HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Bucuria De A Intelege
mărăcine
mesaj 15 Sep 2005, 08:13 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Pentru ca tot a reinceput scoala de curand pentru elevi, va propun sa scormoniti in amintire dupa urmatoarea traire:

Vi s-a intamplat vreodata, pe cand va aflati in anii de scoala, sa aveti un moment de adanca daruire pentru un lucru nou pe care l-ati aflat? Sa ramaneti pur si simplu incremeniti si sa simtiti cum o lumina va patrunde tot trupul, in clipa in care ati inteles ceva anume...? Sa aveti atunci sentimentul ca traiti o mica minune...?

As vrea sa descrieti asemenea amintiri mai jos, daca le aflati in memorie...


--------------------
Intregul Cosmos un mister urzeste
ce doar in OM raspunsul isi gaseste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 15 Sep 2005, 08:18 PM
Mesaj #2


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



io am avut o revelatie cand am aflat de ablativul absolut....mai, eram disperata sa gasesc peste tot astfel de participiale...imi placeau si-mi plac si-acum...

la fel, cand am inteles ca gandesc gramamtica, dupa ce am invatat, evident....cand mi-am dat singura seama de diferenta dintre "si" conjunctie, respectiv adverb....multe altele.

ma tem ca in privinta stiintelor celorlalte nu m-a impresionat prea tare nimic; am reactii de genul: ce ti-e si cu stiinta/tehnica asta...imi plac, as putea spune ca le admir, dar n-am nici un fel de reactii viscerale legate de ele...


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 15 Sep 2005, 08:20 PM
Mesaj #3


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Am sa fiu eu eu prima care pasesc aici.
Asa a fost sa fie...
Nu-mi mai amintesc care a fost cea mai mare luminare a mea.
Dar, pentru ca au fost enorm de multe, nu aleg.
In schimb, fiind eu insami la catedra, si intr-o zi cand nu ma simteam bine, din mintea mea au iesit cuvintele si exemplele date de fostul meu profesor.
Feed back-ul m-a asigurat ca m-am facut inteleasa.
Asa am inteles ca minunile dainuie...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Sep 2005, 08:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Dark Angel
mesaj 16 Sep 2005, 08:51 AM
Mesaj #4


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Cred ca eu traiesc cu dorinta asta de a sti si intelege tot. Nu pot sa retin lucruri pe care nu le inteleg. Mie imi provoaca o bucurie enorma intelegerea unui lucru...cateodata citesc un contract pana ma ustura ochii si imi place sa interpretez toate aspectele si eventualele "chichite" care unui ochi mai ingaduitor ii scapa cu usurinta. Poate ca ar fi fost bine sa ma fac avocat, jurist, ceva de genul asta.

Sau poate e bine ca sunt aici unde sunt: pot sa lucrez in oricare dintre departamentele din cadrul firmei unde lucrez pentru ca " nu-mi scapa nimic' asa cum zice sefa. tongue.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 17 Sep 2005, 09:57 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Mi s-a intamplat in vacanta dintre a 11-a si a 12-a. Ramasesem pe vara la fizica si informatica. Chiar am stat sa invat si, dupa vreo luna, ajunsesem chiar sa imi placa fizica, pentru ca reusisem sa inteleg.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 19 Sep 2005, 02:22 PM
Mesaj #6


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eram in clasa a 9-a. Profesorul de muzică, un bătrīnel sfriijit, cu ochelari, care graseia, cam fără haz dumnealui, īn viziunea noastră, dar "tobă de carte" īn domeniul lui, s-a aşezat la pian (da, aveam pian īn aşa numita "sală de muzică"!) şi a īnceput să cīnte "Sonata Lunii", īntrerupīnd cīnd şi cīnd fluiditatea melodică cu observaţii "tehnice" ("aici avem un becar abia simţit", "aici e un sol minor pe 16imi" şi altele de genul ăsta). Īnsă de la pian curgea aşa o frumuseţe de melodie, omul care cīnta la pian era atīt de transfigurat de eveniment īncīt eu unul am rămas īncremenit. Din acel moment a īnceput interesul meu (care ulterior avea să se transforme īn preocupare permanentă) pentru muzica "clasică"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fatality
mesaj 23 Sep 2005, 07:17 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 41
Inscris: 23 September 05
Forumist Nr.: 6.985



Eu am fost luminata intelectual atunci cand faceam pregatire la mate pentru capacitate. Am invatat multe chestii atunci si cum sa calculez logic. Mi-a placut algebra, dar geometria nu prea biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 08:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman