HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Violenţa "domestică"
dojo
mesaj 22 Jan 2006, 08:43 PM
Mesaj #71


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 27 May 04
Din: Romania, Timisoara
Forumist Nr.: 3.658



Interesant topic wink.gif

Nu stiu ce sa zic. As pune si eu vina pe alcool, lipsa de educatie, saracie, mentalitate. Oricum insa treaba e mai nuantata. Stiu medici si profesori universitari care-si altoiesc nevestele (astia nu sunt inculti, nici saraci, si uneori super-treji cand fac asta). Sunt oameni care la betie se duc si dorm, nu-si pocnesc consoarta, multi saraci care-si vad de treaba si au o viata normala de familie.

Cred ca o alta explicatie este si pe plan "psihologic". Unii barbati (complexati?) apeleaza la acest mod de a se impune. Cand nu mai au argumente, apeleaza la pumn.

Femeile ar trebui sa NU taca. Nu stiu cate ar rezolva, dar poate ca spunand problema cui trebuie ar avea mai multe sanse decat sa taca.

Existenta multor femei ca si "casnice" este o alta greseala (my opinion). Mai bine sa ai o slujba (chiar mai prost platita), decat sa fii la cheremul lui. Independenta economica e greu de obtinut, dar asta ar fi primul pas.


--------------------
Wherever you go, go with all your heart.
Medical SEO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 24 Jan 2006, 07:03 AM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cum adica, la cheremul lui? Normal ca o femeie maritata e la cheremul barbatului. Locul femeii e acasa, la treburile gospodaresti. Bineinteles, unele au nevoie de servici, de exemplu pentru ca nu sint maritate. Dealtfel, problema e daca barbatul chiar exagereaza, de exemplu ca ii da un pumn in fata sau o bate foarte des. O palma-doua din cind in cind (sau posibilitatea de a ameninta femeia cu asa ceva) poate chiar sa fie utila. Depinde cita minte are femeia si ce a facut de s-a suparat barbatul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 24 Jan 2006, 08:39 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



MonicaV

QUOTE
Normal ca o femeie maritata e la cheremul barbatului.

Depinde de femeie .

QUOTE
O palma-doua din cind in cind (sau posibilitatea de a ameninta femeia cu asa ceva) poate chiar sa fie utila.


Cred ca avem notiuni diferite despre "utilitate".

De unde asemenea ginduri negre ...si aici , si pe alte threaduri ..???




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Jan 2006, 08:39 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 24 Jan 2006, 09:19 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Monico, duci dorul barbatului care te-a parasit (cum ne-ai spus in alt topic)? cool.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 24 Jan 2006, 10:27 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



rofl.gif

Clar. Propaganda (sado)-maso.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 25 Jan 2006, 08:42 AM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Din moment ce am petrecut foarte mult timp la scoala si la munca, nu e de mirare ca am inceput sa imi doresc (sau sa consider ideale) unele idei sau obiceiuri care sint exact invers in comparatie cu ceea ce mi s-a propus sau impus in tinerete. Ma rog, ce cred eu nu e subiectul principal al discutiei. Ideea de retinut e ca daca violenta conjugala sau familiala sau drepturile femeii in general nu evolueaza in sensul care vi se pare de dorit sau normal (de exemplu, sa nu mai isi bata nici un barbat nevasta, sa aiba femeile mai multe drepturi), poate o fi si pentru ca parerile altora in legatura cu ce e bine sint diferite. De exemplu, un barbat poate sa fie convins ca femeia are dreptul sa fie casnica si sa o tina barbatul sau ca, din moment ce unii parinti isi bat copiii, de ce sa nu fie batute si nevestele? E greu sa obtii schimbari daca persoana respectiva are niste pareri cu totul diferite si crede ca de fapt ce face e normal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 25 Jan 2006, 09:05 AM
Mesaj #77


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



E greu dar nu imposibil. Depinde şi de cei bătuţi. Eu sînt de părere că idioţeniile şi idioţii trebuie ocoliţi, cel puţin ocoliţi şi să nu li se înghită la nesfîrşit concepţiile tembele despre viaţă. Dacă alţii sînt de altă părere n-au decît!

E greu dar nu imposibil. Ba e chiar foarte posibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 03:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman