HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Despre Iubire, Ce s-a spus pana acum...
flori
mesaj 21 May 2006, 11:50 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Ah roua, cunosc si eu aceasta poezie de mult timp si de cite ori mi-o reamintesc imi dau lacrimile! smile.gif

“Sfīnt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi”(1 Corinteni,3,17)

OMUL este suprema creaţie a lui DUMNEZEU şi – ca atare – perfect, ca alcătuire. Nimic nu lipseşte, nimic nu prisoseşte.

Fiecare om are rolul şi locul său. Necunoaşterea sau nerespectarea acestora conduc la cele mai mari tragedii.

OMULE ! Cunoaşte-te – ca să te respecţi !
Respectă-te – ca să-l respecţi şi pe celălalt, de līngă tine !
Respectă-l pe celălalt, ca să-L respecţi pe DUMNEZEU !

De aici – īncepe IUBIREA !

NIMIC NU-I MAI MULT SAU MAI PUŢIN DECĪT
A FI OM !

Acest topic a fost editat de flori: 21 May 2006, 11:52 AM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 22 May 2006, 08:27 AM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Super poezia Roua si emotionanta !! cry.gif


Si pentru ca tot sintem la capitolul acesta, postez si eu o povestioara din care reiese iubirea Creatorului fata de creatia sa, cum ne vedem noi de multe ori dar cum ne vede Dumnezeu, faptul ca oricit de lipsiti de valoare parem uneori, in ochii Lui sintem valorosi:


Īntr-o zi, cīnd ajungi īn faţa uşii tale, găseşti un pachet. Este īmpachetat frumos şi următoarele cuvinte sīnt tipărite pe cutie: „cadou de la Creatorul Tău, Dumnezeu”. Nerăbdător, intri īn casă şi imediat despachetezi cadoul. Īn cutie, găseşti o oglindă şi un bilet pe care scrie următoarele:

„Draga Mea Creaţie,

Această oglindă ţi-o dăruiesc pentru ca să stai īn faţa ei şi să te priveşti īn ea. Te observi ? Īţi vezi faţa obosită, īţi vezi desele şi măruntele riduri ? Īţi vezi ochii aprinşi īn care la sfīrşitul zilei doar o sclipire se mai poate observa ? Īţi vezi inima, sentimentele profunde, sufletul īntristat sau bucuros ?
Acum dacă te-ai privit suficient, te rog, şterge oglinda şi uită-te din nou īn ea. Īţi voi spune cum te văd Eu pe tine !
Creaţia mīinilor Mele !
Eşti un fir de praf, dar eşti preţios īn ochii Mei. Cīnd ochii Īmi cutreieră Pămīntul, inima īmi saltă de bucurie atunci cīnd Īmi aţintesc privirea asupra ta ! Văd īn tine iubirea pe care o manifeşti faţă de Mine, bucuria cīnd īţi reuşeşti propusele. Văd frumuseţea zīmbetului tău, sinceritatea inimii tale, ajutorul pe care īl oferi. Văd cum zi de zi, pe Mine mă cauţi, vorbeşti cu Mine, Mă glorifici cu gura ta. Dar şi altceva mai Văd.
Văd că eşti terminat şi obosit, sau că, corpul ţi-a slăbit din cauza unei boli. Văd ceea ce simţi ! Ştiu că deseori simţi că această lume doare, că nu mai suporţi, că te dai bătut, ţi-e frică, inima ţi-e tristă. Văd īncercarea ta de a rămīne īn picioare. Văd cum inima şi mintea luptă pentru ca pe mine să nu mă părăseşti. De aceea mi-ar plăcea să ştii: cīnd plīngi tu, plīng şi Eu, cīnd te bucuri tu, Mă bucur şi eu. Te rog, lasă-Mă să te ajut, să-ţi ofer ocrotirea Mea părintească. Vindecare īţi ofer, alinare, zidire sufletului tău.
Te cunosc ! Te rog NICIODATĂ să nu Mă părăseşti. Prietenia noastră şi credinţa puternică pe care o ai te vor sprijini īn orice īncercare !”

Acum, la sfīrşitul rīndurilor, mīhnit şi cu o inimă umilă, īntreabă-te:
„Dumnezeule, eu acest cadou nu-l merit. De ce īl primesc de la Tine ?”
La aceasta Dumnezeu cu bucurie īţi răspunde: „Dar īncă nu simţi ? Īncă nu ţi-ai dat seama ? De aceea primeşti acest cadou de la Mine, pentru că Eu TE IUBESC pe tine !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 29 May 2008, 09:58 AM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Da, stiu, aici ar trebui date texte...daca stiti alt loc mai bun unde sa pun clipul de mai jos, dati'mi de veste: Imbratisari
wub.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 May 2008, 09:58 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bubu
mesaj 15 Jun 2008, 02:15 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Frumos clip, cum spunea si un trecator..."ar trebui sa participam mai multi...in felul acesta ni se imbogateste sufletul"
In rest... sa iubim cum iubeste Dumnezeu.Traim in pacat zi de zi, ani de ani...cu toate astea Dumnezeu ne iubeste si ne iarta chiar si dupa 100 de ani.Putem incerca si noi cu o persoana necunoscuta sau macar cu persoana de linga noi?Atunci putem spune ca iubim cu adevarat...dezinteresati.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Jun 2008, 05:16 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Bubu, "si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri". Daca ne-am ridica la inaltimea acestor cuvinte!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 18 Jun 2008, 11:48 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Da, cuvinte simple si arhicunoscute.Dar in spatele lor ca si in spatele altora se ascunde o parte din sensul vietii.De cite ori sa iert persoana de linga mine?...raspunsul il avem in citatul de mai sus a lui Andra.Noua ne e greu sa iertam(mereu) dar sa mai si iubim... ca pina la urma despre asta este vorba.Despre iubire, dragoste si nu numai fata de persoanele care ne raspund tot cu bine...ci fata de tot ceea ce ne inconjoara.Recunosc ca de f.multe ori reusesc sa iert persoane care mi-au facut mai mult sau mai putin rau...si asta in mod constant, dar simt ca lucrul asta nu vine de la mine ci vine ca o forta divina mereu.Ramin totusi la parerea ca Iubirea este un lucru divin si daca nu ai cunoscut pe Dumnezeu nu poti sa spui ca ai iubit....poate ca se cheama altfel ceea ce simtitm dar nu iubire.O iubire care azi este si peste 30 de ani nu mai este datorita unor situatii...asta nu a fost iubire....Dumnezeu nu este ca un pahar cu apa din care sa bem numai cind ne este sete, Dumnezeu trebuie sa fie un mod de viata...si de aici trebuie sa ne aflam noi scopul nostru in aceasta viata.

Si acum un citat despre iubire:
" Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvīntaţi pe cei ce vă bleastămă, faceţi bine celor care vă urăscşi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc; căci el face să răsară soarele său peste cei răi şi peste cei buni şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgīnii nu fac la fel?"

Acest topic a fost editat de bubu: 19 Jun 2008, 09:18 AM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 29 Jan 2010, 01:52 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



A iubi īnseamnă a ierta. - Părintele Savatie Bastovoi
A iubi īnseamnă a pierde controlul. - Paulo Coelho

"De fiecare data cand ierti, tu dizolvi o conditie pe care ai impus-o propriei tale capacitati de a iubi." - Paul Ferrini
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Mar 2010, 12:01 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



A iubi inseamna a te identifica cu persoana iubita (Francois de Sales).

A te ruga inseamna a-ti varsa sangele (Sfantul Siluan Atonitul, http://sfantulioancelnou.trei.ro/carti/Sfa...smereniei1.htm).

"Viata inimii este dragostea, iar moartea inimii sunt inrairea si vrasmasia impotriva fratilor. Domnul pentru aceea ne tine pe pamant, ca se ne patrundem inimile noastre intru totul de dragostea catre Dumnezeu si catre aproapele. Aceasta asteapta El de la fiecare dintre noi. Acesta este scopul existentei lumii". (Sf. Ioan de Kronstadt).





--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 08:19 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman