HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Vaccinul Antigripal, Da ori ba?
Mara
mesaj 12 Oct 2005, 09:06 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Cu toata isteria asta cu gripa aviara, mintile luminate ale directorilor mei au decis sa ni se faca, daca dorim, vaccin antigripal. Am tot citit pe net si nu sunt prea convinsa in a-l face, cu atat mai mult cu cat eu nu-mi aduc aminte sa fi avut vreodata gripa. Voi ce parere aveti? Este cu adevarat necesar sau nu?


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 12 Oct 2005, 09:13 AM
Mesaj #2


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



De stricat nu strica insa trebuie sa stii ca gripa poate fi provocata de la an la an de alti virusi .Sotul meu vrea sa faca vaccinul ca el este cel mai sensibil la raceli .Insa pana acuma nu l-a facut niciunul dintre noi asa ca nu as putea sa-ti spun ce fel de urmari are.Socrii mei in schimb il folosesc in fiecare an .Daca si fara el tot asa ar fi fost de sanatosi sau nu habar nu am .




--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Oct 2005, 09:22 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



...eu il fac de vreo 5 ani la rand...pentru ca la citi raciti si picaturi Pfluger trec prin fata mea n-as rezista altfel...si e super ok! sotu in schimb acum vreo 3 ani s-a ambitionat sa nu-l faca...si l-a tintuit o gripa vreo 4 zile la pat devil.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Oct 2005, 09:22 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Zed
mesaj 12 Oct 2005, 09:26 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Mara ,

Eu sunt de parere ca e mai bine sa-l faci . Acest vaccin nu-ti garanteaza ca nu vei lua gripa ( normala , nu cea aviara ) dar o vei lua intr-o forma mult mai usoara. Este un lucru fals sa se creada ca daca faci un vaccin , nu iei boala respectiva .
Faptul ca nu ai avut niciodata gripa e cu doua taisuri . E posibil sa ai un sistem imunitar foarte bun , dar , partea rea este ca exista si posibilitatea sa nu fie asa , ceea ce implica sa nu ai anticorpi suficienti in caz contrar . Anticorpii in organism se formeaza dupa o boala , adica daca ai avut candva gripa , chiar si daca au trecut 10 ani , anticorpii recunosc boala avuta si reactioneaza mult mai repede contra ei , decat la unul care nu a avut-o .
Ceea ce este foarte important , indiferent de ceea ce-ti spune oricare doctor ( poate sa fie si profesor universitar smile.gif ) NU fa vaccinul daca esti bolnava , indiferent ca ai o usoara raceala sau dureri in gat etc. hug.gif
Virusul de influenta ( adica de gripa ) muteaza in fiecare an .

Acest topic a fost editat de Zed: 12 Oct 2005, 09:35 AM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 12 Oct 2005, 09:32 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Vaccinul anti-gripal nu are nici un efect impotriva unei gripe aviare.
Vaccinele anti-gripale sunt create sa previna epidemii. Pana cand nu ai idee care este codul genetic al virusului care poate crea o pandemie, nu prea ai cum sa creezi un vaccin.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Oct 2005, 09:39 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (Zed @ 12 Oct 2005, 11:26 AM)

Virusul de influenta ( adica de gripa ) muteaza in fiecare an .

mai bine zis virusurile in general,si cel gripal in particular,au o capacitate foarte mare de transformare(mutagenica)...deci degeaba ai anticorpi de acum un an sau doi...el intre timp nu mai e la fel!
cica foarte periculos ar fi sa se intalneasca cel gripal uman cu cel al gripei aviare...s-ar crea un monstru! sad.gif sad.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 12 Oct 2005, 09:40 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Am avut o chestie ciudata cam acum o luna: de dimineata m-am simtit rau, iar seara deja aveam febra, ma durea gatul, curgea nasul etc. destul de rau. Ei, in 3 zile mi-a trecut, dar am ramas cu o usturime in gat. Tinand cont de faptul ca nu am stat in frig si ca am si pasat boala, in forma mult mai usoara, la inca 3 oameni, am presupus ca un virus - ceva o fi fost. Plus ca racesc macar o data pe an, deci sistemul imunitar e pus la incercare. smile.gif

De la raceala aia am ramas cu gatul cam iritat, ca ma saturasem de medicamente si n-am mai luat nimic. Deci sa nu fac vaccin, da? laugh.gif

QUOTE
Vaccinul anti-gripal nu are nici un efect impotriva unei gripe aviare.


Categoric, nici nu s-a spus asta. Numai ca, asa cum zicea si Michelle, la un om deja bolnav de gripa umana, ar fi catastrofal sa intre in contact cu cea aviara.

Acest topic a fost editat de Mara: 12 Oct 2005, 09:42 AM


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Steph
mesaj 12 Oct 2005, 09:45 AM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 13 July 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.612



din cate am inteles eu, daca virusul de gripa aviara va intalni virusul de gripa umana (foarte probabil, daca ne gandim ca epidemia de gripa umana este abia la inceput), cei doi se vor uni, modificandu-si structura, si declansand un tip de epidemie de gripa aviara foarte usor transmisibila de la om la om. Ceea ce ar fi extrem de periculos. unsure.gif

vaccinandu-ne impotriva gripei obisnuite, impiedicam o posibila declansare a unei epidemii aviare transmisibile de la om la om, cel putin pe teritoriul Romaniei. Din punctul asta de vedere cred ca vaccinul este foarte important.
Eu l-am facut chiar ieri (si inca ma doare mana tongue.gif). Il fac de doi ani si nu am mai racit, iar eu sunt foarte bolnavicioasa cand vine vorba de gripa si raceala in general. smile.gif


--------------------
Loves screws you over, but damn it's worth every penny of suffering...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 12 Oct 2005, 09:46 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Michelle, si ce antigripal faci? Am auzit ca cel mai raspandit este Vaxigrip, de la Pasteur. Totusi, acum vreo 3 ani, s-a facut un experiment la o fabrica din Brasov cu Vaxigrip, spary nazal, si doua femei au fost diagnosticate ulterior cu paralizie faciala periferica dreapta de tip Bell.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 12 Oct 2005, 09:53 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Michelle @ 12 Oct 2005, 11:39 AM)
cica foarte periculos ar fi sa se intalneasca cel gripal uman cu cel al gripei aviare...s-ar crea un monstru! sad.gif  sad.gif

Te exprimi ca un adevarat medic!!!

QUOTE
din cate am inteles eu, daca virusul de gripa aviara va intalni virusul de gripa umana (foarte probabil, daca ne gandim ca epidemia de gripa umana este abia la inceput), cei doi se vor uni, modificandu-si structura, si declansand un tip de epidemie de gripa aviara foarte usor transmisibila de la om la om. Ceea ce ar fi extrem de periculos. unsure.gif

Bravo!!! Foarte informata!!! Mi-a placut mai ales partea cu "gripa umana este abia la inceput" spoton.gif

QUOTE
vaccinandu-ne impotriva gripei obisnuite, impiedicam o posibila declansare a unei epidemii aviare transmisibile de la om la om, cel putin pe teritoriul Romaniei.

Nu zau!!! E bine totusi ca te simti in siguranta.

Acest topic a fost editat de axel: 12 Oct 2005, 09:57 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 12 Oct 2005, 09:55 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Mara ,

Eu as mai astepta inca 1 saptamana . smile.gif

Michelle ,

QUOTE
deci degeaba ai anticorpi de acum un an sau doi...el intre timp nu mai e la fel!

Degeaba nu sunt anticorpii aceia si asta iti spun de la un medic cu care am dezbatut la masa chiar sambata problema asta . smile.gif



--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Oct 2005, 10:06 AM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (axel @ 12 Oct 2005, 11:53 AM)
QUOTE (Michelle @ 12 Oct 2005, 11:39 AM)
cica foarte periculos ar fi sa se intalneasca cel gripal uman cu cel al gripei aviare...s-ar crea un monstru! sad.gif  sad.gif

Te exprimi ca un adevarat medic!!!


...dragutza...cercetarile actuale sunt in faza de ..".cica",adica nimeni nu mai e sigur de nimic...cu exceptia ta desigur! tongue.gif

Mara,eu am incredere in cei de la Glaxo !..adica fac de vreo 3 ani Fluarix

edit:Contraindicatii: Copiii in varsta mai mica de 6 luni; persoanele cunoscute sau suspecte a prezenta manifestari alergice la oua sau la carnea de pasare; persoanele cu afectiuni acute febrile, pana la remiterea simptomelor.

Acest topic a fost editat de Michelle: 12 Oct 2005, 10:12 AM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 12 Oct 2005, 10:14 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Michelle @ 12 Oct 2005, 12:06 PM)
QUOTE (axel @ 12 Oct 2005, 11:53 AM)
QUOTE (Michelle @ 12 Oct 2005, 11:39 AM)
cica foarte periculos ar fi sa se intalneasca cel gripal uman cu cel al gripei aviare...s-ar crea un monstru! sad.gif  sad.gif

Te exprimi ca un adevarat medic!!!


...dragutza...cercetarile actuale sunt in faza de ..".cica",adica nimeni nu mai e sigur de nimic...cu exceptia ta desigur! tongue.gif

Eu comentam doar vocabularul si exprimarea plastica devil.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 12 Oct 2005, 10:22 AM
Mesaj #14


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Michelle @ 12 Oct 2005, 10:22 AM)
...si l-a tintuit o gripa vreo 4 zile la pat devil.gif

Michelle aia nu a fost gripa ci probabil o raceala.Gripa adevarata te tine cel putin doua-trei saptamani la pat.
- febra de multe ori peste 39 °
- stare de frig totala
- dureri de muschi si picioare
- dureri de cap
- oboseala
- dureri de gat
- tuse uscata
- dureri de ochi, sensibilitate la lumina

Si toate astea la un loc cry.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Oct 2005, 10:24 AM
Mesaj #15


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Steph @ 12 Oct 2005, 10:45 AM)
declansare a unei epidemii aviare transmisibile de la om la om

Pai ori e aviara, ori se transmite de la om la om. blink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 12 Oct 2005, 10:24 AM
Mesaj #16


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



este indicat sa te vaccinezi pana intre septembrie si noiembrie ca pana la aceste date s-a stabilit deja ce fel de virusi ar putea fi asteptati din directia asiatica , sunt identificati si noul vaccin antigripal este dat pe piata


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Oct 2005, 10:26 AM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



oiski,el e mai rezistent draga, am uitat sa-ti zic laugh.gif ...asa ca si-a luat bastonul si a umblat asa bolnav la servici contaminind toti colegii in jurul lui rofl.gif ...oricum tot de la ei luase devil.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Oct 2005, 10:27 AM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Indicatii: Vaccinarea antigripala este recomandata in special pentru urmatoarele categorii de populatie: Persoanele care prezinta un risc crescut de a face complicatiile infectiei gripale: persoanele in varsta de peste 65 ani; persoanele care traiesc in institutii cu caracter de internare prelungita; persoanele cu afectiuni medicale cronice (pulmonare si cardiovasculare); persoanele cu boli metabolice cronice (diabet zaharat, disfunctii renale, hemoglobinopatii, imunosupresii). Persoanele care pot transmite gripa celor cu risc crescut la complicatiile datorate gripei: medicii, cadrele sanitare medii, personalul auxiliar din spitale si unitati sanitare ambulatorii, cu prioritate cei din maternitati, sectii de terapie intensiva, statii de salvare; membrii familiilor persoanelor cu risc crescut. Lucratorii din serviciile comunitare esentiale: vamesi, pompieri, politisti, militari etc., precum si elevi, studenti si alte persoane ce locuiesc in dormitoare comune. Gravidele, dupa primul trimestru de sarcina; daca gravida prezinta un risc crescut de a face complicatii datorate gripei, vaccinarea poate fi facuta si in primul trimestru de sarcina.

Acest topic a fost editat de Michelle: 12 Oct 2005, 10:29 AM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Oct 2005, 10:32 AM
Mesaj #19


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Stati ca nu v-am spus ce vaccin fac eu. Fac in fiecare an, de vreo 4 ani, in fiecare primavara(martie) si la inceputul fiecarei toamne o cura de o saptamana cu echinaceea. Vreau sa va spun ca nu am treaba cu nici o boala contagioasa. Gripa nu mai stiu ce este de cand fac asta. Simt cand ma ataca virusul, cateva zile am "fierbinteli" si ma dor putin ganglionii ...(nu stiu cum se numesc, astia din zona gatului) si apoi gata. Fara tuse, fara mii de batiste, etc. Incercati si voi, va recomand cu toata increderea.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 12 Oct 2005, 10:40 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Asta vroiam sa spun si eu: de remediile homeopate n-ar fi mai indicate? Sunt prezentate ca mai putin agresive decat cele alopate. "Vaccinul homeopatic este un preparat imunologic destinat sa protejeze organismul impotriva infectiilor respiratorii, stimuland producerea de anticorpi. La baza acestui vaccin se gasesc anumite celule de virus, numai ca se prepara in alt mod decat vaccinul injectabil. Este vorba despre prepararea homeopatica obisnuita – o diluare si o dinamizare a toxinelor respective. Ca si in medicina alopata, deoarece apar tulpini noi de virusuri, compozitia vaccinului se modifica in fiecare an. Pentru ca fiecare organism este diferit si apar noi virusuri, s-ar putea sa ne imbolnavim chiar si dupa administrarea vaccinului. Apar insa forme mai usoare, care pot fi tratate mult mai rapid. "


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 12 Oct 2005, 10:43 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Virusul de gripa care apare in fiecare an sunt de tip Influenza A , (subtip H1 , H2 si H3 )si tip Influenza B .Se mai numeste si gripa de sezon .
Gripa aviara este cunoscuta de peste 100 de ani deja .Ea provine din tip influenza A ( care are 16 subtipuri H ) . Toate cele 16 subtipuri pot infecta pasarile dar cele mai grave sunt subtipurile H5 si H7 .Epidemia care a izbucnit in Asia in 2003 a fost cauzata de subtipul H5(N1).
Asta este cam ce-mi amintesc din discutiea avuta si ceea ce am citit sambata .
Preventiv mi-au fost recomandat urmatoarele ( in caz ca am de gand sa vizitez vreo zona periclitata:
- sa evit contact cu pasari ( mai ales gaini si curcan )
- sa nu consum carne de pasari
- sa-mi spal mainile cat pot de des
- sa nu aduc cu mine nici un fel de produs din carne de pasari si nici pene
- sa-mi fac un vaccin anti-gripal

Nu aruncati cu pietre , recomandarile sunt de la un medic , iar el le-a primit la randul lui de la Institutul R. Koch pentru a le da mai departe pacientilor care intentioneaza sa viziteze tarile in cauza iar mie mi-a tocat nervii vreo 6 ore cu asta .smile.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Oct 2005, 11:03 AM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Mara @ 12 Oct 2005, 11:40 AM)
Asta vroiam sa spun si eu: de remediile homeopate n-ar fi mai indicate?

Si nu musai vaccin homeopat. Daca faci un tratament imuno-stimulator naturist: 1. nu iti afectezi ficatul, cum ai face-o prin medicina alopata, 2. Va lupta la fel de eficient, indiferent de tulpina virusului, sau de virus. Asa, ti-ai facut antigripal, trebuie sa faci anti-tifoidic, anti-nu mai stiu ce. Prin imunostimulatoare, e dizinterie - stai calm, e hepatita - stai calm, e gripa - stai calm etc


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 12 Oct 2005, 11:24 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Eu as lasa mana de pe vaccin homeopat .Categoric .
Exista vaccine homeopate contra tetanie care contin mercur . Nu vad ce e homeopat in sandramaua asta .

mariusc2
QUOTE
2. Va lupta la fel de eficient, indiferent de tulpina virusului, sau de virus.


Lupta ca un placebo , da . Nimic mai mult . Acum vreo 3 sau 4 saptamani s-a facut in Germania un test foarte mare si foarte complex unde s-a luat sub lupa homeopatia . Rezultatul a fost dezastruos . laugh.gif
Eu nu am nimic impotriva unui tratament naturist preventiv . Adica sa bei ceai de x sau sa iei echinaceea sau mai stiu eu ce flori de tei . Dar sa faci un vaccin homeopat contra gripei sau sa dai unui copil care are deja bronsita avansata ceaiuri si pastile de mai stiu io ce extracte de flori , mi se pare o tampenie . Eu am vazut asa un caz pe viu .Si crede-ma ca din gripa aceea a dat bietul copil in pneumonie . A ajuns la spital in ultimul hal .
Mara ,

Vaccinele sub forma de spray nazal s-au cam luat de pe piata , cel putin aici la mine, deoarece au aparut o gramada de complicatii , deci atentie , eu l-as evita .

Acest topic a fost editat de Zed: 12 Oct 2005, 11:40 AM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 12 Oct 2005, 11:51 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Nici nu cred ca se mai gaseste vaccin sub forma de spray. Cazul ala a fost in 2002, dar e de ajuns ca sa ridice niste semne de intrebare, mai ales ca in farmacii se gaseste momentan numai Vaxigrip. Fluarix, Influvac se vor gasi abia la sfarsitul lui octombrie in farmacii. La Fluarix, de exemplu, am gasit mai putine efecte adverse decat la Vaxigrip, putand fi administrat si gravidelor. Doar ca momentan nu e pe piata.

Eu am luat acum ceva ani bun un sirop, "Imustimulator" se chema cred, si chiar n-am racit deloc in anul respectiv. Doar ca nu l-am mai gasit apoi.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Oct 2005, 02:28 PM
Mesaj #25


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



@Zed
Eu ceai de tei nu beau. laugh.gif Pai eu spuneam ceva de vaccin homeopat? Tot de tratament preventiv spuneam si eu. Acum o fi bine, nu o fi, cert este ca eu ma simt mai bine decat atunci cand faceam vaccinuri sau ma indopam cu medicamente. Oricum, la tratarea efectelor unei boli se descurca mai bine medicina alopata.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 12 Oct 2005, 02:33 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Referitor la gripa aviara:

Comisia Europeana: Rezultatul testelor privind gripa aviara e negativ!

Comisia Europeana a anuntat ca rezultatul testelor pentru gripa aviara efectuate in Romania este negativ. Aceasta nu are in vedere masuri de embargo asupra Bucurestiului, a anuntat un purtator de cuvant al Comisarului european pentru sanatate si protectia consumatorului.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Oct 2005, 02:34 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Zed @ 12 Oct 2005, 12:24 PM)
Acum vreo 3 sau 4 saptamani s-a facut in Germania un test foarte mare si foarte complex unde s-a luat sub lupa homeopatia . Rezultatul a fost dezastruos

Poti da mai multe detalii? Eventual un link? Stiu o multime de oameni care se bazeaza exclusiv pe astfel de tratamente si as putea macar sa-i avertizez ca lucrurile s-ar putea sa nu fie atat de roz cum le descriu ei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Oct 2005, 02:47 PM
Mesaj #28


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Nu as vrea sa fiu in locul ministrului agriculturii. O sa isi ia o multime de bobarnace, desi mie mi se pare ca a actionat corect, totusi!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 12 Oct 2005, 03:13 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



abis ,

Linkul e din pacate in germana .Aici.
Mai este publicat si in The Lancet . Incerca sa gasesti articolul acolo in engleza .E aici un link
E la punctul 3 , numai ca nu te lasa sa citesti tot pe engleza daca nu ai cont si parola . Sorry , poate gasesti altundeva articolul . sad.gif
Studiul a fost facut de Prof. Dr. med. Matthias Egger de la universitatea Bern .

mariusc2 ,

Ceaiul de tei calmeaza cool.gif laugh.gif

-am editat ca am pus de 2 ori acelasi link smile.gif

Acest topic a fost editat de Zed: 12 Oct 2005, 03:21 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Oct 2005, 03:24 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Zed,
Multumesc pentru informatii. Am pus in google Matthias Egger placebo si am gasit tot ce cautam in engleza (germana din pacate nu stiu).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 12 Oct 2005, 08:49 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Zed @ 12 Oct 2005, 12:43 PM)
Preventiv mi-au fost recomandat urmatoarele ( in caz ca am de gand sa vizitez vreo zona periclitata:
- sa evit contact cu pasari ( mai ales gaini si curcan )
- sa nu consum carne de pasari
- sa-mi spal mainile cat pot de des
- sa nu aduc cu mine nici un fel de produs din carne de pasari si nici pene
- sa-mi fac un vaccin anti-gripal

Nu aruncati cu pietre , recomandarile sunt de la un medic , iar el le-a primit la randul lui de la Institutul R. Koch pentru a le da mai departe pacientilor care intentioneaza sa viziteze tarile in cauza iar mie mi-a tocat nervii vreo 6 ore cu asta .smile.gif

Par cam ciudate recomandarile. De ce:
Virusul gripal are ca proprietate interesanta faptul ca codul genetic format din 8 gene separate, fiecare codand o proteina. In momentul replicarii (generarii de catre celula a noi copii de virus), cele 8 gene se aduna intr-o noua capsula. Daca celula este infectata cu 8 versiuni de virus gripal, se poate crea o noua versiune, care are anumite gene dintr-o versiune si anumite gene din cealalta versiune. Astfel, nu sunt necesare mutatii pentru a se crea noi variante de virusi, si rata de schimbare a codului genetic, din cauza acestui mecanism, este extrem de mare.
Doua proteine foarte importante sunt HA si NA. Sunt foarte importante pentru ca sunt folosite in alcatuirea invelisului virusului - imunitatea organismului este strans legata de proprietatile celor doua proteine: poti fi imun la diverse variante de HA sau de NA.
Se cunosc 16 subtipuri principale de H si 9 subtipuri principale de N. De acolo vine si codificari de genul H3N2.
Evident, exista si variatiuni, de aceea poti fii imun la versiunea de anul trecut de H3, dar cea de anul acesta este un pic diferita, de aceea vei avea o gripa usoara.
Numai o parte din subtipurile de H se gasesc in versiunile care pot infecta omul. Cele mai multe se gasesc la versiunile care infecteaza pasarile.
Dar versiunile de pasari nu pot infecta oamenii, si din cate stiu eu nici invers. In schimb, porcul poate fi infectat cu amandoua versiunile. Astfel ca o celula de porc poate fi infectata cu versiune umana si una aviara, si prin incrucisare se creaza una care poate infecta omul dar contine cod genetic nou (o noua versiune de H si/sau o noua versiune de N), pentru care oamenii n-au imunitate. Efectul este pandemic.


Asa ca acele recomandari nu-s bune decat daca de porcul face ca sa existe o versiune de virus care se transmite atat la pasari, cat si la oameni, dar de la porc ajunge mai intai la pasari, de aceea trebuie sa eviti contactul cu pasarile.
Mi se pare mult mai improbabil acest scenariu decat cel in care se recombina virusul si creaza o versiune care poate infecta doar porci si oameni, dar nu si pasari.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Oct 2005, 09:36 PM
Mesaj #32


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Zed @ 12 Oct 2005, 04:13 PM)

mariusc2 ,

Ceaiul de tei calmeaza cool.gif laugh.gif

-

yee, sure! tongue.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 13 Oct 2005, 06:51 PM
Mesaj #33


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE (Mara)
Fluarix, Influvac se vor gasi abia la sfarsitul lui octombrie in farmacii


Eu am facut Influvac-ul vinerea trecuta, dupa ce il cumparasem pe la inceputul lui Octombrie. Nu stiu cat de eficient o fi tinand cont de faptul ca de trei zile zac lata in pat laugh.gif (da, stiu ca vaccinul anti-gripal nu te fereste si de raceli...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 13 Oct 2005, 06:59 PM
Mesaj #34


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Eu am auzit astazi de dimineata la stiri CA ESTE GRIPA AVIARA nustiuce de tip 5....
Mai multe judete afectate.... carantina, etc.etc.

Ce-o fi scris si pentru noi....

Dar, pentru ca in orasul meu nu se mai gasesc vaccinuri antigripale, m-am incapatanat si... am ars unul in mana stanga, de ma doare ... si o sa ma doara cica inca vreo 2-3 zile. Bine ca l-am capatat. Macar stiu ca am facut tot ce se poate face. Apa fiarta dau si la pisoi. Oare s-o lua si la alde miau?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 13 Oct 2005, 07:48 PM
Mesaj #35


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Am stat si eu pe ganduri cand mi s-a propus sa-l fac pentru ca tineam minte ca acum vreo 3 ani cand am mai facut un anti-gripal nu am mai putut sa-mi misc mana vreo doua zile de durere dar Influvac-ul nu doare absolut deloc.

Din ce au aratat astia pe la stiri eu am inteles ca virusul a fost depistat numai in Ceamurlia de Jos, unde s-au si luat masuri speciale de carantina (omorarea si incinerarea tuturor pasarilor, interzicerea intrarii si iesirii persoanelor straine, etc.), in restul localitatilor aflate in imediata apropiere (pe o raza de vreo 10 km) fiind luate masuri de monitorizare. Si ca pana la primirea rezultatelor de la Londra, nu se poate sti daca virusul este sau nu periculos pentru om...

Pacatos an pentru Romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman