HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Iarna, cu miros de scortisoara
Oiski-Poiski
mesaj 20 Nov 2005, 11:06 AM
Mesaj #1


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Careva pe aici zicea ca de-abia asteapta sa intreb daca va place iarna .
Iata-ma cu intrebarea .
Va place iarna ?
La mine a inceput acu sa ninga, cate-un pic .
Si miroase a Mos Craciun, a scortisoara si la mine in cap canta si zurgalaii.Unii carcotasi ar putea spune ca am o problema tongue.gif , nu face nimica.
Saniuta inca nu o putem scoate la iveala insa zilele urmatoare precis.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 20 Nov 2005, 11:45 AM
Mesaj #2


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Eu v-am scris colindele deja !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skrningrid
mesaj 20 Nov 2005, 03:13 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 105
Inscris: 12 November 05
Forumist Nr.: 7.251



Imi place acest anotim, parca ramin vesnic copil asteptind sa apara adevaratul Mos Craciun, sa-mi implineasca dorintele ramase neinplinite din copilarie. Poate suna absurd, dar asa simt.
sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Nov 2005, 03:13 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
fargakos
mesaj 20 Nov 2005, 04:04 PM
Mesaj #4


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Imi plac unele aspecte ale iernii, dar nu toate...
I like: Mirosul specific de iarna, zapada mare si pufoasa, atmosfera mai calduroasa (dpdv sufletesc),Mos Craciun, prajituirle, colindele si PORTOCALELE rofl.gif De cand sunt mic m-am obisnuit sa asociez portocalele cu sarbatorile de iarna. Cred ca de acolo mi se trage. laugh.gif
I don't like: Facut buf pe ghetus, frigul, lipsa soarelui si uneori Anul Nou unsure.gif


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Nov 2005, 04:19 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



NU IMI PLACE

- sa ma imbrac gros, parca as fi un urs mad.gif
- trebuie sa dorm invelita cu plapuma mad.gif
- daca iau tocuri alunec hh.gif
- mi se inroseste nasul
- sa port manusi, ca le uit pe unde merg
- in general, urasc frigul

IMI PLACE

- cand e zapada destul de mare sa nu se flescaiasca
- cand nu trebuie sa ies prea mult afara devil.gif
- ca iarna mananc citrice, pt ca vara le ignor
- sa ma dau cu sania, dar nu mai am sad.gif
- sa ma dau pe ghetusurile de pe strada rolleyes.gif
- sarbatorile, ca sunt libera devil.gif
- sa fac oameni de zapada
- vinul fiert si mirosul de prajituri, de craciun


hmm.gif ma mai gandesc


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Nov 2005, 04:55 PM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



imi place iarna. e cel mai romatic anotimp


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 20 Nov 2005, 05:32 PM
Mesaj #7


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Imi place sa vad zapada necalcata, sa privesc de pe geam copacii incarcati de alb...
In rest urasc din toata inima anotimpul asta. Si scriu asta chiar daca sint off-topic. Frigul, lipsa luminii, zapada cind se topeste si se combine cu toate cele, mi se lipeste de pantaloni... urasc alunecusul pe care-mi rupt tocurile sau membrele. Din partea mea am putea sterge iarna ca anotimp din calendar. Cind intru la pensie ma retrag sigur undeva unde e cald. Pina atunci ma zgribulesc din apartament pina la masina s-apoi de la masina pina in hotel...
Ma intristeaza citi copaci mor iarna doar ca sa ne impodobim noi vietile sordide cu verdele lor. Sintem ca vai de capul nostru dar ia uite ce brad mare avem! Si ce frumos impodobit e!!! E ca si cum am posta un cadavru in mijlocul sufrageriei si l-am si decora... Revelionul e o alta minciuna. Trebe musai sa fim veseli de Revelion. Sa ciocnim nelipsitul pahar de alcool.
Mutati Revelionul vara si imi schimb parerea ok?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 21 Nov 2005, 11:42 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Imi place frigul. Imi place zapada. Imi place cand intru de la frigul de afara la caldura, si imi place cand plec de undeva unde e cald sa infrunt frigul. Imi place sa scartaie zapada sub talpile bocancilor. Imi place sa ma dau pe gheata. Imi place sa merg tot incordat, de frica sa nu cad. Imi place ca pot sa ma duc la schi.
Imi place lumina rece de afara. Imi plac pomii dezgoliti. Imi plac turturii. Imi plac florile de gheata.
Imi place atmosfera de sarbatori, cu furnicar de lume afara si miros de prajituri in casa. Imi place sa mananc zacusca in zilele de post. Imi place vinul fiert, baut si vorbit cu prietenii. Imi place un ceai fierbinte cu zahar si lamaie, in mijlocul zilei.
Imi place iarna.

Acest topic a fost editat de Olaf: 21 Nov 2005, 11:42 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 21 Nov 2005, 12:10 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Imi place iarna pentru:
-luminitele colorate din ferestre si ornamentele de pe strazi
-mirosul de scortisoara si vanilie din prajituri
-ca fac si primesc daruri
-ca uneori e zapada proaspata si curata pe strazi
-pomana porcului si sarmalele de Craciun
-ca e vacanta si putem pleca la munte
-bataile cu zapada

Nu-mi place pentru:
-mocirla care ramine dupa topirea zapezii
-haosul auto si din magazine in Bucuresti cind oamenii merg la cumparaturi
-frigul fara zapada
-ca se intuneca repede
si altele ...dar prefer acum sa-mi amintesc mai mult de lucrurile frumoase



--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 21 Nov 2005, 12:28 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Eu ador iarna, frigul ma inveseleste, asa ca prefer sa fie frig, decat cald. Evident ca atunci cand ninge ori stau pe strazi, ori in casa cu nasul lipit de geam si fericita ca ninge (asta spre disperarea celor din jur care insista ca am o doaga lipsa laugh.gif ). Mocirla de dupa zapada ce ma mai irita, dar tot nu indeajuns incat sa renunt la anotimpul meu preferat. Mi-e greu sa ma mai enervez cand vad zapada, cand stiu ca se apropie sarbatorile, ca incep din timp sa ma uit dupa cadouri. La minusuri as pune doar aglomeratia inerenta sfarsitului de an, mocirla si anul nou. Nu stiu de ce, dar nu prea ma entuziasmez eu dupa noaptea dintre ani. DAR IUBESC IARNA!!! wub.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 21 Nov 2005, 04:28 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Imi place iarna la fel ca restul anotimpurilor. Specific imi place:
- sa ma plimb cand ninge
- sa imi trag picioarele prin zapada
- sa merg la ski
- mirosul prajiturilor
- luna decembrie, cu Mos Craciuni, alea alea


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 21 Nov 2005, 06:24 PM
Mesaj #12


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Cel mai tare urasc sa intarzii la serviciu din cauza dezapezitului masinii si dezghetarii parbrizului. Apoi, cu frigul nu ma impac deloc. Dar noptile de iarna cu multa zapada, lucind la lumina felinarelor, atunci cand cerul are o culoare greu de definit si unica pentru aceste zile, mi se pare un motiv suficient de bun sa-mi placa iarna. Si cand e foarte, foarte frig, e o liniste nefireasca in parc smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 21 Nov 2005, 07:01 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Iarna...mmmm imi place mai mult decit toate anotimpurile mai ales cind copacii sint incarcati cu zapada alba si pufoasa...ce sentiment de pace si liniste, sa te plimbi in parc si zapada sa scirtie sub picioare! Si sarbatorile de iarna! Vin fiert si miros de brad in camaruta bine incalzita... oh! Mai ales la noi in Ro... iarna ma simt ca in povesti, abia astept!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 21 Nov 2005, 07:42 PM
Mesaj #14


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Iubesc linistea...si semintunericul...Deci imi place iarna!!! Se insereaza atat de repede... rolleyes.gif Nimeni nu indrazneste sa infrunte frigul de-afara...Si e atat de liniste...Iar frigul iti ingheata fata, rasuflarea...
...si daca mai si ninge...Cand te scuturi de zapada de pe maini si umeri...atunci stii ca a venit iarna cu adevarat...

Si ce contrast!...Ce agitatie este in casa...caldura, colinde (Hrusca), miros de ceva copt (paine,cozonac), luminite... Doua taramuri despartite de o simpla usa...Oricand poti sa evadezi...intr-unul sau in celalalt...

Cel mai mult imi place sa merg printre blocuri si sa aud din fiecare scara colinde...glasurile alea infantile...Sau cate un cor (in fata unei vile...)...Si intrebarea: "Primiti cu colinda?"... biggrin.gif

Nu-m place cand se termina iarna...Parca ar vrea sa se razbune (pe soare...cred) si lasa un prapad in urma...La oras mai merge...Dar la tara sad.gif ...Te scufunzi in noroaie...

PS: Singurul lucru care imi place la Revelion este sa ma duc la biserica in noaptea dintre ani...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 25 Nov 2005, 11:15 PM
Mesaj #15


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eu sunt in amor mare cu soarele, lumina, caldura si, in general, cu tot ce e comercial laugh.gif asa ca iarna e unul din anotimpurile cu care duc un razboi vreo suta cinzeci de zile pe an (cel putin in mintea mea, asa pare). Trei, patru luni duc o viata amarata in bucatarie cu flacara de la cuptor si ochiurile de la aragaz aprinse, infasurata precum o mumie intr-un halat alb si gros ca de spital, cu picaturile de nas si aspirinele langa mine (incluzand motanul - utilizat ca sursa de caldura) si cu un ceai (optional, Fervex) fierbinte inaintea nasului. Un radio setat pe un post slab si comercial imi tine companie. Iar daca ziua lucrurile mai pot fi tinute sub control, dimineata, la ora 5, cand ma vad nevoita sa dau jumatate de metru de plapuma la o parte si sa ies din sacul de dormit situatia devinde disperata. Pana la ora 7 si jumatate ma chinui sa pun zece straturi de haine pe mine fara a da halatul jos si strivita strategic undeva intre calorifer si aragaz iar la scoala ajung tarziu si cu o durere de cap ca dupa o betie crancena... din cauza frigului. Despre iesirea de la dus sa nu va mai povestesc hh.gif , nimeni nu ar avea rabdare sa citeasca...

Totusi, asa cum era de asteptat, ador sarbatorile si Craciunul. Imi place la nebunie sa fac cadouri si daca in timpul anului situatia economica din portofel ma face sa fiu mai cumpatata, de sarbatori o pot face lata fara nici cel mai mic regret.

Ce-mi mai place mie la iarna, de Serenity:

- baile fierbinti, cu spuma si tot felul de alte "accesorii" de care citesti prin reviste si care vara ar fi putin cam sufocante...
- vinul fiert cu scortisoara, o felie de portocala si condimente la plic cumparate din comert care-mi este laudat de fiecare data..
- ocazia de a sari putin calul cu vinul, argumentand solid ca incercai doar sa te incalzesti
- ocazia de a face economii la electricitate, putand scoate frigiderul din priza si depozita tot ce ai pe la geamuri si pe balcon
- ocazia de a te razbuna pe dujmani, in cel mai simpatic si dragut mod - bataile cu bulgari.
- ocazia de a reinoda unele legaturi prin vizitele cuvenite in perioada sarbatorilor de iarna.
- senzatia de curatenie, puritate si seninatate pe care zapada alba ti-o da, dupa ce a nins toata noaptea (la cateva ore totul se va transforma intr-o masa maronie si apoasa care te murdareste din cap pana-n picioare, totusi).
- si altele.

Ce frumoasa este iarna biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 8 Dec 2005, 03:07 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Imi place iarna, dar atunci cand ninge. Imi place cerul rosiatic noaptea inainte de ninsoare. Si-mi mai place si mirosul iernii......

Un peisaj impresionist de iarna smile.gif

user posted image


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 8 Dec 2005, 03:11 PM
Mesaj #17


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



rasarit de soare iarna smile.gif

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC03014.JPG ( 46.35K ) Numar descarcari: 52
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 8 Dec 2005, 04:07 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Ce apropiere frumoasa intre cald si rece, intre lumina si intuneric! rolleyes.gif


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 18 Dec 2005, 11:54 AM
Mesaj #19


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Nine ca-n pastelurile de iarna a lui Alecsandri , miroase a covrigei , cozonac si paine pe vatra . Frigul de afara il face pe Mos Craciun iceberg si anul acesta nu va venii .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 19 Dec 2005, 06:40 AM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Imi place iarna , dar atunci cand este zapada multa .
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 23 Dec 2005, 12:48 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



Nu-mi place iarna.... e prea frig, vantul bate prea tare si prea rece, si mai vine si sesiunea hh.gif. Detest mizeria care se face de la zapada calcata, si ninsoarea-lapovita care-ti ajunge pana la oase, si multele straturi de haine care desi nu tin piept frigului nu fac decat sa blocheze circulatia sangelui si sa limiteze libertatea de miscare. Si mai e ceva... prea semana iarna cu alte ierni trecute sad.gif

Acest topic a fost editat de N.V.: 23 Dec 2005, 12:48 AM


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 28 Dec 2005, 07:00 AM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



iarna e racoare, e bine
cu cat e mai urata iarna cu atat e mai frumos primavara
dar iarna e mai bine


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 2 Jan 2006, 09:53 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



am deja in fata un peisaj idilic: ies afara din casa. e noapte si e frig. sunt imbracata gros, cu fular si manusi. este atat de liniste...pe strazi nu e nimeni. sub talpile bocancilor scartaie zapada. cred ca este unul dintre sunetele care le iubesc atat de mult... wub.gif in mijlocul strazii e gheata pe care nu pot sa nu ma dau. este atat de frumos...peste tot sunt nameti de zapada. ma trantesc pe spate in zapada pufoasa, neatinsa. as putea sa stau asa si sa ma uit la stele...o vesnicie. din gradina imi zambeste un om de zapada. are un morcov mare pe post de nas, iar oala pe post de palarie e cam stramba.
acoperite de zapada, un felinar abia mai poate da un pic de lumina. totul este atat de frumos....
acasa stiu ca ma asteapta o cana cu vin fiert, dulce si aromat, caldura si liniste...dar deocamdata nu vreau acasa. peisajul de afara, frumusetea iernii nu ma lasa sa urc.
a inceput sa ninga...cu fulgi mari, imensi, care mi se topesc pe nas. maine e programata o bataie strasnica cu bulgari. ce bine ca e iarna...

G.
ps: cred ca nu mai trebuie sa zic nimic. iubesc iarna din tot sufletul. wub.gif wub.gif

user posted image

Acest topic a fost editat de gabitza ^: 2 Jan 2006, 09:56 PM


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 2 Jan 2006, 11:57 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



O sa fur idea lui Nefertiti si o sa fac 2 liste tongue.gif
Nu-mi place:
-frigul, mai ales in zilele cand mai si bate un vant turbat care ma ingheata
-zapada flescaita care te stropeste pana la genunchi
-petardele din jurul sarbatorilor
-frigul (parca am mai scris asta o data tongue.gif )
-si ma streseaza si omuletii care iti arunca din senin bulgari in fata sau tii baga pe sub pulover mad.gif

Imi place:
-sa ma trezesc si sa vad pe geam totul imbracat in alb
-plimbarile pe strazile luminate de sarbatori cu mii de instalatii
-cum incearca el sa ma incalzeasca cu toate ca si lui ii e frig
-baile lungi, fierbinti, parfumate
-caldura din pat, cand sunt sub plapuma...
-si mai imi place sa ma plimb prin ninsoare...


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 01:23 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman