HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Litoralul Romanesc Este Mort
dudau.lx.ro
mesaj 11 Jul 2005, 08:47 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 25 June 05
Din: localhost
Forumist Nr.: 6.497



Week-endul care tocmai a trecut a umplut plajele de pe litoralul romanesc.
Daca in primele zile din iulie vremea rea parea sa dea inca de furca turistilor, meteorologii ne asigura ca la mare soarelesi-a intrat deja in drepturi. Astfel, reprezentantii agentiilor de turism sunt convinsi ca in iulie si august vor reusi sa egaleze vanzarile de anul trecut. Potrivit reprezentantilor Asociatiei Nationale a Agentiilor de Turism (ANAT), vanzarile care s-au inregistrat pana acum la pachetele turistice pentru litoralul romanesc au fost cu 40% mai reduse fata de estimari.

Vremea capricioasa a dat de furca atat turistilor, cat si agentiilor de turism. Totusi, previziunile meteorologice sunt optimiste pentru urmatoarea perioada. Lucia Morariu, presedintele ANAT, ne-a declarat ca s-a trimis deja Agentiilor de turism prognoza meteo valabila pentru urmatoarele saptamani. In acest sens, ea s-a aratat increzatoare, subliniind ca, "din informatiile furnizate de Administratia Nationala de Meteorologie, vremea se anunta favorabila mai ales pentru perioada 10 iulie - 15 august". O demonstreaza chiar si week-endul trecut. In unele statiuni, plajele erau pline ochi.
Lucia Morariu a adaugat ca pana in prezent litoralul romanesc a inregistrat scaderi semnificative ale turistilor, fiind vorba de vanzari ale pachetelor turistice cu 40% mai scazute.

Tarife mai mari cu 30% sau chiar duble

Tarifele pe Litoral au crescut deja incepand din iulie, in medie cu 20 - 30 %. Unii hotelieri insa au facut salturi destul de mari de la un pret la altul. De exemplu, sunt hoteluri de doua stele in Mamaia unde de la 800.000 de lei, cat costa o camera single in iunie, s-a ajuns la un pret de 1,6 milioane lei in prezent. Practic, s-a dublat.
Chiar si asa, hotelierii sunt convinsi ca abia vor putea face fata solicitarilor din aceasta perioada si ca in doua luni vor egala vanzarile inregistrate anul trecut pe intreg sezonul estival. De asemenea, potrivit ANAT, touroperatorii estimeaza ca luna septembrie va atrage multi turisti, atat datorita preturilor scazute, cat si prognozei meteo, care se anunta favorabila. De la ANAT mai aflam ca, pentru a atrage turistii, o serie de agentii au continuat ofertele de genul " platesti 5 nopti, stai 6", iar anumite hoteluri accepta si solicitari pentru doua sau trei nopti.
La particulari, pentru o camera scoateti din buzunar intre 400.000 si 600.000 de lei, in timp ce, daca plecati la mare cu cortul, taxa pe noapte este de aproximativ 100.000 de lei. Conform statisticii ANAT, statiunea Mamaia ramane in top, cu 40 % din vanzari, urmata de Saturn, Eforie Nord, Jupiter, Neptun, Venus, Olimp, Costinesti.

In patru-cinci ani, poate ajungem la nivelul bulgarilor

Daca ar fi sa facem o comparatie intre Romania si Bulgaria, vecina noastra de la sud de Dunare ramane in continuare o destinatie foarte atractiva pentru turistii straini. Desi reprezentantii Agentiei Nationale de Turism declarau de curand ca vom avea in jur de 80.000 de turisti straini pe litoralul Marii Negre, se pare ca vecinii nostri bulgari sunt cu mult inaintea noastra. "Bulgaria a devenit deja o destinatie atractiva pentru turistii straini. Sper ca, in patru-cinci ani, litoralul romanesc sa ajunga la nivelul celui din Bulgaria. Pentru aceasta insa va trebui sa investim foarte multi bani", ne-a mai spus Lucia Morariu.

Francezii vor in Delta

In privinta turistilor straini care prefera Vacanta la tara, Marilena Stoian, presedintele Asociatiei Nationale de Turism Rural, Ecologic si Cultural (ANTREC), ne-a declarat ca, din totalul turistilor prezenti pana acum in statiunile montane, 25% sunt straini. Marilena Stoian "se asteapta chiar la o crestere a numarului acestora din luna august, cand strainii isi iau concediile". Cei mai multi vin din Franta, Israel, Germania si cauta mai ales manastirile din Neamt si Bucovina, zonele Sibiului si ale Brasovului. Nici Delta Dunarii nu este uitata. Aceasta insa este preferata francezilor, a adaugat oficialul ANTREC.


--------------------
Quote from: Albert Einstein
"There is no salvation for civilization, or even the human race, other than the creation of a world government."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dudau.lx.ro
mesaj 11 Jul 2005, 09:04 AM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 25 June 05
Din: localhost
Forumist Nr.: 6.497



La noi preturile sunt mai mari decat in Turcia ...asa ca nu avem de ce sa ne plangem ca nu avem un turism bogat.
Pe piata sunt in acest moment 10 agentii din afara care au oferte speciale pentru Romania...restul sunt au contracte cu agentiile locale...asa ca pretul cazarii pentru straini ajunge de 3 ori mai mare decat cel afisat la receptie.
De ce oare stam sa ne intrebam in fiecare an de ce Turcia sau Grecia au mai multi turisti straini decat Romania ?
Calitatea serviciilor este pe masura pretului.
Simplu si la obiect.
Ce se poate face?
O revaluare a privatizarilor facute pana in acest moment acolo unde statul mai detine actiuni si o norma care sa reglementeze tarifele conform cu dotarile.
Si mai ales o publicitate agresiva.
Imi aduc aminte de ceva ce a facut ambasada Romana in Spania acum vreo doi ani.
Dupa targul de turism de la Madrid a sustinut impreuna cu o agentie din Bucuresti o receptie la care au invitat mai multe personalitati din Spania si din Corpul Diplomatic aflat in Madrid.
A fost o intentie laudabila dar foarte tarziu.
Deja anul acela ,cred ca a fost 2001, nu mai aveam locuri disponibile nici in septembrie.
Daca acest lucru l-ar face toate misiunile diplomatice si MT ar schimba foarte mult aspectul si dotarile , dar mai ales oameni , am castiga foarte mult.
Dar cum actual guvern habar nu are pe ce lume traieste ce putem cere.
Nu zic ca PSD-ul a facut ceva.....dar au reusit sa faca niste privatizari care au avut un oarecare succes.


--------------------
Quote from: Albert Einstein
"There is no salvation for civilization, or even the human race, other than the creation of a world government."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Jul 2005, 11:14 AM
Mesaj #3


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Situatia asta o intalnesti si in zonele montane, e general valabila, din pacate.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jul 2005, 11:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dudau.lx.ro
mesaj 11 Jul 2005, 06:45 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 25 June 05
Din: localhost
Forumist Nr.: 6.497



in zonele montane mai este si ceva in plus...
lipsa traselor (exista,dar trebuie sa fi ffffff atent sa nu te invarti in cerc)(imi cam suna cunoscut unsure.gif rolleyes.gif )
dar zona muntoasa are un avantaj .... salvamontisti....isi fac meseria cu tragere de inima spoton.gif thumb_yello.gif


--------------------
Quote from: Albert Einstein
"There is no salvation for civilization, or even the human race, other than the creation of a world government."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Jul 2005, 06:48 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da, dar, vezi tu, mare parte din statiunile balneoclimaterice, de exemplu, sunt vai de mama lor. Cabane, vile si hoteluri in paragina, restaurante in care esti servit in scarba... Serviciile sunt la pamant. De atatia ani nu am reusit sa facem nici un progres in sensul asta.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 11 Jul 2005, 06:48 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dudau.lx.ro
mesaj 11 Jul 2005, 06:54 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 25 June 05
Din: localhost
Forumist Nr.: 6.497



da ai dreptate,
dar ma exista si exceptii....sunt unele hoteluri care sunt ridicate la standarde europe(atat pret&calitate&servici)
Acum eu vorbesc pentru turistii strainii.
Sincer mi-ar fi rusine sa trimit un strain la un hotel gen Petrosani cica de 3*ohmy.gif
L-am vazut si daca lucram in MT era inchis si demolat biggrin.gif


--------------------
Quote from: Albert Einstein
"There is no salvation for civilization, or even the human race, other than the creation of a world government."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Charlie
mesaj 19 Jul 2005, 12:32 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 18 July 05
Forumist Nr.: 6.642



Din nefericire turismul romanesc e mort. Tot. Hai sa va povestesc ceva. Haladuind eu pe un portal suedez de turism, cautand in disperare un bilet de avion pana pe otopeni am dat cautare pentru pachet turistic pe litoralul romanesc ( aveau mangalia si neptun) pentru doi adulti si doi copii 10 zile - pret 14 000 SEK - asta e cel putin 1500 euro. Acelas pachet in insulele grecesti 1 200 euro.
Voi ce parere aveti? Acelas pachet - avion, hotel de trei stele si doua mese pe zi.
Dupa parerea mea e trist, deoarece preturile nici macar nu ar fi nici o problema - astea sunt atat de disperati dupa ceva nou, distractie si un loc unde sa nu explodeze bombe, sa nu moara in valuri ucigase etc, incat ar platii si banii astea.
Degeaba. Nu se risca nimeni. Romania e tara in care daca nu sti randuiala esti pierdut.
Infrastructura nu, servicii nu, preturi nu. Pentru ce sa vina? Pentru minunatele peisaje romanesti? Nu e suficient. Merg in Bulgaria. E chiar un adevarat trend vacantele pe litoral bulgar in randul clasei de mijloc. Am vazut reclame la televiziunea suedeza facute pentru bulgaria. Vand balcanism intr-un stil civilizat si sigur.
Nu vreau sa arunc cu pietre in nimeni si nici sa fac morala prostului. Lucrurile sunt asa cum sunt. Parerea mea e ca in primul rand avem nevoie de drumuri civilizate care sa ne lege de granitele cu vestul si nu de ditamai soselele care sa ne duca la Iasi si Chisinau. Cei care ati ajuns cu masina in ambele directii stiti despre ce vorbesc. Cealalta problema e calificarea personalului din turism. Toata lumea merge dupa pricipiul - merge si asa. Se vede.
Mai sunt multe de spus. Lucrurile se misca totusi, insa se misca mult prea incet si cu mult prea multe stangacii pentru a fi competitive si eficiente. O mare lege economica spune ca degeaba faci investitii daca nu eficientizezi forta de munca. In primul rand noi suntem cei care trebuie sa ne schimbam. Sa devenim mai profesionosti, mai seriosi si mai competitivi. Abia apoi sa ne plangem ca nu sunt bani. Bani sunt.


--------------------

`` Lead me not in to temptation, I can find it my self ``
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 19 Jul 2005, 03:40 PM
Mesaj #8


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Charlie bine ai venit la Han welcome.gif si da ai dreptate.
Am gasit si noi oferte pentru trei persoane hotel de trei stele la preturi astronomice , preturi care le-am primit si pentru Grecia.Si nu poti compara nimica cu ce gasesti acolo si ce este dincolo.
Dar putem noi sa ne plangem pana facem franjuri la gura ca tot nu ne aude nimeni.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 1 Dec 2005, 12:02 AM
Mesaj #9


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Costinesti e mort ,dupa furtuna care a facut ravagii . Am vazut la stiri ce curetenie ramane dupa puhoiul de turisti .
Algele care au impanzit plajele in vara , sunt mic copil pe langa tonele de peturi si alte moscosaguri .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 1 Dec 2005, 04:45 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Ce sa mai zici daca a murit...Pacat de el ca era frumos si cu perspective...Odihneasca-se in pace! smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Dec 2005, 07:01 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In acest moment e mort ca in toate sezoanele de iarna. Sa vedem vara lui 2006 ce ne aduce


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 1 Dec 2005, 07:28 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Cat de rau este totusi Litoralul se poate reconstrui mult mai usor decat satele distruse de prin Moldova pentru simplul motiv ca se amortizeaza mai repede cheltuielile din turism.

E o poveste turismul romanesc scump si cu oferta slaba.
Bulgarii de care se povestea mai sus au fost mai dibaci si au vandut hoteluri la germani si francezi. Drept urmare au litoralul plin de turisti din cele doua tari care vin cu incredere in hoteluri administrate de conationali ce stiu ce sa ofere si cum sa promoveze mai bine afacerea. Noi am privatizat pe nimic la smecheri de-ai nostri care au investit extrem de putin si cauta sa-si traga profit jecmanind turistii ca in vremurile 'bune'.
Intr-adevar poti sa vezi oferta cu litoralul bulgaresc in presa straina si in plus am vazut si oferte cu imobiliare ieftine in sate de munte din Bulgaria. Inclusiv in Financial Times unde am vazut cu ceva vreme in urma o pagina intreaga dedicata Bulgariei. De bine.
Ungurii si ei promoveaza puternic, sunt aeropoarte europene pline de reclame cu '5 motive sa vizitezi Ungaria' in care apar sportivi celebri, oameni de stiinta unguri, oameni de afaceri, peisaje. Dar au investit si acasa si stiu sa faca un turism civilizat. Asa a ajuns un lac precum Balaton sa atraga mai multi turisti anual decat litoralul romanesc.

Concluzia mea e ca furtuna care a ravasit litoralul a provocat daune minore pe langa cele facute de cei care se ocupa cu turismul in zona.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Feb 2006, 12:16 PM
Mesaj #13


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Divizia scandinavă a grupului german TUI a anulat programul turistic pentru Romānia şi a decis să nu mai trimită turişti pe Litoral īn acest an, ca urmare a imaginii deficitare a acestei destinaţii pe plan extern, a declarat agenţiei MEDIAFAX reprezentantul TUI īn Romānia, Ciprian Popescu.
TUI Scandinavia a decis să anuleze programul săptămāna trecută. Este vorba de contractele pentru Mamaia, Neptun şi pentru circuite īn ţară, respectiv patru curse charter din Suedia, Danemarca şi Finlanda.




--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Feb 2006, 05:03 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Litoralul Romanesc e plin de oameni naspa si de manele. De aia merg in 2mai aproape de cand ma stiu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Feb 2006, 01:11 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (nefertiti @ 20 Feb 2006, 01:16 PM)
Divizia scandinavă a grupului german TUI a anulat programul turistic pentru Romānia şi a decis să nu mai trimită turişti pe Litoral īn acest an, ca urmare a imaginii deficitare a acestei destinaţii pe plan extern, a declarat agenţiei MEDIAFAX reprezentantul TUI īn Romānia, Ciprian Popescu.
TUI Scandinavia a decis să anuleze programul săptămāna trecută. Este vorba de contractele pentru Mamaia, Neptun şi pentru circuite īn ţară, respectiv patru curse charter din Suedia, Danemarca şi Finlanda.

E bine. Poate mai scad preturile pentru turistul roman biggrin.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 22 Feb 2006, 09:17 PM
Mesaj #16


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



In urma adoptarii unei ordonante de urgenta
Fara corturi, caini si vanzatori de porumb pe plajele romanesti

Regulile pe care vor trebui sa le respecte operatorii plajelor vor fi mult mai drastice. Agentii economici concesionari ai unor bucati de plaja vor trebui sa se ocupe de calitatea nisipului, sa aiba grija ca apa sa nu fie poluata si nu in ultimul rand sa nu permita camparea si accesul vanzatorilor ambulanti in zonele pe care le administreaza. Utilizarea plajelor


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Feb 2006, 02:20 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Da ce nu le convine cu camparea pe plaja?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Feb 2006, 02:31 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Pai turismul eftin dauneaza la buzunarul unora care detin multe proprietati pe litoral wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 25 Feb 2006, 12:25 PM
Mesaj #19


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Primaria din Constanta va ataca in instanta hotarirea Guvernului prin care autoritatile locale sint obligate sa asigure reteaua de utilitati, servicii publice de salvare si prim ajutor din bani publici pentru agentii economici care vor inchiria plajele. Autoritatile din Constanta contesta


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mezzo
mesaj 25 Feb 2007, 05:43 PM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 29
Inscris: 12 February 07
Forumist Nr.: 9.417



Iata ca a trecut un an ...Ca o concluzie despre sezonul 2006 ,am fost in Eforie Sud 3 saptamani din 25 iunie pana pe 14 iulie ,in acest interval au avut loc 2 furtuni una ceva mai puternica decat alta ,valurile au ajuns pana la parapet ,au spalat nisipul de pe plaja ,au adus alge cu tonele ,cochilii de melci si scoici cu fostii locatari inauntru ,putea de te traznea ,crabi ,delfini ,albatrosi -mortaciuni .Ati crede ca dupa ce s-a terminat furtuna ,administratorii plajelor s-au repezit sa curete plajele ?Nu mai spun ca in aceasta perioada salvamarii erau in greva ,prezenti totusi pe plaja .Asa cum cunoasteti totul a mers lent ,cred ca era o duhoare de-a lungul intregului litoral .Nu va mai spun ca in partea dinspre sudul lui Eforie Sud ,conducta cu tot ce produce orasul se evacua direct in mare ,acolo curentul aducea cochilii de melci mari ,deci zic eu ca e puternic si toata mizeria din conducta baltea la soare ...Nu mai fusesem de cativa ani ,3-4 in Eforie Sud si chiar mi-a placut ca plajele erau imbracate cu nisip fin si nu mai intrai in apa -adanca de la inceput ,numai ca punem carul inaintea boilor ,intelegand prin asta amenajarea plajelor inaintea amenajarii acelor diguri care intra in mare si protejeaza tarmul .Apoi am mai fost si pe la 11 august si era o aglomeratie de nedescris ,eu cred ca pe asta se mizeaza ,turistii vin oricum si daca stau 7 zile n-au timp sa fie nemultumiti .A fost un gen de politie comunitara cu ochii dupa caini si vanzatori de porumb .Acum vreo 2 ani am fost pe 17 aprilie la Eforie Sud ,la magazinul din strada principala ,un gen de complex ,il stie toata lumea ,preturile erau mai mari decat cele din Bucuresti .Va imaginati ca la acea data erau doar localnicii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Feb 2007, 06:37 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Bine venita pe aici Mezzo smile.gif

Din pacate Litoralul nostru a ajuns un loc cautat doar de bisnitarii italieni veniti pt. "carne" tanara si ieftina, sau pt. masa de cetateni care-si iua de la gura pt. a merge odata la activa ani la mare! sad.gif

Nu e de mirare ca locatii ca Hurghada si Sharm El Sheikh au devenit mai atragatoare si mai ales ca nu cu mult mai scumpe!!

Din pacate, asta e.....................

Sorin.

ps. cel putin acolo primesti conditii si servicii pt. fiecare ban scos!!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman