HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ceea Ce E Interzis!
SORIN
mesaj 13 May 2003, 07:37 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Adaug aici un " sfat " luat de pe un site Romanesc in legatura de tema....

Muscatura de sarpe - se indeparteaza veninul si se impiedica absortia sa. Se suge rana de catre o persoana care nu are leziuni sau rani in gura. Acesta va arunca imediat continutul supt si se va spala in gura cu permanganat de potasiu. Se pune pe rana de hipermanganat de potasiu. Mai sus de muscatura se aplica un garou. Din 15 in 15 minute se muta garoul la cativa cm mai sus. Se da celui muscat o pastila de extraveral si se transporta urgent bolnavul la spital. Netratarea acestei muscaturi duce la accidente mortale.



Important e faptul ca in " jocul cu viata ".... nu da sfaturi daca esti pe langa tema ... sunt unii care te cred si platesc scump!

Nu se suge si nu se pun garouri... de nici un fel sau culoare !!


Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 14 Jul 2003, 02:20 AM
Mesaj #2


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Sorine, daca tot am ajuns si pe-aici, poate ne spune totusi cineva care-i procedura corecta la o muscatura de sarpe (lasand la o parte riscul ca ar putea sa te muste din locul ala dintre picioare c-atunci mori, frate ca nu te"suge" nimeni laugh.gif ... in timp util wink.gif ) Inteleg ca "sfaturile" de mai sus erau pe-alaturi. Care-ar fi solutia? Vigilenta in primul rand; in al doilea rand vigilenta; iar in al treilea dar nu cel de pe urma... vigilenta!!! 42.gif?
Sau ... o dai pe... lapte?

Editat: Ataseaza poze doar daca au legatura cu subiectul. smile.gif

Acest topic a fost editat de Mihai: 14 Jul 2003, 08:59 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 14 Jul 2003, 04:48 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Ce se face in caz ca ai patit-o ??

Vigilenta e cel mai bun 'prieten ', cu adevarat. Totusi intrebarea e ce facem cu cei nevigilenti ce au fost MUSCATI, INTEPATI sau atinsi de un alt animal veninos.

O mica introducere n-ar strica...exista multe specii de serpi, insecte, soparle, paianjeni, scorpioni, pesti, scoici si chiar broaste veninuase. Veninul acestora difera de la o specie la alta si chiar intre membrii ce apartin de aceasi familie.

Veninul poate fi Limfatic, Hemoragic sau Neurotoxic dar ar fii greu pt. un simplu om sa tina minte toate animalele si ce venin au.

In mare prim-ajutorul acordat e acelasi pt. cele ce traiesc pe pamant, dar difera daca e vorba de fiinte marine.

Faceti...

1. Primul lucru e de linisti victima...cu ori ce pret .
2. Atasati cat mai repede extractorul de venin...daca aveti la indemana.
3. Legati mana sau piciorul in asa fel sa nu poata fii miscat...piciorul legat de celalat ( calcaie si genunchi ) iar bratul de piet.
4. Transportati victima cat mai repede spre spital, fara fara sa fie miscat pe cat e posibil.
5. Contra durerii ( si doare ) dati Optalgin lichid.


Nu faceti...

1. Nu scuturati piciorul sau mana...chiar daca doare.
2. Nu taiati de nici o forma..nu are rost si daca veninul e hemoragic, agravati situatia si pericolul de gangrena.
3. Nu sugeti...cea mai mica leziune in gura si dati ortul popei mai repede de cat cel muscat.
4. Nu puneti garou..nu ajuta de loc, mai ales daca veninul e limfatic....din contra poate inainta gangrena si in general acest mod trebuie aplicat doar de cine e in tema...dar asta e alta poveste.
5. Nu se raceste locul muscat cu gheata sau spreiuri.
6. Nu se intra in panica...sansa de a murii de frica sau infarct e mult mai reala decat de a murii de venin.

Cam atat pana aici, ca sa nu fie greu de tinut minte.

Mai jos un extractor recomandat....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jul 2003, 04:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 14 Jul 2003, 06:03 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Acest " Mic Drac " face ravagii in populatia Africii si ai Asiei ( intre 5- 9 cm. ).

In general sant mai periculosi decat serpii, dar totul e chestie de 'Fenta' sau cine fenteaza pe cine. laugh.gif

De data asta a luat plasa Dinsu 40.gif

Sorin.

ps. e o dovada ca totul e functie de instructie si cunoastere de tema...e manuta mea.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 29 Jul 2003, 03:01 AM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Treaba aia cu suptul rolleyes.gif am vazut-o in toate filmele . In afara pericolului in caz de leziuni , ce pericol mai este ? Adica se poate salva asa ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 29 Jul 2003, 11:50 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Buna Lilith smile.gif

Majoritatea veninurilorau efect hemoragic. De obicei e destul sa fie intoduse doar cateva miligrame de venin si esti la ananghie chiar si la noi in tara ( Vipera Amoditis numita si Vipera cu corn ).

Cu cat veninul introdus are o cale mai scurta spre cap, cu atat e mai periculos. Destul o mica leziune sau un loc mai sensibil in gura ca veninul sa poata patrunda fara sa-ti dai seama.

Asa ca recomand inca o data...nu incercati sa sugeti ca sa nu ajungeti la spital inaintea celui muscat.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 30 Jul 2003, 12:21 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Proasta sunt ! Faptul ca era mai aproape de cap ... de asta nu ma prinsesem . Sper sa nu fiu pusa in nici o situatie din cele doua .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 3 Aug 2003, 02:09 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Politistii de frontiera din Viseu de Sus au salvat viata unei femei care fusese muscata de o vipera, donindu-i trusa de ser antiviperin din dotare. Maramureseanca, in virsta de 50 de ani, a fost atacata de sarpele veninos in timp ce era pe cimp, la strins de fin. Viorica A. a fost transportata imediat la spitalul orasenesc, insa unitatea me-dicala nu avea antidotul veninului letal. Instiintati despre acest eveniment, politistii de frontiera au cedat singurul medicament care putea preveni moartea femeii. Dupa vaccinare, medicii au declarat ca pacienta este in afara oricarui pericol. Cu doar o saptamina in urma, Vasile Brescan (38 de ani), din Darmanesti, fusese atacat de o vipera intr-o padure din apro-pierea casei sale, in timp ce culegea zmeura. Pentru ca la Bacau nu exista o rezerva de vaccin antiviperin, bolnavul a fost transportat la Bucuresti cu elicopterul. Transportul cu elicopterul a costat Directia de Sanatate Publica Bacau peste o mie de dolari. Cu o luna in urma, Mihai Bar, sergent angajat la Statia de Pompieri Ineu (judetul Arad), muscat de o vipera, a fost salvat cu ajutorul colegilor din Oradea si din Tirgu-Mures, care i-au adus serul antiviperin. Mai multe unitati medicale din zonele unde traiesc vipere au semnalat autoritatilor sanitare ca nu mai au ser antiviperin. Pretul produsului este foarte ridicat. In plus, serul are termen de valabilitate redus. Nu-mai el insa poate salva vietile celor muscati de vipere.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 18 Aug 2003, 03:11 PM
Mesaj #9


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Se poate suge (locul muscat, va rog) daca sti ca nu ai probleme in gura.Se suge scurt si se scuipa repede.Se clateste gura de cite ori e posibil.
Asa cum zice si sorin, e riscanta treaba pt cel care o face.Dar cind nu ai alternative iar ajutorul calificat nu se stie cind apare,e o solutie care il poate salva pe cel in cauza.Cu cit e mai scurt timpul intre muscatura si sugerea veninului, cu atitsansele sint mai mari. Nu trebuie lasat timp veninului sa se raspindeasca in corp. Dupa asta numai serul il mai poate salva pe respectivul.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Aug 2003, 08:03 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Va salut din nou!!

Am sa incerc in continuare sa va explic care sant factorii ce trebuie luati in consideratie:

Legati de om

Varsta--copiiisi batranii sant in mai mare pericol.
Locul muscaturii--cu cat mai aproape de cap, cu atat mai periculos.
Alergia si Imunitatea naturala--persoanele alergice sant in cel mai mare pericol, iar
cele cu imunitate naturala la venin de obicei nu au coplicatii.
Gradul de sanatate--de obicei cei ce sufera de boli cronice sant afectati mult mai repede....maiales cei ce sufera de sub - presiune vasculara.
Comportamentul ranitului dupa ranire.
Prim-ajutor acordat dupa ranire.

Legati de sarpe

Anotimpul--primavara ( mai ales dupa trezire din faza de hibernare ) sant cel mai periculosi, veninul fiind concentrat la maxim, sarpele fiind orb cateva zile, din care cauza ataca la orice miscare injur.
Intervalul de timp de la ultima muscatura--cu cat intervalul de timp emai mic cu atat cantitatea veninului si concentratia e mai mica.
Cate muscaturi--poate ataca de cateva ori la rand sau poate ataca o data fara sa introduca venin ( atac fals ).
Cantitatea de venin introdusa.
Specia sarpelui.

Toti acesti factori impreuna, joaca un rol important, de care depinde modul in care se incheie acesta intalnire...a trai sau nu.

Mai sant multe de spus, dar aici incerc sa fac un rezumat al lucrurilor importante ce pot fi tinute minte.

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 23 Aug 2003, 08:03 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 4 Sep 2003, 10:47 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



O intepatura de viespe sau de albina poate fi fatala daca esti alergic?
Un simplu claritine purtat tot timpul la indemana este suficient?
De cand am facut edem glotic la o anestezie stomatologica..si alergii repetate la medicamente stau cam cu frica-n san..si claritine-ul in geanta...(nu stiu daca este ceva ereditar,..tata a fost dus de cateva ori la urgenta de la intepaturi de insecte..)



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Sep 2003, 02:18 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Salut Cameron!!

Totul depinde de gradul de alergie cronica de care sufera cei din cauza. Aceasta poate fi o mostenire genetica sau intervenita pe parcursul anilor.

Ca sau fiu mai clar....cei ce au fost muscati sau intepati de fiinte veninoase ( chiar cateva viespii in acelasi timp ) pot sa primeasca una din doua: de obicei o imunitate de nalt nivel la venin ( majoritatea ) sau din contra o alergie cronica ce poate fii fatala chiar de la o viespe ( in cazul ca nu primeste ajutor imediat ).....Aceste cazuri sant mai rare.

In orice caz in care cineva in famile are un alergic sau cineva care dupa un o muscatura/intepare a avut o reactie iesita din comun ( mai ales la insecte ) ai recomand sa faca o analiza ca sa stie care e situatia. Iar daca e extrem de alergic ai recomand precum ai spus niste pastile sau chiar injectie la indemana tot timpul ( exista niste ampule cu ac de unica folosinta, pe care apasandu-le tare pe coapsa piciorului se declanseaza automat) asa ca ne problema sa le tii in traista.

Eu recomand Aiston sau ceva asemanator!!

Draga Cameron...nu trebuie sa stai cu frica-n san, doar sa fii constient de situatie si sa fii pregatit. Nimic altceva.

Iar analiza e recomandata, nu costa mult si merita intepatura in deget...asa ai sa fii sigur de ce ai de facut.

La dispozitia dv. cu placere.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 14 Oct 2003, 05:26 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



O Sirianca in varsta de 40 de ani, ce a fost intepata de o viespe orientala in timpul unei excursii in aer liber, a fost evacuata la spital in stare critica.

Medicii au spus ca sufera de extra-sensibilitate la orice fel de venin.

Cules astazi 14/10/ 2003.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 14 Oct 2003, 05:34 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Multumesc mult pentru raspuns Sorin.
Ai idee daca Aiston-ul este bun pentru orice reactie violenta alergica>?
Adica inclusiv provocata de medicamente?

Acest topic a fost editat de cameron: 14 Oct 2003, 05:35 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 14 Oct 2003, 05:54 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (cameron @ Oct 14 2003, 05:39 PM)

Adica inclusiv provocata de medicamente?

Buna Cameron !!

Aiston-ul e un prim ajutor la alergia produsa de venin !!

In legatura cu alergia la medicamente sau antibiotice, nu stiu si nici nu vreau sa-mi dau cu parerea...unde nu am habar nu ma bag si sigur nu am sa caut raspunsuri pe net doar de dragul de a face pe nebunu. sad.gif

Temele pe acest sub-forum, sant de viata si moarte, asa ca nu sant permise speculatii de genul, cred, m-i se pare, sau daca nu gresesc.

Draga mea Cameron...eu nu mai moderez aici, asa ca nu mai sant responsabil de cele scrise aici de acum incolo.

Am bagat de seama ca alti forumisti sant mult mai dotati in aceaste teme, asa ca sper ca cineva sa ia stafeta.

Sorin.



--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 14 Oct 2003, 06:04 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Sorin, multumesc.
E bine sa stiu despre aiston..spar sa il gasesc in farmaciile noastre.

Cat despre sfaturile tale..au fost si sunt intotdeauna de cel mai mare folos.
Eu inca astept sa reapara topicul despe cutremur.
Era extrem de interesant.
Stafeta o preia altcineva..doar daca te lasam noi sa o dai tongue.gif
Multumesc mult inca odata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 01:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman