HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Regulament

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

 
Reply to this topicStart new topic
> Call Of Duty 2, adică joaca de-a războiul ...
ypsilonalpha
mesaj 13 Nov 2005, 03:11 PM
Mesaj #1


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Aţi jucat Call of Duty? Primul Call of Duty? Pentru mulţi a fost jocul anului 2003 (parcă 2003 era?!?), deşi apăruse prin noiembrie-decembrie, a spulberat totul īn cale şi s-a căţărat pe bună dreptate pe primul loc īn numeroase topuri.

Uite că jocul a făcut pui ... hai să ne luăm raniţa īn spinare, şi dă-i şi luptă ...

Am fost şi rus, īn campania de la Stalingrad – da, a fost şi īn Call of Duty 1, dar n-are a face, e foarte bine - tot aşa cum există şi o debarcare īn Normandia, dar nu plaja Omaha a lui private Ryan şi a lui Medal of Honor, unul din motivele pentru care am urīt acel joc (MoH), nici vreuna din celelalte patru (Gold, Sword, Juno sau Utah) ... ci capul Hoc ... despre care nu ştiu care ofiţer aliat zicea că poate fi apărat de trei babe cu cīte o mătură īn mīnă, şi pentru care englezii construiseră undeva prin Scoţia o replică cīt mai exactă, unde īi puneau pe soldaţi să repete pīnă la exasperare periculoasa ascensiune; promontoriul unde erau plasate chipurile şase piese de artilerie grea care ar fi putut face viaţa şi mai grea aliaţilor.

Concluzia – una din concluzii: Doamne, urīt mai e războiul trăit pe viu. Urlete de oameni masacraţi, bubuituri de obuz, şenile de tanc, răpăit de mitraliere ... păi mie mi-a pierit cheful să aflu cam cum ar fi īn relitate toată treaba ... nu că m-ar fi interesat prea mult nici īnainte. Sīnt puţine momentele de linişte, de obicei atunci cīnd ţi-ai īndeplinit un obiectiv şi jocul salvează automat – CoD 2 foloseşte sistemul de salvare la checkpointuri, parţial şi din cauză că salvările in-mission ar da peste cap scripturile (?), scripturi de care e plin jocul;

... ceea ce īn cazul nostru (adică salvările la punct fix, că de ele vorbeam ... m-am pierdut pe drum ...) e chiar un punct pozitiv, cere de la jucător un minim de atenţie ca să evite moartea prostească ... normal că un asalt frontal de unul singur īmpotriva inamicilor e sinucidere curată ... “cine se crede un automat de luptă de neīnvins, acela să facă bine să meargă de pe acuma să-şi ia măsurile pentru coşciug” – ăsta e un citat din manualul lui Thief – the Dark Project, dar n-are a face, se potriveşte foarte bine şi la CoD.

Ah, chiar şi moartea e bine simulată … point-of-view-ul este undeva la pămīmt, sunetele se estompează şi brusc se lasă tăcerea, ochii sīnt īncă larg deschişi şi urmăresc ultimele secvenţe din viaţă, camarazii care continuă să lupte, damn lucky bastards! … bleah! după ce am urmărit, de 2-3 ori aşa o secvenţă, am dat Esc de fiecare dată cīnd am dat colţu’, ceea ce mi s-a īntīmplat ruşinos de des avīnd īn vedere că am jucat pe Easy, c-aşa-mi place, mai nou, e mai simplu şi treaba merge mai repede, iar distracţia, destinderea, atīta cītă e, este mai mare. Aşa că Escape pe secvenţa cinematică a morţii şi hai să trăim cu toţi o mie de ani pace, vorba Cetăţeanului Turmentat ... vorba aia, mai bine mort de beat īn loc de mort-mort, chiar la o renumită bătălie gen El Alamein sau Stalingrad.

Da, ziceam de scripturi. Sīnt foarte bine realizate şi se integrează bine de tot īn atmosfera jocului ... bine, mai sīnt scăpări ici şi colo, cine ştie ce camarad sau inamic care refuză cu īndīrjire să decedeze deşi e plin de plumb, sau care se uită nostalgic la Mediterana deşi īn spatele lui se duc lupte īndīrjite,dar astfel de scăpări nu deranjează pe nimeni, ansamblul fiind, cum spuneam, foarte bine articulat.

Am zis că e foarte dinamic? Poate că n-am zis, dar reiese destul de clar din pragrafele precedente (sper). Ei bine, da, CoD 2 e dinamic la extrem, nu ştiu dacă mai dinamic sau mai lent decīt primul CoD sau decīt add-on-ul United Offensive, mie mi se par cam la fel şi acest element e cel care dă sare şi piper jocului, cum i-a dat şi lu’ ăl bătrīn …

Ah, şi briefingurile făcute sub formă de jurnal de campanie, cu nelipsitele urme de ceşti de cafea!

Umorul – involuntar sau nu – e şi el prezent, l-am văzut, unde credeţi? Taman la abatorul Stalingrad - nu, nu trebuie să vă luptaţi īn abator, era o metaforă, sau cum naiba se mai cheam㠖 īn misiunea īn care trebuie reparat un fir telefonic esenţial pentru comunicaţiile sovieticilor şi care fusese tăiat , vine rusul de serviciu şi zice “tare mi-aş fi dorit să fi avut un radio la īndemīnă ...”

Şi o mostră de umor neprevăzut, din cauză de eroare de limbă engleză (a mea, nu a creatorilor jocului). Īntr-una din misiunile sovietice ofiţerul politic, sau ce dreq era el pe-acolo zice către supravieţuitori, īntre care cu onor mă număram şi eu “We must hurry now, comrades, the trainyard is waiting for us” la care eu am profitat de faptul că eram chiar la finalul misiunii şi m-am tăvălit oleacă pe jos de rīs … “ia uite mă, după ce am căpăcit trei tancuri nemţeşti, două sute de soldaţi, şaişpe sniperi şi-un cal (nu, cal nu aveau, l-am pus de la mine… spoton.gif ), acu trebuie să ne grăbim la antrenamentul de la ora 5, că altfel ne ia mama dracului, n-o să ne mai īncheie tovarăşa dirigintă situaţia la educaţie fizică. Ptiu! numa bolşevicii puteau să aibă asemenea idei”.

Numai că nu era vorba de training yard (teren de antrenament) ci de trainyard (depoul de vagoane, sau cam aşa ceva), unde īntr-adevăr era rost de alte ciuruieli. Mi-am dat seama de greşeală mai tīrziu … shame on me!

Nu e voie să tragic īn propriii camarazi “You are a traitor to the Motherland” sau “Friendly fire will not be tolerated” sīnt doar două mesaje care marchează finalul abrupt al misiunii īn acest caz.

(continuarea īntr-un număr viitor) ...

(şi alte comentarii asupra jocului sīnt binevenite)


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 20 Nov 2005, 10:54 AM
Mesaj #2


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Iată o serie de imagini din Call of Duty 2 (click to enlarge). Prima reprezintă finalul misiunii de la capul Hoc, cu fumigena verde care arată aviaţiei proprii să NU bombardeze respectiva locaţie, unde se află trupele aliate smile.gif Muzica n-aveţi cum s-o auziţi, dar vă spun io că e o bucată din aia īnălţătoare, de final de simfonie, care să mă facă să simt că a meritat tot efortul.
"Good job, people!"
user posted image

A doua imagine este briefingul misiunii principale de la El Alamein, renumita bătălie de tancuri Şobolanii Deşertului vs. Afrika Korps, adică Montgommery vs. Rommel … şi petele de cafea de care ziceam smile.gif

user posted image

... şi iată şi ce urmează după briefing ... "Cīte şase oameni la fiecare tanc, şi staţi dracului la adăpost!"
user posted image



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 Apr 2006, 08:40 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ioooooi da' arata ca texturi pe "low" si fara antialiasing unsure.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Apr 2006, 08:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 7 Apr 2006, 11:12 AM
Mesaj #4


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Eh, ce pretenţii ai de la un bătrīn GeForce 4 (cīt o fi el de Titanium ...) rolleyes.gif

Pe de altă parte, o să-l rog pe vitalic sprīnceană să insereze aici postul său (dacă vrea) că să nu avem mai multe topicuri pe aceeaşi temă.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 7 Apr 2006, 12:44 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



las' io am un Radeon X850-PE.
cu catalyst 6.1 am incercat la 1280x1024 cu 4xAA dar e naspa. cind e multa miscare pe ecran ajung la 15-20fps sad.gif
pe 1024x768 e playable la 4xAA.
amu's curios ca la catalyst 6.3 cica au umblat in sens pozitiv si ar trebui sa mearga fluent si la 1280x1024 cu 4XAA si texturi la maxim. unsure.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 28 May 2006, 12:46 PM
Mesaj #6


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Am terminat si eu in urma cu un an si ceva primul Call of Duty. Tare de tot, frate!!... spoton.gif
Episodul care m-a fascinat cel mai mult a fost cel cu debarcarea din Normandia (aici s-ar putea sa confund cu Medal of Honor, terminat de asemenea), si de un comic amar este secventa in care, soldatii aliati stau la rand si primesc unul o pusca, unul 5 cartuse, unul o pusca, si tot asa... bineinteles ca eu am primit gloante fara pusca si m-au impins pe campul de lupta! "Mori pentru patrie!!!" rofl.gif Nu mai stiu daca era vorba de CoD sau MoH, dar sper sa ma lamuriti voi ca sa nu mai confund alta data.

In rest, ce sa zic... imi place sa joc la Normal / Hardest, niciodata nu joc la Easy. Mie mi se pare ca la Easy se pierde mult din farmec, inamicii trag prost si mor prea usor, si se pierde din realismul jocului.

Call of Duty, alaturi de Medal of Honor, Agentul 007 (ceva cu Night...) si Max Payne 2, sunt in topul jocurilor care mi-au mers la inima... rolleyes.gif

[edit] Mi-am amintit: era vorba despre James Bond 007 Nightfire rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Marcus: 28 May 2006, 09:25 PM


--------------------
* * * Nu lćsa visele sć piarć, pentru cć dacć visele mor, viaža nu este decāt o pasćre cu aripi rupte care nu mai poate sć zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 29 May 2006, 10:28 AM
Mesaj #7


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Marcus @ 28 May 2006, 02:46 PM)
Episodul care m-a fascinat cel mai mult a fost cel cu debarcarea din Normandia (aici s-ar putea sa confund cu Medal of Honor, terminat de asemenea), si de un comic amar este secventa in care, soldatii aliati stau la rand si primesc unul o pusca, unul 5 cartuse, unul o pusca, si tot asa... bineinteles ca eu am primit gloante fara pusca si m-au impins pe campul de lupta! "Mori pentru patrie!!!" rofl.gif Nu mai stiu daca era vorba de CoD sau MoH, dar sper sa ma lamuriti voi ca sa nu mai confund alta data.

Era Call Of Duty (primul), dar nu era debarcarea īn Normandia, ci bătălia de la Stalingrad - trecerea fluviului Volga.

Şi eu am īncercat să mă bag īn faţă să iau şi puşcă, dar nu s-a putut spoton.gif c-aşa era scriptul, prima misiune e de strecurare şi evitare a focului inamic. Şi nici nu poţi lua puşti de jos de la camarazii căzuţi. wink.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 31 May 2006, 10:47 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



faza-i luata din filmul "Enemy at the Gates".


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 18 Aug 2006, 10:05 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



no, ce-l terminat pe "veteran" biggrin.gif

apare in curind cod3 da' numa pe xbox360 si consorte. hh.gif
pe care o sa le iau cind o face plopul pere blink.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 06:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman