HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ajutati-ma Sa Iau Decizia Potrivita, facultatea cea mai potrivita
Marcus
mesaj 16 Jul 2005, 03:53 PM
Mesaj #1


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Salutare tuturor. Ma gasesc intr-o situatie delicata nu atat prin prisma faptului ca trebuie sa iau o hotarare dificila in timp scurt (2 zile), cat prin importanta acestei decizii, care poate influenta definitiv pasii mei catre viitor. Ma puteti ajuta foarte foarte mult si va voi ramane profund recunoscator daca imi veti spune parerea dumneavoastra, pe cat posibil argumentata, in urmatoarea chestiune:

Situatia este urmatoarea: doresc sa depun dosar pe baza mediilor de Bacalaureat, respectiv a mediilor din liceu, la DOUA dintre urmatoarele facultati (ordinea in care le mentionez este aleatoare):

1. Facultatea Constructii Bucuresti, Domeniul Instalatii, specializarea Instalatii pentru constructii - concurez cu media 8,78 pe un total de 390 locuri

2. Facultatea Constructii Bucuresti, Domeniul Inginerie Civila, la una din urmatoarele specializari: Constructii civile industriale si agricole (350 locuri); Inginerie urbana si dezvoltare regionala (75 locuri); Cai ferate, drumuri si poduri (150 locuri); Amenajari si constructii hidrotehnice (90 locuri); Inginerie sanitara si protectia mediului (90 locuri) - concurez cu media 8,78 pe un total de 755 locuri

3. Universitatea Politehnica Bucuresti, Facultatea Inginerie Mecanica, la una din urmatoarele specializari: Inginerie Mecanica (197 locuri); Inginerie si Management Industrial (50 locuri); Stiinte Ingineresti Aplicate (35 locuri); Mecatronica si robotica (55 locuri) - concurez cu media 8,31 pe un total de 337 locuri, dar mentionez ca ma intereseaza in proportie de 99% doar specializarea Inginerie Mecanica (197 locuri)

4. Universitatea Politehnica Bucuresti, Facultatea Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice, la una din urmatoarele specializari: Inginerie Industriala (421 locuri); Inginerie si Management Industrial (125 locuri); Mecatronica si robotica (50 locuri) - concurez cu media 8,31 pe un total de 596 locuri

5. Universitatea Politehnica Bucuresti, Facultatea Stiinta si Ingineria Materialelor, la una din urmatoarele specializari: Ingineria materialelor (157 locuri); Stiinte ingineresti aplicate (50 locuri); Inginerie si management industrial (50 locuri); Ingineria mediului (25 locuri) - concurez cu media 8,31 pe un total de 282 locuri


Trebuie sa aleg 2 din cele 5 variante prezentate mai sus, dar trebuie sa le combin in felul urmator: o singura varianta de la Constructii, cuplata cu o singura varianta de la Politehnica. Care este, dupa parerea dumneavoastra, cea mai buna combinatie, tinand seama atat de sansa de a fi admis pe baza mediilor mentionate, cat mai ales de posibilitatea de a gasi cat mai rapid un serviciu bine platit (de preferinta atat in tara, cat si peste hotare) dupa terminarea respectivei facultati?

Mentionez ca nu stiu cu ce medii s-a intrat in anii precedenti la respectivele facultati.
Fac apel la parerile dumneavoastra nicidecum ca dintr-o consecinta a disperarii, ci dintr-un simt analitic asumat, decizia finala apartinandu-mi in totalitate. Timpul avut la dispozitie pentru luarea acestei decizii atat de importante este limitat, pana luni seara.
Multumesc anticipat.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Jul 2005, 04:31 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



De la Constructii, eu zic sa alegi Ingineria Civila, iar de la Poli - Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice.

P.S. Esti sigur ca vrei sa faci Constructii? unsure.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Jul 2005, 05:40 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



io am facut c-tii. stay away from it. femei ioc in facultate. si alea care sunt... hh.gif . numa la informatica-s mai naspa hh.gif

plus materii delicate ca "materiale de c-tii", "beton I", "beton II", teoria elasticitatii, statica, dinamica hh.gif.
o sa bagi fizica cit incape.

apai nici "ingineria sistemelor tehnologice" nu-i bas grozav. am facut asa ceva cit am fost la fac. de mecanica (1 an). dupa 5 ani parca s-a si desfintat sectia, iar nu stiu de nimeni sa lucreze "in domeniu" (whatever that would be). cel mai aproape de "meserie", din cite stiu o ajuns una ce lucra la ocolu silvic hh.gif.

cei mai multi psihopati i-am vazut misunind prin fac. de mecanica. ce joburi or gasit dupa ce-au terminat, numa Yoda stie. unsure.gif

cred ca singura chestie utilizabila a fost sectia de roboti industriali.

mai bine mergi draq la electro si faci soft, oricum ai mai multe perspective.

in afara de robotzei, toate cele 5 optiuni is naspa. oricum, in ideea ca nu te apuci de baut si femei si termini in 5 ani, cine-ti da vreo "garantie" ca o sa fie cautata diploma aia pe piata de munca, e aiurist. io cind am inceput la c-tii in '91 era plin de joburi. cind am terminat...ioc. de la mine din an (14 insi) lucra in c-tii vreo 4-5 cred. iar cel mai meserias din an, terminat facultatea cu 9,90 vinde pentru nu'sh ce firma instalatii sanitare la clienti pe vreo 3-400$/luna hh.gif .

Acest topic a fost editat de dead-cat: 16 Jul 2005, 05:40 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Jul 2005, 05:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marcus
mesaj 17 Jul 2005, 10:39 AM
Mesaj #4


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Multumesc pentru opiniile voastre. Mai astept si altele, daca e cu putinta. smile.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jul 2005, 07:10 PM
Mesaj #5


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nu poate alege nimeni in locul tau, dar ne putem da cu parerea...

de la constructii se poate ajunge intr-un job bine platit, dar ... nu uita ca s-ar putea sa umbli plin de praf, moloz sau noroaie... cam pe acolo e biroul celor ce au multi bani...
sugestia mea este o facultate unde ai sanse si unde printre altele ai in programa "project management". in caz ca te saturi de constructii poti merge inspre program management
e greu dupa, dar cine se ocupa de managementul proiectelor poate ajunge repede in management si ... iar ajungem la bani smile.gif

de la mecanica... mai greu de gasit un job bine platit chiar in domeniu, dar totusi dintr-o specializare cu titulara "management" se poate ajunge in joburi legate de coordonare/management/administratie, unde daca te descurci... face bine la portofel.

orice facultate face bine (daca o tratezi serios), pt ca iti deschide orizontul... si nu e musai sa lucrezi strict in domeniul in care te-ai pregatit. poti sa alegi "sales". din constructii poti merge spre vinzarea de materiale de constructii, iar de la mecanica... cred ca poti merge oriunde smile.gif

important e sa stii foarte bine ce vrei dupa aia


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman