HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Apel, rugaminte
mariana_64
mesaj 7 Jul 2005, 05:41 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 23 June 05
Forumist Nr.: 6.492



RUGAMINTE


Buna ziua.Ma numesc Luca Mariana, cu domiciliul in Rm. Valcea, str. Constantin Brancusi nr.1, bl. I3, sc.A, ap.13, et.3, cod 240258, jud. Valcea, Romania, telefon:0350407304 sau 0746595182.
Nu prea stiu cum sa formulez aceasta rugaminte, insa va rog din tot sufletul sa ma ascultati si dupa aceea sa decideti daca ma puteti ajuta cumva.
Sa va povestesc cateva lucruri despre mine si familia mea: m-am nascut cu luxatie congenitala bilaterala de sold. Pana la varsta de 5 ani nu s-a descoperit de ce anume sufar, iar medicii de la Pitesti si Rm. Valcea mi-au facut tot felul de tratamente, pana intr-o buna zi cand am ajuns la Bucuresti la spitalul Grigore Alexandrescu, unde am fost pusa in aparat gipsat timp de 14 luni, dupa care am continuat curele balneare la Mangalia si Techirghiol pana la varsta de 16 ani. Totul a decurs normal pana la 23 de ani, eram vindecata si fara nici un handicap, insa dupa ce m- am casatorit, am nascut (prin cezariana de doua ori) iarasi mi s-au luxat picioarele, iar de aici a inceput un adevarat calvar (intre timp am aflat ca nu trebuia sa fac copii, dar cred ca chiar daca stiam tot nu as fi renuntat la aceasta bucurie) si ii multumesc lui D-zeu ca nu au mostenit boala de la mine Tot de atunci au inceput durerile ingrozitoare si insuportabile, chiar daca faceam de doua ori pe an fizioterapie, iar la varsta de 28 de ani am fost operata de doua ori intr-un interval de 2 luni, iar dupa aceea am stat iarasi in gips timp de 3 luni, si pentru ca medicii au gresit interventia , am ajuns pensionata pe caz de boala cu handicap grav, gradul 1.Acum sunt diagnosticata cu coxartroza bilaterala de sold secundara, pe displazie forma foarte grava, polidiscopatie T-L, inegalitate pelviana. In urma acestor operatii nu ma mai pot apleca, nu mai pot sa stau pe scaun (insa cel mai rau este ca nu-mi pot face bine necesitatile, pentru ca nici pe scaunul de wc nu pot sta si nici sa stau pe vine), iar din casa nu pot iesi neinsotita pentru ca nu mai am stabilitate. Eu si atunci cand mananc trebuie sa stau in picioare, dar dupa 5-10 minute obosesc foarte tare. Pentru ca boala inainteaza cu repeziciune in ultimii trei ani mi s-a scurtat si subtiat piciorul drept cu aproximativ 5 cm si trebuie sa fac o alta interventie, care am inteles ca este foarte riscanta, pentru a nu ramane imobilizata la pat definitiv, deci, imi trebuie proteza totala de sold care este foarte costisitoare.
Avand aceste probleme, am insistat ca sotul meu sa plece la munca in strainatate si uite asa acum suntem separati pentru ca el a uitat de noi, nici macar nu mai stim unde se afla, iar divort nu am bagat pentru ca trebuia sa impartim apartamentul, iar eu si copii nu avem unde sa ne ducem.
Astazi, am 41 de ani, iar de un an suntem intr-o situatie financiara grava, avem datorii la asociatie de cca 1000$, si am primit somatie de actionare in judecata si penalizare, poate ca nu ajungeam in acesta situatie, dar anul trecut s-a schimbat coloana de caldura in bloc si am platit in jur de 100$, iar acum cea de gaze, care a costat 200$ si nu am facut fata cheltuielilor (aceste lucrari s-au facut la nivel de asociatie.
Copii, ma incurajeaza tot timpul, dar eu am devenit foarte nervoasa din cauza neputintei, spunandu-mi ca in curind ei termina scoala si se vor angaja (sunt elevi la liceul economic), dar mai dureaza. Fata acum termina liceul (de doi ani lucreaza pe timpul vacantei si chiar si in timpul scolii, insa acum se pregateste pentru bacalaureat si admiterea la facultate. Baiatul, este mai firav (are l6 ani) tot incearca si el sa gaseasca ceva de lucru, dar, fara nici o sansa..
Operatia de proteza costa 7000 $, bani pe care eu nu-i pot strange niciodata, iar la casa de asigurari mi s-a spus ca nu beneficiez de asigurare pentru ca aceasta proteza va trebui schimbata dupa 10 ani si nu pot beneficia de doua ori, de asigurare ori eu acum am nevoie de aceasta ,nu cand va fi prea tarziu. Va rog foarte mult sa ma scuzati ca v-am deranjat si daca se poate sa ma ajutati cumva. Este prima data cand apelez la ajutorul cuiva, desi, imi este foarte rusine, (chiar si dupa atatia ani nu am invatat sa-mi port cu demnitate handicapul) nu stiu cum sa ies din aceasta situatie,insa am prins putin curaj sa ma adresez unor persoane cu suflet mare, cand am vazut ca persoane sanatoase, care pot muncii, apeleaza la oameni ca dvs.si sunt ajutati, iar cei care au cu adevarat nevoie sunt respinsi cu brutalitate.
Am deschis un cont umanitar la Banca Comerciala “Carpatica” sucursala Rm.Valcea: cod IBAN - RO94CARP000ROL0390801886 – in lei, - RO15CARP000USD0390801886 – in USD; - RO40CARP000EUR0390801886 – in euro.
Dumnezeu sa va ajute si multa sanatate.
Luca Mariana

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 06:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman