HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari Din Biblie
Cinderella
mesaj 15 Jun 2005, 10:28 AM
Mesaj #36


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



Thelma, eu tind sa-i dau dreptate lui Clopotel aici:

QUOTE
Poate exista iubire fara suferinta?


nu cred ca poate exista exista iubire fara suferinta, cum nu exista trandafiri fara spini..... si nu ma refer aici doar la iubirea romantica, ci la toate felurile de iubiri care exista, iubirea parinteasca, prietenia, afectiunea. Ca parinte suferi pentru copilul tau, apoi suferi pentru si cu prietenii tai, tocmai pentru ca ii iubesti, orice legatura de dragoste pe lumea asta aduce intr-un fel sau altul suferinta, fara ca sa fie ceva neaparat gresit in acea relatie....


--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 15 Jun 2005, 11:09 AM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Si eu ii dau dreptate.
Cand m-am referit la cele doua drumuri-al iubirii si al suferintei- am avut in vedere nu iubirea ca afect (indiferent catre cine este indreptat acest sentiment), ci iubirea ca o cale de sine statatoare, un sens spiritual al vietii, care implica: credinta, iertare, daruire, abnegatie, slujire a Domnului si a Creatiei Sale, cunoastere, experienta, constienta si, desigur, iubirea ca sentiment. Cu alte cuvinte, calea aratata de Iisus Hristos. La fel, cand am spus suferinta, m-am referit nu la suferinta fizica, morala sau sufleteasca, ci la calea "orbului" care traieste si se dezvolta in aceasta lume, orbecaind in lipsa Luminii, desi si el are in vedere evolutia/elevarea (caci imi inchipui ca noi, creatia Domnului, avem un caracter dinamic, si nu static in ceea ce priveste evolutia)...doar ca aceasta elevare se poate face in doua sensuri opuse. Probabil ca e ceea ce orientalii numesc "kharma" si "dharma", adica doua cai, doua modalitati diferite de evolutie.
Despre Mantuitorul nostru, o Fiinta atat de elevata, desavarsita, imi este imposibil sa cred ca Si-a trait viata si Si-a realizat Opera prin alta cale decat cea a iubirii. Iar aceasta cale a iubirii, desigur ca implica si suferinta...si El a suferit si inca cum...


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 Jun 2005, 03:56 PM
Mesaj #38


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



unsure.gif Apropo de iubirea şi suferinţele lui Cristos, cīndva am fost martorul unui dialog īntre un credincios şi un om al bisericii. Credinciosul īntreba la un moment dat de ce a trebuit să sufere Domnul, nu putea ca prin puterea absolută pe care o avea să pună "din prima" lucrurile la punct, să le arate tuturor, fără ca El să mai sufere nimic, cine-i Stăpīnul? (īntrebarea, sub forme oarecum asemănătoare, apare şi la han pe ici pe colo...). Răspunsul a venit cam īn felul următor: "Da. Ar fi arătat cine e Stăpīnul, fără īndoială. Dar, īn acest caz, ar mai fi putut arăta oare şi ce e Iubirea?"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jun 2005, 03:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
vio16
mesaj 25 Jun 2005, 11:28 PM
Mesaj #39


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Si atunci de ce omul azi nu poate sa apeleze la factorii ce contribuie la fericire?ce ne impiedica azi sa detinem?
1-Iubirea
2-BUCURIA
3-PACEA
4-INDELUNGA RABDARE
5-AMABILITATEA
6-BUNATATEA
7-CREDINTA
8-BLINDETEA
9STAPINIREA DE SINE!
Si detinind aceste calitati la ce se poate ajunge si cum se poate trai?inafara de SFINTELE SCRIPTURI credem caci gasim o alta carte mai buna ce sa ne dezvolte aceste calitati si sa ne dea exemple de persoane mai bune ca si cele amintite in ele?Si totusi atunci din ce cauza Biblia prezinta prea putin interes in viata oamenilor si a societatii de azi?poate cineva sa explice aceste lucruri incepind cu fiecare calitate amintita?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio16
mesaj 9 Mar 2007, 08:37 PM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



De ce azi sint atitea religii?
Prin religie omul poate sa ajunga la mintuire?Sau prin ce?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 24 May 2007, 08:18 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
De ce azi sint atitea religii?
Prin religie omul poate sa ajunga la mintuire?Sau prin ce?


Pentru ca diavolul s-a folosit de slabiciunea omului, iar Dumnezeu i-a permis aceasta ca si in cazul lui Iob, doar ca iob a fost statornic, pe cand sotia lui a zis sa-L blesteme pe Dumnezeu.
Omul poate ajunge la mantuire numai si numai prin Biserica, Mireasa lui Cristos care e Insasi Calea, Adevarul si Viata, daca nu face parte din Biserica, el totusi se poate mantui urmand legea naturala pe care Dumnezeu i-a sadit-o in suflet - vocea constiintei care il indeamna sa faca lucruri bune si il mustra cand face rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 25 May 2007, 07:46 AM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



@TriRegnum
QUOTE
Omul poate ajunge la mantuire numai si numai prin Biserica, Mireasa lui Cristos care e Insasi Calea, Adevarul si Viata, daca nu face parte din Biserica, el totusi se poate mantui urmand legea naturala pe care Dumnezeu i-a sadit-o in suflet - vocea constiintei care il indeamna sa faca lucruri bune si il mustra cand face rau.


Un aspect interesant si totodata incurajator smile.gif
Asta, in masura in care, multe Biserici pretind ca detin adevarul si numai ele sint calea catre mintuire.
Dar ai dreptate, nu asa stau lucrurile, nu numai Biserica iti aduce mintuirea. Oricum si faptul ca faci parte din vreo Biserica, salvarea o obtii tot individual, pe baza credintei si faptelor tale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 03:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman