HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Condamnati La Ipocrizie?
Eris
mesaj 14 Sep 2005, 12:47 PM
Mesaj #71


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 3 August 05
Forumist Nr.: 6.740



QUOTE
Să ne gāndim la o lege. De exemplu, o lege care spune că viteza maximă legală īn localităţi este de 50 km/h. Eu merg cu 50 km/h, deci mă conformez legii. Corect? Bun, acum să ne imaginăm că pe data de 1 ianuarie 2007 intră īn vigoare o altă lege, care-o īnlocuieşte pe cea veche: "Viteza maximă legală īn localităţi este de 40 km/h." Pānă la 1 ianuarie 2007 eu circul īn localităţi cu maxim 50 km/h, iar īncepānd cu 1 ianuarie 2007 circul cu maxim 40 km/h. Īn această paralelă, "ipocrizia" se traduce prin "īncălcarea legii".


Exemplul acesta, nu mi se pare foarte potrivit. Spun asta pentru ca in cazul relatat de tine, legea o impune cineva din exterior pe cand in cazul nostru, legea ne-o dictam singuri.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 14 Sep 2005, 12:54 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Dar eu zic că e irelevant acest aspect. Important e că avem o normă/regulă/principiu/lege (nu contează sursa ei) şi punem problema respectării/nerespectării ei...

Exact la fel cum o normă provenind din exterior se poate schimba fără ca eu să o īncalc vreun moment, tot aşa şi o normă provenită din interior se poate schimba fără ca eu s-o īncalc vreun moment.

Uite, dacă vrei, şi un exemplu de regulă interioară: Să presupunem că pānă la 12 ani am gāndit "Fetele sunt nişte fiinţe nesuferite, deci le şicanez cāt pot". Şi apoi, īntr-o noapte, brusc īmi schimb gāndirea, trecānd la "Hehhh... Ce minunate fiinţele sunt fetele... trebuie să le respect, să le protejez, să le admir..." Presupunānd că pānă la 12 ani practic am tot şicanat fetele, iar după 12 ani le-am admirat, respectat şi protejat... unde-i ipocrizia? Am fost mereu īn acord cu regula gāndită. N-a existat nici un moment īn care să fie dezacord īntre ce gāndesc şi ce fac. Corect?

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 14 Sep 2005, 01:02 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
cel mai bine ar fi să ne abţinem de la a crede despre noi īnşine că avem vreun principiu.

Desi afirmatia e putin metaforica, thumb_yello.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Sep 2005, 01:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Eris
mesaj 14 Sep 2005, 02:53 PM
Mesaj #74


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 3 August 05
Forumist Nr.: 6.740



QUOTE
Uite, dacă vrei, şi un exemplu de regulă interioară: Să presupunem că pānă la 12 ani am gāndit "Fetele sunt nişte fiinţe nesuferite, deci le şicanez cāt pot". Şi apoi, īntr-o noapte, brusc īmi schimb gāndirea, trecānd la "Hehhh... Ce minunate fiinţele sunt fetele... trebuie să le respect, să le protejez, să le admir..." Presupunānd că pānă la 12 ani practic am tot şicanat fetele, iar după 12 ani le-am admirat, respectat şi protejat... unde-i ipocrizia? Am fost mereu īn acord cu regula gāndită. N-a existat nici un moment īn care să fie dezacord īntre ce gāndesc şi ce fac. Corect?


Corect! Insa mie un exemplu sau altul mi se par lipsite de valoare aici, pentru ca uite, pot veni si eu cu o situatie in care un violator de copii, brusc isi schimba optiunea si se hotaraste sa deschida un orfelinat. De acolo de unde privesti tu lucrurile, nu este nici vorba de ipocrizie, pentru ca el actioneaza asa cum spui tu, in acord cu ceea ce gandeste. Dar faptul ca el alege ca nou principiu, unul absolut contradictoriu cu cel anterior, nu e ipocrizie? Asa, per ansamblu, eu cred ca da.
Si mai cred ca ipocrizia o avem in noi, ca un fel de "virus" care traieste intr-un mediu propice si care ce-i drept nu omoara si nici nu creeaza des durere...ei bine, asta este motivul pentru care oamenii se pot privi in oglinda in fiecare dimineata, fara sa aibe remuscari. Si viata merge inainte! ....cred ca iar sunt off topic? hh.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 14 Sep 2005, 03:00 PM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Īnţeleg ce spui... dar cred că-i vorba de alt termen: inconsecvenţă. Schimbarea principiilor (la limită cu unele fix opuse) aşa consider că se numeşte, inconsecvenţă. Nu ipocrizie...

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 14 Sep 2005, 03:00 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Amenhotep eu nu-ti mai raspund. N-ai adus nici un argument mi-ai reprosat ca intrebarile mele nu au legatura cu topicul. Pot sa te contrazic ?....Deci intrebarea daca avem vreun principiu, cum il admitem etc nu are legatura cu intrebarea daca avem doua liste chiar... rofl.gif In fata acestei logici ireprosabile eu ma inclin. Vad ca si lui Eris tot aia ii reprosezi si eu ti-am aratat foarte simplu ca si ea are legatura cu topicul. Dar daca numai exemplele tale cu trenuri care merg cu nu stiu cati km la ora sunt bune pentru topic eu iti urez mult succes in continuare! smile.gif


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 5 Jan 2007, 09:27 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
Exact la fel cum o normă provenind din exterior se poate schimba fără ca eu să o īncalc vreun moment, tot aşa şi o normă provenită din interior se poate schimba fără ca eu s-o īncalc vreun moment.

... depinde cine produce schimbarea ... ce , si de ce anume se produce ea.
Schimbarea este facuta din convingere sau din ipocrizie ? smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 5 Jan 2007, 07:22 PM
Mesaj #78


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Ce inseamna la concret a fi ipocrit ?
Sa spui " vai ce-mi place joob-ul meu, desii eu il urasc ?
Sa spun, vai ce bine imi pare ca te vad, desii imi vine sa o iau la fuga ?
Sa spun ooo ce frumos m-ai tuns desii constientizez ca arat ca omu padurii ?
ma refer la chestii marunte de zi cu zi de care ne tot lovim, nu la principil in sine.
A nu fi ipocrit iti da o imagine de ciudat in multe cazuri si te pune la colt.
Si cu toate astea nu sint ipocrita, da nici nu aplauda lumea cand ma vede.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Jan 2007, 09:57 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Don Quijote @ 5 Jan 2007, 07:14 PM)
Ce inseamna la concret a fi ipocrit ?


Sa scuipi in cana din care bei sad.gif Doresti exemple de pe aici sau de pe alte pagini?? cry.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 5 Jan 2007, 10:39 PM
Mesaj #80


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Nu mai vreau nimic. Vreau sa-mi termin afurisita asta de viata fara sa-mi fie rusine de ea. Atat.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 8 Jan 2007, 01:59 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu fiti ipocriti. Dar cateodata la slujba trebuie sa te porti intr-un anumit fel cu sefii, si atunci iti dai seama ,dincolo de toata prietenia, vorbe, glume, de natura relatiei : stapan si sclav. Asta e un motiv pentru care urasc organizarea actuala
Nu va amagiti ca nu e asa, asa este.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 8 Jan 2007, 04:14 PM
Mesaj #82


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (jet li @ 8 Jan 2007, 02:51 AM)
Nu fiti ipocriti. Dar cateodata la slujba trebuie sa te porti intr-un anumit fel cu sefii, si atunci iti dai seama ,dincolo de toata prietenia, vorbe, glume, de natura relatiei : stapan si sclav. Asta e un motiv pentru care urasc organizarea actuala
Nu va amagiti ca nu e asa, asa este.

" sclavii mei " ...cunosc ravagiile acestei expresii pe pielea mea. Si ce daca m-am revoltat ? cui i-a pasat ? toti au crezut ca vreau sa fac pe grozava cand am comentat. Toti si-au bagat coada intre picioare bucurosi ca au un os de ros. Ei rod in continuare ....eu filozofez in continuare...1-0 sau 01 ?


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 8 Jan 2007, 04:29 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Acu fara suparare, dar daca nu va convine jobul de ce nu-l schimbati? Suntem o tara libera, nu suntem legati la locurile de munca in lanturi si nici seful nu sta cu pusca la noi in ceafa. Sau nu aia era adevarata sclavie? Fratilor, nu mai cereti sa se schimbe firma/institutia/lumea dupa cum vreti voi, ci alegeti-va voi insiva ceea ce va place si ce nu. E mult mai usor.

PS: nu sunt director de vreo companie si nici mare sef in vreun departament profitabil. Nici macar mic sef nu sunt laugh.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 8 Jan 2007, 04:41 PM
Mesaj #84


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Ovidius, eu am plecat . De doua ori.
Si inca cum ....m-am ridicat, mi-am luat haina si Vaya con Dyos.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman