HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Epistolar, schimb de scrisori
Eclectic
mesaj 10 Jul 2005, 02:14 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Voi fi fericit intr-un UNU format din doi, un UNU pe care il respir deja, e aproape tangibil.


Uneori, ma intreb daca este posibil sa fii prea aproape de o entitate pentru a o putea simti. Acel "totul e in Unu" a inceput sa ma rascoleasca din clipa in care mi-am dat seama ca Unu nu e in tot. Probabil simt nevoia identificarii cu sistemul in care ma aflu. Un sistem despre care as afirma, in prima instanta, ca il vreau binar. Insa, de fapt, vreau sa fac parte dintr-un Unu care sa insemne mai mult decat mine, alaturi de alt element. Iar suma celor doua elemente sa fie 1.
Imposibilitatea temporara a realizarii acestui deziderat imi starneste regrete si lacrimi, iar acestea din urma imi amintesc de ceva scris la inceputul unui jurnal. "Refularile gasite in lacrimi par a fi rusinoase, dar sunt, de fapt, apanajul oricarui om puternic. Orice alt tip de refulare, mai putin rusinos la prima vedere, este, prin aceea ca se exercita cu mai putine temeri sau, mai degraba, incercari de a ascunde, rusinos intr-un anume grad. In schimb, refularea prin lacrimi, etichetata drept o rusine, este, din chiar acest motiv, cea mai sigura si ii asigura cea mai mare demnitate posibila refulatului. Motivul este evident si poate ca tocmai din acest motiv este greu de deslusit. Stiind ca ar fi blamat, cel ce simte imperativul lacrimilor se va ascunde cat mai mult posibil de cei din jur, astfel incat sa nu fie vazut. De aceea, cu exceptia unui caracter slab cu sine insusi, cel ce plange este in posesia celui mai mare grad de demnitate."
Insa in ce masura este lacrima de folos ? Avand ochii umezi, nu mai vezi bine drumul. E nevoie sa stergi lacrimile, dar, identificandu-te cu ele, te stergi pe tine insuti. Sa insemne asta ca, spre a merge mai departe, spre a putea sa atingi Unul, nu trebuie sa fii tu, ca trebuie sa iti lasi sinele in urma ? Mai este, insa, acel Unul al tau ? Mai esti tu in el ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 10 Jul 2005, 02:39 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ochii nu raman umezi mult timp. Dimpotriva, lacrimile curata si limpezec. Ochii si sufletul, deopotriva. Nu pentru totdeauna, probabil. Dar atunci cand plansul pare o nevoie, lasa-l sa isi faca damblaua, nu-l reprima. Daca il sufoci, o sa ajungi la celelalte tipuri de refulari, care chiar pot fi daunatoare. Plansul e nevinovat. Si nu e rusinos.
Nu prea am inteles de ce spui ca trebuie sa renunti la a fi tu ca sa mergi mai departe...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:03 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman