HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Preotii / Pastorii / Rabinii / Muftiii Si Politica, Merg bine ambele ? De ce da, de ce nu ?
Bolt
mesaj 15 Sep 2005, 07:46 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@abis :
QUOTE
Macar suntem de acord... ca nu suntem de acord!

Salut, sunt de acord ca suntem partial de acord. smile.gif
QUOTE
Moralitatea unui om nu depinde de religie.

Eu as formula cam asa : moralitatea unui om depinde de LIBERUL SAU ARBITRU (propria alegere) dar care este intr-o foarte stransa legatura cu ceea ce/cine a/la invatat sa aleaga. Adica doar simpla exercitare a vointei nu exista. Totul are un background. Nu exista de fapt vointa libera, poate doar in dreptul unui cadavru care nu mai alege nimic. Cu totii plecam de la un dat anume. Fara indoiala ca datul respectiv poate fi ignorat si incalcat. Dar eu ca spectator, pot avea niste asteptari in functie de acest dat. Cu cat acesta e mai exigent si presupune o instanta superioara celei umane, eu am niste asteptari pe masura chiar daca-n virtutea liberului arbitru acel om poate alege ceva rau. Eu nu sustin nici o clipa ca in ceea ce-l priveste pe om exista garantii absolute.
QUOTE
Daca un om "rau" este credincios, va gasi in textul fundamental al religiei sale (nu conteaza ca-i biblia, coranul sau altceva) exact acele parti care sa-i justifice actiunile. Asa cum au facut inchizitia ori cruciatii, asa cum fac fundamentalistii musulmani... Daca este un om "bun" si credincios, va gasi acele texte care sa-i justifice moralitatea (sa nu furi, sa nu ucizi etc.).

Da, @abis, dar acel om rau nu are in spate doar propriile intentii, fata de care sunt de acord cu tine ca si le poate exercita arbitrar, el are si o SCOALA pe baza careia poate fi verificat, are o comunitate care-i poate "regla" intr-o anumita masura potentialele excese, exista un manual a carui nerespectare te "dezbraca-n pielea gola" si o Norma pe care n-o poti eluda in fata celor ce O cunosc. Ai dreptate, bunatatea sau rautatea unui om tine de liberul sau arbitru dar acesta la randul sau e determinat de ceva. Eh, tocmai asta ma intereseaza pe mine. Acel ceva. Pt. ca nici un om sanatos la minte nu devine peste noapte un agent moral liber de orice pedagogie. Exista o suita de cauze si efecte. Drumul se paveaza din timp. Eh, asta ma interesa pe mine, care-i aia ?
QUOTE
Ca sa revenim la topic: de ce crezi ca este o idee proasta ca prelatii sa se implice in politica?

Pt. ca mai devreme sau mai tarziu istoria se va repeta. Si nu partea buna a ei. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Sep 2005, 06:17 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Legat de titlul acestui topic, iata ce se intampla cand politicul isi baga coada ! Prin inter-pusi ! devil.gif

Baptistii din Timisoara se plang la Bush


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Sep 2005, 06:17 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 05:35 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman