HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Teoria Universului Valurit
gheorghe dinica
mesaj 14 Nov 2005, 03:34 PM
Mesaj #71


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 15 September 04
Forumist Nr.: 4.473



devil.gif Ovidiu Bufnila bufniteaza valurirea... Uneori imaginatia este o entitatea cu mult mai spectaculoasa decat insasi ratiunea;in fapt imaginatia este insasi valurirea domnului valurit.Dupa cum te cunosc eu(imi place sa cred ca te-as cunoaste dincolo de taste si de lucrarile tale,omul valurit Ovidiu) iti risti sufletul,uneori esti gata sa-l vinzi unui Faust posedat de lipsa formelor,de lipsa acoladelor ce trambiteaza spatiul ca posibilitate a simbolului constient. Foamea fara forma ce-si cauta tineretea,regenerarea,puterea sau mai degraba mistica unui drum fara de sfarsit;o poveste valurita ce curge intr-un univers lipsit de axiomele celor 3 dimensiuni.Bufnila bufniteaza o trezire lipsita de spectaculozitatea metafizicii atat de iubita de unii interlocutori cetitori de ecuatii filosofice fara raspuns si evident lipsite de valurire .Daca privesti 'hiper,extra,infinit de atent' intunericul descoperi ochii uriasi ai lui Bufnila ce scruteaza universul virtual-real,real-virtual in cautarea prazii zilnice sau poate onirice.Ce ar fi lumea fara vise,fara universul valurit ce-mi subjuga vointa si se manifesta asupra tastelor cu puterea unei apasari posibil constiente.Ma scufund adanc in valurire asemeni unui sinucigas ce asteapta ca valurirea sa-l inece si mai apoi renasc pe un tarm preconstient lipsit de grija aptitudinilor deprinse in procesul de invatare a celor 3 dimensiuni,3 axiome,3 pacate,3 isbaviri;multiplicari semantice ale unui singur adevar.Cine sunt eu cel renascut,cine este cel ce bufniteaza trezirea acestui univers valurit?Acest raspuns se gaseste ascuns de valurire peste 7 ape,7 munti,7 tari,7 ceruri in imparatia Lui Bufnila... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 3 Jan 2006, 04:31 AM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Universul este mai mult decat valurit: el este fractal.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 Jan 2006, 11:44 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



E o ipostaza a Universului mai greu de imaginat.

user posted image

user posted image

Fractale ...valurite !

user posted image

user posted image



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Jan 2006, 11:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 3 Jan 2006, 11:53 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Iata si un link de unde puteti lua niste imagini interesante :

http://newsfractal.free.fr/news4/best.htm


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 3 Jan 2006, 02:32 PM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Ideea de Univers fractal vine de la observatia ca multe obiecte din natura (in speta in cea vie) sunt construite avand la baza un fractal, un subset al unui fractal sau combinatii ale acestora. Aparenta regularitate la scara mare si infinitele neregularitati la scara mica a unor fractali conduce la o idee cum ca trecerea de la lumea macroscopica tridimensionala la cea microscopica multidimensionala prevazuta de teoriile cuantice s-ar putea face cu ajutorul modelarii fractale. Fractalii au o proprietate interesanta: dimensiunea fractala care poate sa fie un numar rational, nu se limiteaza la cele trei dimensiuni spatiale. Este posibil ca in realitatea obiectiva in cele trei dimensiuni perceptibile sunt subsumate dimensiunile fractale de la scara cuantica. Stim sa reprezentam grafic o multime de fractali impresionanti si sunt deja multe domenii in care sunt utilizati, cu precadere in grafica si modelare, dar ar fi interesante de studiat obiectele fractale din natura si descoperita ecuatia fiecaruia. Cred ca inteligenta naturii este cu un pas inaintea noastra si foloseste din plin matematica fractala in creatiile ei.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jock
mesaj 8 Jan 2006, 11:22 AM
Mesaj #76


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 18 February 04
Forumist Nr.: 2.263



Interesantã treaba cu universul fractal. Dacã ai ceva idei, cunostinte, eventual o teorie proprie despre aceastã chestiune, deschide un topic nou si hai sã discutãm acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jan 2006, 11:35 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ce spui tu acolo reprezinta reprezentarea grafica a unui fractal, obiect cu dimensiuni fractionare. (ex: 1,5 dimensiuni etc.). Dare interesant, arata-ne mai mult.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Jan 2006, 01:31 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



FRACTALI


user posted image



user posted image



user posted image


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 12 May 2006, 03:07 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.453
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



te salut Ovidiu Bufnilă!
Am observat prezenţa ta prin sms la o emisiune de acum câteva zile de pe Naţional TV în care i-ai pus nişte întrebări foarte interesante invitatului (despre tunelare informaţională, topologii discrete). de ce nu mai postezi?

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 12 May 2006, 03:08 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 1 Jun 2006, 04:06 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Sal Shapeshifter!
O sa incerc sa-ti raspund fara sa aduc atingere Sigurantei Nationale: pentru ca.


Ovidiu Bufnila
cu prietenie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 12 Nov 2006, 01:56 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE
Valurirea se regaseste in manifestari surprinzatoare de la topologii la comunicari. O regasim in limbaje, in metafora sau in politica, drapata in diverse mesaje, ipostaze. Sunt o multime de forme primare valurite de la cochiliile melcilor la
propriile noastre ipostaze cotidiene. Teoria Comunicarii ar trebui regandita. De fapt, nu cumva Emitatorul este un Multiplicat si aidoma, Receptorul? Intre E si R putem pune un liniar sau un nonliniar?

Valurirea poate fi detectata in toate domeniile umane dar si in
adancimea Universului.

Va invit sa imbogatiti cercetarile in directia fundamentarii sau infirmarii unei posibile Teorii a Universului Valurit.


Ovidiu, spune-ne te rog cateva dintre primele incercari (ale altora) de a explica, prezenta, teoretiza, etc., valurirea universului.

Putina istorie a valuririi nu ar strica. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 18 Jan 2007, 06:00 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Turbulentele Politice si Climaterice de astazi confirma ideile noastre din acest topic deschis acum aproape 2 ani!
rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 18 Jan 2007, 06:36 PM
Mesaj #83


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



QUOTE (jock @ 8 Jan 2006, 10:22 AM)
Interesantã treaba cu universul fractal. Dacã ai ceva idei, cunostinte, eventual o teorie proprie despre aceastã chestiune, deschide un topic nou si hai sã discutãm acolo.

http://www.hanuancutei.com/forum/show.php/act/ST/t/7068

...există deja, trebuie doar să cauţi printre valurile universului... smile.gif


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Jan 2007, 12:21 AM
Mesaj #84


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Frisky, copil năstruşnic, ai închis cercul! thumb_yello.gif "Universul este fractal?" a fost deschis tocmai la această propunere a lui jock! mwah1.gif

Adevărat, Ovidiu, asistăm la o iteraţie fractală, care e totuna cu un val... să vedem pe cine îl va lua valul şi cine va rămâne pe loc... unsure.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 22 Mar 2007, 09:00 AM
Mesaj #85


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Cred ca nu doar Universul, ci si noi insine, suntem "valuriti". Un mistic modern spunea ca"ne generam clipa de clipa, cum clipa de clipa apar noi galaxii".


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 22 Mar 2007, 09:01 AM
Mesaj #86


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Scuze ca intervin dupa 2 ani de la deschiderea topicului. smile.gif

Acest topic a fost editat de Florina R.: 22 Mar 2007, 09:03 AM


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 Mar 2007, 11:30 PM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
nu doar Universul, ci si noi insine, suntem "valuriti"


sigur cã suntem "vãluriþi", avem atâtea ritmuri ºi procese periodice în organism, bãtãile inimii, respiraþia, metabolismul; dar ºi psihic, mintea are ritmuri circadiene, fluctuaþii ale diverselor capacitãþi, memorie, intelect, sentimente... dormim ºi în fiecare dimineaþã ne trezim alþi oameni, pãstrãm însã amintirea a cine am fost ieri, alaltãieri ºi aºa mai departe... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 08:39 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman