal si a fi bogat nu te face automat om cinstit. De multe ori e mai mult invers (vezi coruptia, teribilismele copiilor bogati etc). Cat despre malformatiile congenitale, nu exista nici o legatura. Nu stiu daca stii, dar in lume, procentul de mutatii genetice e cam acelasi peste tot, difera doar tipul de mutatie. Si nu, nu poti interzice unor parinti sa nasca si sa creasca un copil cu malformatii. Ai incalca o multime de drepturi fundamentale ale omului. Stii, s-a practicat o vreme solutia ta. Stii unde? In Germania nazista. Persoanele despre care se considera ca nu e de dorit sa se inmulteasca erau sterilizate. Acest lucru in vremurile noastre se considera o barbarie si o nedreptate. Dar se pare ca in fiecare dintre noi este un mic dictator care daca ar avea puterea in mana, s-ar folosi de ea dupa bunul plac si propriile prejudecati. Din acest motiv sunt recunoscatoare pentru pluralismul politic.

A, inca o chestie: ai grija cu reducerea nasterilor intr-o tara in care pana in 2050, piramida varstelor e estimat ca se va intoarce cu varful in jos!

QUOTE
Deci nu vad de ce trebuie sa multumesc cuiva pentru ca exist...


Mama ta ar fi incantata sa te auda! Atata recunostinta ma misca! rolleyes.gif Daca nu poti aprecia ce dar unic si extraordinar este viata, nu poate decat sa-mi para rau pentru tine!

PS: Sorry, stiu ca suntem deja off-topic, o sa incerc sa ma mentin on-topic, dar am fost provocata sa raspund sorry.gif


--------------------
Behind every great man there is a woman rolling her eyes :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Mar 2006, 12:10 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Stii, s-a practicat o vreme solutia ta. Stii unde? In Germania nazista


Asa e, dar nazistii construiau si poduri, asta inseamna ca va trebui sa consideram constructia de poduri barbara si inumana?

QUOTE
Mama ta ar fi incantata sa te auda! Atata recunostinta ma misca! rolleyes.gif Daca nu poti aprecia ce dar unic si extraordinar este viata, nu poate decat sa-mi para rau pentru tine!


Filosofii de genul: eu te-am facut eu te omor am mai auzit la altii, nu tine.


QUOTE
Si nu, nu poti interzice unor parinti sa nasca si sa creasca un copil cu malformatii. Ai incalca o multime de drepturi fundamentale ale omului.


Cum ar fi dreptul la suferinta?

QUOTE
ce stiau antenistii si n-au anuntat?


Stiau de cum e tratat copilul de cateva zile, dar nu au anuntat protectia copilului.


Ioa_3000, iti inteleg pozitia, intr-adevar, drepturile omului trebuie respectate. Discutia insa depaseste drepturile omului, in ideea mea, aceste masuri ar face lumea un loc mai bun. Tu nu incerci sa faci lumea un loc mai bun, pur si simplu vrei sa acorzi tuturor aceeasi sansa, drepturi egale. Un tata care isi bate copiii nu ar avea voie sa ii aibe, in sistemul meu. O mama care isi abandoneaza copiii pe strada nu ar avea voie sa ii aibe. Doi parinti care stiu sigur ca daca vor face un copil il vor naste grav bolnav, nu il vor mai face. Ce e rau in asta? Ce e rau in a preveni prin controlul sarcinii abuzul asupra copiiilor si nasterea unor copiii care vor fi chinuiti o viata intreaga?


Acest topic a fost editat de Blakut: 18 Mar 2006, 12:18 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioa_3000
mesaj 18 Mar 2006, 09:23 PM
Mesaj #42


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 February 06
Forumist Nr.: 7.873



Blakut, si eu iti inteleg pozitia, dar nu tenatativa de a te juca de-a Demiurgul. Chiar si copiii care se chinuie in copilarie pot ajunge oameni cu o viata mai mult sau mai putin normala la maturitate, chiar si din casele de copii au iesit oameni si chiar si acesti copii au dreptul la viata. Daca ei considera ca viata lor e prea mult de indurat, se pot sinucide, dar asta trebuie sa fie alegerea lor, nu trebuie sa alegi tu nefiinta pentru ei cand nu exista inca pentru a putea protesta. Oricum, tot acolo ajungem toti in final, tot murim. dar viata e o experienta unica, una care merita traita, pentru ca nu stii ce e in afara ei. Si daca exista cateva clipe de bucurie in ea, merita sa le traiesti. Daca apoi tu decizi ca nu mai vrei sa traiesti, e decizia ta. Nu e numai vorba de drepturile parintilor, ci si de cele ale copiilor. In plus, parintii care stiu ca nu-si pot creste copiii nu intentioneaza sa-i faca, pur si simplu li se intampla, din cauza saraciei si educatiei sexuale foarte limitate. Si nimeni nu zice "Hai sa mai torn un plod sa joc fotbal cu el pe post de minge!", nimeni nu recunoaste ca face un copil sa-l abuzeze...Si sa stii ca sustin inclusiv dreptul la suferinta. Altfel, ar trebui sa impuscam toti indragostitii care traiesc iubiri imposibile.biggrin.gif Solutia mea este sa pedepsim parintii care-si abuzeaza copiii si sa le luam acesti copii prin sistemul de asistenta sociala si protectia copilului.

PS: aiba, nu aibe wink.gif



--------------------
Behind every great man there is a woman rolling her eyes :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 18 Mar 2006, 09:24 PM
Mesaj #43


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Blakut @ 18 Mar 2006, 12:10 AM)


QUOTE
ce stiau antenistii si n-au anuntat?


Stiau de cum e tratat copilul de cateva zile, dar nu au anuntat protectia copilului.



cum nu???


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 19 Mar 2006, 07:18 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (mariusc2 @ 17 Mar 2006, 04:18 PM)
In sfarsit. Si o pedeapsa pt cei ce au torturat copilul pe cand???

Tortură ... hmm ... ce ne place să ne jucăm cu cuvintele uneori. rolleyes.gif

Apropo - am revăzut mai cu atenţie şi "cuşca" aia părea mai degrabă un pătuţ īnălţat cu nişte scānduri. hmm.gif Īn fine - să sperăm că micuţei īi va fi mai bine acolo unde e acuma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Apr 2006, 10:30 PM
Mesaj #45


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



O nenorocita isi crestea copiii mici in grajd cu caprele, in timp ce ea sta in casa. La intrebarea reporterului "cum te cheama?", copilul a raspuns "al mic". Hmm, eu as propune ceva ani de inchisoare pentru astfel de specimene. mad.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Apr 2006, 11:07 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Mai,cazul cu fetita tinuta in cusca descoprita de italianul care-a facut bani pe descoperirea lui...o tampenie...pai,saracii batrani -de saracie si ca atata ii ducea pe ei capul o tineau acolo sa nu-si faca rau cit statea singurica...dar se vedea ca nu statea tot timpul in cusca pentru ca fetita mergea bine in picioare pentru varsta ei...Marele umanist mai bine aducea un tarc la copil ca si-asa nu intra in camera aia de 1/1 unde stateau cu totii...


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 15 Apr 2006, 10:09 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Hellooooooooooo, nu cumva tineau copilul acolo sa nu pateasca nimic atat timp cat ei merg la carciuma ?????? Acum converteste tu alocatia copilului in tuica si vezi sa nu-ti iasa cu zecimale, ca aia nu stiu sa calculeze toiul la procent ! Si minunatul unchi care acum are copilul ce a pazit ? Mama ei de televiziune, cum le rezolva pe toate ! Umanista sau nu...hai sa nu fim caini.....


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 16 Apr 2006, 09:27 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Va dati seama ca asemenea conditii erau normale pe vremuri? Credeti ca nu erau taranci care isi incideau copilul in casa sau il tineau acoperit cu frunze pe marginea cimpului, de unde il luau in pauza ca sa il alapteze? Case fara apa, din chirpici sau cu multe persoane intr-o camera nu erau normale la tara? Totul e relativ. Prea bine nu era dar asa a trait multa vreme o buna parte a omenirii si inca mai traieste si in ziua de azi in unele colturi de lume uitate de Dumnezeu.

Ideile dupa care asta ar fi abuz sint relativ noi. Cine are apartament cu baie si a avut camera lui cind statea la parinti crede ca e culmea abuzului, dar la multi altii, era normal. Cit despre permisul de a avea copii, in conditiile in care in ziua de azi multi oameni se straduiesc in mod constient sa aiba putini copii sau deloc, nu e o idee buna pe plan global, adica pentru natalitate si supravietuirea populatiei. Dealtfel, asa a functionat intotdeauna reproducerea speciei umane. Ea a depins in mare masura de faptul ca multi se trezeau parinti fara sa vrea, indiferent daca erau inteligenti sau nu, si indiferent de nivelul material (ba chiar invers, in societatile in care oamenii mai educati sau cu mai multe mijloace materiale aveau mai putini copii). Din punctul de vedere al supravietuirii speciei, e chiar mai bine (strict biologic, nu din punctul de vedere al oamenilor si al omeniei) sa se nasca multi copii cu diverse bagaje genetice (care variaza chiar daca sint frati si surori) din care supravietuiesc cei mai robusti iar ceilalti mor, decit sa se nasca unul-doi care traiesc datorita conditiilor de trai mai bunicele si eventual al unui ajutor medical, dar care nu sint neaparat cei mai robusti si nu ar fi facut parte dintre supravietuitori daca mai aveau vreo 12 frati intr-o coliba de chirpici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 16 Apr 2006, 10:22 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



incercati sa luati un copil dintr-o familie de tigani. Mai vorbim apoi.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Apr 2006, 10:22 PM
Mesaj #50


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (MonicaV @ 16 Apr 2006, 10:27 PM)
Din punctul de vedere al supravietuirii speciei, e chiar mai bine (strict biologic, nu din punctul de vedere al oamenilor si al omeniei) sa se nasca multi copii cu diverse bagaje genetice (care variaza chiar daca sint frati si surori) din care supravietuiesc cei mai robusti iar ceilalti mor, decit sa se nasca unul-doi care traiesc datorita conditiilor de trai mai bunicele si eventual al unui ajutor medical, dar care nu sint neaparat cei mai robusti si nu ar fi facut parte dintre supravietuitori daca mai aveau vreo 12 frati intr-o coliba de chirpici.

Asa esti tu sau te prefaci?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Apr 2006, 10:54 PM
Mesaj #51


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



mariusc2, e o intrebare care ne-o punem toti pe Han de peste 2 ani. Meet MonicaV. laugh.gif

Michelle, saracia materiala si cea a mintii sunt scuze ca sa tratezi un copil ca un animal? Nu inteleg.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 16 Apr 2006, 11:12 PM
Mesaj #52


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE (Mistinguett @ 16 Apr 2006, 11:54 PM)

Michelle, saracia materiala si cea a mintii sunt scuze ca sa tratezi un copil ca un animal? Nu inteleg.

Nu-nţeleg la ce vă aşteptaţi de la aşa animale... decāt să trateze acel copil ca atare! Atāta se pricep animalele să dea... Mai trist este că īn Romānia anilor 2000 mai există asemenea specimene... Mi-e teamă că-n loc să fie pe cale de dispariţie, ele se-nmulţesc periculos de tare! sad.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 17 Apr 2006, 06:50 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Copilul TREBUIE sa aiba o sansa in viata, nu a ales el sa fie adus pe lume, iar daca parintii sai nu isi pot indeplini indatoririle paterne si materne fata de respectivul copil, nu ii asigura un ambient prielnic cresterii educarii si dezvoltarii acestuia, statul trbuie sa intervina prin toate mijloacele pentru a scoate copilul din mediul care i-ar putea
periclita copilului integritatea fizica si psihica


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 17 Apr 2006, 07:54 AM
Mesaj #54


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Copii se fac usor dar, se intretin greu.Eu am lucrat cinci ani de zile ca educatoare in casa de copii si sa stiti ca nu este o fericire pentru acei copii desi au tot ce le trebuie. ( mai putin dragoste) Ei mereu isi doreau sa se duca acasa , iar acolo nu erau doriti .....asta e viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2006, 07:57 AM
Mesaj #55


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ei... eu pe asta cu statul care isi baga nasul in familie nu prea o inteleg.
adica daca sunt doi sarantoci si si-o trag in draci, puiesc anual, desi nu au cu ce sa se intretina, ar trebui ca eu sa platesc taxe pentru distractia lor?
ei nu zau... de ce sa fiu eu responsabil de iresponsabilitatea lor?

eu zic ca ar trebui mai degraba gindit un sitem de adoptie, prin care copii proveniti din parinti decazuti din drepturi sa poata fi preluati de familii care ii doresc

asta nu ii va opri oricum pe respectivii parinti sa puna de si mai multi copii... cred ca tre sa citesc mein kampf, si sa ma opresc din comentarii pina nu ajung sa am o problema


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Apr 2006, 08:00 AM
Mesaj #56


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (mutulica @ 17 Apr 2006, 08:57 AM)


eu zic ca ar trebui mai degraba gindit un sitem de adoptie, prin care copii proveniti din parinti decazuti din drepturi sa poata fi preluati de familii care ii doresc


pai cam exista, dar functioneaza foarte greu. ca asa-i la noi, te incurci in legislatie, de bine ce e facuta. pana sa il decazi pe ala din drepturi copilul ajunge major.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2006, 08:07 AM
Mesaj #57


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eh, poate ca e mai bine asa


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 19 Apr 2006, 08:58 AM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Poate daca i-ar lua inainte sa implineasca trei ani, cel mult (nu cred ca ar fi bine ca prima amintire constienta sa fie tocmai evenimentul descris mai jos). Problema cu adoptiile si cu institutiile gen orfelinat e ca, fiind pentru minori, pot sa ajunga acolo si copii care stiu foarte bine cine sint parintii lor si isi dau seama ca sint luati de la parinti. Asa este chiar daca e vorba intr-adevar de copii inca destul de mici. Incepind de la vreo 4 ani, copiii incep sa acumuleze amintiri constiente, unele dintre ele chiar pentru toata viata. Credeti ca nu or sa isi aminteasca evenimentul traumatizant al rapirii lor din sinul familiei, asa cum era ea? De exemplu, copilul statea linistit si se juca, si au venit niste straini care l-au luat cu japca. Mai tirziu, a aflat ca de fapt voiau sa il ajute...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 1 Jun 2006, 09:07 PM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (alysoft2003 @ 17 Apr 2006, 07:50 AM)
Copilul TREBUIE sa aiba o sansa in viata, nu a ales el sa fie adus pe lume, iar daca parintii sai nu isi pot indeplini indatoririle paterne si materne fata de respectivul copil, nu ii asigura un ambient prielnic cresterii educarii si dezvoltarii acestuia, statul trbuie sa intervina prin toate mijloacele pentru a scoate copilul din mediul care i-ar putea
periclita copilului integritatea fizica si psihica


... in mare, de acord ... dar statul mai are si OBLIGATIA ca cetatenii sa fie SI EDUCATI si in acesta privinta: CE INSEAMNA UN COPIL, si implicit, FAMILIA !

.... din pacate, in zilele democratiei, si ale faimoasei economii de piata notiuni ca familie, copil, parinti, rude ... se demonetizeaza cu ... frenezie ....


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman