HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Targul De Carte Gaudeamus Bucuresti
Mihai
mesaj 24 Nov 2005, 06:38 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ati fost la Gaudeamus anul acesta? smile.gif E deschis pana duminica seara, la Romexpo.

Eu am trecut astazi pe acolo, multe carti, multe dintre ele interesante, unele edituri au reduceri destul de importante. Spre exemplu, Humanitas reduceri pentru anumite carti intre 30 si 50%.

Unele standuri destul de ingenios realizate (Humanitas, RAO, Corint). Nu mi-a placut standul Polirom, nimic deosebit fata de majoritate. Pentru o editura foarte mare, care implineste si 10 ani de la lansare se impunea totusi o prezenta deosebita...

Apropos de standul Humanitas, la mijlocul acestuia se afla un panou publicitar. Si vine o persoana la o tipa de acolo sa o intrebe unde gaseste o carte a lui Coelho. Aceasta ii explica prompt: 'de partea cealalta, ca si cum ati trece prin acest panou. Dar va sugerez sa-l ocoliti totusi...'. biggrin.gif

Detalii despre targul de carte la www.gaudeamus.ro.

Acest topic a fost editat de Aramis: 19 Nov 2008, 05:01 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Nov 2005, 08:18 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ce carti au cumparat romanii de la Gaudeamus

Numerosi editori spun ca au vandut mai mult la editia de anul acesta a Targului de Carte Gaudeamus fata de 2004, iar directorul manifestarii, Vladimir Epstein, estimeaza o dublare a vanzarilor, bazandu-se pe discutiile avute cu expozantii pe durata targului: 23-27 noiembrie.

Potrivit lui Epstein, piata de carte are o valoare anuala estimata la circa 30 milioane de euro, iar aproape o treime din aceasta suma o reprezinta vanzarile la targurile anuale desfasurate la Bucuresti si in tara. Este vorba totusi despre o estimare.

Cert este ca majoritatea editurilor, mari si mici, au vandut mai mult la Gaudeamus 2005. ALL apreciaza ca a vandut peste zece mii de carti


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 14 Dec 2005, 11:37 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Am gasit site-ul targului de carte Gaudeamus. Nu am ajuns niciodata in Bucuresti pentru a'l vizita, poate in anii ce vor veni. Din cate am observat, in Iasi nu cred ca s'au organizat asemenea targuri de carte. sau, daca s-au organizat, au fost extrem de prost promovate... iar asta este o bila neagra pentru firmele care se ocupa de asemenea evenimente sad.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Dec 2005, 11:37 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 14 Dec 2005, 12:42 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



La targul de anul acesta s-a mers foarte mult pe ieftinire: au fost foarte multe edituri care vindeau carti ieftine, sau la sh. Desigur, existau si carti scumpe, chiar foarte multe, dar cei mai multi oameni erau stransi la cartile ieftine (cel putin asa am observat).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 14 Dec 2005, 12:51 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Asta imi aduce aminte de un reportaj vazul cu ceva timp in urma la televizor: la acest targ de carte o editura oferea carti gratis (erau intr-un fel de "tarc" puse claie peste gramada, tot felul de titluri, nimic interesant, nimic bun, bineinteles) iar lumea se imbulzea in speranta de a pune mana pe o carte, sau, Doamne Ajuta, mai multe.
Mi s-a parut comic, penibil, trist... lumea actiona pe principiul "daca sunt gratis, atunci sa pun mana pe mai multe, nu conteaza despre ce e vorba"...


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 16 Nov 2006, 01:42 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Targ de carte Gaudeamus 2006
22-26 noiembrie, Romexpo, Bucuresti


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 Nov 2006, 03:00 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Mihai @ 24 Nov 2005, 06:30 PM)
. Spre exemplu, Humanitas reduceri pentru anumite carti intre 30 si 50%.


Reducerea respectiva este de fapt adausul comercial practicat de librarii. In targuri si expozitii de carte editurile isi inchiriaza standuri, si in cadrul acestora pot vinde cartile direct cu pretul de productie. In plus de la caz la caz, exista si posibilitatea de a nu fi incluse in pret a anumitor taxe....(cum se face asta legal e un secret profesional)

Ultima expozitie de carte de la Romexpo a fost indelung controversata tocmai din cauza Editurii Humanitas care a avut o prestatie penibila pe toata perioada targului. Sunt multe de spus despre acesta Editura (...fosta EDITURA TEHNICA, unde a lucrat si tovarasul ILiescu pe cand era in dizgratii ceausiste)...Ce e cert e ca a publicat carti cu mare impact la public si dintro gama foarte variata de domenii...Calitatea de comercianti a celor care conduc Humanitasul e in contrast flagrant cu valoarea literara a acestora...Mie jena sa povestesc la ce s-a pretat Dl. Liiceanu pe perioada targului, si la concursul pe care Humanitasul l-a organizat cu acest prilej, si in care Humanitasul (organizator-candidat) a castigat toate premiile puse in joc...




..a relatat pentru dumneavoastra - The Dude
proprietar de editura si participant la targ


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 16 Nov 2006, 03:18 PM
Mesaj #8


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Aş adăuga că sînt de proastă calitate tehnică, cărţile de la Humanitas, în sensul că se dezlipesc foarte repede, de exemplu. Iar după ce am comandat nişte cărţi de la ei şi am aşteptat degeaba aproape o lună ca să le livreze... m-am lămurit. Din păcate, însă, anumite cărţi le găseşti doar la ei.
De preferat, prefer Polirom.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 Nov 2006, 04:10 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Da, sunt execrabile...Copertile laminate se exfoliaza...biguitul nu exista pe nicaieri, iar legatura cu termolcei cedeaza peste tot. Cred ca e o politica a lor ca sa te faca sa nu iti vina sa imprumuti cartea prin prea multe locuri, fapt care le-ar afecta vanzarea.....Dar titlurile si autorii sunt ca lumea. Daca mi-as putea permite drepturi de autor i-as concura, ca fac carti mult mai frumoase si mai bune...dar numai tiraje mici.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tinkerbell
mesaj 17 Nov 2006, 09:31 AM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



QUOTE
Dar titlurile si autorii sunt ca lumea. Daca mi-as putea permite drepturi de autor i-as concura, ca fac carti mult mai frumoase si mai bune...dar numai tiraje mici.


Asta e, Humanitas are o lungime de bazin in fata in ceea ce priveste drepturile de autor...
Dar am fost incantata sa aflu ca mai exista nebuni frumosi -vorba unei forumiste de aici - care se arunca in afacerea asta cu editarea de carti doar pentru ca asta isi doresc sa faca (cum e Radu Niciporuc, care l-a publicat pe Ramon Gomez de la Serna la editura lui- "Fabulator")


--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul în care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 17 Nov 2006, 10:41 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



22-26 nov e manifestarea de anul acesta.


--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tinkerbell
mesaj 17 Nov 2006, 12:59 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



The Dude, ai PM. smile.gif


--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul în care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Nov 2006, 10:25 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



OK...a inceput azi. La ora 12 sunt prezent in trag...voi reveni cu informatii...Adreea..??


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 22 Nov 2006, 11:28 AM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



Ma duc si eu mai pe dupa-amiaza.


--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 Nov 2006, 01:47 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



O parte dintre noi ajungem maine pe la 5. Va rugam, detalii, cat de mari/mici sunt reducerile, ec.

Acest topic a fost editat de andra_v: 22 Nov 2006, 04:31 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Nov 2006, 11:29 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Targul s-a inchis...Cateva impresii se cer totusi comentate.

A XIII-a editie a evenimentului a fost fara doar si poate una cu totul aparte.
Ca organizare, s-a folosit de aceasta data pavilionul central, iar targul a fost de departe cel mai vizitat targ de carte de la inceputul acestei manifestati la Romexpo..
Asa cum ne-a obisnuit in ultimele editii Humanitasul s-a dat in stamba si acum. Au ocupat primul stand de la intrarea in pavilion, si si-au organizat "scena" de manifestari la cativa metrii de capul scarilor de la accesul principal. Doua boxe de mare putere, ca si programul incarcat care aducea la microfon, pe rand tot felul de personaje importante ale vietii culturale, au blocat literalmente intrarea...Foarte multi se asezau pe trepte ca sa asculte vorbele de duh ale domnului Liiceanu, Dinescu, Plesu, Patapievici...si inca multi altii.
A surprins cuvantul lui Stelian Tanase, care la finele unei disertatii autobiografice a concluzionat: "Eu nu sunt un adept a lui Clinton, dar Bush este prostanac si tampit !!!..dix it

Vis-a vis de Humanitas standul unei edituri mai mici avea si el vorbitorii lui...Era imposibil sa asculti ce aveau de spus desi aveau microfon si statie..Humanitasul anihila orice..

Curioasa avalansa de standuri de ...ambasada..La targul de carte au fost prezente, cea a Italiei, a Frantei si a Israelului...asta la o prima vedere, caci cred ca mai erau cateva.

Bizara mi-a parut si oferta de la "cartea de buzunar" unde exemplare absolut identice ale aceluiasi roman aveau preturi mult diferite..
L-am gasit acolo pe domnul Hobana intrun foarte interesant expozeu ce sustinea in linii mari cea mai draga tema a acestui autor, S.F.-ul

Intre aglumeratia de edituri prezente, la care preturile nu au mai cunoscut reduceri la fel de spectaculoase ca la alte editii, prezente discrete si bine organizate au avut Tao, Nemira, Cartea Romaneasca, Curtea Veche, Minerva...dar si Radio Romania (???), si Casa Radio ...Academia Catavencu si Radio Guerrilla, si alte astfel de anormalitati.

O eleganta, dar si ironica prezenta la targ au avut Librariile Carturaresti...spun ironica pentru ca la multe din volumele expuse preturile solicitate erau sub preturile acelorasi volume de la standul editurilor la care au fost publicate.


In partea de sus mai multe conferinte...
Impacul imagistic (foarte interesant, dar modest sustint din punctul de vedere al lucrarilor expuse)
Rolul asigurarilor si relatia asigurat/asigrator (????)
Rolul sexului in interiorul sexologiei...sau ceva asemanator, de unde am cumparat o carte cu multe pagini care cuprindeau numai gravuri cu vagine deschise cry.gif ...oripilant pana la urma.

La targ, ca la targ...din cand in cand un domn imbracat in haine de epoca suna dintro goarna reusind sa domine chiar si boxele Humanitasului...La una din cofetariile de la parter se serveau parjituri in forma de carte deschisa (n-am retinut nici titluri, nici autori...dar pareau carti foarte buuuuune), iar printre vizitatori se plimbau la brat mai multe domnisoare imbracate la fel si cu niste fustite excesiv de scurte..


Una peste alta a meritat...

Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Nov 2006, 11:58 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Nov 2006, 02:10 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



O mare porcarie. La cartile scumpe, reduceri infime, nici 10%.
Partea buna: am traversat Herastraul. Terasele fiind inchise, am ramas cu banii pregatiti pt. mici si cafea in buzunar.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 16 Sep 2008, 02:31 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Targul Gaudeamus Carte Scolara are loc intre 17 - 28 septembrie 2008, la Bucuresti

Programul de vizitare este de luni pana vineri, intre orele 10.00 si 19.00; sambata si duminica, intre orele 10.00 si 14.00.


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 19 Nov 2008, 01:38 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Cea de a cincisprezecea ediţie a Târgului Internaţional GAUDEAMUS – Carte de învăţătură va avea loc
în perioada 19 – 23 noiembrie, în Pavilionul Central al Complexului Expoziţional Romexpo.

http://www.gaudeamus.ro/


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 Nov 2008, 10:45 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



In contextul acestui targ de carte mi-a fost recomandata (nu spun de catre cine biggrin.gif) cartea "Confesiunile unui Cafegiu" scrisa de Gheorghe-Ilie Florescu.
Mi-a fost recomandata ca o carte extraordinara, care reuseste sa redea foarte bine gustul epocii (anii '60-'70-'80), gust care nu poate fi surprins de cartile de istorie.
Cartea se axeaza pe privilegiile pe care le aveau elitele, incepand de la preaiubitii conducatori, intr-o tara dominata de saracie.

Un articol pe care l-am gasit pe net dupa o simpla cautare pe google:
http://www.revista22.ro/confesiunile-unui-cafegiu-4776.html


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman