HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Alegeti Prietenii?, sau amicii
Mistinguett
mesaj 14 Nov 2003, 05:12 AM
Mesaj #36


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu, Nicodim, ma refeream la cazul cand cunosti pe cineva si ar putea fi un prieten bun. Doar ca... ori nu are facultate ca si tine, sau nu are suficienti bani ca sa se imbrace la fel de bine ca tine (deci ti-e cam jena sa iesi cu el la o carciuma), sau alte nepotriviri inafara caracterului. Din pacate se intampla...


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 1 Jul 2004, 12:02 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777





Prieteniile din adolescenta rar dureaza mai probabile sunt cele din copilarie care au reusit sa dainuie si peste varsta de 20 de ani ... dar prieteni adevarati parerea mea poti avea maxim 3 , iar conditia principala este sa fi legat de complicitate ( nu neaparat criminala ) sa fi facut lucruri dificile impreuna sau distractii monstruoase , sa iti stii gandurile , si sinceritatea aceea jenanta mai ceva ca intre fratii ... eu am doi prieteni al treilea l-am pierdut tocmai pt ca am fost un taran nenorocit si nu am stiut sa il apreciez dar se pare ca la distanta de 2 ani incepem sa ne simtim lipsa smile.gif oarecum.O alta conditie e sa te vezi cat mai rar ... exemplu eu ii vad poate odata pe an cand ajung acasa dar credeti-ma ca doua zile pe care le petrec cu ei sunt doua zile de destindere completa. Prietenii pe care ii "alegi" "nu sunt prieteni" sunt "trial" pt petrecerea timpul liber , nu exista complicitate , exista doar afinitati comune ... yach.

Grupulete grupusoare smile.gif e cel mai amuzant cand incep sa se formeze ...


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 1 Jul 2004, 12:44 PM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Eu cred ca prieten este acela care iti spune INTOTDEAUNA Adevarul, NUMAI Adevarul si TOT Adevarul; asta chiar si cand nu este un adevar tocmai placut pentru cel care il primeste si (prietenul) risca sa piarda prietenia celui care ii poate intelege gresit demersul.
In cazul in care cel caruia i l-a spus ii este cu adevarat prieten, acesta ii va aprecia curajul si dorinta sincera de a-l ajuta; daca nu le apreciaza, inseamna ca acela nu ii este cu adevarat prieten si... concluzia o puteti trage si singuri...
Prietenii nu ti-i poti alege, trierea lor nu se poate face in mod constient. Se spune "Cine se aseamana, se aduna.". Nu orice relatie cordiala (in care toleranta poate juca un rol insemnat) are dreptul de a purta acest nume. Poti sa te intelegi bine cu oameni de cea mai joasa speta, la fel de bine cum te intelegi cu aceia cu care ai afinitati deosebite; dar doar acestia din urma (pe care ii poti numi "prieteni") au un loc deosebit in sufletul tau, loc castigat intotdeauna cu dovezi incontestabile.
Din pacate, prea putine prietenii rezista "coroziunilor" vremurilor care vin si se duc. De ce se strica prieteniile in timp? Pentru ca omul este in permanenta schimbare si, implicit, afinitatile sufera modificari. De aceea, prieteniile sunt "triate" permanent de viata insasi...
Din pacate, nu pot spune ca am avut prieteni care sa nu ma fi dezamagit NICIODATA. Dar, punand pe un taler al balantei aceste dezamagiri si, pe celalalt, toate lucrurile frumoase care au creat acea prietenie, am invatat sa iert si sa pastrez acel lucru deosebit de frumos si pretios: o prietenie sincera...
Cineva se plangea, la un moment dat, ca viata il desparte de singurul prieten pe care il are. Nici macar moartea nu poate face asa ceva; pentru ca chiar si atunci nu te-ar putea nimeni impiedica sa-l simti aproape si sa "stai de vorba" cu el, oricand simti nevoia.
Daca un om iti este cu adevarat prieten, indiferent cat de departe ati fi, indiferent cat de rar v-ati intalni, cand va veti revedea va fi intotdeauna ca si cum v-ati fi despartit cu doar o zi in urma: totul va decurge ca si cum distanta (in timp si spatiu) nu ar fi existat nicicand...


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Jul 2004, 12:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Zed
mesaj 12 Jul 2004, 10:58 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



CODE
Eu cred ca prieten este acela care iti spune INTOTDEAUNA Adevarul, NUMAI Adevarul si TOT Adevarul

Bingo , pus punctul pe " i" .
Ce rost are sa " colorezi minciuni " pentru a te "baga" sub pielea cuiva ?!
Eu am avut norocul sa gasesc un astfel de prieten si norocul cel mai mare este ca-l mai am si acum ( din copilarie ) .
Nu ne mintim , ne respectam , suntem loiali unul fata de celalalt, ne luam timp daca sunt probleme , daca este ceva nu mai intreaba de ce si cum , efectiv vine . De atatia ani deja ajunge sa ne uitam unul la altul si "stim cat e ceasul ".
Toata aceasta prietenie mai traieste si acum pentru ca suntem sinceri unul cu altul . Intr-o prietenie , minciuna nu are ce cauta , aceea se numeste altfel .

Acest topic a fost editat de Zed: 12 Jul 2004, 11:00 AM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 12 Jul 2004, 11:56 AM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



mda ... sleep.gif
Eu nu mi-i aleg ... ma aleg ei pe mine. Nu fortez pe nimeni sa-mi fie prieten.
Nu fac nimic pentru a-i pastra si mai ales nu-i judec pentru momentele lor de slabiciune. Le las o libertate totala...
Cred ca adevaratii prieteni sunt ce-i ce-si dau timp ... timp pentru a īntelege fara a cauta raspunsuri.
Prietenia este deosebit de puternica fiind plina de iubire, este un sentiment cu care nu putem sa trisam niciodata. Este acel ceva īn adāncul sufletului care nu ne va ranii niciodata indiferent de situatie ... de altfel ... o vorba foarte veche confirma cele de mai sus Prietenul la nevoie se cunoaste ....


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 28 Jul 2004, 08:14 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Cum mi-i aleg? Prost! De obicei prost. Sau poate ca ie iei prosti majoritatea. F putini prieteni adevarati am... Din pacate. Cunosc multi, dar prieteni am putini.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihutzzz
mesaj 30 Jul 2004, 05:06 PM
Mesaj #42


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 26 July 04
Forumist Nr.: 4.140



Acesta este un subiect interesant, si in plus este si primul meu mesaj pe forum biggrin.gif . Facand o analiza a prietenilor ( suna ciudat), am ajuns la concluzia ca prietenii nu ii alegi . Din suma cunostintelor sau a amicilor, a colegilor a ce vreti voi, se creeaza o legatura intre cei care au ceva in comun , care au ce discuta , care au ce face impreuna, si mail ales care ajung sa aiba incredere unul in celalalt. Cu tot ce se spune ca prieteniile din liceu nu prea tin , eu atunci mi-am facut prieteni , atentie, prieteni care inca mai sunt alaturi de mine chiar daca unii au plecat din oras in colturi ale tarii .


--------------------
Eu nu sufar de nebunie ... ma bucur de ea in fiecare minut. [CODE]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 31 Jul 2004, 12:11 PM
Mesaj #43


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Mihutzzz! "Bine ai venit " welcome.gif la han!
Despre prieteni..........sint multe de spus.........am avut prieteni care m-au lasat masca dupa 10 ani de prietenie ireprosabila ,in sensul ca am aflat ca s-au batut pe la spatele meu sa cumpere aceiasi casa pe care eram eu in tratative sa o iau...........eu n-am reusit sa o cumpar caci nu mi-au ajuns banii dar nici ei.............aveam 11 ani de buna prietenie......
Apoi mai sint prietenii cei care vin si ma ajuta la treburi mai importante (si eu pe ei ) cum ar fi mutatul,instalatul unui aragaz s-au a unui gard etc!pe acestia eu i-i consider adevarati prieteni .........
Dealungul timpului pierdem unii dintre ei si ne facem altii ,girul increderii insa e clar nu-l dam din prima clipa.......voi cum faceti?


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihutzzz
mesaj 31 Jul 2004, 01:12 PM
Mesaj #44


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 26 July 04
Forumist Nr.: 4.140



In momentul de fata eu am 3 ......TREI ....biggrin.gif prieteni buni , in care ma incred mie-n suta. Dar intrebarea e alta , cand ajungi sa zici da domne' asta e prietenul meu cel mai buna ? Dupa cat timp , sau ce tre' sa faca sa capete acest statut!!!!
Si am mai auzit niste lucruri care mi-au lasat un gust amar, adica caracterizari de genul : asta e prieten de la munca , asta e prieten de la scoala...si asta e prieten prieten ....eu stiam ca un prieten e prieten , nu poti sa ii clasifici asa ...voi ce ziceti ?


--------------------
Eu nu sufar de nebunie ... ma bucur de ea in fiecare minut. [CODE]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamour
mesaj 2 Aug 2004, 11:16 AM
Mesaj #45


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 84
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.134



hmmm, eu am o droaie de prieteni! prieteni ff buni, in care m-as increde si cu viata (sper sa nu ma insel hh.gif ), prieteni buni, cu care ne vedem rar sau ne conversam rar si ne bucuram cind e intilnim, dar nu "locuiesc" la noi in casa, ca sa spun asa biggrin.gif , si amici.
unii ii cunosc de cind eram copil, altii de doar citeva luni, si intensitatea relatiei intre ei si mine nu e proportionala cu timpul pe care il avem in spate, nici cu virsta,nici cu nationalitatea sau religia..
cu majoritatea m-am certat pina la paruiala. cei care au inteles si au iertat au ramas prietenii mei cei mai buni, si e valabil in cele doua sensuri.


--------------------
no man is an island
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 3 Aug 2004, 12:44 PM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Cred ca o alta intrebare interesanta ar fi cea referitoare la cum defineste fiecare prietenia sau conceptul de prieten. Nu cred ca exista alegere in adevaratul sens al cuvantului ci mai degraba un eveniment de genul: intalnesti o persoana in care descoperi 'ceva' de care ai nevoie (si viceversa) si in timp apar tot mai multe lucruri in comun si se dezvolta o legatura puternica si durabila.
Un prieten e o persoana fata de care nu ti-e frica sa te deschizi
Un prieten e o persoana cu care poti sa Vorbesti
Un prieten e o persoana catre care te poti indrepta atunci cand iti dai seama ca te-ai pierdut
Un prieten e o persoana care te Intelege
Un prieten e o persoana pe care o Intelegi
Un prieten e o persoana in mainile careia ti-ai pune viata fara indoiala
Prietenia se bazeaza pe reciprocitate, incredere, loialitate si sinceritate.

Criterii?
Personal am multe lucruri dupa care ii judec pe cei din jur, prea multe pentru a le enumera aici ca sa nu mai vorbim de explicat, dar pentru cei interesati si curiosi am putea discuta prin pm sau eventual pe yahoo.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 20 Sep 2004, 04:22 PM
Mesaj #47


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



[Personal am multe lucruri dupa care ii judec pe cei din jur, prea multe pentru a le enumera aici ca sa nu mai vorbim de explicat, dar pentru cei interesati si curiosi am putea discuta prin pm sau eventual pe yahoo]
Eu as vrea sa discutam, dar mi-ai blocat Id-ul pe yahoo cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 20 Sep 2004, 05:13 PM
Mesaj #48


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Eu nu-i aleg, ei ma aleg pe mine. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 20 Sep 2004, 05:15 PM
Mesaj #49


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Cu foarte mare greutate !
Dar acei alesi, dureaza !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zooey
mesaj 23 Sep 2004, 10:34 PM
Mesaj #50


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 289
Inscris: 2 September 04
Forumist Nr.: 4.387



e greu de spus... ca nu-i trec prin teste de verificare smile.gif. cititi motto-ul meu. destept baiat twain, asta thumb_yello.gif


--------------------
[less is more]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doice
mesaj 24 Sep 2004, 09:40 AM
Mesaj #51


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 368
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.294



am multi cunoscuti si amici, dar putini prieteni.

Regula de baza este sa nu ma enerveze prea tare si nici eu pe el. laugh.gif
O prietenie trebuie sa fie contructiva. Nu se poate altfel. unsure.gif

Oricum nu-ti poti alege prietenii. Pur si simplu dupa o perioada iti dai seama ca esti prieten cu X sau Y dar nu poti sa-ti alegi. smile.gif


--------------------
"Have no fear of perfection -- you'll never reach it."

Salvador Dalķ

The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 10:56 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman