HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> Spre O Ciocnire A Civilizatiilor?, Islamul si Califatul universal
Nevrednicul
mesaj 6 Nov 2005, 09:08 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 2 March 05
Forumist Nr.: 5.833



Focul a ajuns in inima Parisului
Franta se indreapta spre anarhie

Violentele au ajuns in centrul capitalei franceze. Cei care care au provocat haos in suburbii au prins curaj si au incendiat treisprezece masini in apropiere de zona istorica a Parisului, Place de la Republique.
In toata Franta, peste 1.300 de vehicule au fost incendiate de bande de tineri. Au mai cazut prada flacarilor cladiri publice, depozite si sedii comerciale, doua scoli si un gimnaziu. Zeci de elicoptere ale politiei au survolat zonele devastate. Peste 300 de persoane au fost arestate. Ingrijorator este insa faptul ca incidentele se extind in toata tara. In Nantes, Rennes si Rouen, dar si in sud-vest la Toulouse, pompierii au fost chemati sa stinga mai multe masini si pubele in flacari. Incidente au fost semnalate si in bastionul cultural Avignon, din sud, dar si in statiuni precum Nisa ori Cannes. Incendii au aparut si in orase precum Nantes in sud-vest, in regiunea orasului nordic Lille, dar si in est la Strasbourg, si in muntii Ardeni la Saint-Dizier. (...)

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...ticle_id=161213

“International terrorism” is a meaningless phrase because terrorism is not a political movement but a method of warfare employed in any war conflict. The “Tamil tigers,” for instance, widely use suicide terrorists in their fight against the central government of Sri Lanka. But it is clear that those who speak of “international terrorism” do not mean the “Tamil tigers” or Sikhs, for example. So let us call a spade a spade and discuss the horizontal net structure of radical Islam (Al Qaeda is but one cell of it) that has declared a war on the West and employs terror, that is the massive murder of non-combatants, as its principal tool of warfare. A net structure provides a certain common ideology to bring together groups that arise independently in various regions exploiting local problems and conflicts. Destroyed cells get replaced with new ones, especially as there is no shortage of both young enthusiasts and financial resources. All the world saw on TV screens exulted mobs in Arab streets that were celebrating the death of thousands of Americans on September 11.

These are factors that turn the radical Islam’s challenge to the West extremely serious and dangerous. Especially because its aims and ideological targets make it totalitarian. The traditional terrorism was and remains an “applied” art. The subjects that resorted to it were seeking specifically defined practical aims: independence of a territory, freedom of some convicted criminals, ransoms, etc.

The terrorism of Islamists is metaphysical terrorism seeking an Absolute, the destruction of the godless West, establishing the God’s kingdom on the Earth as a Universal Caliphate. The targets are absurd and unrealistic but they are still attractive for thousands, if not millions of fanatics. They want not the sermons of the world political actors on the global scene, but a complete destruction. (...)

http://www.newtimes.ru/eng/detail.asp?art_id=1204



--------------------
"Lilia Non Laborant Neque Nent"

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 6 Nov 2005, 09:41 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



hmm.gif ... există vreo dovadă că au fost/sunt instigatori musulmani radicali la originea evenimentelor ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 6 Nov 2005, 10:07 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Nu Mia...au fost Elvetieni de religie Bahai hh.gif hh.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Nov 2005, 10:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Nevrednicul
mesaj 6 Nov 2005, 11:19 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 2 March 05
Forumist Nr.: 5.833



Dupa anumite profetii ale unor sfinti ortodocsi (Sursa), pe vest-europeni ii paste o invazie musulmana. Daca atacurile nu se potolesc ci iau amploare, e posibil ca acestea sa reprezinte un pretext al interventiei in Franta si, posibil, restul Europei de Vest, a tarilor maghrebiene de origine a majoritatii musulmanilor francezi, foarte posibil sprijinite si de alte tari musulmane. Potentialul de degenerare intr-un conflict al civilizatiilor, inclusiv o invazie militara pan-musulmana in Europa de Vest, exista.


--------------------
"Lilia Non Laborant Neque Nent"

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 6 Nov 2005, 11:36 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
inclusiv o invazie militara pan-musulmana in Europa de Vest, exista.


Ce existaaaaaaaa????????

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 7 Nov 2005, 01:33 AM
Mesaj #6


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Potentialul de degenerare intr-un conflict al civilizatiilor, inclusiv o invazie militara pan-musulmana in Europa de Vest, exista.
Bine mai Brucanel.......si marmota inveleste ciocolata in staniol....cind incepe invazia aia sa ma anunti si pe mine..... rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nevrednicul
mesaj 7 Nov 2005, 02:03 AM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 2 March 05
Forumist Nr.: 5.833



QUOTE (bdl @ 7 Nov 2005, 01:33 AM)
Bine mai Brucanel.......si marmota inveleste ciocolata in staniol....cind incepe invazia aia sa ma anunti si pe mine..... rofl.gif

Sa speram ca lucrurile se vor calma si ca Franta va gasi metode concrete de insertie socio-economica pentru imigrantii musulmani. Ce o sa te faci, insa, daca lucrurile nu se vor calma si daca musulmanii vor refuza in continuare integrarea intr-un Vest "imoral", "decadent", "fara Dumnezeu (Allah)"? Probabil ca atunci vei reveni la mesajul meu si vei citi nemijlocit profetiile Sfantului Mucenic si Episcop Metodie al Patarelor...


--------------------
"Lilia Non Laborant Neque Nent"

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 7 Nov 2005, 03:58 AM
Mesaj #8


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Eu zic sa o intrebam pe mama Omida....si prezicerile ei au aceiasi valoare ca a sfintilor alora...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nevrednicul
mesaj 7 Nov 2005, 04:36 AM
Mesaj #9


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 2 March 05
Forumist Nr.: 5.833



QUOTE (bdl @ 7 Nov 2005, 03:58 AM)
Eu zic sa o intrebam pe mama Omida....si prezicerile ei au aceiasi valoare ca a sfintilor alora...

Pentru un ne-ortodox ca Dvs., da, au aceeasi valoare. Pentru un crestin ortodox ca mine, nici vorba.


--------------------
"Lilia Non Laborant Neque Nent"

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 7 Nov 2005, 05:34 AM
Mesaj #10


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nevrednicule,
Vrei sa facem prinsoare ca nu o sa fie nici un atac "musulman" asupra vreunei tari din europa?
Ce se intimpla in franta are cu totul alte cauze.....de aici si pina la atac musulman e o cale f lunga.....dar avind in vedere ca tu esti crestin ortodox, probabil ca solutiile astea gen "evul mediu " sint mai pe placul tau....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Nov 2005, 05:55 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (MIA @ 6 Nov 2005, 09:41 PM)
hmm.gif ... există vreo dovadă că au fost/sunt instigatori musulmani radicali la originea evenimentelor ?  unsure.gif

Adevaratul "creier" care se afla in spatele "intifadei franceze" mwah1.gif ..........:


editat

Acest topic a fost editat de abis: 7 Nov 2005, 08:48 AM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nevrednicul
mesaj 7 Nov 2005, 06:22 AM
Mesaj #12


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 2 March 05
Forumist Nr.: 5.833



Puteti sa radeti cat vreti, pana va saturati. Profetiile sfintilor parinti, insuflate de Sfantul Duh, raman valabile.


--------------------
"Lilia Non Laborant Neque Nent"

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nevrednicul
mesaj 7 Nov 2005, 06:59 AM
Mesaj #13


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 2 March 05
Forumist Nr.: 5.833



QUOTE (bdl @ 7 Nov 2005, 05:34 AM)
Nevrednicule,
Vrei sa facem prinsoare ca nu o sa fie nici un atac "musulman" asupra vreunei tari din europa?
Ce se intimpla in franta are cu totul alte cauze.....de aici si pina la atac musulman e o cale f lunga.....dar avind in vedere ca tu esti crestin ortodox, probabil ca solutiile astea gen "evul mediu " sint mai pe placul tau....

Bdl,

Nu pariez, pentru ca nu caut castiguri nemuncite, nici gloria proprie. Caut doar preamarirea lui Dumnezeu de catre oameni mai putin credinciosi, asa, ca tine, atunci cand ei se vor minuna vazand profetiile inspirate de El devenind realitate.

Acum tu razi, dar peste cativa ani, nu multi, profetiile vor deveni realitate. Atunci iti vei aduce aminte de nevrednicul de mine si vei da lauda lui Dumnezeu pentru ele. Atunci, sper, vei crede si tu ca El Si-a dat viata Sa si pentru tine, caci "Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi." (Ioan 15,13)

Doamne, ajuta,
nevrednicul


--------------------
"Lilia Non Laborant Neque Nent"

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 7 Nov 2005, 07:36 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Nevrednicul @ 6 Nov 2005, 11:19 PM)
Daca atacurile nu se potolesc ci iau amploare, e posibil ca acestea sa reprezinte un pretext al interventiei in Franta si, posibil, restul Europei de Vest, a tarilor maghrebiene de origine a majoritatii musulmanilor francezi, foarte posibil sprijinite si de alte tari musulmane.

blink.gif Ceeee ??? Adică Marocul, Tunisia, Algeria ş.a.m.d. o să declare război Franţei ( şi nu numai ) şi o să şi invadeze Europa de Vest ???
Astea cred că-s eventual vise utopice ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Nov 2005, 08:47 AM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Nevrednicul @ 7 Nov 2005, 02:03 AM)
Ce o sa te faci, insa, daca lucrurile nu se vor calma si daca musulmanii vor refuza in continuare integrarea intr-un Vest "imoral", "decadent", "fara Dumnezeu (Allah)"?

Cei care refuza sa se integreze nu au decat sa plece inapoi de unde au venit. Stii cum se spune: cand mergi la Roma, te porti ca romanii...

Ministrul de interne francez (cu toate ca mie unuia imi este destul de antipatic) avea de data asta dreptate: cei care s-au revoltat sunt pleava societatii franceze si in mod sigur si pleava comunitatii musulmane.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Nov 2005, 10:20 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (talusa @ 7 Nov 2005, 05:55 AM)
QUOTE (MIA @ 6 Nov 2005, 09:41 PM)
hmm.gif ... există vreo dovadă că au fost/sunt instigatori musulmani radicali la originea evenimentelor ?  unsure.gif

Adevaratul "creier" care se afla in spatele "intifadei franceze" mwah1.gif ..........:


editat

ORTODOXUL Nevrednic, a ramas naucit de concluziile PURITANULUI Abisa-la! mwah1.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 7 Nov 2005, 11:06 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 7 Nov 2005, 08:47 AM)
QUOTE (Nevrednicul @ 7 Nov 2005, 02:03 AM)
Ce o sa te faci, insa, daca lucrurile nu se vor calma si daca musulmanii vor refuza in continuare integrarea intr-un Vest "imoral", "decadent", "fara Dumnezeu (Allah)"?

Cei care refuza sa se integreze nu au decat sa plece inapoi de unde au venit. Stii cum se spune: cand mergi la Roma, te porti ca romanii...

Nu poooottt sa cred !! ohmy.gif

Oricum - cred ca va fi un pic cam greu de facut asta : strict legal vorbind, majoritatea revoltatilor sunt deja cetateni francezi ( adesea nascuti din parinti care au cetatenia franceza ) ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 7 Nov 2005, 04:25 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Era buna si Guyana la ceva ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 7 Nov 2005, 05:20 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (MIA @ 7 Nov 2005, 12:06 PM)
Nu poooottt sa cred !! ohmy.gif

De ce sa nu crezi ? Civilizatii se ciocnesc si aici, la Hanu Ancutei. laugh.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Nov 2005, 06:44 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Ciocnirile dintre civilizatii nu sunt o noutate si nu cred ca trebuie privite nici ca un pericol. UE prin esenta ei mi se pare o idee desteapta menita sa atenueze aceste socuri. Extinderea UE pleaca de la conceptul ca e mai ieftin si profitabil sa ii civilizezi pe cei mai saraci in interior decat afara. In loc sa ai fabrici de emigranti permanenti mai bine ii ajuti sa fie ca tine tinandu-i la ei acasa. Negocierile cu Turcia sunt un semn in acest sens. Bag mana-n foc ca islamistii in fata unei asemenea perspective s-ar potoli subit. Pentru ca e mult mai buna aceasta metoda de detensionare a conflictelor dintre civilizatii decat forta armelor.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Nov 2005, 09:18 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Nevrednicul @ 7 Nov 2005, 06:22 AM)
Puteti sa radeti cat vreti, pana va saturati. Profetiile sfintilor parinti, insuflate de Sfantul Duh, raman valabile.

Care profetii? Alea dupa forumul indicat de tine?
1. E un simplu forum
2. Se refera la Constantinopol
3. Daca este autentica, pe vremea cand a fost facuta turcii reprezentau o amenintare.

Nu exclud posibilitatea unor acte organizate de terorism in Franta. Dar de aici si pana la invazii rolleyes.gif ...


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nevrednicul
mesaj 7 Nov 2005, 10:21 PM
Mesaj #22


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 2 March 05
Forumist Nr.: 5.833



QUOTE (actionmedia @ 7 Nov 2005, 09:18 PM)
QUOTE (Nevrednicul @ 7 Nov 2005, 06:22 AM)
Puteti sa radeti cat vreti, pana va saturati. Profetiile sfintilor parinti, insuflate de Sfantul Duh, raman valabile.

Care profetii? Alea dupa forumul indicat de tine?
1. E un simplu forum
2. Se refera la Constantinopol
3. Daca este autentica, pe vremea cand a fost facuta turcii reprezentau o amenintare.

Nu exclud posibilitatea unor acte organizate de terorism in Franta. Dar de aici si pana la invazii rolleyes.gif ...

Re: 1 & 2. In explicatiile la profetia Sf. Mc. si Ep. Metodie al Patarelor, postate mai jos pe acelasi thread din forum, se arata ca acestea se refera si la o invazie musulmana in Vestul Europei, care va precede eliberarea Bizantului.

Re: 3. Profetia Sf. Metodie dateaza din sec. III, asadar, cu peste 700 de ani inainte ca turcii sa-si faca simtita prezenta in Anatolia. De altfel, in profetie turcilor nu li se spune pe nume, ci sunt numiti indirect, ca "agareni" si "ismaeliteni" (descendentii patriarhului Avraam prin Ismael, fiul acestuia cu roaba Agar).

Este prea devreme sa vorbim de o invazie militara. Cum am mai spus pe thread, vom putea vorbi de asa ceva doar daca atacurile musulmane nu se calmeaza si daca Iranul nu va obtine aprobarea UE pentru continuarea programului sau nuclear, aprobare pe care o cere Uniunii, ce coincidenta, chiar in aceste zile (Sursa).

Sa nu uitam, insa, ca scopul final al Islamului, conform falsilor lor profeti, este instaurarea Califatului universal: "The Prophet (peace_be_upon_him) said: The Caliphate of Prophecy will last thirty years; then Allah will give the Kingdom of His Kingdom to anyone He wills." (Hadith, Book 40, Number 4629, Sursa). "But just as demonstrating Soviet impotence in Afghanistan was the key to Central Asia, Islamists may hope that an American failure in Iraq will establish the unstoppability of a universal Caliphate. What Kabul signified to the 'stans Baghdad could represent to the world. Although Islamic arms in Iraq have met only with military defeat, they have been much more successful in showing that the Western world lacks the will to resolutely oppose the emergence of a Global Caliphate." (Sursa) " Attempts to reestablish the caliphate have now been taken over by a number of Islamist movements, including in Indonesia, the most prominent being the Hizb al-Tahrir ("Party of Liberation") -- as reflected through its pamphlets distributed during rallies across the country to protest the U.S. actions in Iraq. Such Islamist movements view the establishment of a single and universal caliphate as the only solution to Muslim disunity and predicament vis-a-vis the West." (Sursa)

Va rog sa va abtineti de la prozelitim religios pe topicurile de la Politica. Mesajele ulterioare care contin atacuri la adresa altor religii sau propaganda pentru o anumita religie vor fi editate. Aici se discuta politica, nu religie.
Multumesc.


Acest topic a fost editat de abis: 8 Nov 2005, 09:23 AM


--------------------
"Lilia Non Laborant Neque Nent"

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 8 Nov 2005, 01:15 AM
Mesaj #23


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Inca unu ....mai sinteti multi fratilor? Ce naiba va dau aia se beti la secta aia?

Acest topic a fost editat de bdl: 8 Nov 2005, 01:17 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nevrednicul
mesaj 8 Nov 2005, 01:58 AM
Mesaj #24


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 2 March 05
Forumist Nr.: 5.833



QUOTE (bdl @ 8 Nov 2005, 01:15 AM)
Inca unu ....mai sinteti multi fratolor? Ce naiba va dau aia se beti la secta aia?

Care "inca unu"?! Deocamdata, singurul "fundamentalist" (cf. talusa) pe thread sunt eu.

Doamne, ajuta, sa iti limpezesti inima si mintea de ura, ca nici sa numeri nu mai stii.


--------------------
"Lilia Non Laborant Neque Nent"

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Nov 2005, 08:02 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (Nevrednicul @ 8 Nov 2005, 01:58 AM)
QUOTE (bdl @ 8 Nov 2005, 01:15 AM)
Inca unu ....mai sinteti multi fratolor? Ce naiba va dau aia se beti la secta aia?

Care "inca unu"?! Deocamdata, singurul "fundamentalist" (cf. talusa) pe thread sunt eu.

Doamne, ajuta, sa iti limpezesti inima si mintea de ura, ca nici sa numeri nu mai stii.

1]Nu numai fundamentalist!!

2]Talusa nu a gresit nici la "cifre", cand a pomenit de "Spitalul 9" rofl.gif


3]Si.....fiecare cu nebunii lui.....:

Nevrednicul a scris:
QUOTE
Sa nu uitam, insa, ca scopul final al Islamului, conform falsilor lor profeti...................


Acest topic a fost editat de talusa: 8 Nov 2005, 08:05 AM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 8 Nov 2005, 01:19 PM
Mesaj #26


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Nevrednicul @ 7 Nov 2005, 06:58 PM)
QUOTE (bdl @ 8 Nov 2005, 01:15 AM)
Inca unu ....mai sinteti multi fratolor? Ce naiba va dau aia se beti la secta aia?

Care "inca unu"?! Deocamdata, singurul "fundamentalist" (cf. talusa) pe thread sunt eu.

Doamne, ajuta, sa iti limpezesti inima si mintea de ura, ca nici sa numeri nu mai stii.

Nu ma refeream la fundamentalisti omule....
Ma refeream la cei dusi cu capul care vad numai conspiratii si cred in profetii...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 8 Nov 2005, 02:56 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Nevrednicul @ 7 Nov 2005, 10:21 PM)
Re: 1 & 2. In explicatiile la profetia Sf. Mc. si Ep. Metodie al Patarelor, postate mai jos pe acelasi thread din forum, se arata ca acestea se refera si la o invazie musulmana in Vestul Europei, care va precede eliberarea Bizantului.

Re: 3. Profetia Sf. Metodie dateaza din sec. III, asadar, cu peste 700 de ani inainte ca turcii sa-si faca simtita prezenta in Anatolia. De altfel, in profetie turcilor nu li se spune pe nume, ci sunt numiti indirect, ca "agareni" si "ismaeliteni" (descendentii patriarhului Avraam prin Ismael, fiul acestuia cu roaba Agar).

Si totusi este un simplu forum deci nu are autoritate. Numai uitate la cate profetii se fac pe Hanu' Ancutei.
Cum dovedesti ca profetia a fost facuta in sec. III? Pe forumul respectiv spune clar "care sunt turci...", este cumva o adaugire ulterioara? Daca da, de unde stii ca se refera la turci? Sau la alti islamisti? By the way Islamul a aparut ceva mai tarziu din cate stiu eu.
De unde stii ca se revera la secolul XXI profetia respectiva?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Nov 2005, 04:34 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (actionmedia @ 8 Nov 2005, 02:56 PM)
De unde stii ca se revera la secolul XXI profetia respectiva?

I-a soptit o.....pasarica!! blink.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nevrednicul
mesaj 8 Nov 2005, 05:47 PM
Mesaj #29


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 2 March 05
Forumist Nr.: 5.833



QUOTE (actionmedia @ 8 Nov 2005, 02:56 PM)
QUOTE (Nevrednicul @ 7 Nov 2005, 10:21 PM)
Re: 1 & 2. In explicatiile la profetia Sf. Mc. si Ep. Metodie al Patarelor, postate mai jos pe acelasi thread din forum, se arata ca acestea se refera si la o invazie musulmana in Vestul Europei, care va precede eliberarea Bizantului.

Re: 3. Profetia Sf. Metodie dateaza din sec. III, asadar, cu peste 700 de ani inainte ca turcii sa-si faca simtita prezenta in Anatolia. De altfel, in profetie turcilor nu li se spune pe nume, ci sunt numiti indirect, ca "agareni" si "ismaeliteni" (descendentii patriarhului Avraam prin Ismael, fiul acestuia cu roaba Agar).

Si totusi este un simplu forum deci nu are autoritate. Numai uitate la cate profetii se fac pe Hanu' Ancutei.
Cum dovedesti ca profetia a fost facuta in sec. III? Pe forumul respectiv spune clar "care sunt turci...", este cumva o adaugire ulterioara? Daca da, de unde stii ca se refera la turci? Sau la alti islamisti? By the way Islamul a aparut ceva mai tarziu din cate stiu eu.
De unde stii ca se revera la secolul XXI profetia respectiva?

Citez titlul original al profetiei din manuscris, dovada ca a fost facuta in secolul III d.H.: "Proorocia Sfântului Metodie Arhiepiscopul Patarelor, care a fost la anii 278 de la Hristos şi a pătimit în vremea împărăţiei lui Aurelian şi s-a săvârşit prin tăiere cu sabie" (Sursa)

Intr-adevar, manuscrisul respectiv nu este cel original, din moment ce pe textul profetiei, pastrat de calugarii athoniti, s-au facut adaosuri explicative ("care sunt turci" sau cele puse intre paranteze). Autoritatea morala a pastratorului confera autoritate si credibilitate profetiei. Cine nu crede in buna credinta a calugarilor athoniti, evident, poate sa ignore profetia respectiva, impreuna cu celelalte profetii facute de alti parinti athoniti, postate pe acelasi forum ortodox (Sursa - explicatii la profetii la adresa).

Cat despre explicatii, sunt destule detalii profetice analizate pe acelasi thread din forumul respectiv, mai jos de textul profetiei Sf. Mc. si Ep. Metodie al Patarelor, care sugereaza ca aceasta se va implini in urmatoarele cateva decenii, in decursul vietii unui om care are azi 30 si ceva de ani.


--------------------
"Lilia Non Laborant Neque Nent"

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Nov 2005, 05:55 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Revin cu rugamintea de a discuta despre politica, nu despre religie, aici. Cine doreste sa discute despre profetii o poate face pe Universul Credintei.

Acest topic a fost editat de abis: 8 Nov 2005, 05:56 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nevrednicul
mesaj 8 Nov 2005, 06:28 PM
Mesaj #31


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 2 March 05
Forumist Nr.: 5.833



QUOTE (abis @ 8 Nov 2005, 05:55 PM)
Revin cu rugamintea de a discuta despre politica, nu despre religie, aici. Cine doreste sa discute despre profetii o poate face pe Universul Credintei.

Cu parere de rau, insa aveti o parere gresita despre politica. Cine crede ca aceasta e divortata de religie se inseala. La cele mai inalte nivele de putere - acolo unde deasupra decidentilor nu mai exista recurs si sfat decat la si de la Dumnezeu -, deciziile arhi-strategice in politica se iau dupa cuvantul lui Dumnezeu, dupa profetiile religiei respective. Spre exemplu, evanghelistii americani (cca. 25 % din electoratul american, nucleul dur al dreptei americane) asteapta apropiata intoarecere a lui Iisus sa domneasca 1000 de ani din Ierusalim in carne si oase (erezia milenarista la care subscrie si Bush), care nu se va produce decat dupa plecarea celor patru ingeri din Babilon (Irak) (Apoc. 9,14,15) - motiv pentru care invazia irakiana a fost acceptata de dreapta americana cu bucurie. Cercurile fundamentaliste islamice se conduc dupa profetia Califatului universal, iar Rusia pravoslavnica - dupa profetiile mentionate mai sus, privind eliberarea Bizantului, motivatia reala din spatele "testamentului lui Petru cel Mare". O simpla vizita pe site-ul agentiei de stiri Interfax va demonstreaza importanta Ortodoxiei in viata Rusiei. Exista trei mai categorii de stiri - de politica, de finante/afaceri si... de religie (Sursa).

Daca moderatorul forumului considera nepotrivit subiectul pe acest grup de politica externa, evident, poate sa-l mute cu totului pe cel de dezateri religioase. Banuiesc ca are aceasta capacitate tehnica. Pana atunci, voi continua sa am curtoazia de a raspunde mesajelor.

Daca moderatorul nu considera nepotrivit subiectul pe acest grup si-l lasa aici, ma tem ca va trebui sa invatati sa il ignorati.


--------------------
"Lilia Non Laborant Neque Nent"

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tinkerbell
mesaj 8 Nov 2005, 07:20 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



Mda....Speculatii se pot face oricate.
Cred ca nu e lipsit de importanta faptul, stiut de altfel de multa lume, ca francezii sunt printre cele mai xenofobe popoare existente pe glob. Acolo este o anumita stare de spirit generala, care a constituit o baza excelenta de manifestare a frustrarilor acumulate de vreme indelungata de anumite grupuri sociale. Emigranti sunt peste tot, problemele au izbucnit totusi in Franta. Probleme mai serioase vreau sa spun, care n-au mai putut fi cosmetizate.
Ca sunt organizate asemenea acte chiar acum, cand s-a avansat binisor cu premisele primirii Turciei in "familia" Europei, da, e greu sa nu accepti ca exista o legatura...


--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul în care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 8 Nov 2005, 08:44 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (abis @ 8 Nov 2005, 05:55 PM)
Revin cu rugamintea de a discuta despre politica, nu despre religie, aici. Cine doreste sa discute despre profetii o poate face pe Universul Credintei.

SUBIECTUL ESTE MULT MAI NIMERIT LA "FORUMUL SPITALULUI 9"

Mai ales ca...cel care l-a lansat [nici pana acum!!!!] nu este constient ca....este sarit de pe fix![ABISA-LA, esti un mare PSIHIOLOG...avand in vedere ca-l "iei cu frumosul" pe "nevrednic" thumb_yello.gif ]


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Nov 2005, 08:23 AM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Nevrednicul @ 8 Nov 2005, 06:28 PM)
Daca moderatorul nu considera nepotrivit subiectul pe acest grup si-l lasa aici, ma tem ca va trebui sa invatati sa il ignorati.

O discutie despre "ciocnirea civilizatiilor" este nimerita aici. Nu-si au locul in schimb discutii despre valoarea de adevar a uneia sau alteia dintre religiile lumii (vezi de ex. caracterizari ca "falsi profeti" si "profeti adevarati", "erezia milenarista" etc.). Locul lor este la Universul Credintei. Nu comentam aici care dintre religii este mai apropiata de adevar si care este erezie.

Sper ca m-am facut inteles.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 9 Nov 2005, 10:29 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Una peste alta e cam o aberatie totusi sa vorbim despre "ciocnirea civilizatiilor" in contextul caftelilor din Franta. rolleyes.gif

O criza generala si de proportii a sistemului socio-cultural al modernitatii cred ca ar fi un termen mai nimerit. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 09:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman