HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Regulament

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

 
Reply to this topicStart new topic
> Jocurile Si Influenta Lor Asupra Noastra
black ice
mesaj 21 May 2003, 09:04 PM
Mesaj #1


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Vazand postul "revoltat" al afroditei am simtit nevoia sa creez acest mic topic.

In ce mod va influenteaza jocurile viata* ? Sau, dupa caz, cum vedeti dvs. influenta jocurilor asupra gamer-ilor?

Ce va determina sa jucati acele jocuri la care butonati toata noaptea? De ce va simtiti atrasi de acea lume fantastica si de ce credeti ca unele persoane nu intrunesc aceeasi pasiune pentru jocurile respective? Cu alte cuvinte, care ar fi motivul plictiselii care intervine la un moment dat?

____________________
*ma refer la "viata" in sensul larg al cuvantului


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zod
mesaj 22 May 2003, 04:53 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 23 April 03
Forumist Nr.: 225



si aici se pot scrie pagini intregi despre influenta jocurilor asupra gamerilor.
in general jocurile au un rol benefic asupara noastra, dar nu cele jucate la extrem.

jocurile pot avea urmatoarele efecte benefice:
- ascutirea reflexelor (foarte multe categorii de jocuri)
- imbunatirea capacitatatii de orietare (jocurile care se desfasoara pe "harti")
- dezvoltarea capacitatii decizionale (jocurile de strategie, de dezvoltare piramidala, ...)
- imbogatirea cunostintelor generale (de ex in pharaoh am aflat ca egiptenii produceau bere biggrin.gif)
- dezvoltarea imaginatiei (in special pt gamerii mai tineri)
- foarte, foarte multa distractie laugh.gif

cele mai daunatoare consecinte ar fi:
- crearea dependentei si a deprinderilor din joc. eu unul eram intr-o faza incipienta a dependentei si, cum am spus, nu trebuie jucate in mod excesiv. dependenta de jocuri poate duce inclusiv la ratarea individului dpdv social.
- afectarea sanatatii miinilor si a ochilor. salile de jocuri unde lumina este doar cea a monitoarelor sint adevarati dusmani ai ochilor. la miini apar dureri care pot duce la paralizie. chiar si sira spinarii este grav afectata de orele prelungite in fata calculatorului. bineinteles ca aceaste afectiuni incep sa simte in jurul virste de 30 de ani, poate chiar si mai devreme.
- evadarea din realitate, cel mai grav efect, dupa parerea mea. lumea jocurilor (aici intra si filmele) produc o realitate virtuala pe care gamerul o adopta si in care se integreaza. prin aceasta, gamerul fuge de responsabilitate si de lumea din jurul lui, evadind in ralitatea lui virtuala, de fiecare data cind are ocazia sa o faca.

mad.gif
Ati stat vreodata de vorba cu gameri care vi sa pareau "pierduti in spatiu"? Sau ati intirziat vreodata de la servici/scoala/intilniri din cauza ca ati dorit sa terminati nivelul curent? Ati avut nopti nedormite din cauza jocurilor?

Pina aici v-am relatat numai din experienta proprie. Punind in balanta efectele pozitive cu cele negative, aceasta inclina clar spre partea negativa, mai ales ca efectele pozitive enumerate mai sus se pot obitne si pe alte cai, nu numai cu ajutorul jocurilor.

Spor la joaca!
wink.gif


--------------------
The future starts from the past.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman