HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Cafeaua Si Cafeismul
Michelle
mesaj 31 Jul 2007, 09:27 AM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



La noi in oras a poposit Starbucks.M-am bucurat la inceput dupa care mi-a trecut.Astia de-au luat franciza niste HOTI!!! devil.gif La o cafea rece (unde varianta cea mai mica este 12,5roni blink.gif ) ai ocazia sa fugaresti cu paiul circa 150 ml de gheata pisata.Singurul lucru bun e ca miroase frumos in cafenea.Si asta ma pacaleste de fiecare data sa le mai dau o sansa.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 31 Jul 2007, 10:26 AM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Eu am descoperit ca si un sfert de ceasca de cafea, indulcita, tine de foame. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 31 Jul 2007, 11:27 AM
Mesaj #73


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063




Iar o ceasca de cafea tare, neindulcita, are certe efecte antidiareice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Jul 2007, 11:27 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 31 Jul 2007, 05:50 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Iar o ceasca de cafea tare, neindulcita, are certe efecte antidiareice.


La mine e exact pe dos. unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 31 Jul 2007, 05:52 PM
Mesaj #75


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



QUOTE(Blakut @ 31 Jul 2007, 06:50 PM) *
La mine e exact pe dos. unsure.gif


Nasol ! blink.gif

Acest topic a fost editat de bobo66: 31 Jul 2007, 05:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gordin
mesaj 1 Aug 2007, 10:29 AM
Mesaj #76


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 374
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.699



QUOTE(Blakut @ 31 Jul 2007, 06:50 PM) *
La mine e exact pe dos. unsure.gif

Credeam ca la toata lumea e asa. Sa nu zic pe dos rofl.gif .
Acum serios, credeam ca efectul cafelei e purgativ.

Acest topic a fost editat de Gordin: 1 Aug 2007, 10:30 AM


--------------------
Mergeam in zigzaguri anapoda, ma invarteam in loc, stiam ca oricat as fi ratacit aveam sa ajung la timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 1 Aug 2007, 01:06 PM
Mesaj #77


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



Sper ca n-oi fi eu pe dos ! drool.gif
La mine, neindulcita, cafeaua are un remarcabil efect antidiareic. Si sa fie tare!
Daca vreau cofeina in sange si energie in tot corpul, aleg redbuluri... Au continutul a vreo 300-400 ml cafea...

Acest topic a fost editat de bobo66: 1 Aug 2007, 01:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 1 Aug 2007, 05:51 PM
Mesaj #78


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Sigur la tine are un efect atipic.
In alta ordine de idei, ma bucur ca am mai redus cantitatea zilnica de cafea. Ma limitez la doua cafelute scurte si strong, fie nes, fie expreso. Repet, sa nu aud de filtru.
Nu stiu cum numiti voi tre-in-unu cafea, si eu beau ocazional, dar intra la desert.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 1 Aug 2007, 10:44 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Un expreso lung face minuni dimineta thumb_yello.gif

Iar daca tot e sa fie turceasca, atunci Elite e cea mai buna! Si doamne fereste s-o fierbeti!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Aug 2007, 10:56 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



I-auziti aici !

Cafeaua ne apara de cancer

Sportul si consumul de cafea protejeaza împotriva cancerelor de piele provocate de razele soarelui, potrivit unui studiu care va fi publicat în curând, transmite AFP
(...)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 2 Aug 2007, 04:47 PM
Mesaj #81


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063




Am auzit si eu diverse retete contra cancerului, care includ ZAT de cafea!...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Sep 2007, 04:19 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Placerea cafelei ! tongue.gif



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Sep 2007, 05:46 PM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



O cantitate mica e sanatate curata. Nu si o oala de cafea.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jude
mesaj 26 Sep 2007, 10:02 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.044
Inscris: 8 May 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.257



Cand am postat aici, 2005 toamna, beam vreo 3-4 de 3-in-1, in care mai puneam uneori si o lingurita de ness (citisem eu la Aramis si mi se paruse interesanta ideea). De vreun an, insa, am trecut la decofeinizata (uneori mai pun si ness ), combinata cu Lavazza - cand ma enerveaza mama din momentul in care deschid ochii. In orice caz, desi multi bautori de cafea dispretuiesc decofeinizata (cineva de pe-aici face alergie cand aude cuvantul harhar.gif ), mie chiar mi se pare o alternativa valabila si ceva mai sanatoasa.
Apropo, vreo cateva luni n-am pus gura pe cafea pentru ca asa zicea domnul Montignac. tongue.gif Acum nu-mi mai pasa atat de mult de el.

Acest topic a fost editat de jude: 26 Sep 2007, 10:05 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Sep 2007, 10:35 AM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



In 2005 beam 1l zilnic. Acum ascult intru totul de medic: un expreso scurt inainte de ora 7 si cel mult a doua pana la 5 pm. Sa nu aud de 3 in 1. O cantitate moderata de cofeina nu strica deloc, insa nu trebuie sarit calul. Ma rog, in functie de organism.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Oct 2010, 03:28 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



10 lucruri mai putin cunoscute despre cafea

Pentru foarte multe persoane, o cafea aromata face parte dintre placerile zilnice careia ii este imposibil de rezistat. Potrivit statisticilor, cafeaua este bautura preferata de germani, care consuma in jur de 170 l de cafea pe an, adica 1.400 de cesti de 120 ml, respectiv 3-4 cesti de cafea pe zi. Iubitorii de cafea stiu cu siguranta ca exista o relatie stransa intre aceasta si starea de sanatate, lucru confirmat la ora actuala de numeroase descoperiri stiintifice.
Exista anumite lucruri foarte interesante pe care trebuie sa le stii despre aceasta bautura energizanta:

1) Prin decofeinizarea cafelei se folosesc substante chimice
Oamenii de stiinta au studiat o varietate de moduri de extragere a cafeinei din boabele de cafea. Metoda cea mai comuna este extragerea prin solventi. Boabele de cafea crude se supun unui tratament cu aburi dupa care se introduc in solvent pentru a se extrage cafeina.
Ulterior acestei proceduri, cafeaua se spala si se usuca, pentru a fi pregatita de coacere. De-a lungul timpului, au fost folosite mai multe tipuri de solvent, precum alcool, acetona, clorura de metilen etc. In prezent, cel mai des folosit solvent in decofeinizarea cafelei este acetatul de etil.

2 )Substanta amara din cafea nu este data de cafeina
Foarte multe persoane cred ca o cafea amara este si o cafea tare, gandindu-se la faptul ca vinovata de gustul amarui este cafeina. In realitate insa, gustul oarecum amar este dat de diversi antioxidanti.

3) Cafeaua poate ucide
Consumul permanent si ridicat de cafea poate duce la intoxicare cronica a organismului manifestata clinic prin palpitatii, insomnie si lipsa poftei de mancare. O cantitate foarte mare de cafea (cativa litri) poate provoca mari probleme organismului si poate duce chiar la deces.

4) Cafeaua este benefica in caz de migrena
O doza moderata de cafeina exercita o actiune vasoconstrictoare (reducerea diametrului vaselor de sange) ale creierului, ceea ce poate ajuta la ameliorarea anumitor dureri. De aceea, foarte multe medicamente pentru indepartarea durerilor musculare si a migrenelor contin cafeina. Studiile s-au facut insa pe subiecti care nu obisnuiesc sa bea regulat cafea.

5) O cafea buna depinde de modul de prajire si amestecare
Cand vine vorba de o cafea buna, totul se reduce la modul de prajire si amestecare. In timpul prajirii, uleiurile din boabele de cafea se emana la aproximativ 400 de grade. Cu cat ies mai multe uleiuri, cat atat cafeaua este mai aromata. Insa, nivelul de cafeina creste pe masura ce apa ramane mai mult timp in contact cu boabele de cafea. Pe de alta parte, cu cat este prajita mai bine cu atat contine mai putina cafeina.

6) Cafeaua te protejeaza de diabetul de tip 2
Consumata pe termen lung, cafeaua poate reduce riscul de diabet de tip 2 (cunoscut si sub numele de diabet insulino-dependent). Potrivit unei cercetari conduse in cadrul Institutului american impotriva cancerului, cafeaua contine antioxidanti, care pot influenta benefic nivelul de insulina din sange, cat si al glucozei.
Potrivit acestui studiu, persoanele predispuse la diabet de tip 2 ar trebui sa bea aproximativ patru cesti de cafea pe zi. Insa, acest consum de cafea trebuie avizat de medic, deoarece poate agrava alte probleme de sanatate, cum sunt de exemplu bolile cardiovasculare.

7) Cafeaua previne pietrele la rinichi
Este adevarat faptul ca o ceasca de cafea indulcita este un bun diuretic, deoarece stimuleaza digestia. Mai mult decat atat, oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca substantele din cafea au un rol protector asupra rinichilor, prevenind formarea pietrelor la rinichi.
Efectul diuretic al cafelei se pare ca este dat de o substanta denumita metilxantina despre care se crede ca poate favoriza eliminarea toxinelor. In urma acestui studiu, cercetatorii au concluzionat ca femeile care consuma trei cesti de cafea pe zi prezinta un risc mai mic cu aproximativ 45% de a suferi de calculi renali fata de cele care nu beau deloc cafea.
Atentie insa, cafeaua cu lapte poate fi indigesta pentru stomac, deoarece proteinele din lapte se coaguleaza in stomac sub actiunea aciditatatii taninelor continute de cafea.

8) Cafeaua nu creste performantele sportive
O ceasca de cafea bauta inainte de o sedinta de sport, in speranta ca poate stimula muschii asa cum se intampla in cazul functiilor cerebrale, nu este o idee buna deoarece se produce practic tocmai efectul invers: cafeina diminueaza afluxul sanguin la nivelul inimii, ceea ce face ca organismul sa fie mai putin oxigenat. In schimb, in timpul efortului muschii au nevoie de o cantitate de oxigen mai mare.

9) Cafeaua poate produce avort spontan sau nastere prematura
In perioada sarcinii, alimentatia gravidei se schimba, pentru ca fatul sa primeasca nutrienti necesari unei dezvoltari normale. Si in ceea ce priveste cafeaua, gravida trebuie sa tina cont de anumite limite. Pentru ca ficatul bebelusului nu poate metaboliza cafeina, ceea ce il face sa ramana treaz pe o perioada mai mare de timp, viitoarea mama trebuie sa scada semnificativ cantitatea de cafea consumata. In urma cercertarilor, oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca gravidele care consuma peste 200 mg de cafeina pe zi prezinta un risc dublu de pierdere a sarcinii sau de a naste prematur fata de cele care nu beau cafea deloc.

10) Cafeaua a fost descoperita de un cioban
Cu multa vreme in urma, in muntii din Africa, un cioban a observat un comportament ciudat al caprelor care mancasera boabe de cafea dintr-un tufis. Legenda spune ca a incercat si el aceste boabe si ca a simtit efectul de energizare imediat.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Oct 2010, 04:08 PM
Mesaj #87


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mersi March, stim acum de ce murim. thumb_yello.gif
Ca fapt divers...: Capra aia pun pariu ca a fost feminina, asa ca sa ne-o bage noua masculii.
Ne ucid lent, dar eficace...
Da' nu-i bai. Cine naiba vrea sa auda 50 de ani niste cicaleli... blink.gif

rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 04:14 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman