HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cia, Hrw Si Romanii, Noi suntem romani...
Cucu Mucu
mesaj 7 Dec 2005, 12:44 PM
Mesaj #1


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Human Rights Watch: "Nu avem dovezi ca Romania este implicata"

Tom Malinowski, avocatul Human Rights Watch, ne-a declarat ca acuzatiile ONG-ului se bazeaza pe „suspiciuni“, dar ca urmeaza sa apara dovezi despre „inchisorile secrete ale CIA din estul Europei“.

HRW a facut declaratii care pun Romania si Polonia in centrul scandalului. Ce dovezi aveti?

Stim ca CIA tine in locatii secrete lideri ai al-Qaeda, in tari peste tot in lume. Acest lucru este cunoscut. Am putut sa vedem jurnalele de zbor ale avioanelor folosite de CIA pentru transportul prizonierilor catre centrele de detentie si am vazut mai multe escale in Europa de Est, opriri suspecte atit in Polonia, cit si in Romania.

Puteti sa ne aratati acele jurnale de zbor? Le aveti?

Am avut acces la ele. Jurnalele sint in posesia unor jurnalisti de la „New York Times“ si „Newsweek“. Ni s-a permis sa le vedem si sa le facem public continutul, fara a ni se permite sa transmitem copiile propriu-zise. Stim si din alte surse ca, in septembrie 2003, mai multi lideri ai al-Qaeda au fost dusi in afara Afganistanului, unde fusesera tinuti pina atunci de CIA. Un avion Boeing 737, pe care CIA l-a folosit ca sa-i transporte pe acesti indivizi, a oprit mai intii la o mica baza din nord-estul Poloniei, apoi in Romania, la baza Mihail Kogalniceanu, apoi in Maroc si, in final, la Guantanamo, Cuba. Opririle facute in Romania si in Polonia nu pot fi explicate ca fiind pentru realimentare. Asta ne sugereaza posibilitatea ca ambele tari au jucat un rol in detinerea si transportul prizonierilor.( DOBITOCUL ASTA MAI SUS SPUNE CA AU OPRIT PE AEROPORTUL KOGALNICEANU DUPA CARE AU PLECAT SPRE MAROC-GUANTANAMO IAR LA FINAL AFIRMA CA ROMANIA A DETINUT TERORISTII ! PAI AVIONUL ALA ERA UNUL AMERICAN MILITAR CARE A FACUT O ESCALA NUMAI LA KOGALNICEANU . NU ER DE COMPETENTA AUTORITATILE ROMANESTI SA CERECETEZE CE SE AFLA/PETRECEA IN INTERIORUL LUI !)

Aveti sau nu dovezi clare care implica Romania?

Nu avem dovezi ca Romania sau Polonia sau oricare alta tara est-europeana este implicata in acest program. Dar credem cu un grad mare de siguranta ca astfel de prizonieri au fost tinuti in estul Europei, in 2003 si in 2004. Am avut acces la acele jurnale de zbor, care sugerau ca Romania si Polonia ar fi implicate. Am facut publice aceste informatii pentru ca, sincer, vrem ca autoritatile responsabile si presa sa inceapa o investigatie, vrem ca autoritatile americane sa fie intrebate despre acest lucru. S-ar putea sa aflam ca Romania a fost implicata sau ca n-a fost implicata, dar intrebarile trebuie puse.

Cred ca vor exista informatii suplimentare in zilele si saptaminile care vin. Trebuie sa avem rabdare si sa permitem anchetatorilor si presei sa-si faca treaba. Cred ca in citeva luni vor exista dovezi furnizate nu de HRW, ci de alte surse. •

„Tehnici ce pot fi calificate drept tortura“

Tom Malinowski ne-a declarat ca „CIA foloseste anumite tehnici de interogare care pot fi catalogate ca tortura, ca «water boarding»“ (n.r. - tinutul capului sub apa). Orice serviciu de informatii face greseli, chiar daca este extrem de bine intentionat. Tarile democratice nu fac oamenii sa dispara. Comunismul a facut asta, Ceausescu si alti dictatori au dus oamenii in locuri secrete, departe de familie, de avocat, de o organizatie umanitara“.("Cotidianul", 07/12/05)
(Multam, March!)

Nu pot sa inteleg, e vizibil ca HRW a aruncat niste aberatii pe piata si acum nu stie cum s-o dreaga. Ceea ce nu inteleg eu este de ce romanii nu se apara. Sau nu numai ca nu se apara, ci mai tare arunca cu tot felul de speculatii nocive imaginii tarii. Oare "iubirile" politice sa ne umbreasca atat judecata incat sa nu vedem ca facem rau tarii?

Cand ne-a crescut ratingul de tara am auzit o vorba, doua, desi era un lucru extraordinar.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 7 Dec 2005, 02:33 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Mai multe escale in Europa de Est...da de sutele de escale in Europa de Vest nu zice nimic, peste 60 in Olanda, peste 80 in Germania sa nu mai vb de Danemarca, Suedia, Islanda, Turcia, Malta.


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 02:48 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Bravos mai Marius, ai mutat galceva aici ! biggrin.gif

Inca odata pentru cei care sunt intr-o confuzie totala. O nava militara straina sau un avion militar strain cand face escala intr-un port sau pe un aeroport ,cu acordul statului gazda , nu sunt supuse nici unui control : vamal, de frontiera, politienesc,etc ! Poate sa detina in interior orice ca nimeni nu are dreptul sa controleze aero(nava)respectiva. Cu exceptia in care de la bord ar pleca ceva ce incalca legile tarii gazda !

Acest topic a fost editat de March: 7 Dec 2005, 02:48 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Dec 2005, 02:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 03:17 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Endgegner

QUOTE
Mai multe escale in Europa de Est...da de sutele de escale in Europa de Vest nu zice nimic, peste 60 in Olanda, peste 80 in Germania sa nu mai vb de Danemarca, Suedia, Islanda, Turcia, Malta.


Nu doar la noi e scandal...insa aici se presupune ca sunt si inchisori secrete... Asta nu e un argument, daca au fost si in alta parte inseamna ca n-au fost la tine?
march
QUOTE
Inca odata pentru cei care sunt intr-o confuzie totala. O nava militara straina sau un avion militar strain cand face escala intr-un port sau pe un aeroport ,cu acordul statului gazda , nu sunt supuse nici unui control : vamal, de frontiera, politienesc,etc ! Poate sa detina in interior orice ca nimeni nu are dreptul sa controleze aero(nava)respectiva. Cu exceptia in care de la bord ar pleca ceva ce INCALCA LEGILE TARII GAZDA


Tocmai asta e problema, ca imbunatatirea tehnicilor de interogare incalca pana si drepturile omului...Incalca sau nu legile Romaniei faptul ca avioane americane fac escale pe aici cu persoane banuite de terorism, care nu beneficiaza de o justitie normala, de prezumtia de nevinovatie si care urmeaza sa fie supuse `mijloacelor imbunatatite de interogare` ohyeah.gif ? E admisa tortura de tratele internationale? ..Ca sa nu mai vorbesc de posibila existenta a inchisorilor.... ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de alfa: 7 Dec 2005, 03:18 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 03:25 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (alfa @ 7 Dec 2005, 04:17 PM)

Nu doar la noi e scandal...insa aici se presupune ca sunt si inchisori secrete...

Ca sa nu mai vorbesc de posibila existenta a inchisorilor....

Ramane ca in tren. Pe a cui lista de plata de afli ? tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 03:32 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sa va spun un fel de banc scrasnit de CTP !

Cica una din metodele de tortura ale CIA ar fi asa zisa celula rece. Pai la noi americanii nu aveau nevoie de amenajamente speciale . Ii duceau pe teroristi ,in sezonul asta , intr-o garsoniera sau apartament comunist din Drumul Taberei sau Berceni ! laugh.gif

Acest topic a fost editat de March: 7 Dec 2005, 03:33 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 03:49 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



March

QUOTE
Ramane ca in tren. Pe a cui lista de plata de afli ? tongue.gif


Cred ca-s cel mai sarac de p-aici si tu ma intrebi pe ce lista de plata ma aflu...In mod sigur tu esti pe lista de plata a cuiva, altfel e inexplicabil cum de postezi NUMAI pro-american. tongue.gif Intre americani si orice alta natiune ii aleg pe americani daca doresti neaparat sa vezi cu cine simpatizez dar asta nu inseamna ca imi place TOT ce fac americanii.
Eu preiau niste informatii. ABC News pe ce lista de plata e? HRW pe ce lista de plata? Ce naiba ma voi sunteti orbi? Ori va prefaceti ca nu vedeti, ori aveti interesul sa nu vedeti... ohyeah.gif , ori aveti impresia ca adevarul dauneaza Romaniei si faceti pe patriotii...


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 03:51 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



March


QUOTE
Cica una din metodele de tortura ale CIA ar fi asa zisa celula rece. Pai la noi americanii nu aveau nevoie de amenajamente speciale . Ii duceau pe teroristi ,in sezonul asta , intr-o garsoniera sau apartament comunist din Drumul Taberei sau Berceni !


De ce crezi ca au ales Romania? laugh.gif


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Dec 2005, 03:59 PM
Mesaj #9


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
HRW pe ce lista de plata?

Omule, nu vezi ca aia habar nu au de ei, merg pe presupuneri( nesustinute de probe) si dovezi ce vor apare. Eu sunt putintel anti-american si nu prea il inghit pe Basescu ohyeah.gif dar faza asta e o prostie. Nu au avut boase sa se lege de Germania si ce-au zis, hai sa le dam peste ochi la astia mici, cu bube in cap.
Dar nu mi-ai raspuns la asta:
QUOTE
De ce nu ar fi folosita stratagema de catre fesebisti, pentru a amana sine die aderarea Romaneiei la UE, si implicit ramanerea ei in sfera Mamei Rasia, precum si posibilitatea de a face SUA sa renunte la amplasarea bazei armate pe teritoriul nostru? E o ipoteza mai plauzibila decat cea cu inchisorile. Si poate incepe cu "Se presupune"!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 7 Dec 2005, 04:19 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 7 Dec 2005, 02:48 PM)
O nava militara straina sau un avion militar strain cand face escala intr-un port sau pe un aeroport ,cu acordul statului gazda , nu sunt supuse nici unui control : vamal, de frontiera, politienesc,etc ! Poate sa detina in interior orice ca nimeni nu are dreptul sa controleze aero(nava)respectiva. Cu exceptia in care de la bord ar pleca ceva ce incalca legile tarii gazda !

Sau daca exista informatii certe + mandat de perchezitie ( sau ceva asemanator de la ambasada statului respectiv ) s.a.m.d. rolleyes.gif

Si e si normal sa fie asa - deoarece respectiva aeronava pare-mi-se ca e de fapt teritoriu american d.p.d.v. al dreptului international. unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 04:22 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Marius,
Persoana e agasanta ! I-a mai spus-o cineva pe aici > Se incurca in link-uri, in argumentatii,etcaetera tongue.gif Si cum nu stie ceva cum cere un link ! tongue.gif Nu merita osteneala.

Acest topic a fost editat de March: 7 Dec 2005, 04:23 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 04:36 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 7 Dec 2005, 05:19 PM)
QUOTE (March @ 7 Dec 2005, 02:48 PM)
O nava militara straina sau un avion militar strain cand face escala intr-un port sau pe un aeroport ,cu acordul statului gazda , nu sunt  supuse nici unui control : vamal, de frontiera, politienesc,etc ! Poate sa detina in interior orice ca nimeni nu are dreptul sa controleze aero(nava)respectiva. Cu exceptia in care de la  bord ar pleca ceva ce incalca legile  tarii gazda !

Sau daca exista informatii certe + mandat de perchezitie ( sau ceva asemanator de la ambasada statului respectiv ) s.a.m.d. rolleyes.gif

Si e si normal sa fie asa - deoarece respectiva aeronava pare-mi-se ca e de fapt teritoriu american d.p.d.v. al dreptului international. unsure.gif

Si navele si aeronavele militare ca si bazele miltare din Germania, Italia,etc, se bucura de regim de extrateritorialitate prin acordul dintre tari. Pentru ce fac ei acolo in interior raspund numai in fata legii americane.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 7 Dec 2005, 04:38 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



QUOTE (alfa @ 7 Dec 2005, 02:17 PM)


Nu doar la noi e scandal...insa aici se presupune ca sunt si inchisori secrete... Asta nu e un argument, daca au fost si in alta parte inseamna ca n-au fost la tine?

Eu am vb de escale nu de inchisori. Si unde ar fi inchisorile in Ro daca ar exista?


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 7 Dec 2005, 04:40 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



QUOTE (March @ 7 Dec 2005, 03:36 PM)
Si navele si aeronavele militare ca si bazele miltare din Germania, Italia,etc, se bucura de regim de extrateritorialitate prin acordul dintre tari. Pentru ce fac ei acolo in interior raspund numai in fata legii americane.

Oricum americanii au regim special in Germania. Au politia lor, magazinele lor. Daca un soldat american face accident in Germania intai vine politia americana si dupa aia au voie si verzii nemti sa vada ce si cum.


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Dec 2005, 04:43 PM
Mesaj #15


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Asa va fi si la noi, cand vor avea bazele alea.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 05:02 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



mariusc2

QUOTE
Omule, nu vezi ca aia habar nu au de ei, merg pe presupuneri( nesustinute de probe) si dovezi ce vor apare. Eu sunt putintel anti-american si nu prea il inghit pe Basescu ohyeah.gif dar faza asta e o prostie. Nu au avut boase sa se lege de Germania si ce-au zis, hai sa le dam peste ochi la astia mici, cu bube in cap.


Cum sa n-aiba probe cand sunt o gramada de avioane suspecte care au trecut pe aici, cand spun ca au vazut harta zborurilor?

QUOTE
De ce nu ar fi folosita stratagema de catre fesebisti, pentru a amana sine die aderarea Romaneiei la UE, si implicit ramanerea ei in sfera Mamei Rasia, precum si posibilitatea de a face SUA sa renunte la amplasarea bazei armate pe teritoriul nostru? E o ipoteza mai plauzibila decat cea cu inchisorile. Si poate incepe cu "Se presupune"!


Care fesebisti, nici n-am auzit de asa ceva? Cu amanarea aderarii la U.E. si impotriva amplasarii bazelor americane sunt si eu, acum n-o sa ma scoti fesebist sau pro-rus. Cine vrea sa intre sub influenta rusilor, daca e sanatos la cap? Aia au o democratie precara, un regim prezidential autoritar, o economie care nu prea merge si nu au adus niciodata ceva bun p-aici din punct de vedere politic au provocat numai dezastre. Admir cultura rusa dar politic sunt varza...Lasa-ma cu teoriile astea ciudate, cine sunt fesebistii aia?
March
QUOTE
Marius,
Persoana e agasanta ! I-a mai spus-o cineva pe aici > Se incurca in link-uri, in argumentatii,etcaetera tongue.gif Si cum nu stie ceva cum cere un link ! tongue.gif Nu merita osteneala.


Daca nu merit osteneala de ce postezi mereu dupa mine? Nu te mai deranja neagasantule cu pro-amercanismul tau fanatic ( una e sa admiri alta e sa fii fanatic...) tongue.gif
maruisc2
QUOTE
Si navele si aeronavele militare ca si bazele miltare din Germania, Italia,etc, se bucura de regim de extrateritorialitate prin acordul dintre tari. Pentru ce fac ei acolo in interior raspund numai in fata legii americane


Daca apare un scandal trebuie luati la intrebari...iar daca nu raspund convingator e cazul sa fie trimisi in alta parte sa-si imbunatateasca tehnicile de interogare...asta daca nu vrei sa fi vasal... ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de alfa: 7 Dec 2005, 05:11 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Dec 2005, 05:40 PM
Mesaj #17


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



alfa, FSB este varianta rusa a CIA, sau mai clar fostul KGB. laugh.gif Foaarte tare, frate!
QUOTE
maruisc2
QUOTE

Si navele si aeronavele militare ca si bazele miltare din Germania, Italia,etc, se bucura de regim de extrateritorialitate prin acordul dintre tari. Pentru ce fac ei acolo in interior raspund numai in fata legii americane


Si pe asta tot March a zis-o. tongue.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 05:54 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



QUOTE
alfa, FSB este varianta rusa a CIA, sau mai clar fostul KGB. laugh.gif Foaarte tare, frate!


tongue.gif E posibil si ce spui tu dar atunci raman neclare urmatoarele lucruri. De ce nu neaga clar americanii? Rice nu e deloc convingatoare. Putea spune raspicat: NU! Nu vezi ca declaratiile lor cum ca trebuie lasate serviciile secrete sa lucreze, ca nu pot dezvalui nimic, ca s-au mai facut erori inerente in conditiile luptei impotriva terorismului...ca nu stiu ce sunt evazive... ohyeah.gif
Daca era FSB-ul ar fi negat categoric si nu ar fi lasat scandalul sa ia atata amploare. Ai vreo declaratie clara a vreunui oficial american care sa dezminta categoric? Sa spuna: Nu! Nu au fost inchisori secrete in Romania.
Nu cred ca o simpla dezinformare prinde asa bine si poate provoca un scandal de o asemenea amploare cu declaratii evazive si dezmintiri cu jumatate de gura...
QUOTE
Si pe asta tot March a zis-o


N-am fost atent. tongue.gif

Acest topic a fost editat de alfa: 7 Dec 2005, 06:00 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 06:07 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 7 Dec 2005, 05:43 PM)
Asa va fi si la noi, cand vor avea bazele alea.

Pardon, nu vor fi baze ca in Germania ! O spune clar tratatul incheiat. Deci nu locuinte , nu familii, nu scoli, nu magazine speciale, nu multe altele !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 06:14 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (alfa @ 7 Dec 2005, 06:02 PM)

Care fesebisti, nici n-am auzit de asa ceva?

Pai, io ce ti-am spus ?! Mai invata, clarifica-te cu cestiunile astea. tongue.gif Nu asa gramada la link-uri si trage-i cu citate pe care ori nu le intelegi ori nu le aprofundezi ca lumea ! tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 7 Dec 2005, 06:15 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 06:19 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Preşedintele Traian Băsescu a declarat în conferinţa de presă comună cu Condoleezza Rice, că România nu mai acceptă acuzaţii de încălcare a drepturilor omului, iar cei care vorbesc de închisori CIA pe teritoriul ţării noastre să-şi asume responsabilitatea declaraţiilor.

"România va închide definitiv acest subiect, iar cine are suspiciuni, să poftească în România. Dar în baza unor speculaţii, România nu este dispusă să accepte acuzaţii de încălcare a drepturilor omului", a spus domnul Băsescu.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 06:22 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



March

QUOTE
Pai, io ce ti-am spus ?! Mai invata, clarifica-te cu cestiunile astea. tongue.gif Nu asa gramada la link-uri si trage-i cu citate pe care ori nu le intelegi ori nu le aprofundezi ca lumea ! tongue.gif


Atoatestiutorule vezi ca am raspuns si la chestia aia mai sus...si inca nu mi s-a dat o replica..Nu-mi trebuie sa stiu cum se numeste servicul secret rus pentru a-mi da seama ca treaba cu inchisorile secrete e foarte serioasa... wink.gif
Dar sa vedem cum intelegi tu link-urile. Aprofundeaza-le putin si explica-ne si noua astora care nu intelegem despre ce e vorba. A fost o dezinformare FSB-ista care i-a emotionat atat de tare pe americani incat nu au reusit sa dea o dezmintire ca lumea.... roflmao.gif

Acest topic a fost editat de alfa: 7 Dec 2005, 06:24 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 06:26 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (alfa @ 7 Dec 2005, 07:22 PM)
March

QUOTE
Pai, io ce ti-am spus ?! Mai invata, clarifica-te cu cestiunile astea. tongue.gif Nu asa gramada la link-uri si trage-i cu citate pe care ori nu le intelegi ori nu le aprofundezi ca lumea ! tongue.gif


Atoatestiutorule vezi ca am raspuns si la chestia aia mai sus...si inca nu mi s-a dat o replica..Nu-mi trebuie sa stiu cum se numeste servicul secret rus pentru a-mi da seama ca treaba cu inchisorile secrete e foarte serioasa... wink.gif
Dar sa vedem cum intelegi tu link-urile. Aprofundeaza-le putin si explica-ne si noua astora care nu intelegem despre ce e vorba. A fost o dezinformare FSB-ista care i-a emotionat atat de tare pe americani incat nu au reusit sa dea o dezmintire ca lumea.... roflmao.gif

Mai bine citeste cu atentie cele de mai sus si lasa-te de speculatii ! La adresa Romaniei ! Capisci ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 06:40 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



QUOTE
"România va închide definitiv acest subiect, iar cine are suspiciuni, să poftească în România. Dar în baza unor speculaţii, România nu este dispusă să accepte acuzaţii de încălcare a drepturilor omului", a spus domnul Băsescu.


Basescu ii linge pe americani, a vrut sa-si dovedeasca fidelitatea in conferinta de presa...ce e de ieri de azi chestia asta? biggrin.gif Exact ce spuneam va inchide DEFINITV acest subiect. Oare de ce?

QUOTE
Mai bine citeste cu atentie cele de mai sus si lasa-te de speculatii ! La adresa Romaniei ! Capisci ?


Speculez cat vreau pe baza informatiilor existente inclusiv in presa si a dreptului la libera opinie. Ma dezgusta vasalitatea politicienilor si participarea Romaniei la asemenea lucruri. Cata vreme se doreste inchiderea definiva a cazului lucrurile mi se par si mai suspecte....Cine are interesul sa ascunda si de ce? CAPISCI? tongue.gif

P.S.: Nu ma lua pe mine cu d-astea ca nu tine.... ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de alfa: 7 Dec 2005, 06:42 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2005, 06:44 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (alfa @ 7 Dec 2005, 06:40 PM)
Cata vreme se doreste inchiderea definiva a cazului lucrurile mi se par si mai suspecte...

Dupa parerea ta, in cazul in care Romania nu are nici o vina in scandalul asta, care ar fi reactia normala a autoritatilor?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 06:54 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



abis

QUOTE
Dupa parerea ta, in cazul in care Romania nu are nici o vina in scandalul asta, care ar fi reactia normala a autoritatilor?


Dupa parerea mea trebuie inlaturate suspiciunile. Infiintarea unei comisii de ancheta si cererea publica partii americane de a dezminti oficial intr-o declaratie clara ca a folosit Romania ca escala sau/si ca loc de detentie a unor persoane suspectate de terorism si supuse metodelor de interogare avansate. Colaborarea deschisa in ancheta care trebuie facuta cu cei care sustin ca au date privind existenta acelor inchisori si/sau escale. E asa greu? Si la sfarsit sa apara concluziile clar: DA sau NU.
Daca nu vor proceda asa si scandalul nu va aduce si alte date la suprafata, ceea ce sper sa nu se intample, probabil se va lasa treptat uitarea si indiferenta peste poveste si lucrurile vor continua in acelasi fel. wink.gif

Acest topic a fost editat de alfa: 7 Dec 2005, 06:57 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 07:28 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (alfa @ 7 Dec 2005, 07:40 PM)

Nu ma lua pe mine cu d-astea ca nu tine....

Bine . Te iau cu altceva. Ia uita-te cu atentie, te afli pe acolo cumva laugh.gif

user posted image


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 07:42 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Tot mai slabut.... Argumentele mele au fost cat se poate de logice. Imaginea aia e doar un joculet nevinovat semnul lipsei de idei. Ce treaba sa am yo cu persoanele din imagine? Saddam nu mi-a placut niciodata si a fost multa vreme omul americanilor din cate stiu eu. Din fericire pentru mine postezi tot mai slabut si lipsa argumentelor reale te indeamna la tot felul de glumite si anecdote pe care nimeni nu le poate lua in serios. Inteleg asocierea pe care doresti s-o faci, dar mai trebuie sa completezi si cu idei, altfel n-are nici o valoare..wink.gif Vad ca nu va mai referiti deloc la ultimele postari. Semn clar. ... ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de alfa: 7 Dec 2005, 09:02 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 07:45 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu-ti spune nimic poza aia? Vrei sa ti-o traduc ?
Daca vrei sa-ti dai doctoratul in/pe google spune-mi ca te pot ajuta .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 07:49 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



E un protest impotriva razboiului . Ce-i cu asta? Probabil ca printre protestatari existau si persoane cu idei mai ciudate dar ce legatura are asta cu mine? Tradu-mi!

Acest topic a fost editat de alfa: 7 Dec 2005, 07:56 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Dec 2005, 08:03 PM
Mesaj #31


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Colaborarea deschisa in ancheta care trebuie facuta cu cei care sustin ca au date privind existenta acelor inchisori si/sau escale.

Ce zici de tine?! blink.gif Cand s-a mai auzit de colaborare deschisa in cazul unei anchete asupra modului de lucru al serviciilor secrete ale unei tari. Aia sunt spioni nu gardieni publici. Principala lor caracterisitica este ca nu colaboreaza deschis decat cu conducatorul lor direct.
QUOTE
Daca era FSB-ul ar fi negat categoric

Io cred ca nu. Daca aia de la HRW nu au adus nici o dovada clara, americanii ce sa nege? Pe unchiul Sam? Popcorn-ul?
QUOTE
Ai vreo declaratie clara a vreunui oficial american care sa dezminta categoric? Sa spuna: Nu! Nu au fost inchisori secrete in Romania.

Ai vreo acuzatie clara in care sa spuna "In Romania suntem siguri ca exista inchisori CIA care practica tortura!" si care sa fie sustinuta de dovezi, nu de misterioase surse din CIA? ohyeah.gif
Basescu a procedat corect: toti aia care vorbesc dupa ureche sa vina nene la fata locului, sa se convinga ei, ca alta metoda nu este.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2005, 08:11 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



[QUOTE=mariusc2,7 Dec 2005, 09:03 PM][QUOTE] Daca aia de la HRW nu au adus nici o dovada clara, americanii ce sa nege? Pe unchiul Sam? Popcorn-ul?
[/QUOTE]


rofl.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de March: 7 Dec 2005, 08:11 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 08:52 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



QUOTE
Ce zici de tine?! blink.gif Cand s-a mai auzit de  colaborare deschisa in cazul unei anchete asupra modului de lucru al serviciilor secrete ale unei tari. Aia sunt spioni nu gardieni publici. Principala lor caracterisitica este ca nu  colaboreaza deschis  decat cu conducatorul lor direct.


Ma refereram la colaborarea cu HRW si cu toti cei care detin date si pot colabora nu la spioni. wink.gif

QUOTE
Io cred ca nu. Daca aia de la HRW nu au adus nici o dovada clara, americanii ce sa nege? Pe unchiul Sam? Popcorn-ul?


De ce crezi ca nu? Pai ce interes aveau sa atraga si mai multe suspiciuni prin declaratii ambigue. Tu nu vezi ca toate ziarele acuza ambiguitatea declaratiilor americane....
Ce zici de tine?! Adica nu e normal sa negi hotarat ca nu au fost escale si/sau locuri de detentie cu prezumtivi teroristi supusi interogarilor `imbunatatite` daca scandalul atinge amploarea asta. Aici nu mai avem o chestie minora care poate fi ignorata, lasa-ma cu unchiul Sam si Popcorn...
ROMANIA SA CEARA CLAR ACEST LUCRU: O DECLARATIE OFICIALA IN CARE SUA SA NEGE EXISTENTA LOCURILOR DE DETENTIE SI/ SAU ESCALELOR SI SUA S-O FACA. E ASA GREU SA NU-SI LASE ALIATUL SINGUR PRADA SUSPICIUNILOR SI INTERPRETARILOR? DE CE NU O FAC?
DE CE ATATEA DECLARATII EVAZIVE PESTE TOT? DE CE E IRITATA PANA SI PRESA GERMANA DE RETICENTA GUVERNULUI D-ACOLO? E SCANDAL IN TOATA EUROPA SI TU II DAI CU UNCHIUL SAM....
Dupa parerea ta asa trebuie procedat, FSB-ul arunca virusul si americanii fac totul ca el sa se raspandeasca... rofl.gif

QUOTE
Ai vreo acuzatie clara in care sa spuna "In Romania suntem siguri ca exista inchisori CIA care practica tortura!" si care sa fie sustinuta de dovezi, nu de misterioase surse din CIA? ohyeah.gif


Am informatiile care circula in presa nici mai mult , nici mai putin decat voi. Dar ramane intrebarea: de ce nu exista dezmintiri clare ale americanilor?

QUOTE
Basescu a procedat corect: toti aia care vorbesc dupa ureche sa vina nene la fata locului, sa se convinga ei, ca alta metoda nu este.


Ma faci sa rad.... ohyeah.gif In primul rand fi sigur ca, deocamdata pana trece scandalul, e liniste, in al doilea rand: cum sa se convinga?- le arati baza americana si le spui: uite dom`le nu-i nimic aici....rofl.gif in al treilea rand se pare ca s-au inchis definitiv sau pentru o vreme cica de luna trecuta....si chiar daca ar mai fi tot n-ar observa nimic fara sprijinul sincer al autoritatilor romane....poate doar niste inspectii ONU, de genul celor care cauta arme si alte minuni, impuse, sa rezolve ceva... rofl.gif
Basescu a procedat corect...a inchis definitiv cazul.... ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de alfa: 7 Dec 2005, 09:04 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Dec 2005, 08:59 PM
Mesaj #34


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
ROMANIA SA CEARA CLAR ACEST LUCRU: O DECLARATIE OFICIALA IN CARE SUA SA NEGE EXISTENTA LOCURILOR DE DETENTIE SI/ SAU ESCALELOR SI SUA S-O FACA. E ASA GREU SA NU-SI LASE ALIATUL SINGUR PRADA SUSPICIUNILOR SI INTERPRETARILOR? DE CE NU O FAC?
DE CE ATATEA DECLARATII AMBIGUE PESTE TOT? DE CE E IRITATA PANA SI PRESA GERMANA DE RETICENTA A GUVERNULUI D-ACOLO? ASTA E SCANDAL IN TOATA EUROPA SI TU II DAI CU UNCHIUL SAM....

De ce tipi (vorba lui abis)?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Dec 2005, 09:02 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



mariusc2

QUOTE
De ce tipi (vorba lui abis)?


Sa vezi! biggrin.gif


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 03:09 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman