HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> S.o.s, Ajutor !
Tear
mesaj 3 Nov 2005, 03:19 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Cunoasteti, cumva, vreun profesor de liceu sau director ? Dar nu doar de la sedintele cu parintii, ci daca aveti o legatura mai stransa, cordiala. Am nevoie de ajutor !


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Nov 2005, 03:25 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



In ce oras si ce problema? unsure.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 3 Nov 2005, 03:34 PM
Mesaj #3


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Am eu ceva cunostinte mai mult decat cordiale! spune ce problema ai si poate reusesc sa te ajut!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Nov 2005, 03:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tear
mesaj 3 Nov 2005, 04:26 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Doamne, ce prompti sunteti. Va multumesc din suflet.
Fiica mea este in clasa a XI-a la liceul teroretic Ctin. Brancoveanu, Bucuresti. A ajuns aici cu media de admitere finala de 8,00. A avut nesansa unui trac la examenul de matematica, desi era de elev de 9-10. A fost o surpriza neplacuta pentru noi, dar am incurajat-o cat am putut, ea fiind o fire destul de dificila : introvertita, putin sociabila. Nu ca e copilul meu, dar este deosebit din punct de vedere afectiv. Aici, pe Han, am scris odata despre trairile si gandurile ei vis-a-vis de viata in general. Am reusit sa provoc uimire printre hangii cu acele randuri, care denota o intelepciune si inteligenta emotionala native. Desi aparenta este de ghiata, in sufletelul ei este foc continuu si puternic. Este extraordinar de miloasa si buna. Am incercat si incerc mereu sa-i canalizez energia debordanta catre aspectele bune ale vietii, incerc s-o fac sa vada jumatatea plina a paharului. Rareori reusesc. Iar defectul ei major, insa, este orgoliul. Care orgoliu, de fapt, este o modalitate (asa cred ca, crede ea) de a reactiona la rautatea lumii inconjuratoare. Fiind putin sociabila, aparentele sale insala pe cei din jur. La nedreptati reactioneaza dur si darama orice impresie placuta ce si-a facut-o cineva (daca a ajuns s-o cunoasca putin). Astfel, desi am sustinut-o moral timp de 2 ani ( a 9-a si a 10-a) cat am putut, stiind ca, in ciuda aparentelor, este un copil deosebit, a ajuns la limita suportabilitatii, intr-un colectiv execrabil, de derbedei si fete usuratice, care vorbesc cu "fa" si imita gesturile lesbienelor. Din ceea ce imi povesteste, ma ingrozesc.
Va rog din tot sufletul, ajutati-ma sa o mut la alt liceu. Asta vara am facut tot posibilul, dar nu am reusit. M-am lovit de birocratie, apeland ca un om obisnuit, fara pile, la un director de liceu. N-am reusit nimic.
Va multumesc, in primul rand pentru reactia voastra inimoasa.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Nov 2005, 04:32 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu stiu in ce zona vine Brancoveanu asta? unsure.gif

Ce liceu ai prin zona, la care ai vrea sa o muti? Sau nu conteaza zona?
Intreb ca sa imi fac o idee si sa vad daca as putea face ceva... nu pot promite.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 3 Nov 2005, 04:40 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Brancoveanu este in cartierul Pajura. Singurul avantaj este ca e aproape de casa, eu locuin in Bucurestii Noi. Dar nu mai tin cont de acest aspect, atat vreme cat mediul este groaznic.
Este la uman, filologie, mai precis, cu engleza anul 7 si franceza anul 3. Dar, avand in vedere perioada grea prin care a trecut in acesti doi ani, si-a gasit refugiul in studiu, descoperindu-si pasiunea pentru medicina. Deci, a pus accentul pe biologie acasa si chimie la liceu. Si-a cumparat carti de specialitate (medicina) si le devoreaza. Orice liceu (in afara de colegiile tehnice si grupurile scolare) care are clasa de biologie, cred eu ca i-ar conveni. Eu am facut Mihai Viteazul, care stiu sigur ca are. De Caragiale nu stiu, nici de Neculce. Cam astea ar fi unele dintre optiuni. Poate e prea mult, nu stiu. Dar stiu ca ar face fata, pentru ca e ambitioasa si puternica, iar noi o sustinem cu tot sufletul.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Nov 2005, 04:44 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu mai stiu exact cum poti motiva cand ceri schimbarea de scoala, trebuie sa ma interesez... Apropierea de casa era un motiv, dar la voi nu e cazul, deci trebuie gasit altceva. Dau maine niste telefoane, sa vad daca ar fi posibil ceva, dar nu promit ca iese.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Nov 2005, 04:45 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Liceul Nicolae Iorga (pe Bd. Ion Mihalache, intre Domenii si intersectia cu Averescu) are clase de biologie. Dar nu stiu nici care-i atmosfera acolo, nici cat de temeinic isi vad profesorii de meserie. Ar trebui sa vezi inainte de a o muta cum este la viitorul liceu, sa nu cada din lac in put.

Acest topic a fost editat de abis: 3 Nov 2005, 04:46 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Nov 2005, 04:46 PM
Mesaj #9


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mda, eu sīnt unul dintre hangii uimiţi de rīndurile scrise de fata ta, Tear, īmi aduc aminte. De abia acum aflu şi alte amănunte despre ea. Mare fată ai Tear, să-ţi trăiască şi să īnflorească.

Īmi pare rău, la mine nici o speranţă de ajutor cry.gif Dar vreau să te pun īn gardă: fii atentă unde o muţi, dacă o muţi. Pentru că s-ar putea ca şi "dincolo" să fie la fel şi atunci e păcat de alergătură!

Pe fata ta o aşteaptă obstacole greu de trecut. Mi-ar plăcea să aud peste o vreme că le-a trecut cu bine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 3 Nov 2005, 04:50 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



De ce spui asta, caa ? Ma sperii. sad.gif Pur si simplu plang in acest moment si incerc sa gasesc forta necesara pentru a o sustine. Stiu ca rugaciunea mea o va ajuta si ma rog zi si noapte pentru ea. Aveam momente in viata cand ma intrebam de ce nu-mi gasesc menirea. Dar azi, in aceste clipe grele, am inteles un lucru: sunt aici ca sa ma rog pentru Ana, fiica mea.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Nov 2005, 05:16 PM
Mesaj #11


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Oops, Tear, nu te speria! Gīndeam şi eu cu voce tare, da' nu făceam preziceri, Doamne fereşte. E aproape de facultate, e la o vīrstă cu probleme, e o fire sensibilă, mă rog, pot apărea probleme, mi-a scăpat gīndul dincolo de tastatură... hh.gif

Fii bărbată Tear, ai să reuşeşti, o să reuşiţi, vă ţin pumnii! smile.gif

ps.: şi nu mai plīnge, pentru numele lui Dumnezeu!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 3 Nov 2005, 07:52 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Multumesc, abis. Exact asta era liceul unde am incercat s-o mut toata vara si directoara mi-a dat sperante ca se poate, atat vreme cat stiam sigur de un loc liber intr-o anume clasa, prin abandonul unei eleve. Toata vara am trait cu speranta ca voi reusi, dupa ce directoarea mi-a spus ca mai trebuie sa-i dea o sansa pana la toamna acelei fete ce abandonase scoala, cand ii va incheia situatia. Ei bine, toamna, la 1 septembrie, mi-a spus ca nu se poate, ca nr. maxim de elevi permis de lege este deja depasit cu unul la acea clasa. O mare abureala ! Deoarece am aflat mai tarziu ca, de fapt , locul a fost ocupat de un baiat din acelasi liceu, transferat de la alta clasa. Deci acea "doamna" directoare se batea cu pumnul in piept ca respecta legea, cand putea sa-mi spuna foarte bine ca acel baiat are prioritate, fiin in acelasi liceu. Am ramas cu un gust amar, foarte amar, iar parerea mea despre "doamna" directoare de la liceul teoretic Nicolae Iorga din Bucuresti este una foarte, foarte proasta.
Multumesc, caa!


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Dec 2005, 07:05 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu o duce in Iorga, am facut eu Iorga... povestea populara a liceului era cum s-au taiat muncitorii de pe santier cu "jmecherii" din liceul meu. Desi sunt profesori buni in Iorga.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Dec 2005, 07:12 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Fratele meu a facut Iorga, si nu mi-a zis de povestea asta... unsure.gif

A terminat acum doi ani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Dec 2005, 10:49 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai si eu tot acu doi ani am terminat...Heh!

(povestea ajunsese la rang de legenda cand eram a 10-ea. Dupa care a murit incet incet, dar sunt unii mai batrani decat mine care stiu mai bine.) Oricum, liceul e la limita. E aproape periferic. Profesorii nu sunt rai, dar colegii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 11 Dec 2005, 11:12 PM
Mesaj #16


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (abis @ 3 Nov 2005, 04:45 PM)
Ar trebui sa vezi inainte de a o muta cum este la viitorul liceu, sa nu cada din lac in put.

Si eu asta cred. Si Tear chiar e musai de mutat? Stii nimeni nu garanteaza ca in alt liceu ar fi mai bine, oamenii sint oameni peste tot si trebe sa ne descurcam cu ei cum putem mai bine. Mai tacem, mai stringem dintii, mai batem cu pumnul in masa, important e sa nu ne pierdem prioritatile din vedere - invatatura in cazul de fata. Ca sint colegii depravati asta e problema lor personala. Daca schimbarea profilului de la filo la bio-chimie este importanta atunci iti urez succes dar sa nu pomenesti directorilor ca fata ar avea neplaceri cu colegii, sa spui numa ca vrea sa schimbe profilul si gata. Daca totusi nu reusiti asta nu inseamna ca n-o sa intre la facultatea la care vrea ea smile.gif
Mult succes si multa rabdare va doresc smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 12 Dec 2005, 08:30 AM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Draga Carmelita, multumesc de incurajare si urari. A trecut ceva timp si s-a obisnuit cu ideea ca va ramane acolo unde este. Mai ales ca nu e devil.gif asa de negru... Si mai ales ca am vorbit cu directorul de la Colegiul Mihai Viteazul, unde am invatat eu si care are o singura clasa de biologie, care director nu ca m-a descurajat, dar a fost extrem de realist si mi-a spus ca s-ar putea sa-i fie mai greu daca o mut acolo, deoarece la ei se pun accente pe alte materii decat la filo.
Oricum, multumesc inca o data.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Dec 2005, 10:27 AM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Tear,de ce nu incerci la C A Rosetti?Eu am facut acolo ...bine,acum multi ani ...uite imi pare rau ca nu mai stiu cine e director pe-acolo...dar poate aflu!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 12 Dec 2005, 02:13 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Michelle, esti draguta mwah1.gif , dar am renuntat, multumesc ! Cred ca nu e sa fie. Numai Dumnezeu stie ce e mai bine pentru Ana-fata mea. In schimb, nu am renuntat sa ma rog pentru ea. Sper sa treaca cu bine si de incercarea asta !


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Dec 2005, 10:19 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Decat rugaciune mai bine actiune. Liceul este totusi scurt, trece pana la urma. Pana la urma o sa ajunga sa isi rezolve singura problemele. Dupa liceu, unde se va putea muta daca nu se intelege cu colegii? De la servici nu te muti asa usor daca nu iti plac colegii....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 13 Dec 2005, 01:38 AM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



cred ca am mentionat mai devreme ca la randul meu m-am plimbat dintr-o clasa in alta si dintr-un liceu in altul. si odata ajunsa la facultate am avut acelasi imbold, si de mai multe ori. in final am renuntat. tine cred de maturizare. si de asumarea propriilor decizii. bune sau rele. si de o mama care se roaga smile.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de sońarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 13 Dec 2005, 08:35 AM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Blakut, crede-ma, am actionat ! Dar ce poate face un om obisnuit, fara nimeni "gras" in spate, fara carnet de partid si fara relatii grele ? M-am dus asa cum spun la trei directori, sperand. Si nimic. Si atunci ne-am calmat si incercam sa ne adaptam situatiei. Eu vorbesc la plural, dar ma gandesc la ea. E adevarat ca e o fire introvertita, destul de dificila, in sensul ca e pretentioasa si cu ea, si cu ceilalti, dar sunt convinsa ca se va descurca, in cele din urma. E un copil foarte receptiv, a realizat ca trebuie sa accepte anumite chestii si sa se descurce. Tine de maturizare, cum bine spune Arlequine.
Va multumesc pentru sprijin.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Dec 2005, 03:31 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mi-a fost greu in liceu. Pentru mine liceul a fost un iad (eram "roackeru" si se luau de mine jmecherasii), pana in clasa a XI-ea. Atunci am inteles cum trebuie sa ma comport si cum sa ma inteleg cu colegii mei, fara sa fi renuntat la ceea ce eram. Asa am avut parte de doi ani de liniste si pace.

Pana la urma ar fi mai bine sa invete sa se adapteze, unele probleme pot veni si de la ea...

Acest topic a fost editat de Blakut: 13 Dec 2005, 03:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 13 Dec 2005, 03:36 PM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Exact ! Si exact a XI-a e si ea acum si vad ca a invatat ceva...


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Dec 2005, 05:51 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai atunci nu o mai muta de la alt liceu. Prieteni isi poate face inafara lui. Vine si bacul pentru ea, mai bine sa ramana acolo unde s-a obisnuit (macar cu profesorii).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 13 Dec 2005, 09:02 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Asa am horatat si noi, in final. Multumesc, esti dragut. smile.gif


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Dec 2005, 10:56 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ma bucur ca am putut sa fiu de ajutor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman