HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cronica De Carte A Lui Iniya
Mihai
mesaj 6 Sep 2005, 07:46 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Carte, dulce carte... cinste cui te-a scris, lauda celui ce te citeste!

Va invit sa ne delectam impreuna cu recenzii si comentarii ale lui iniya pe marginea cartilor pe care le-a citit! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 28 Nov 2005, 08:51 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



Vreau sa-mi cer scuze intai pt pauza care am luat-o si n-am mai dat pe aici unde imi este foarte drag smile.gif Mi-a fost dor de voi toti.
Profesoara mea de economie imi recomandase o carte :'Tabloul flamand'-Arturo Perez-Reverente; Dupa titlu nu mi s-a parut ceva care sa merite..am cumparato (320.000 lei vechi) sad.gif desi mi s-a parut cam scumpa..si am inceput-o dupa cateva zile. A fost cea mai reusita carte care am citit-o pana acum; imi place; aviz amatorilor de sah si iubitorilor mai ales(cartea se invarte in jurul unei partide sa sah neelucidate in care intra in joc crime si conflicte de interese si bineteles un joc al mintii stapanite de un nebun as zice...; autorul e super inteligent, felul in care leaga ideile si patrunde in lumea actiunii si suspansului face ca sa nu mai lasi cartea din mana; asta mi s-a si intamplat ; in 2 zile a mea a fost
Cand am mai strans ceva bani m-am dus si am cumparat 'Masterul de scrima' care m-a fascinat; este exact ceea ce cautam de mult intr-o carte; merita citite; este autorul meu preferat ; un tip plin de cunostinte si idei rolleyes.gif mare respect pt omu' asta wub.gif


Acum citesc 'Lolita'-Nabokov; este un studiu pt psihiatrii (am mai spus asta pe undeva smile.gif ) si este interesanta..desi trebuie sa recunosc ca o impart cu 'Pianista'-Elfriede Jelinek["Premiul Nobel pt literatura-2004; distins cu prestigiosul Premiu Heinrich Boll, romanul 'Pianista' a fost ecranizat, obtinand mai apoi , in 2001 ,la Festivalul de la Cannes Marele Premiu"]; ["Descriere halucinantaa raporturilor dintre o mama si fiica ei, analiza nemiloasa a depersonalizarii unei femei in numele muzicii, ilustrare vitriolanta a razboiului dintre sexe; este un roman surprinzator, deranjant, scandalos"-Le Monde[i]]
Sunt curioasa de 'Pianista', sper sa-mi placa, cat despre 'Lolita' nu pot sa va spun decat ca este vorba despre un caz de pedofilie..desi cam grosolan spus; un barbat atras de nimfete(fetite cu varsta cuprinsa intre 9-12 ani) traieste alaturi de o copila intretinand relatii sexuale cu aceasta o perioada; pe tot parcursul cartii acesta ni se adreseaza noua(cititorilo) ca unor jurati stand in tribunal, acesta avdn un rol important in ceea ce priveste viata acestuia dar si (deprinzandu-ne de poveste) in publicarea romanului care a adus mici probleme , rezultatele fiind scoaterea acesteia de pe piata in nenumarate randuri din cauza acestei povesti de iubire atat de tulburatoare si..de ce nu? vulgara.


Am uitat sa spun la inceput; daca aceasta parte a cronicii tuturor va fi citita va rog daca aveti ceva sa-mi spuneti sa nu asteptati nimic; va astept cu drag in micul meu loc care sper sa nu va aduca plictis sau dezinteres mwah1.gif


P.S. nu reusesc nici cum sa ingros titlurile cartilor sad.gif

Acest topic a fost editat de iniya: 28 Nov 2005, 08:56 AM


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 28 Nov 2005, 10:56 AM
Mesaj #3


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE
'Tabloul flamand'-Arturo Perez-Reverente (...) A fost cea mai reusita carte care am citit-o pana acum; imi place; aviz amatorilor de sah si iubitorilor mai ales(cartea se invarte in jurul unei partide sa sah neelucidate in care intra in joc crime si conflicte de interese si bineteles un joc al mintii stapanite de un nebun as zice...; autorul e super inteligent, felul in care leaga ideile si patrunde in lumea actiunii si suspansului face ca sa nu mai lasi cartea din mana


Pe mine m-ai convins! biggrin.gif Promit ca astazi o voi cauta! smile.gif

P.S. Bine ai revenit printre noi! welcome.gif Ne-ai lipsit, iniya! hug.gif

[edit] Ca sa inveti cum sa ingrosi (boldezi) anumite caractere, cel mai bine arunca o privire aici (click!). thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Marcus: 28 Nov 2005, 11:01 AM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Nov 2005, 10:56 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
skysurfer
mesaj 12 Dec 2005, 03:36 PM
Mesaj #4


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Am vazut ca ai citit Luni de Fiere. Poate scrii cateva cuvinte despre ea pe aici, ca eu m-am chinuit 6 luni sa gasesc cartea in Constanta si abia am gasit-o ieri in Bucuresti. Am inteles ca merita citita.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 10:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman