HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Lumini Paralele In Universuri Egale, [Jurnalul lui Plutarh]
Mihai
mesaj 6 Dec 2005, 12:12 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui Plutarh veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 6 Dec 2005, 04:03 PM
Mesaj #2


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Acest jurnal va fi pe post de paratrasnet , adica ma voi descarca aici . De trei ani mi-am legat de gat o piatra de moara , am vrut sa aflu tainele picturii . Totul a inceput ca o joaca ,dar a ajuns o pasiune . Eram pe post de zugrav , nu pe post de pictor amator . Atunci am aflat ceva "Ca sa iasa o lucrare buna , nu trebuie sa zugravesc " .Odata cu trecerea timpul am acumulat si un pic de experienta . Lucrarile mele nu au fost printre cele mai reusite , dar am continuat . Imi dedic picturii doua ore pe saptamana ,atata imi permite programul meu .
Anul trecut am dat peste o profesoara de chimie , ea m-a invat toata chimia pierduta de-a lungul a trei ani . Finalul a fost unul asteptat de mine , participare cu brio la olimpiada pe toamna la chimie. Ajunsesem sa am garaj de biciclete , in doua semestre am acumulat in jur de cinci biciclete . De la un timp m-am saturat de biciclete si m-am reprofilat pe lebede , lebede mai putine ,dar de la un timp ajunsesem sa am rezervatie . Pentru ca tot venea Craciunul si Pastele m-am gandit sa-mi fac rost si de niste scaune , si am ajuns sa-mi fac o adevarata afacere .
Lasand gluma la o parte ,de la aceasta profesoara am avut mult de invatat . Mi-a placut foarte mult stilul ei de predat , foarte corecta , nu tinea cont de numele elevului si de notele la restul materilor .
Dar pentru mine erau ore de chinezoterapie , nu intelegeam ce picta pe tabla . Anul acesta am inceput sa invat tainele chimiei , de la un cadru didactic care acuma se afla la pensie .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 6 Dec 2005, 10:31 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 6 Dec 2005, 05:32 PM
Mesaj #3


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Azi e sase decembrie , de Mos Nicoale am primit de la profesori doua lucrari . Daca voi obtine note mari e o bucurie , daca nu , inca un esec cu scoala .
Recuperatorul orelor e o corvoada prea mare pentru noi . Scoala noastra a hotarat sa recuperam destul de aiurea , cursurile incep la ora 07 si se termina in jurul orei 14.30 . Pauzele au devenit mai scurte , adica de cinci minute respectiv pauza mare de 10 .Prin aceasta metoda vor motiva elevii sa nu mearga la ore , fiind prea multe . Si inca una destul de grava , elevii vor intarzia voit si nevoit la fiecare ora ,deoarece pauza e prea mica .
Iarasi nu am nici un chef de facut lectii , sunt prea obosit .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Dec 2005, 05:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Kyklos
mesaj 6 Dec 2005, 06:09 PM
Mesaj #4


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Trebuie sa pregatesc un moment artistic pentru Craciun . Si din pacate nu am material , trebuie sa caut ,dar nu stiu de unde sa incep . Mi-a promis profesoara de Limba Romana ca-mi aduce material , nu l-am vazut .
Vreau sa termin cat mai repede liceul ; in clasa a-IX-a imi spunea cineva ca anii de liceu sunt cei mai frumosi , dupa trei ani pot sa spun ca sunt banali .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 6 Dec 2005, 06:30 PM
Mesaj #5


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Am devenit ateu treptat , am vrut sa dau la teologie , dar am simtit ca locul meu nu e acolo . Vedeam prea multe lucruri rele in care era varata biserica . Unchiul meu e preot , el a fost un model ,acuma nu mai e .De mic vroiam sa fiu preot , am fost influnetat de parinti , bunici si de oamenii care cred si acuma in Dumnezeu .
Am simtit ca nu mai am nevoi de Dumnezeu , l-am eliminat pe acest Domn Zeu din universul meu . Profesorul de Religie nu cred ca sunt ateu , nici nu vreau sa-i spun verde in fata .Cand aude lumea ca sunt ateu nu ma cred normal . Spun ca lumea fara Dumnezeu nu exista , si Dumnezeu fara lume nu exista .
Dar vad ca viata e mai usoara fara aceasta divinitate . Eu nu am nimica cu cei care cred in Dumnezeu . Stiam idei utopice despre el , imi umpleam mintea cu lucruri inutile . Din pacate o partea din viata mea am pierdut-o cu acest zeu . In loc sa studiez stiintele , eu am studiat o entitate .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 6 Dec 2005, 10:33 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 6 Dec 2005, 10:29 PM
Mesaj #6


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Maine ma asteapta un progam incarcat , sunt suparat . Profesorii au facut greva , noi ne-am ales cu ore recuperate , ei cu banii pentru orele recuperate . In loc de sase ore o sa am avem opt ore ;
Am ajuns pe la finalul carti Alchimistul de Paulo Coelho , o carte interesanta ,dar e comerciala . Un fel de literatura de anticipatie .
Mi-am notat ceva idei din carte :
"....Cu prietenii pe care si-i face omul nu trebuie sa stea zi de zi . Si daca fac parte din viata noastra , incep sa vrea sa ne-o schimbe .Daca nu esti asa cum vor ei ,se supara .Pentru ca totii stiu exact cum trebuie sa traim noi . Si niciodata n-au habar cum trebuie sa-si traiasca propriile vietii ...."
"Rau nu este ce intra in gura omului.....Rau este ce iese ...."
Vreau zilele acestea sa citesc doua carti cunoscute de toata lumea :Trilogia Stapanul Inelelor si Codul lui Da Vinci .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 Dec 2005, 03:09 PM
Mesaj #7


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Plutarh @ 6 Dec 2005, 06:30 PM)
Cand aude lumea ca sunt ateu nu ma cred normal

Ar trebui să te creadă, să nu se mai ascundă după clişee. Ştii ce cred eu Plutarh? Decît creştin ipocrit mai bine ateu onest (eu nu sînt ateu... tongue.gif wink.gif ). Cred că eşti de acord cu mine, nu?...

Acest topic a fost editat de caa: 7 Dec 2005, 03:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 7 Dec 2005, 08:52 PM
Mesaj #8


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Sunt o persoana mai retrasa , imi place sa stau departe de oamenii . Nu imi place lumea in care ma invart , ma declar o persoana pesimista . Lumea mea se afla in carti , am ajuns sa cred ca o carte este o experienta de viata . Nu am modele in viata .
As putea sa spun ca vad lumea in alb si negru , albul este lumea buna iar negrul lumea rea . Nu am un prietenii ,incerc sa-i tin departe de mine .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 8 Dec 2005, 10:39 AM
Mesaj #9


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Daca tot iti plac asa de mult cartile am sa-ti sugerez sa citesti una care mie-mi place mult: Citadela de Antoine de Saint Exupery. Poate iti vor placea mai mult oamenii la final, poate chiar iti vei dori sa-ti faci prieteni...
spoton.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 8 Dec 2005, 06:32 PM
Mesaj #10


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Flower multumesc mult , maine ma duc la biblioteca si intreb de carte . Cred ca o nu mai rezist cu recuperatul orelor . Dupa opt ore de scoala m-am simitit sleit de puterii . Cred ca e timpul sa-mi fac si absente , pana acuma nu mi-am facut probleme in cazul absentelor .
Observ ca motivarea absentelor se face usor , nu prea imi sta in fire sa merg de la ore . Mai bine nu merg la scoala o zii , decat doua sau trei ore care nu-mi plac . Am fost felicitat pentru numarul mic de absente , adica deloc . Imi amintesc o situatie amuzanta din clasa a saptea . Aveam un elev de etnie roma , care nu prea le avea cu scoala ; rubricile de absente erau pline iar profesorul de romana , a trecut absenta la rubrica de note .
Situatia a fost amuzanta , dar dirigintele s-a apucat sa corecteze . Paradoxal a luat capacitatea , prin ce metode nu-mi pot explica .
Astazii am invatat cateva reguli elementare de a lucra in FOX PRO .Am facut o serie de tabele si le-am completat , mai invat si eu ceva . Am o materie care e stresanta UPC . Facem to felul de lucruri aiurea : pompe , robineti , presiune , vascozitate un coleg a spus ironic :"Daca nu faceam UPC nu stiam sa deschid apa de la robinet "


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 8 Dec 2005, 11:02 PM
Mesaj #11


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



In seara aceasta am terminat de citit Alchimistul de Paulo Coelho . Nu stiu in ce categorie de literatura sa o introduc , as inclina balanta spre o literatura de anticipatie sau o carte cu tenta filozofica . Paulo Coelho se prezinta in aceasta carte ca un novice in tainele scrisului .
Am facut comparatia dintre opera Romanul adolescentului miop , cartea care a reprezentat debutul lui Mircea Eliade in scris si prima carte al lui Jack London Martin Eden (sper sa nu omit o greseala )
Romanul adolescentului miop mi-a placut , parca a fost un jurnal al unui elev .Dar ,Martin Eden mi-a placut foarte mult ,zbuciumul personajului principal si finalul a fost unul neasteptat . Din cate am citit pe undeva se regaseste Jack London in opera in afara de final , el nu sa sinucis ca Martin Eden .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
surzi
mesaj 10 Dec 2005, 11:10 AM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 286
Inscris: 29 January 05
Forumist Nr.: 5.580



sorry.gif am avut si eu rabdarea sa citesc jumatate din Alchimistul, atat cat sa nu mai vreau sa citesc nimic de autorul asta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 10 Dec 2005, 12:20 PM
Mesaj #13


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



surzi bine ca nu ai citi pana la final . A fost un final chiar pueril , Santiago ajunge la piramide si acolo o banda de talhari il bat.
Unul din talharii i poveste visul pe care la avut in biserica Santiago .
A mai fost un epilog care a prezentat intreaga carte in doua pagini , adica mai bine citeam epilogul si intelegeam cartea .
Si eu am ramas la aceas parere , Coelho e un autor comercial care vorbeste frumos si scrie dezastruos .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 10 Dec 2005, 12:26 PM
Mesaj #14


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Ieri am avut un progam infernal . M-am trezit la 06 cu noaptea-n cap , la sapte trebuia sa fiu la ore , stupoare doi trei elevii erau prezentii la ora . Orele au continuat intr-un ritm alert pana la ora 15 cand trebuia sa fiu la optional , acolo lume multa si am primit o urare de Anul Nou . Repetam fraza cu fraza , imi cerea sa urlu , ma rog asa sunt urarile de Anul Nou .Macar merita tot acest chin , ma aleg si eu cu o nota la Limba Romana .
Pe la 16 intr-un final fericit am ajuns acasa , si am terminat o saptama de chin .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 10 Dec 2005, 12:28 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 10 Dec 2005, 07:14 PM
Mesaj #15


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



In seara aceasta am incercat sa-mi invat la Utilaje in procese chimice (UPC) .O materie aiurea , fara sens . Nu am inteles ce nimic . Din pacate dau TEZA din aceasta materie si nu prea imi vad viitorul fericit cu aceasta materie . De copiat la aceasta materie e chiar greu .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 10 Dec 2005, 07:15 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 11 Dec 2005, 12:29 PM
Mesaj #16


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Imi amintesc ca-n copilarie sarbatoarea Craciunului avea o alta semnificatie ,dar acuma e o zii normala din viata mea .
Cred ca trecerea de la credinta la ateism m-a facut sa nu mai am acel simt ca exista Craciunul .
Poate si trecerea la un regim ovo-lacto-vegetarian , dar acum ma simt mai liber . Craciunul a fost ceva special pentru mine , acuma mi-am dat seama ca are o semnificatie comerciala .
Acuma nu mai accept oamenii care sacrifica porcul de Craciun si mielul de sarbatorile Pascale .

P.S Din ideile unui vegetarian ateu .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 11 Dec 2005, 05:38 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Craciunul e o sarbatoare pentru suflet,nu pentru pantec...Noi,oamenii am facut-o "comerciala"...Nu trebuie sa simti Craciunul ca o zi obisnuita...E o zi magica,chiar daca esti ateu...Orice ateu cauta odata si o data sprijin la Pruncul ce aduce speranta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 13 Dec 2005, 07:58 PM
Mesaj #18


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Astazi pe la orele pranzului am primit o oferta de a lucra pentru un post local de televiziune .Eu am publicat in anii trecuti intr-un ziar diferite articole si am participat la cateva emisiuni radio , directoarea de la aceasta emisiunea ma cunostea pe mine .
La ora trei vedeam ce munca se afla la montaj . Mi-am dat seama cat material trebuiei sa ai si cat trebuie sa umble reporterii ca sa adune un material de calitate.
Nu am facut nimic ,dar mi-am dat seama ca trebuie sa faci un lucru de calitate . Postul TV e la inceput inca e in perioada de proba .
Scoala devine pe zi ce trece tot mai plicticoasa ,m-am saturat de orele recuperate ieri am terminat cursurile pe la ora 16 .
Am fost la cercul de pictura si dupa aceea am fost invitat de profesoara de Limba Romana sa facem progamul de Craciun .
Totul a fost un esec , lucrurile merg prost ,pentru ca nu se stie prea bine rolurile in acest spectacol . Totul e teoretic ,dar practic mai putin .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 14 Dec 2005, 09:44 PM
Mesaj #19


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



O dimineata de decembrie isi arata coltii . Iarna isi intrase in drepturi , pe strada observ palcuri de polei semn ca temperatura de afara e sub zero grade .
Stau nemiscat pana la venirea microbozului , din fericire am gasit un loc . Scoala era pustie vedeam cateva grupuri de elevii.
Erau cativa boboci , se hotorau sa mearga sau nu la cursuri .De trei ani de zile vad acelas lucru in fiecare dimineata sa mearga sau nu la ore .
Ca-n zilele bune s-au adunat toti elevi la ora . Eram in formatie completa , dar lipsea profesorul . Dupa un sfert de ceas apare cu catalogul , semn rau sau bun , ma intreb . Se apuca de treaba , nici vorba de predat ,trece absente din caiet in catalog , la finalul orei suntem poftiti afara .
Iesind din clasa ma paleste un frig , parca s-a mutat Siberia in scoala . Sala de la matematica era deschisa , elevul de serviciu nici nu se sinchiseste sa stearga tabla . Dupa ce sa auzit clopotelul s-a facut liniste ,trebuie sa apara profesoara si-i trebuia liniste pentru a picta lectia pe tabla . Totul frumos pana la momentul in care ne invita sa scoatem o foaie de hartie , motivul : nu are loc unde sa-si predea lectia . Timp de o jumatate de ora am inceput sa numar patratelele de la foaia de matematica si alte lucruri de trecere a timpului liber . Nici nu ma astept la o nota mare , daca as intelege la matematica nu as numara patratelele la lucrare .
A treia ora a fost si mai plictisitoare , s-a apucat sa asculte o parte din clasa , nu avem note la Biologie. Rubrica de perle ar fi mic copil pe langa ce au scos colegii , dar i inteleg . Notele au fost foarte frumoase , profesoara le-a acordat pentru Craciun cadouri in obiecte de mobilier si biciclete .
La Fizica nu am facut nimic ,directorul educativ era la sfat cu politia , a fost un scandal , ma mir cum de nu a venit si de la stiri. O familie de coloratii o agresat un cadru didactic , pretext fiind o palma data unui colorat .
A urmat o ora de istorie , profesorul nu a apucat sa corecteze lucrarile , la inceputul lui noiembrie am dat lucrarea . Profesorul de Istorie de la inceputul anului scolar a inceput sa ne faca oferte avantajoase : un frigider , un radiocasetofon , ceas , mobil ....astazii nu a venit cu oferte .
Ultima ora a fost de circ , pe gratis evident . O ora de dirigentie in care tema a fost ceva legat de cultura , dar nu si-a batut nimenii capul . In rest obiceiuri de iarna si alte lucruri inutile de pierdut vremea .
Ora trei anunta defapt cursuri in televiziune , dar pana la sase a fost sedinta intre cei de la postul TV . Nu prea am invatat nimic astazii , dar vad ca viitorul suna bine .
Singurul lucru care trebuie sa-l fac e usor , sa nu le fac probleme si sa prind repede ce ma invata ei .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 14 Dec 2005, 09:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 18 Dec 2005, 07:05 PM
Mesaj #20


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Lucrarile incep sa curga la scoala , ma simt ca un ficus pe holurile televiziuni . Dar , am invat sa astept , nici nu stiu ce sa fac. Ma simt in plus nu fac nimic doar admir peisajul plin de camere video ,aparatura si persoanje necunoscute care se perind prin televiziune .
Mi s-a promis ca peste sase luni voi primi cu adevarat jobul , adica pana la sfarsitul scolii voi fi pe post de bagator de seama.
Scoala e pe terminate , unii profesorii s-au gandit ca vinerii sa venim la scoala pentru a recupera orele pierdute . Nu am ce sa fac , daca spun ceva , tot in detrimentul meu e .
De maine incepe greul doua lucrarii , de la ora trei trebuie sa fiu la repetetii , am doua urari ma simt penibil , dar nu am ce sa fac . Cred ca pe la ora 17 voi intra in functia de ficus pana la 19 si de acolo nu mai stiu .
Frigul a inceput sa-si intre in drepturi , orasul e ingropat in zapada , ninge ca-n pastelurile de iarna a lui Alecsandri .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 20 Dec 2005, 04:34 PM
Mesaj #21


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Am niste nervii , nici nu stiu de unde se adun . Scoala e din ce in ce mai plictisitoare , spectacolul de Craciun ma duce la zambareti , am doua urari singurul mod de a interpreta bine urarile e sa urlu de aceea e urare sa urli , alfel nu se poate .
Cu televiziunea la fel , nu mi-au gasit si mie un loc acolo ,macar la curatenie daca nu in alta parte . Am cunoscut o fata draguta foc din Maramu`(Maramures) wub.gif am aburit-o cat am putut , dar nu a mers e fata cuminte . Azi am dat teza la Geografia Mediului sa copiat de unde sa putut din foaia vecinului , care si ea era goala , din fituica ascunsa printre zeci de caiete , pe scurt nu sa putut copia .
Ieri am dat o teza frumoasa la UPC , acolo am putut sa ma inspir din caiet , fituica si ce mai aveam la indemana .Daca imi da sfantul cinci sunt foarte happy .
Azi mi-a adus lucrarea la materia mult iubita de mine ,chimie .Rezultatul a fost unul previzibil un sfantul cinci , dupa bicicletele scaunele si lebedele primite anul trecut e bun si un cinci .
La patru am iesit din functia de ficus , as vrea sa renunt .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 20 Dec 2005, 04:38 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 21 Dec 2005, 08:55 PM
Mesaj #22


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Stresat , agitat si tot tine de nervi intinsi la maxim . Progamul scolar dupa profesori ar tine pana la vineri la ora 15.30 , dar dupa elevi ar tine pana joi . Progamul de Craciun dupa mine e un esec , dar in mintea bolnava a unor persoane e un real succes . Dupa o cinci minute de zbierat , urlat ma simteam penibil , imi pare rau ca m-am oferit voluntar la acest progam .
Mi-am dat astazi seama ca prostia nu are limite , vorbeam cu doua fete si am vazut deasupra capului ca trece un stol de bulgari ,noi ne-am ferit si nu am primit bulgari ,dar o duduie cu un copil a fost tintita de inamici . Evident ca noi eram de vina ca stam in locul acela ,eu am spus :"Nu va supara-ti ,dar e un loc public",evident ca m-a facut nesimtit si ca nu am sapte ani de casa si toate apelativele pe care le poate avea o femeie cu cateva clase , cred ca mai multe clase are trenul decat doamna , sa trecem peste asta .
Ninge foarte frumos , dar nu e prilej de bucurie pentru fete . In curtea scoli un grup de elevii si-au format o tabara prin care terorizeaza fetele , ma uitam dupa ore ce bine arata scoala , pictata destul de bine cu bulgari de zapada , geamurile scoli au avut de suferit de pe urma mocanilor , dar ce sa facem trecem si peste asta .
Nu am lucrat nimic la TV le-am urat un Merry Christmas si gata , poate pe la anul mai trec pe la iei .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 22 Dec 2005, 10:02 AM
Mesaj #23


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



M-am trezit de dimineata cu o durere de gat ingrozitoare .Azi m-am hotarat sa pun ghiozdanul in cui pana la anul ,nu mai merg la nici o ora chit ca voi avea o serie de absente .Progamul de urari si colinde e progamat la ora 17.00 sunt putin stresat din cazua zambaretilor din sala , care vor perturba spectacolul .
Sper sa ma calmez pana la ora spectacolului ,si sa am mintea limpede .
Daca o sa am buna dispozitie am sa pun si cateva poze .

Plutarh.Cetatean al Cosmosului .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 22 Dec 2005, 10:02 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 22 Dec 2005, 10:18 PM
Mesaj #24


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Spectacolul a fost unul destul de reusit , am primit pentru urari un zece , care e bine meritat dupa orele de stat dupa
progam . Mi-am dat seama cata munca se afla in spatele acestui spectacol iar atunci cand il pui in scena e doar o joaca .
Emotiile de regula sunt pe primul loc , am incercat sa nu ma uit in ochii spectatorilor . Astazi am aflat ca m-am pricopsit cu patru absente , nu e mare pagua ,dar nu le doream .

Plutarh.Cetatean al Cosmosului .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 23 Dec 2005, 02:56 PM
Mesaj #25


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



M-am pornit la cumparaturi , oamenii cu cosuri si carucioare pline ieseau din magazine . M-am dus in cel mai mare market din oras , vroiam sa cumpar masline . Am nimerit din pacat un carucior mare , cu greu mi-am facut loc , dupa o jumatate de ora am ajuns la casa . Stau calm cu cele doua caserole de masline , un domn a inceput sa vocifereze , de ce nu am luat din alta parte masline , de ce am luat un cos asa mare pentru doua masline , de ce si iar de ce . Evident ca domnul a cumparat jumatate market-ul si nu a spus nimenii nimic . In fata apare din senin o duduie cu un copi si doua cosuri pline , sa pus si-a cu gura pe mine , de ce mi-am luat caruciorul pentru doua caserole , afara sunt multe cosuri goale si tot asa a continuat balciul pana cand am ajuns la casa .Intr-un final am ajuns acasa si m-am lecuit , sa nu mai mergi la cumparaturi ca unii au nervi mai slabi .

Plutarh.Cetatean al Cosmosului .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 24 Dec 2005, 02:46 PM
Mesaj #26


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Un aranjament foarte frumos , si-a gasit si pe acolo loc Mos Ajun , doua crengute de brad , o lumanare .....astept criticile , parerile pro sau contra asupra aranjamentului .
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  0.jpg ( 146.76K ) Numar descarcari: 25
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 24 Dec 2005, 02:53 PM
Mesaj #27


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Acuma ma laud si eu cu ce am in batatura rofl.gif am facut o poza cu bradutul meu ......aceas intrebare va place sau nu ......
"O Tannenbaum", "Mon beau sapin", "O brad frumos""Cu cetina tot verde"........
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  1.jpg ( 143.33K ) Numar descarcari: 25
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 24 Dec 2005, 03:02 PM
Mesaj #28


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Ce frumos ninge , va arat o poza nu prea clara ,dar ma iertati nu sunt eu de vina .Acuma le fac in ciuda la membrii hanului care duc dorul de zapada , mai exact la cei din Africa si alte tari unde ninge odata la un deceniu .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 25 Dec 2005, 01:55 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  3.jpg ( 113.57K ) Numar descarcari: 26
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 27 Dec 2005, 08:38 PM
Mesaj #29


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Ieri am fost in pasul Tihuta , merita vizitat . O priveliste care-ti incanta ochiul , din teleferic am vazut si mai mult panorama .
Am fost si in iunie , dar atunci totul e verde iar crestele muntilor nu par asa falnice ca iarna . Ceata pare ca iese din munte ,parca ar fi un vulcan gata sa erupa .
Am intrebat de conte ,dar nu era acasa . Contele Dracula din cate spun localnici se retrage intr-o metereza din varful muntilor , acolo noapte se transforma in lup si bantuie curtile oamenilor .In fiecare dimineata o mioara dispare .
M-am intors pe la miezul nopti , am lasat in urma pasul Tihuta ,dar la anul il voi vedea sigur pe conte .
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Tihuta.jpg ( 54.36K ) Numar descarcari: 20
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 31 Dec 2005, 11:00 AM
Mesaj #30


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Cla se intreba prin ce regiune se afla orasul imnului natioanl , Bistrita . Zilele acestea am citit undeva ca de la Craciun si pana la Anul Nou sunt fix doisprezece zile , adica doisprezece luni , fiecare zi simbolizeaza o luna . A plouat destul de mult , a iesit putin soarele , dar acuma e frig .
De la noul an nu-mi doresc nimic , pentru ca nu cred in vise , acuma imi circula prin minte un citat :Visul e un lux al gandiri spus de Jules Renard . Anul 2006 va fi anul cainelui in China , anul acesta a fost anul cocosului .
Zilele acestea am prins o panorama cu Muntii Bargaului , ce falnici ni se prezinta .
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  poze_003.jpg ( 67.6K ) Numar descarcari: 16
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 8 Jan 2006, 05:21 PM
Mesaj #31


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Sunt bucuros , observ ca proiectul de la TV merge cum nu se poate mai bine . Joi mi-a venit o idee de emisiune , istoricul zilei , l-am conceput foarte amanuntit , dar mi-am dat seama ca planul e putin fisurat . Vinerii am prezentat proiectul , dar luni voi afla daca va fi acceptat , unul din sefi a fost de acord cu acest proiect .
De maine va incepe scoala , ma gandesc foarte mult sa reiau regimul alimentar care l-am avut inainte , si cred ca de luni voi avea acel regim .
Cat timp am avut acest regim am slabit in jur de un kilogram pe saptamana , frumoase au fost vremurile si acuma imi vine greu sa-l reiau........


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 8 Jan 2006, 05:49 PM
Mesaj #32


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Multa bafta in Noul An si cu proiectul de la scoala! thumb_yello.gif
Pozele sunt chiar foarte reusite, in special aceea cu muntele, ai reusit sa surprinzi perfect peisajul wub.gif , cum s-ar zice, ai simtit momentul oportun smile.gif Spun asta pt ca eu tare mi-as dori un aparat foto sa surprind peisajele de munte... frumusetea lor e eterna, dar trebuie sa stii si sa surprinzi imaginea la momentul potrivit, clipa in care frumusetea muntelui ti se infatiseaza in toata goliciunea ei rolleyes.gif e pur si simplu ceva ce simti sau nu. smile.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 8 Jan 2006, 06:05 PM
Mesaj #33


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Ma gandeam ca Universul meu e plictisitor am gasit un admirator , care e indragostit de peisajele montane . Poza aceasta prezinta muntele fara mantia de zapada , ascuns printre dealuri .
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Muntele.jpg ( 84.34K ) Numar descarcari: 17
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 10 Jan 2006, 10:22 PM
Mesaj #34


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



wub.gif Muntii Bistricioarei cu o pata de culoare..........

Acest topic a fost editat de Plutarh: 10 Jan 2006, 10:28 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  001.jpg ( 62.06K ) Numar descarcari: 11
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 10 Jan 2006, 10:26 PM
Mesaj #35


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Proiectul a fos aprobat , bucurie la prima vedere . Acest proiect a adus si unele probleme , progamul e tot mai incarcat si oboseala isi spune cuvantul . Dar , incerc sa-i fac fata , mi-am dat seama ca aceasta sansa de a lucra de la o varsta frageda in televiziune poate fi un job serios in viitor . Dupa o luna am inceput sa inteleg , dar nu foarte mult , e un univers in care eu nu avut acces, si acuma constientizez ce munca se afla in spatele unei stiri sau material de calitate .
Acesta noua experienta de viata imi aduce o maturitate mai fortata , pentru ca lucrez intre oamenii care au terminat o faculte sau chiar doua si universul de cunoastere e mult peste al meu .
Zilele acestea am reusit inca o panorama cu muntii Bargaului , lumina naturala nu a tinut cu mine .
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Muntii_Bargaului.jpg ( 49.1K ) Numar descarcari: 13
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman