HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Regii... si Caii Lor!, Calul, mai mult decit un simplu animal
exergy33
mesaj 24 Oct 2005, 07:43 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Deschid acest nou subiect de discutie pentru cei care sint interesati de aspecte legate de importanta calului in viata unor mari oameni de arme.

Calul...acest prieten de nadejde al omului de-a lungul istoriei (pina la inventarea cailor putere si a automobilului ). unsure.gif

Dau citeva exemple din memorie:

Se spune ca regele David era mare iubitor de cai , iar in grajdurile sale se gaseau sute de exemplare nobile de culori si rase diferite.

In lumea tracica comandantii de osti erau ingropati alaturi de caii lor si vestigiile istorice dovedesc asta.

Alexandru Macedon si-a iubit atit de mult unul dintre cai , Bucephalus , incit a fondat un orasul Bucephalia ( pe teritoriul de azi al Pakistanului ) numindu-l astfel in memoria calului sau.
Povestea lui Bucephalus si Alexandru a fost descrisa cu lux de amanunte de catre Plutarch.

Regele Richard al III-lea ar fi spus ca da regatul lui pentru un cal.
"A horse! a horse!..My kingdom for a horse".

Romanii stiu poveste lui Gelu si calul sau.
Stefan cel Mare avea cai preferati, dealtfel el credea ca un anume cal ii poate aduce victoria in lupta.

Ginghiz Han desi toata viata si-a trait-o pe cal si a fost consemnat in istorie ca un calaret neintrecut ...si-a gasit sfirsitul intr-un accident de calarie. devil.gif

Pictorii vremii i-au infatisat pe regi si marii comandanti de osti alaturi de caii lor.
Europa este impinzita de statui de regi calare .

cry.gif De la calul troian la ...caii putere a trecut se pare o vesnicie. cry.gif
Astazi calaria este considerata unul dintre sporturile bogatasilor.
Nu mai exista lupte intre calareti...lupte adevarate care sa arate pregatirea si inteligenta celor implicati in ele.

Pentru cei care sint amatori propun o incursiune intr-o altfel de istorie.
Istoria uitata a profundelor legaturi dintre om si cal.
Istoria uitata a unui animal in fata caruia ingenuncheau cai mai temuti oameni de arme ai vremurilor.

exergy33




Acest topic a fost editat de exergy33: 24 Oct 2005, 07:59 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 24 Oct 2005, 08:07 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



hmm.gif si sa nu-l uitam pe vestitul consul roman, membru in colegiul preotilor - faimosul Incitatus, caruia Caligula i-a construit un grajd de marmura. Deh, ce vina avea calul?


Acest topic a fost editat de denise: 24 Oct 2005, 09:58 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 24 Oct 2005, 10:11 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



Aristide Popescu - De la Pegas la El Zorab
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Oct 2005, 10:11 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 27 Oct 2005, 09:01 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Bucephalus a fost calul preferat al lui Alexandru cel Mare.
Povestea lui este descrisa de Plutarch.
Iata o versiune pe scurt.

Plutarch spune ca intr-o zi un om din Thessalia /Thessaly cu numele de Philonicus aduce la curtea regelui Philip/Filip un cal salbatic masiv.
Nimeni nu a reusit sa imblinzeasca acest cal, si din aceasta cauza regele Filip era foarte suparat.
Alexandru , un copil la acea data , spune ca el vrea sa calareasca calul salbatic.
Regelui Filip i se pare imposibil ca un copil sa reuseasca ceea ce dresorii cu experienta nu au reusit , si de aceea ii spune fiului sau ca in caz de reusita ii va cumpara si darui acest cal.
Desi avea numai 12 ani , Alexandru a observat ca acest cal este atras de propria umbra, deci ia hotarirea sa duca calul la soare... cool.gif
Calul incepu sa alerge dupa propria umbra , timp in care Alexandru ii soptea ceva la ureche.
Regele Filip este obligat sa-si tina promisiunea facuta .El plateste 13 talentzi pentru acest cal , suma de bani foarte mare in acele vremuri.

Alexandru pune acestui cal numele de BUCEPHALUS , pentru ca privit din spate capul lui semana mai mult cu capul unui bou.(englezii traduc numele prin Oxhead).
Deci in Macedonia din timpullui Filip se folosea expresia BU-CEPHALUS...sau mai bine zis ceafa de bou .
Ce asemanare uimitoare ! devil.gif

De atunci si pina in luna iulie a anului 326IHr Alexandru si Bucephalus sint nedespartiti.
In batalia de pe malurilr riului Hydaspes calul este ranit si la scurt timp moare .
In amintirea acestui cal , Alexandru pune bazele unui nou oras pe care il numeste Bucephalia .(azi el se numeste Jhelum )

exergy33





--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 2 Nov 2005, 09:51 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Arheologii au stabilit ca cei care au calarit primii cai au fost locuitorii Ucrainei de acum aproximativ 6000 de ani.

La inceput calul a fost folosit pentru transportul de bunuri sau pentru calarie.

Dar omul antichitatii descopera razboaiele, si in acelasi timp descopera in cal un aliat de nadejde.
Istoria ne spune ca israelitii care se deplasau spre Marea Rosie au fost urmariti de oamenii faraonului care veneau dupa ei in care trase de cai.

QUOTE
The first recorded use of horses for war was around 1500 B.C. when Pharaoh pursued the Israelites to the Red Sea in horse-drawn chariots.


Primul tratat de calarie este scris in 480 IHr de catre un ofiter din cavaleria greaca , ofiter care se numea Xenophan.

In Evul Mediu , incepind cu perioada turnirurilor , calul incepe sa capete o importanta deosebita.
Armurile speciale de protectie pentru cai, echipamentele aferente si tehnicile de potcovire au fost mult inbunatatite.

Calul incepe sa fie pictat alaturi de stapinul lui , la curtile regilor sint angajati maestrii de calarie , se deschid primele "scoli" de dresaj...
Intreg evul mediu de fapt a stat sub zodia calului.

exergy33





--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 13 Dec 2007, 01:07 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Mi-am amintit de El Cid si de Babieca. wub.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 13 Dec 2007, 09:43 PM
Mesaj #7


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



De Catalan, calul lui Stefan cel Mare, se spune in "Fratii Jderi" ca era nazdravan! Sa fie oare adevarat, sau a inventat Sadoveanu??? hmm.gif Nu pot sa cred ca unii ar putea fi atat de mincinosi... nonono.gif


( smile.gif )

Acest topic a fost editat de Merlina: 13 Dec 2007, 09:43 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 14 Dec 2007, 05:52 AM
Mesaj #8


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE(Merlina @ 13 Dec 2007, 02:43 PM) *
De Catalan, calul lui Stefan cel Mare, se spune in "Fratii Jderi" ca era nazdravan! Sa fie oare adevarat, sau a inventat Sadoveanu??? hmm.gif Nu pot sa cred ca unii ar putea fi atat de mincinosi... nonono.gif
( smile.gif )

Era "nazdravan" rau de tot , nu zbura el asa sus ca zmeul da in schimb minca putin (nu jar, ovaz) si basea mult....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 08:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman