HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Greseli?, Posibile Erori Pe Drumul Desavarsirii
saldora
mesaj 15 Nov 2005, 04:14 PM
Mesaj #106


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (Thelma @ 11 Nov 2005, 04:22 PM)
QUOTE (gypsyhart)
Liberul arbitru este cel care ne da puterea sa cream.

Sa alegem, sau sa cream? Daca Dumnezeu a creat " toate cele vazute si nevazute", noi ce mai putem crea? hmm.gif

"a creat"? .. Dumnezeu creaza .. noi putem fi constienti sau nu.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Nov 2005, 03:46 AM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (saldora @ 15 Nov 2005, 05:14 PM)
QUOTE (Thelma @ 11 Nov 2005, 04:22 PM)
QUOTE (gypsyhart)
Liberul arbitru este cel care ne da puterea sa cream.

Sa alegem, sau sa cream? Daca Dumnezeu a creat " toate cele vazute si nevazute", noi ce mai putem crea? hmm.gif

"a creat"? .. Dumnezeu creaza .. noi putem fi constienti sau nu.

- logica, bunul simt si realitatea inconjuratoare ne arata ca si noi putem crea. Priveste monitorul din fata ta. L-a creat Dumnezeu ? smile.gif

- ezoteric vorbind, exista spirite f. inalte care are ca si Dumnezeu capacitatea de a crea inclusiv lumi, universuri etc. Un intru in detalii, dar prezint ideea ce ne apare din capitolul unei carti scrise de un initat (nu doresc sa-i ofer numele smile.gif , cine stie cunoaste), care spune: "sfaturi pt. micii dumnezei", in care se arata "sfaturi" despre modul in care se pot crea universuri.

- si mai concret. Tot ce consituie "materie prima" pt. nu conteaza ce din aceasta Creatie, cu toate universurile ei vizibile si invizibile, este creat de Dumnenzeu. Ne este la indemina aceasta materie prima, cu ajutorul careia sa construim, dar la fel de bine putem si noi crea acea materia prima. Am mai dat analogia asta de N ori, poate pina la urma va fi intelesa de cei lucizi. Noi oamenii sintem precum Dumnezeu, aidoma Lui, dar in calitate, in esenta, nu si in "cantitate". Noi sintem precum picatura de apa, sau dupa caz paharul, galeata, valul ... iar Dumnezeu este precum oceanul.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Nov 2005, 03:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 08:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman