HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Blamez Presa
Felina
mesaj 26 Jul 2005, 01:30 PM
Mesaj #36


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (greengrin @ 26 Jul 2005, 02:07 PM)
dar in romania ai vazut ziaristi dati afara pentru ca vroiau sa demaste ceva?

De dat afara nu stiu daca au fost cazuri (cu toate ca sunt convinsa ca au fost), dar stiu ca au fost cazuri de ziaristi amenintati, batuti. Cam tot aia e, nu esti lasat sa-ti faci meseria.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 26 Jul 2005, 02:15 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 26 Jul 2005, 02:22 PM)
QUOTE (greengrin @ 26 Jul 2005, 02:07 PM)
in romania ai vazut ziaristi dati afara pentru ca vroiau sa demaste ceva?

Cazurile Romania Libera si Evenimentul Zilei de anul trecut se pun?

Eu personal nu prea cred ca se pun. rolleyes.gif
Aia au fost atentionati sa plece deoarece se voia "schimbarea liniei editoriale/tematicii ziarului" si nu pentru ca erau intr-o campanie de presa sustinuta si bine documentata despre ( de ex. ) defrisarile ilegale din Muntii Padurea Craiului si care se voia a fi oprita prin orice mijloace deoarece ajungea la cine nu trebuie ... wink.gif

Felina ... sper ca nu te referi la cazuri ca cel al ziaristului ala de la "Evenimentul Zilei" din Timisoara ... unsure.gif

Oricum - daca a facut ceva bine actualul guvern ( desi sa vedem daca nu se razgindeste ) e ca a taiat drastic publicitatea din bani publici pentru anumite ziare. devil.gif

P.S. : Ca parere pur personala - ceea ce ma inerveaza in presa sunt anumite "tabuuri" cvasi-generalizate, variabile e drept in functie de orientarea celor de la putere. mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 26 Jul 2005, 02:28 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (greengrin @ 26 Jul 2005, 02:23 PM)
oamenii care se exprima public prin scris ar trebui sa o faca de asa naura incat sa ne poata folosi drept model noua, profanilor care poate nu avem un nivel destul de ridicat de cultura si educatie sau noi cei cu putina cultura si educatie (vezi cititorii de "Libertatea" si cei care fac audienta la Ciao darwin) indica linia pe care merge jurnalistul?

Mda, asta e cusurul nostru, al romanilor, amestecam borcanele.
Oamenii care se exprima public prin scris nu trebuie sa o faca de asa natura incat sa ne poata folosi noua de model, ci trebuie sa o faca civilizat si corect gramatical si fara a denatura mesajul transmis, eventual sa si spuna ceva, nu doar sa vorbeasca. Nu e rolul presei sa nasca modele (ti le poti alege din ce domeniu vrei)- ci sa informeze – daca vorbim de stiri si reportaje- acum vad ca i-ai adus in discutie si pe cei de la Ciao Darwin. Emisiunile de genul asta nu se incadreaza la ‘presa’ ci la divertisment – bun sau jalnic- dar nu e rolul lor sa faca educatie.
Ca sunt prea putine publicatii si emisiuni culturale –de acord (desi, cine cauta gaseste si dintre acestea). Dar, cu exceptia TVR, toate celelalte televiziuni si publicatiile sunt oferte pe care le accepti sau nu- nu esti obligat sa le cumperi, bine ca avem de unde alege. Ca majoritatea inca sunt departe de a-si face meseria cu profesionalism, iar de acord, insa sa le cerem sa-si faca treaba lor, nu treaba altora – educatia se face in scoli si (eventual) prin televiziunea publica sau institutiile culturale, nu cele de informare. Ca totusi exista emisiuni culturale chiar si la televiziunile private –arata ca ele tin cont si de acest segment de piata.
E foarte important sa faci o distinctie- educatie prin intermediul emisiunilor si publicatiilor strict culturale (referitor la arte, stiinte etc.) – de acord (dar nu e acelasi lucru cu “a forma caractere”).
Daca ai pretentia insa de la un reportaj, de la o corespondenta, de la o ancheta sau de la o emisiune de stiri sa faca ‘educatie’ – adica altceva decat sa informeze- deschizi periculos de mult calea manipularii. Ea se intampla deja - nu e cazul s-o mai cerem si noi de buna voie. Presa nu trebuie ‘sa traseze linii calauzitoare’, sa traga concluzii in locul nostru, sa – ti spuna ce sa gandesti, sa-ti induca anumite preferinte. Rolul ei e sa-ti dea suficiente informatii incat sa poti trage singur o concluzie.
Cum spuneam, educatia se face in scoala- de acolo trebuie sa o cerem; un public educat va avea presa pe care o merita.
Si pe mine ma deranjeaza fituicile de scandal si emisiunea ‘Ciao Darwin’- dar daca te uiti la audienta ei si la audienta pe care o avea H.R.Patapievici - ai sa vezi ca in media romaneasca exista exact atata cultura cat se cere – trist, dar adevarat. Media este accesibila tuturor si trebuie sa se ocupe de toti –pentru elita (care nu e prea numeroasa) exista teatrele, Filarmonica, muzeele (care sunt pustii) cele cateva posturi si emisiuni culturale (exista candva termenul de 'popularizare'). Toti se plang ca nu exista destula cultura - dar nici prea mult interes pentru cea existenta nu arata. Nu presa trebuie sa se schimbe , sau mai bine zis nu doar presa , ci si publicul in acelasi timp cu presa.
Cultura exista-daca o cauti, nu trebuie data cu lingurita la TV. Se gaseste insa si pe la TV.
Iar de semi-analfabetismul semenilor nostri sa se ocupe cei platiti si pregatiti pentru asta – Ministerul Educatiei si Invatamantului, nu stiristii. Ca o pot face si ei, printr-o prestatie onorabila, iar e adevarat - dar nu asta e solutia.

Acest topic a fost editat de denise: 26 Jul 2005, 02:33 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Jul 2005, 02:28 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Sushi
mesaj 26 Jul 2005, 03:20 PM
Mesaj #39


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Felina @ 26 Jul 2005, 02:30 PM)

De dat afara nu stiu daca au fost cazuri (cu toate ca sunt convinsa ca au fost), dar stiu ca au fost cazuri de ziaristi amenintati, batuti. Cam tot aia e, nu esti lasat sa-ti faci meseria.

si de cazurile astea de unde s-a auzit? Tot din presa nu? Asta e diferenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 26 Jul 2005, 03:23 PM
Mesaj #40


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (greengrin @ 26 Jul 2005, 02:07 PM)
oricum nu asta era subiectul dar daca tot veni vorba...

Am inteles ca blamezi presa - implicit blamezi modul in care ziaristii isi fac treaba. Nu cred ca te-ai referit la presa de struguri. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 26 Jul 2005, 04:12 PM
Mesaj #41


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (denise @ 26 Jul 2005, 04:28 PM)
........
Iar de semi-analfabetismul semenilor nostri sa se ocupe cei platiti si pregatiti pentru asta – Ministerul Educatiei si Invatamantului, nu stiristii. Ca o pot face si ei, printr-o prestatie onorabila, iar e adevarat - dar nu asta e solutia.
........

Eu nu mai cumpar ziare de nici un fel, urmaresc doar emisiunile tv, in general mai putin tvr1 si antena 1 (din cauza pozitiilor lor pro partinice, sa le numesc). Unele articole de fond le citesc pe internet in Hotnews sau 9AM.
Un canadian spunea despre ziarele pe care le citea ca i s-ar parea absolut in neregula daca acestea nu ar cuprinde stiri despre lumea publica.
Eu am translatat parerea lui la toate mijloacele media. Nu-ti ramane decat sa alegi: unul il alege pe H R Patapievici, altul Vacanta Mare, altul F1 samd
Atentie: atat presedintele Basescu cat si Dinu Patriciu (membru PNL) au atins in niste discutii recente, eventualitatea platii invatamantului universitar (ca in Romania interbelica). Dar masura, ca atare, de un pronuntat caracter liberal poate stimula concurenta si-n invatamantul superior.
Pe de alta parte nu ma poate convinge nimeni ca ex-sistemul de invatamant comunist a fost mai eficient prin impunerea unor conduite de invatamant obligatoriu.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 26 Jul 2005, 04:46 PM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Eu zic sa mutam topicu' asta la Mass media, poate se mai invioreaza atmosfera si pe-acolo.

Apropo de "profesionalismul" jurnalistilor romani, aveti ocazia sa urmariti chiar in aceste zile un episod din serialul "cum se fabrica un lider de opinie". Se difuzeaza simultan pe mai multe canale si in rolul principal e proaspata vedeta Corina Dragotescu de la Adevarul. Ceea ce se vede e ca aceasta duduie a devenit subit, de citeva saptamini, experta in toate cele. Dimineata la National TV vorbeste despre inundatii, la prinz la Realitatea se baga in politica externa, seara pe B1TV zice ceva despre anticipate, noaptea la Antena 3 o da cu cultura si arta. A doua zi o ia de la inceput cu turul televiziunilor si al subiectelor.

Ceea ce nu se vede e ca Adevarul e in plin proces de rebranding dupa ce "crema" redactorilor le-a plecat la Gindul. Asa ca au gasit-o pe duduia asta de care n-a auzit nimeni si au facut-o redactor sef. Apoi au inceput sa-si bage reclame la toate televiziunile si mai mult ca sigur o clauza din contractul de publicitate prevede si obligatzia televiziunilor de a o invita pe madam Dragotescu sa-si dea cu parerea despre orice. In curind va intra si duduia asta in galeria monstrilor sacri si atotstiutori gen CTP, Cristoiu, Pirvulescu, Turcescu, Tuca, Hurezeanu etc.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 26 Jul 2005, 05:59 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Felina: "Aici as mai avea ceva de completat: romanii in marea lor majoritate sunt spagari. laugh.gif
"
Cam asa se prezinta situatia acum, dar ziaristii sunt "formatori de opinie, de caractere, de bla bla"...


Nici eu nu mai citesc presa de vreo 2-3 ani...mai ma uit la revista presei la tv si numai selectiv la ce ma intereseaza la articole pe net. Nici revistele sau emisiunile de specialitate nu le mai citesc/privesc din cauza calitatii lor.

Poate suntem prea idealisti si prea critici cu o afacere ca oricare alta, dar atinsa de influenta politicului.
Nefertiti de ce nu mai postezi aici?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 26 Jul 2005, 06:02 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (bunicu'Gilbert @ 26 Jul 2005, 05:12 PM)
Atentie: atat presedintele Basescu cat si Dinu Patriciu (membru PNL) au atins in niste discutii recente, eventualitatea platii invatamantului universitar (ca in Romania interbelica). Dar masura, ca atare, de un pronuntat caracter liberal poate stimula concurenta si-n invatamantul superior.

Şi la ora actuală învăţământul superior "costă" - şi deloc puţin. devil.gif Şi tot e de tot kk ( şi în cele mai multe cazuri de-a dreptul în picaj ... sorry.gif ).

QUOTE

Pe de alta parte nu ma poate convinge nimeni ca ex-sistemul de invatamant comunist a fost mai eficient prin impunerea unor conduite de invatamant obligatoriu.


unsure.gif
Nu pricep ideea din fraza de mai sus.

QUOTE

Apropo de "profesionalismul" jurnalistilor romani, aveti ocazia sa urmariti chiar in aceste zile un episod din serialul "cum se fabrica un lider de opinie". Se difuzeaza simultan pe mai multe canale si in rolul principal e proaspata vedeta Corina Dragotescu de la Adevarul. {...} Ceea ce nu se vede e ca Adevarul e in plin proces de rebranding dupa ce "crema" redactorilor le-a plecat la Gindul.


Bună observaţie !! thumb_yello.gif

Eu unul mă amuzam zilele trecute la o emisiune ( penibilă de altfel ... tongue.gif ) despre cum se redezgroapă morţii în televiziune - cu aplicare asupra lui Tatulici. ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 26 Jul 2005, 06:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 26 Jul 2005, 06:27 PM
Mesaj #45


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Freemann @ 26 Jul 2005, 06:59 PM)

Nefertiti de ce nu mai postezi aici?

Pentru ca mi s-a acrit.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 26 Jul 2005, 06:29 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 26 Jul 2005, 07:27 PM)
QUOTE (Freemann @ 26 Jul 2005, 06:59 PM)

Nefertiti de ce nu mai postezi aici?

Pentru ca mi s-a acrit.

Te înţeleg. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Jul 2005, 01:51 AM
Mesaj #47


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ziaristii nu au nici o vina in treba asta....ei prezinta si interpreteaza faptel;e subiectiv sau cum e linia ziarului...
Prostia e la cititor.... ca in loc sa ia doar faptele si sa-si traga el concluziile, el ia si opinia ziaristului sau a ziarului...
Oamenii aia fac o meserie asa cum li se cere....daca pt ase vinde ziarul trebuie sa stoarca lacrimi, pai o sa dea o tenta lacrimogena si la stirle despre vreme si circulatie...daca se cere violenta pe3 piata ,un dialog intre o vinzatoare si un cumparator va fi prezentat ca un razboi mondial....
Cititorul e cel care trebuie sa interpreteze faptele goale...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 27 Jul 2005, 08:14 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Si daca cititorul nu are asa o capacitate?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 27 Jul 2005, 06:19 PM
Mesaj #49


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, greengrin! han.gif

QUOTE
Pe toate caile media suntem manipulati in cel mai crunt mod.

Probabil ca cei ce se lasa manipulati in acel crunt mod de care vorbesti sunt... inteligenti intr-un mod la fel de crunt...

QUOTE
Daca nu ti-ar zice toata presa ca pe politicieni nu ii interseaza si daca tu nu i-ai asculta cu asa religiozitate poate ai avea timp sa observi ca nu sta nimeni cu mainile in san, ca se munceste si se incearca sa se munceasca bine.

Nici macar nu e necesar sa citesti presa pentru a observa ca acel 'nimeni' de care vorbesti e format dintr-un numar ingrijorator de mare de persoane. wink.gif

QUOTE
Daca Tariceanu nu mai demisioneaza foarte bine. [...] E o dovada de barbatie a unui om care poate stie ce are de facut.

Sau poate nu. O barbatie pe care tot incearca sa o dovedeasca... Reuseste oare?

QUOTE
Apropo...babe de 100 de ani au fost violate de perversi de 18 de cand lumea si pamantul.

Ce documentata. ohyeah.gif

QUOTE
media formeaza caractere sociale solide si demne sau o societate dezorientata impune presei romanesti standarde sub limita imaginatiei?

Media informeaza. Societatea impune presei informatia pe care aceasta trebuie sa o ofere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Jul 2005, 07:29 PM
Mesaj #50


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Freemann @ 27 Jul 2005, 02:14 AM)
Si daca cititorul nu are asa o capacitate?

Asta e problema in esenta.... wink.gif
Fiecare ziar are categoria lui de cititori....cine vrea sa le ia de-a gata si fara sa mestece, le ia din ziar si actineaza in consecinta...
Altfel ziarele ar arata precum monitorul oficial...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 27 Jul 2005, 11:11 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE BDL: (Freemann @ 27 Jul 2005, 02:14 AM)
Si daca cititorul nu are asa o capacitate?

Asta e problema in esenta.... wink.gif
Fiecare ziar are categoria lui de cititori....cine vrea sa le ia de-a gata si fara sa mestece, le ia din ziar si actineaza in consecinta...
Altfel ziarele ar arata precum monitorul oficial...

Da, dar omul plateste acel produs (ziaru'), chiar daca el e nepregatit intelectual sau pe domeniu, el trebuie sa primeasca o informatie apropiata si intrepretata .... tot rezonabil. Eu consider ca el nu trebuie sa distileze, extraga, etc (ca doar nu e fabrica!); ci doar sa interpreteze usurel. Sau mai mult daca il duce capul.

Mihai , ca ai sarit pe noua tinerica de pe han? se poa'?!fi gentil si lasa fata sa se adapteze smile.gif
PS: nu uita ca si inteligentii sunt manipulati, uneori atat de usor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 28 Jul 2005, 07:24 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



@Freeman- de fapt tu descrii aici un individ cam redus, incapabil sa inteleaga prea multe. Ok, sunt destui, dar exista si destula presa pe masura lui. Chiar vrei sa fie toata presa pentru indivizi de genul acesta?
Hmmm, poate de asta zic unii ca suntem tara de handicapati.
Serios - nu cred ca presa actuala nu acopera toate segmentele. Exista de toate pentru toti.
Daca ai cumparat un ziar din care nu intelegi mare lucru- a doua zi poti cumpara altul. Sau poti citi doar anumite pagini. Nu mi se pare corect sa cobori nivelul actual al publicatiilor (care si asa nu e prea ridicat) pentru a intelege si cel care de felul lui nu pricepe prea multe.
Sau poate, daca am inteles eu gresit, dai un exemplu concret. Chiar ti se pare ca stilul actual al ziarelor e inaccesibil celei mai mari parti a cumparatorilor?


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Jul 2005, 09:54 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Deci tu vrei o presa elitista, pentru cei cu minim facultate, etc? care pot intelege "subtilitatile" "dedesubturile" etc etc.
Si daca tu chiar daca ai masterat, te pomenesti ca intelegi aiurea multe din aceste "subtilitati" (se poate intampla oricui)? Ce te mai faci apoi cu vulgul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 28 Jul 2005, 10:14 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



blink.gif Tie chiar ti se pare ca avem o presa elitista?!
Cred am fost destul de clara- avem presa pentru toate categoriile, si asa trebuie sa fie. Nu am sustinut nicaieri o presa elitista. Dar nici ca putinele articole de calitate, reviste, emisiuni -sa dispara, pentru ca nu le intelege toata lumea.
Nu mi se pare corect sa cobori nivelul presei, in loc sa ridici nivelul educatiei. Faci aceeasi confuzie ca si greengrin - nu e rolul presei sa educe.
Daca eu nu inteleg ceva dintr-un ziar - e vina mea nu a ziarului. Cumpar unul care are si desene, eventual, poate pricep. Bine ca am de unde. Exista si stirile TV, exista si alte ziare, pot intreba un vecin mai destept ca mine. Nu fac petitie plina de indignare proletara sa desfiinteze ziarul ca e prea elitist.
'Vulgul" trebuie educat (de cei a caror treaba e sa faca educatie, nu de catre presa) - nu incurajat sa dumice doar papa gata digerata. Intre timp -repet - au si articole pe masura lor, nu duc lipsa de informatie. Mai degraba aceste fituici populare ar trebui imbunatatite dar - it's a free market! Si prefer sa existe si maculatura abjecta decat sa ne intoarcem la directive si indicatii pretioase.

PS. Sa stii ca romanii inteleg mai multe decat crezi tu - problema nu e ca nu pricep, ci ca prefera sa inteleaga ce vor ei .

Acest topic a fost editat de denise: 28 Jul 2005, 10:17 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 28 Jul 2005, 12:21 PM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Eu cred ca exista doua feluri de cititori de presa in Romania (si la fel e peste tot, probabil): cei care se multumesc cu putin si cei care vor mai mult. Cu primii nu merita sa ne batem capul: ei nu urmaresc in presa informatia ci birfa; nu se supara daca sint mintiti, atita timp cit minciunile sint frumos ambalate; cele mai importante sectiuni ale ziarului sint, pentru ei, horoscopul si pagina mondena; pentru ca se multumesc cu putin, ei nu vor avea niciodata probleme sa gaseasca ceea ce cauta.

Cei din a doua categorie sint mai putin numerosi si mai greu de satisfacut: ei urmaresc presa pentru ca vor sa fie informati; au nevoie de informatii corecte pentru a-si fundamenta propriile opinii; sint oameni inteligenti, care proceseaza datele pe care le primesc si eventual actioneaza pe baza lor (de ex., voteaza cu un anumit partid, isi cumpara o anumita masina etc.). Poate tocmai de aceea, paradoxal, acesti oameni sint mai vulnerabili decit primii, la eventualele minciuni si manipulari: pentru ca nu sint niste simpli receptori, informatiile pe care le primesc au urmari/ efecte/ rezultate. Fata de acesti oameni trebuie sa se manifeste in primul rind responsabilitatea presei; daca un ziar ii minte, daca cineva ii manipuleaza prin intermediul presei, ei trebuie sa stie pentru a se proteja. Cind un canal TV lauda prestatia unui ministru, tinzi sa-l apreciezi pe acel ministru. Cind insa stii ca respectivul canal e condus de colegul de partid al domnului ministru, parca o lasi mai moale cu aprecierea. Cind stii ca aparitia la televizor a unui "analist politic" e rezultatul unui contract de publicitate, il asculti cu dubla circumspectie pe respectivul analist. Sigur ca in felul asta risti sa dai in paranoia, dar... fiecare meserie cu riscul. Chiar, c-ar fi sa se instituie un spor de periculozitate pentru "consumatorii" de presa? biggrin.gif


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 28 Jul 2005, 12:35 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Nu uita a 3-a categorie. Puradelu' roman. E probabil cel mai mare consumator de aberatii mass-media. Scrise mai putin, vizuale si audio mai mult. Aude, vede si baga la cap. Iar peste 5-10-15 ani va (re)actiona asa cum i s-a repetat de 1000 de ori ca 'trebuie'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 28 Jul 2005, 12:36 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



@ superunknown - cam ai dreptate cu impartirea in cele doua categorii. Cu o completare- fiecare se incadreaza intr-o categorie anumita pentru ca asa a optat- nu ii impune nimeni ce sa cumpere.

Cat despre manipulare, ei aici e alta poveste... daca presa informeaza corect. Cred ca acest lucru nu difera doar de la ziar la ziar sau de la ziarist la ziarist, ci chiar de la articol la articol, chiar daca poarta aceeasi semnatura.

Problema la noi e ca legitimatia de ziarist se obtine mult prea usor -si Dumnezeu stie pe ce criterii - si nu se ridica nici cand articolele intra in domeniul penalului.
Cand casta ziaristilor va avea o deontologie bine stabilita si mai ales respectata - lucrurile se vor imbunatati.

@ achernar - nu pentru ca 'i s-a repetat' ci pentru el a optat in mod repetat pentru aceeasi ineptie. Nu mai avem o televiziune unica, sau un singur punct de vedere.

Acest topic a fost editat de denise: 28 Jul 2005, 12:40 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 28 Jul 2005, 12:59 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



In principiu n-as avea nimic impotriva ideii. Exista un mic 'cui'. Mic de tot da' solid. Se presupune ca puradeii n-au discernamant. Cei mici n-au de loc iar cei mai marisori n-au suficient. Asta inseamna ca vor absorbi fie acele aberatii care le produc senzatiile cele mai 'tari', fie pe cele ce sunt populare printre cei de varsta lor. Singurii care sunt oarecum refractari la 'sugestiile' mediului sunt cei cu probleme de adaptare. Dar din pacate acestia nu resusesc aproape niciodata la maturitate sa-i determine pe altii sa nu se supuna manipularii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 28 Jul 2005, 01:01 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



'Cuiul' ala e cel la care m-am tot referit- educatia. Acolo e tristetea mare...
Cata vreme in scoli un text e 'comentat' si niciodata inteles, cand se pune accent pe forma, nu pe mesaj - la ce sa te astepti? Multi cred ca a invata sa citesti e echivalent cu a invata literele alfabetului. Si tot multi cred ca a scrie inseamna sa insiri slovele pe foi dictando.

Acest topic a fost editat de denise: 28 Jul 2005, 01:09 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Jul 2005, 04:40 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



@Denise: Discutia incepuse aici in sensul ca presa da informatii deformate (uneori) si face din tantar armasar (de multe ori) sau uneori da chiar informatii false total.
Parerea mea e ca asa e, plus faptul ca acei oameni o fac de multe ori din interes, iar alteori manipuleaza covarsitor.
S-a raspuns ca cititorul ar trebui sa distileze informatia citita/vazuta (!!!!, cum dracu' poate sa faca asta???!!! ).

Eu nu-mi dau seama cum poti stabili o informatie corecta cand auzi/vezi:
-31 din judete sunt cuprinse covarsitor de inundatii, adica 75% din populatia tarii, ai poze si imagini infioratoare. (in realitate a fost sub 1%).
-o gaina a nascut pui vii, ai poza (in realitate a nascut chipsuri...)
-dusmanul socialistilor Tito e un instrument al capitalistilor! (Scinteia anii '50). Peste o saptamana Tito face vizita de prietenie in orasul Stalin (Brasov) si se mentioneaza prietenie de veacuri a popoarelor celor doua tari.

Astea au fost informatii aparute in diverse timpuri in ROmania.
Cum filtrezi/diseci daca esti in California sau la Jimbolia, la Timisoara sau in Bucuresti, cu MBA sau 3 clase wink.gif ?


Eu am propus o presa care sa informeze corect si sa faca comentarii rezonabile...
Dar atunci ar fi prea scumpa, din cauza lipsei spectaculozitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 28 Jul 2005, 04:53 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



@Freeman -nici nu am negat o clipa ca presa transmite si informatii incorecte (vezi si tu mai sus) - am negat rolul presei in educatiei si mai ales ca presa ar trebui sa - si coboare stacheta (si asa la o palma de pamant)


QUOTE
31 din judete sunt cuprinse covarsitor de inundatii, adica 75% din populatia tarii, ai poze si imagini infioratoare. (in realitate a fost sub 1%).

ai putut alege dintre mai multe variante- a existat si cea cu sub 1%

QUOTE
o gaina a nascut pui vii, ai poza

ai invatat la scoala ca nu se poate si nu ai crezut ( wink.gif sper) - aici intervine rolul educatiei - dar, am zis- informatiile incorecte ar trebui sanctionate- nu cere insa presei sa explice cum se inmultesc de fapt gainile, asta e treaba invatatorilor(chestie de nuanta, nu ne contrazicem intru totul)

QUOTE
dusmanul socialistilor Tito e un instrument al capitalistilor! (Scinteia anii '50). Peste o saptamana Tito face vizita de prietenie in orasul Stalin (Brasov) si se mentioneaza prietenie de veacuri a popoarelor celor doua tari.

eh, gresit ales exemplul. Tocmai de asta spuneam ca presa trebuie sa ramane libera, fara influente, directive si indicatii, iar daca pretul platit pentru libertatea presei este sa existe si presa de scandal (dar cu informatii adevarate, chiar daca triviale - asta e , de gustibus ... ) - eu consider ca acest pret merita platit

QUOTE
Eu am propus o presa care sa informeze corect si sa faca comentarii rezonabile...
Dar atunci ar fi prea scumpa, din cauza lipsei spectaculozitatii...

Pe cuvant daca am sustinut altceva. smile.gif
Se poate si corect si spectaculos, sa stii.

Acest topic a fost editat de denise: 28 Jul 2005, 05:03 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 29 Jul 2005, 10:43 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Educatia si scoala. Hmm .... Cunosc persoane ce lucreaza in invatamant. Si se plang. Intre altele si de faptul ca puradeii sunt cu mult mai greu de educat decat s-ar putea crede. Multi dintre ei isi formeaza de mici deprinderi, comportamente si conceptii care le sunt efectiv folositoare in afara scolii. Si nu renunta la ele indiferent de eforturile cadrelor didactice. Cel mult invata sa si le ascunda. E mai probabil ca un copil sa creada ca A + B = C pentru ca asa a vazut la prietenii lui sau a aflat de la TV decat pentru ca profesorul i-a spus ca e asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 31 Jul 2005, 10:08 AM
Mesaj #63


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



QUOTE (greengrin @ 26 Jul 2005, 01:11 AM)
Aoleu vine apa si ne ia tara! Pe politicieni nu ii intereseaza. Tariceanu demisioneaza ... ba nu. Atentate in lume.

Cu alte cuvinte presa, in loc sa arate ce inseamna sa neglijezi avertismentele oficiale cu privire la calamitati, sa foloseasca ocazia pentru a ne deschide ochii ignoranti, ii umple cu lacrimi smulse cu forta. Raspunsul e "asta se cere". Acum se pune problema... media formeaza caractere sociale solide si demne sau o societate dezorientata impune presei romanesti standarde sub limita imaginatiei?

Iata rezultatele peticirii traiului din Romania, de 15 ani incoace, cu greutatile, ipocrizia, mentalitatea si nimicnicia mimetismului occidental pe plaiurile romanesti, iata ce a ajuns sa gandeasca o tanara despre a patra putere in stat, despre libertatea de exprimare si informare, iata realitatea de fiecare zi! Trist.., ar fi dramatic daca intr-o oarecare masura nu s-ar fi punctat si cateva aspecte inundate intr-o realitate cruda, cu idili alesi pe post de papusari si cetateni in rol de pioni.
Atunci care este deznodamantul? Sa nu fie oare nici o rezolvare? De ce sa nu se caute solutii mai degraba decat sa se povesteasca chestiuni cunoscute. Implicati-va si dvs. Greengrin si toti cei care considera ca pot avea un aport la schimbare, la reforma sociala, ecoomica ori politica. De ce sa se stea pe margine si sa se povesteasca, ca in cartile lui Creanga? Fapte, actiuni, implicari asta sa va si sa ne caracterizeze, nu doar simple povesti, refulari ideologice, angoase extirpate in scris precum tumoarea pe masa de operatie.
Fiti creatorii oamenilor-idei, a ideilor-intamplari, creati-va si creati si pentru ceilalti o societate mai buna, implicati-va, oricat de nesemnificativa vi s-ar putea parea actiunea ori manifestarea dvs., aduceti-o in prim plan, faceti-va cunoscuti si prin aceasta recunoasteti si valorile care au ramas, ca strajeri stoici, in fata cohortelor disproportionate al ignorantilor, mediocrilor, imbecililor, pseudo-cautatorilor de cultura, fonfilor, impotriva celor care arunca cu noroi, la prima ocazie, in orice om de caracter, impotriva celor care calca si pe cadavre sa iasa in fata, faceti un front comun pentru emancipare, deschideti-va ochii si mintea, spiritul si credinta, nu stati resemnati ori doar la simple vorbe insirate, IMPLICATI-VA!
Ca si consilier de imagine, dar ca si om din societate, va spun acestea, haideti sa ne ghidam reciproc pasii, iar daca unul dintre noi este orb sa-l ajutam sa priveasca realitatea, sa il facem sa inteleaga nu prin coercitie ci prin chibzuinta si ganduri curate implicarea noastra pe scena generoasa a popoarelor lumii.
Sa ne facem cunoscuti nu prin ceea ce nu am realizat inca, nu prin ceea ce nu putem realiza si nici prin abjectiunile ce ranesc retina dar induioseaza inima, sunt si acestea semnale reale, pulsiuni ale corpului societatii, dar acestea nu ne pot face decat rau la imagine in exterior. Sa avem grija de "ranitii" nostri in spatiul nostru, sa nu facem uz de imaginea celor atinsi de boli ale mintii pentru a ne crea o imagine patetica in afara. Imaginea este arma noastra cea mai de pret. Razboiul din sec. XX! se poarta pe imagine. Ea este oglinda realizarilor si potentialului nostru real de ridicare atat a nivelului cultural, social etc. cat si de a construi o fata indreptata luminos catre viitor.
"Cine suntem noi", "unde ne indreptam" acestea au fost intrebari care de abia in acest secol au inceput sa fie puse, in mod concret. Daca vrem sa mergem catre viitor demni trebuie sa avem grija mare de ceea ce construim azi, de ce imagine afisam atat la noi cat, in special, in afara.
De fapt "in afara" si "inauntru" fac parte azi din aceeasi radacina ideologica. Facem si noi parte dintr-o familie europeana de traditie, dar lipsa noastra de rezultate care sa ne propulseze pe o scena mai mare, mai sus, consider ca este punctul de start la care trebuie sa ne canalizam eforturile pentru a veni cu solutii viabile.
Toti, dar absolut toti, toata societatea civila trebuie sa fie constienta de ceea ce avem azi si de rolul nostru in istoria europeana cat si a umanitatii. Daca azi nu avem rezultatele pe care le creionau inaintasii nostri cu secole in urma este pentru ca nu a existat o vointa unita din partea societatii concentrata in scopul depasirii problemelor, indiferent de natura lor.
Cand se va destepta cu adevarat natiunea romana, ramane sa afle chiar ea, si noi, cei reuniti pe forum, alaturi de ea.

Sa ne auzim cu bine ca oricum viata traita in Romania deja ne ocupa tot timpul si rabdarea, cum obisnuieste sa spuna Mircea Badea.
Salutarile mele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman