HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Primii Oameni, oare cum au supravietuit ?
mothman
mesaj 20 Sep 2006, 11:38 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



S-ar parea ca s-a facut o noua descoperire paleontologica. Una destul de interesanta.

20 septembrie 2006 - New Scientist

"The stunningly complete skeleton of a three-year-old girl who lived 3.3 million years ago has been uncovered in Ethiopia. The child belongs to the species Australopithecus afarensis like the famous "Lucy", who was discovered in 1974. The young age of the so-called Dikika child promises new insights into the growth of early humans. The new find is the most complete and important skeleton of an immature Pliocene hominin ever found, says Tim White of the University of California, Berkeley, who worked on the Lucy discovery"


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Jul 2009, 09:12 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



S-a asezat praful pe acest topic interesant. Dar m-am gandit sa il resuscitez, decat sa deschid unul nou cu o tema similara.

Am dat relativ recent peste un documentar despre o ipoteza interesanta. "Aquatic Ape".
Comunitatea stiintifica respinge teoria/ipoteza (nu sunt foarte hotarati ce este) respectiva, pentru ca nu respecta metoda stiintifica. Doar un mic grup de cercetatori s-a implicat in cercetarea acestei idei.
In ciuda multor hibe pe care le are ipoteza respectiva, ideea este una revolutionara si in opinia mea, daca se dovedeste a fi adevarata, explica destul de elegant cum de au ajuns oamenii sa mearga doar pe doua picioare.
Cred ca este singurul argument valabil in sprijinul ipotezei. Practic o primata care coboara din copac intr-o apa de mica adancime nu poate merge in 4 picioare pentru ca s-ar ineca sau cel putin ar fi o senzatie neplacuta, deci ar prefera sa stea cat mai deasupra apei. Avand in vedere ca nu stie sa inoate nu are de cat sa mearga pe doua picioare.
Deci avem un mediu care favorizeaza mersul biped si selecteaza acei indivizi care sunt mai bine adaptati la mersul biped.
Intrebarea e unde gasim un astfel de mediu (padure rara inundata), izolata, pe o perioada suficient de lunga de timp, pentru a favoriza speciatia unor primate bipede? Nu ar fi primii oameni ci stramosii stramosilor stramosilor primilor oameni.

Chiar. De cand putem vorbi de "primii oameni"? Vorbim despre homo sapiens, dau putem incadra si alte specii acum disparute la categoria "primii oameni"?

Voi reveni. E un subiect care ma preocupa in ultima vreme.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 3 Jul 2009, 11:32 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Am intalnit de mai multe ori prin diverse lucrari de antropologie ipoteza asta. E interesanta, dar nu stiu sa fie sprijinita de prea multe dovezi. Desigur, se prea poate sa fie pe bune si de acolo sa provina pozitia bipeda. Om trai si om vedea. Cat despre intrebarea ta, cred ca e o chestie arbitrara. Unii autori vorbesc de primii oameni atunci cand se refera homo sapiensul arhaic, altii vorbesc de asa ceva doar atunci cand se pune problema genului homo si, daca nu ma insel, altii - pentru a simplifica lucrurile (mai ales in lucrarile de popularizare), se refera la primii oameni incepand chiar cu primii hominizi - bipedismul fiind criteriul de baza.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Jul 2009, 11:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jul 2009, 07:37 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



La fel de bine puteau fi nevoiti sa stea in doua picioare si in ierburile savanei, cum fac azi suricatele, pentru a zari pradatorii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Jul 2009, 10:53 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(marduk @ 4 Jul 2009, 08:37 AM) *
La fel de bine puteau fi nevoiti sa stea in doua picioare si in ierburile savanei, cum fac azi suricatele, pentru a zari pradatorii.

Este vorba totusi de mersul biped, nu doar de ridicat pe doua picioare. Multe patrupede pot sa se ridice pe 2 picioare, chiar si cateii mei. Totusi in viata lor de zi cu zi nu merg in 2 picioare ci pe 4.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Jul 2009, 11:30 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Dwarfs = Neanderthal?
Ma gandeam asa, la similaritatile intre dwarfi si neandethalieni. Oare nu cumva mitul dwarfilor a fost inspirat de oamenii de neanderthal? Si unii si altii sunt scunzi si robusti, traiesc in pesteri, se bazeaza pe forta bruta in special, au un aspect fizic diferit de al oamenilor (homo sapiens) ceea ce ii face sa para urati..
Intalnirile dintre homo sapiens si neandertalieni s-a produs cel mai probabil in urma cu 20000 pana la 30000 de ani. Oare ar fi putut rezista un timp asa indelungat, mult dupa disparitia acelei specii, povestiri despre ea, care sa fi luat forma unor mituri in folclorul nordicilor?
Si alte creaturi mitologice ar putea fi puse pe seama unor intalniri inter-specii. In urma cu 30000 de ani limbajul era format, iar povesti puteau spune cu nemiluita.
Originea ar putea fi si de alta natura, din neolitic si pana in epoca bronzului si chiar in epoca fierului, se ciocneau diverse culturi, care mai de care mai exotica, iar oamenii unei culturi pareau foarte ciudati in ochii altor oameni. Oameni care se ocupau cu mineritul si erau murdari si soiosi, fata de niste pastori sau vanatori din campie, puteau parea foarte ciudati. In timp, povestile despre ei pot evolua in mituri.
La fel, existau triburi care incercau sa isi intimideze adversarii folosind diverse coifuri sau caciuli, cu capete de animale sau alte asemenea accesorii, care intr-o intalnire fata in fata erau foarte foarte impresionante, infricosatoare, groaznice chiar. Apoi omul din popor, mai nestiutor povesteste copiilor si nepotilor cum s-a batut cu o creatura ciudata, iar acestia la randul lor povestesc mai departe si asa se creaza mitul minotaurului sau al meduzei sau a altor creaturi.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 16 Jul 2009, 03:14 PM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(Dualist @ 12 Oct 2005, 08:33 PM) *
Ma gandeam zilele acestea cat de greu este pentru un om in zilele noastre sa isi traiasca viata, sa creasca un copil si asa mai departe. Privind o mama cat ii este de greu sa creasca un copil, indiferent ca are pampersi, jucarii, cuptor cu microunde, telefon mobil si asa mai departe, intrebarea care imi vine este:

OMUL CAVERNELOR CUM A SUPRAVIETUIT ?

Cum comunica el cu semenii sai intr-o lume fara internet, fara fax, fara telefoane mobile si internet ?

Ce manca el in conditiile in care nu existau fast-food-uri, livrari la domiciliu si room-service ?

Cum a fost posibila supravietuirea lui intr-o lume ostila, intr-o lume in care lupta pentru supravietuire in fiecare zi


Omul preistoric nu muncea, locuia in zone calde, se odihnea, se juca, manca si dormea.

Pescuitul era probabil principala ocupatie, deci nu avea prea mult de trudit.
Culegea toamna alune, nuci, jir si ghinda, din care facea faina, apoi culegea oua de pasari, pui de pasari, lacuste, soparle, fructe de padure, cartofi salbatici, radacini de papura, mai vana cand avea timp, ...

Nici nu muncea, nici nu avea nevoie de prea multa hrana puternic energetica, ... se spala cu lesie din cenusa, deci erau curati, se imbracau cu blanuri, locuiau in colibe din piei de animale, pe saltele din piele umplute cu frunze uscate si tulsa-iarba uscata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jul 2009, 06:02 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(actionmedia @ 4 Jul 2009, 11:53 AM) *
Este vorba totusi de mersul biped, nu doar de ridicat pe doua picioare.

Dar ai impresia ca primii hominizi s-au ridicat asa intr-o data si au mers? poate daca este sa dam crezare Bibliei asa a fost, dar inainte de a deprinde mersul biped cred ca si hominizii au procedat la fel ca suricatele.

QUOTE(infinitty @ 16 Jul 2009, 04:14 PM) *
QUOTE
Omul preistoric nu muncea, locuia in zone calde, se odihnea, se juca, manca si dormea.

Doar traia in Rai, nu? era in acele vremuri un fel de vacanta perpetua, platita din cand in cand cu viata de unii membri ai tribului. ohyeah.gif





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Jul 2009, 10:33 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(marduk @ 16 Jul 2009, 07:02 PM) *
Dar ai impresia ca primii hominizi s-au ridicat asa intr-o data si au mers? poate daca este sa dam crezare Bibliei asa a fost, dar inainte de a deprinde mersul biped cred ca si hominizii au procedat la fel ca suricatele.


E foarte probabil ca mersul biped sa fi aparut dintr-o data. Orice mers intemediar intre cel patruped si cel biped este mult mai mare consumator de energie. Incearca de exemplu sa mergi cocosat sau mersul piticului sau in patru labe, sa vezi cum e wink.gifP

Plus de asta, gorilele si chiar chimpanzeii nu au nicio problema sa se ridice si sa se mentina pe doua picioare, problema apare la mers.

Singura explicatie plauzibila pentru evolutia mersului biped la primate este un mediu care functioneaza ca un premergator. Ar putea fi apa putin adanca sau vegetatia foarte densa. Sau poate chiar amandoua. Ma uitam ieri seara la un documentar despre aparitia patrupedelor. Timp de multi ani, mai mult de un secol se credea ca patrupedele au evoluat din pesti care au ramas prinsi in capcana pe uscat si au incercat sa se intoarca in apa. Ceea ce mi se pare total absurd. Abia recent au avansat teoria (sustinuta si de probe arheologice) ca de fapt patrupedele au evoluat mai intai in apa si abia dupa aceea au iesit pe uscat, cu picioarele gata formate. Sunt mai multe explicatii pentru aceasta evolutie a picioarelor din aripioare inotatoare, una dintre ele avanseaza ipozeza unui mediu mlastinos. Un loc plin de vegetatie si cu apa putin adanca, un loc in care membrele ofera un avantaj mult mai mare decat inotatoarele.

Cam acelasi scenariu il vad si pentru aparitia mersului biped. Un mediu care favorizeaza mersul biped in dauna celui patruped si in care orice animal care merge pe doua picioare este mai eficient decat unul pe 4 picioare.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 Jul 2009, 01:16 AM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



eficienţa este cuvāntul cheie! Toate speciile care le vedem azi au adaptări uimitoare la mediul īn care trăiesc. Verigile de legătură n-au supravieţuit. Nu vedem nicio etapă intermediară azi dar asta nu īnseamnă că evoluţia n-a avut loc. Cānd mediul se schimbă rapid şi vieţuitoarele sunt īn pericol de extincţie cred că se declanşează un mecanism genetic care permite dezvoltarea de caracteristici noi. Este prea bine cunoscută apariţia mutaţiilor īn cazul īmperecherii dintre indivizi co-sangvini (incestului). Cānd populaţia atinge un minim, nu există alţi parteneri de reproducere decāt cei īnrudiţi aşa că e plauzibil ca natura să declanşeze mutaţiile īncercānd să producă ceva nou, adaptabil īn noul mediu.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman