HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Regulament

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

 
Reply to this topicStart new topic
> Age Of Empires Iii, Every moment I live ... is agony!
ypsilonalpha
mesaj 13 Nov 2005, 02:09 PM
Mesaj #1


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Cu asemenea eroice cuvinte smile.gif se prăbuşesc la pămīnt eroii din noul Age of Empires, al treilea cu acest nume. Pentru că avem eroi īn adevăratul sens al cuvīntului, oameni obişnuiţi puşi īn īmprejurări neobişnuite, cum se zicea pe vremuri. Ensemble Studios, autorii jocului, au hotărīt că e mai bine să scornească ei o poveste şi nişte personaje fictive care s-o populeze (īn stilul Age Of Mythology), īn loc să folosească personaje arhicunoscute (şi arhirăsuflate, zic eu) ale istoriei. Păi, toată lumea cam ştie cine sīnt şi ce-au īnvīrtit pe lumea asta alde Ginghis-Han sau Ioana d’Arc, iar cu un pic de efort pot afla şi cine au fost Saladin sau William Wallace, dar nimeni nu poate şti cam care e povestea aventuroasei familii Black.

Acum, nimic de zis, povestea e captivantă īn sensul că pe mine m-a făcut să continuu jocul ca să văd ce se īntīmplă şi chiar să-l termin – fapt care nu s-a īntīmplat cu iluştrii predecesori AoE 1 şi AoE 2. Ce īnseamnă dom’le să fii īn stare să scrii un bun roman interactiv!

Am zis „bun”? Mmm, nu e chiar cuvīntul potrivit .. intriga m-a ţinut cu sufletul la gură, dar īntorsăturile de situaţie nu erau chiar atīt de surprinzătoare, iar deznodămīntul era previzibil .. cam īn stilul unui film de aventuri hollywoodiene de prin anii 40, cu piraţi galanţi şi cu Errol Flynn īn rolul principal .. ba chiar şi epoca s-ar potrivi, cel puţin īn primul capitol al AoE 3, care se petrece pe la finele secolului XVIII. Ba chiar apar şi piraţi, sau pirateriţe, mă rog ...

Arborele tehnologic e mai puţin stufos decīt īn Age of Kings, ceea ce mi-a făcut plăcere, nu mai e nevoie de clădiri speciale pentru tăietorii de lemne şi mineri, unde să fie cercetate upgrade-urile lor (toate acestea se fac la Market), respectivii muncitori nu mai sīnt obligaţi să facă N drumuri (şi să se expună eventualelor atacuri inamice) cu mīncarea, lemnele sau mineralele īn spinare pīnă la Town Hall sau la clădirea dedicată. Nu, totul intră īn stocul jucătorului sur-place ...

Avem şi eroi istorici ... uite totuşi că de un sfert de oră īmi scormonesc memoria şi nu-mi aduc aminte de altcineva decīt de Simon Bolivar ... hmmm, ar fi cazul să intru īncă o dată īn joc īn meniul Help and Tools, secţiunea History, subsecţiunea Campaign Heroes, să văd care mai e p-acolo .. .aha, īl găsim şi pe īnsuşi George Washington (colonel īn armata britanică la vremea respectivă), şi cam atīt. O fi bine, o fi rău?!? Din punctul meu de vedere aş zice că e de bine ...

Customizarea oraşului, bonus cards şi pavoazarea; nişte chestii tare drăguţe, mai ales pentru cine e presat de timp, ideea fiind că īn timpul jocului poţi cere de la metropolă ceva īntăriri, adică ceva ţărani instant, aur, lemn sau mīncare īn diverse cantităţi (super-binevenite īn fazele incipiente, cīnd umblam cu limba scoasă după resurse, sub atacurile permanente ale A.I.-ului), piese de artilerie, posibilităţi de upgrade suplimentar la clădiri (un Asenal sau Factory de nivel mai īnalt, de pildă).

Dar nici aceste bonus-cards nu sīnt aşa, pe degeaba, trebuie să mişti ceva īn misiune ca să crească punctele de experienţă, care pe de o parte fac să crească nivelul oraşului, pe de alta permit să ai la dispoziţie 1, 2 sau mai multe bonusuri d-astea. Pīnă m-am prins cum devine cazu’, ajunsesem să am şi 14 bonusuri la dispoziţie, totul era să le fi chemat ... ceea ce n-am făcut pen’că nu ştiam, şi credeţi-mă pe cuvīnt că sīnt mega-folositoare atunci cīnd nu prea mai ai pe unde scoate cămeşa.

Păcat că n-am ajuns cu oraşul (de fapt oraşele, că-s trei - Malta, Boston şi apoi Saint Louis) la nivelul treizeci, să vad şi eu ce gīndesc oameni ce forfotesc pe străzi, precum un Mare Frate ce sīnt. Īn schimb am īmpodobit oraşul cīt cuprinde, ziceai că-i eternă sărbătoare.

Old Coot ... şi totuşi apa vie există, pentru că miza poveştii e apa din fīntina tinereţii din Lago de la Luna . Data viitoare cīnd mergeţi īn vacanţă īn Florida, căutaţi să aflaţi ceva legende despre acest lac (secat, probabil īntre timp ... devenise mlaştină īntre prima şi a treia campanie, adică īn răstimp de vreo 150 de ani), pentru că e rost de nişte comori fabuloase şi oleacă viaţă veşnică ... Old Coot ăsta care apare īn campania numărul 3 avea leit vocea unuia din campania numărul 1 ... nu spui cine, că şi aşa am băgat prea multe spoilere, īn tot cazul e persoană importantă.

Mīncarea şi aurul sīnt practic infinite, bineīnţeles cu condiţia să vă construiţi clădirile corespunzătoare (Farm respectiv Plantation); mai complicat e cu lemnul, deşi copaci sīnt destui pe hartă. Mi s-a īntimplat o dată să nu mai am deloc pomi īn regiunea controlată de mine, şi a trebuit să-mi trimit oamenii la defrişat pīnă aproape sub zidurile adversarilor. Noroc că ăia erau nişte simpatici, şi nu s-au atins de ei (mai puţin turnurile de veghe şi town-hall-ul, care trag automat ... deh, ghinion!

Au fost şi nişte faze hazlii, de pildă colonia spaniolă Havana (da, aia din Cuba) īmi trimitea regulat tribut 300 aur, deşi fusese ras pīnă īn temelii de bandiţii ăia din the Circle , foşti cavaleri ai ordinului de Malta – se presupunea că eu trebuie să-i sprijin pe havanezi cu trupe, ca să-mi fie şi mie mai uşor. E-te că n-am făcut-o, şi papagalii şi-au luat-o urīt de tot, īn timp ce baza mea se dezolta bine-mersi. Nu-i vorbă, după aia am avut de īndurat nişte atacuri nimicitoare de la Boneguarzi (adică tot īmpuţiţii din the Circle), pentru că hoardele lor nu mai aveau obiect de activitate īn Cuba ... din fericire, corăbiile mele cu tragere la foarte mare distanţă (tragerea asta e una din abilităţile speciale) băteau pīnă la templul lor, pe care l-am făcut praf cīştigīnd astfel misiunea (şi chiar campania, dacă memoria nu mă īnşală).

Aaa ... mi-am adus aminte de modul skirmish, pe care nu l-am īncercat aproape deloc. O să-l īncerc mai īncolo.

Interfaţa ... destui au īnjurat-o pe motiv că e mare şi acoperă juma de ecran; foarte bine, mergeţi şi ajustaţi-o din secţiunea de setări. E drept, cīnd pe ecran apare o caravelă, apoi se lăţeşte pīnă acoperă tot (fireşte, e frumos şi detaliat desenată, şi cīnd īncepe să ia damage, aşa drăguţ zboară lemnul şi toată dulgherăria de pe ea, lucru mare!). Plus că şi īn AoE 2 castelele erau ditamai namilele şi acopereau mai tot ecranul, şi n-am auzit pe nimeni să behăie pe tema asta.

Īn final, calde salutări către vajnicii musketeeri, indieni de diverse neamuri, falconete, mortiere (deşi mie mi-e ăncă dor de trebuchet-ele din AoE 2), prospectori, cavalerii uşoare şi grele, ţărani, „nice ladies” (ăsta e un eufemism pentru tanti-le care īşi practică meseria prin porturi), galioane, grand cannons (astea erau nişte namile de tunuri fixe care rădeau tot, pe o arie impresionantă, inclusiv fīntīna aia a tinereţii care avea 60.000 de hitpoints!), grenadieri (faine unităţi, cele mai eficiente īmpotriva clădirilor), bancuri cu peşti (Pe baltă patru ochi luceşte / Nu e mostru, e doi peşte! – ăsta ar fi un banc cu peşti, na!) şi balene (dacă le exploatam, obţineam direct aur, şi nici nu se terminau niciodat㠖 cum mama naibii vine asta?!?)

Īn fine ... voi mai reveni şi cu alte impresii despre joc ... cine doreşte să comenteze este binevenit! smile.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 13 Nov 2005, 02:15 PM
Mesaj #2


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Iată şi trei thumbnailuri cu imagini din joc (click to enlarge, desigur):

Fīntīna tinereţii cu cele 60.000 HP:
user posted image

O mică rolleyes.gif flotă:

user posted image

Scoţianul de serviciu şi pirateriţa de serviciu:

user posted image


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman