HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Iubire De Intelepciune ?, Asta este atitudinea filozofica ?
calfa
mesaj 26 Apr 2005, 11:05 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Daca tot se pune problema "Filosofie Sau Teoria Chibritului? Intelepciune sau amagire?", de ce nu am discuta si atitudinea filozofica.

Ce este filozoful ? "Iubitor de intelepciune ?"

De fapt, ce este intelepciunea ?

Exista intelepti ? Ce ii diferentiaza ? Pot fi mai multe intelepciuni ? Sunt ele pietrele filozofale ? biggrin.gif

Poate fi o forma de intelepciune ... o forma de adecvare la ... ceva ? Si atunci, ar fi formele intelepciunii dependente de ... ceva-ul respectiv ?

Dar daca intelepciunea deriva, cum spun unii, din iubire, atunci iubirea de intelepciune ce ar fi ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 26 Apr 2005, 12:13 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
De fapt, ce este intelepciunea ?

Dupa mine, intelepciunea inseamna intelegerea suprema, daca pot sa spun asa, iar un intelept este acela care se intelege pe sine si lumea in care traieste.

QUOTE
Dar daca intelepciunea deriva, cum spun unii, din iubire

Parerea mea e, ca iubirea adevarata deriva din intelepciune si nu invers.

PS: Nu stiu de unde deriva cuvantul intelepciune, dar am un feeling ca vine de la intelegere.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 26 Apr 2005, 12:45 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Am dat mai demult o "definitie" a inteleptului pe care o mentin: "Cel care vede infinitul in tot ce ii apare"
Pot sa adaug, ca inteleptul este cel care traieste nedivizat, constient ca ESTE in fiecare clipa....

Apropo de intelegere...
Imi amintesc ca intr'una din cartile lui Gurdjieff se vorbea de intelegere ca un fel de aliniere intre centrii energetici ai omului. Folosind limbajul muzical, de ex., un gen de intelegere apare cand un "do" de jos suna simultan cu un "do" de sus....Astfel in functie de cati "centri"/ "note" avem si de cate "octave", intelegerea noastra poate fi mai mare sau mai mica......Armonia acestor "centri" sau "note" este posibila daca fiecare este lasat sa "sune" in plaja care ii este caracteristica. Daca de exemplu o sa incerc sa fac un la de jos sa sune ca un sol superior al aceleasi octave se cheama ca imi creez "probleme de intelegere" biggrin.gif.
So, intelegerea e mai presus de toate pentru ca inseamna o armonie intre sus si jos, intre stanga si dreapta, intre masculin si feminin.....Si cred ca "iubirea de intelepciune" se refera la aceasta nevoie de armonie inerenta fiecarei fiinte umane.....

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Apr 2005, 12:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 26 Apr 2005, 11:18 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Despre filosofie:
QUOTE
Prin urmare, filozofia lumii, ca ceva intermediar între ştiinţă şi artă, pare a fi o sumă indefinită de înţelepciune contradictorie în sineşi, mai curând metaforică, decât legiferabilă în vreun mod concret, obiectiv, dialectic. Uneori, ea e însăşi libertatea de percepţie şi creaţie, a fanteziei, a spiritului, şi nu rigiditatea categorisirilor şi categorismelor, ordonării şi decretării unor precepte strict-ştiinţifice. Printre savanţi, dar şi artişti, devine tot mai răspândit tipul de om transgresiv care încearcă să treacă de orice frontieră imaginară cu ajutorul... imaginaţiei ce augumentează, extinde şi reîmprospătează ori resuscită experienţele deschiderii spre lume, cosmos, spre propria-i psihomentalitate ca fenomenologie mereu în frământ a sufletului şi conştiinţei sale de om (şi autor, ziceam) transgresiv.
La sugestia fiatlux.



--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 29 Apr 2005, 04:31 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (calfa @ 26 Apr 2005, 01:05 PM)
De fapt, ce este intelepciunea ?

Exista intelepti ? Ce ii diferentiaza ? Pot fi mai multe intelepciuni ? Sunt ele pietrele filozofale ? biggrin.gif


ceea ce spun e o opinie proprie : filosoful şi înţeleptul nu sunt una

înţeleptul în sensul vechi era cel ce putea să aplice învăţătura în realitate (de cele mai multe ori învăţătura străbunilor , fără ca el să participe la îmbunătăţirea ei )
.. sfatul înţelepţilor asta se dorea a fi , un grup de oameni capabili să scoată din teorie un maxim de eficienţă pentru o acţiune umană ..
filosoful însemna un cugetător ce nu căuta neaparat utilitatea practică
.. la platon când au venit înţelepţii unei cetăţi de 5000 de oameni aproximativ , să le facă nişte legi de convieţuire , el I-a trimis înapoi spunându-le că nu poate ..
filosofia lui e greu aplicabilă practic ..
.. nu acelaşi lucru s-a întâmplat cu aristotel a cărui filosofie a fost folosită atât de constant în perioada medievală ..

filosoful era creatorul de idee, înţeleptul e cel ce o transpunea în practică ..
că existau filosofi înţelepţi .. e adevărat ..

… vremurile moderne pulsează cu o filosofie a ştiinţei pe lângă cea socială .. filosofie ce are o publicitate mai bună ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 29 Apr 2005, 04:37 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (calfa @ 26 Apr 2005, 01:05 PM)
Pot fi mai multe intelepciuni ? Sunt ele pietrele filozofale ? biggrin.gif

Poate fi o forma de intelepciune ... o forma de adecvare la ... ceva ? Si atunci, ar fi formele intelepciunii dependente de ... ceva-ul respectiv ?

Dar daca intelepciunea deriva, cum spun unii, din iubire, atunci iubirea de intelepciune ce ar fi ? smile.gif

păi nu pot fi pietre filosofale pentru că înţelepciunea îţi spune cum să aplici o idee filosofică ( daca e timpul potrivit aplicarii ei ..
de cate ori o idee buna aplicata cand nu trebuie ..
da.. există mai multe înţelepciuni dar nu toate au aceiaşi finalitate


QUOTE
Dar daca intelepciunea deriva, cum spun unii, din iubire, atunci iubirea de intelepciune ce ar fi ?


în primul rând e greu de spus că iubirea există ! ..
în al doilea rând înţelepciunea tinde spre scop … sufletul (dragostea ) nu cunoaşte soluţia şi scopul . ..

“iubirea de înţelepciune”
aşa cum văd eu : ideea e diferită de înţelepciune .. afirmaţia de mai sus e bizară ..

probabil că afirmaţia asta a scris-o un neînţelept sau un înţelept narcisist ..
.. oricum mi se pare jalnică ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Divin
mesaj 30 Apr 2005, 08:14 AM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 7 March 05
Forumist Nr.: 5.877



QUOTE (calfa @ 26 Apr 2005, 12:05 PM)
Daca tot se pune problema "Filosofie Sau Teoria Chibritului? Intelepciune sau amagire?", de ce nu am discuta si atitudinea filozofica.

Ce este filozoful ? "Iubitor de intelepciune ?"

De fapt, ce este intelepciunea ?

Exista intelepti ? Ce ii diferentiaza ? Pot fi mai multe intelepciuni ? Sunt ele pietrele filozofale ? biggrin.gif

Dar daca intelepciunea deriva, cum spun unii, din iubire, atunci iubirea de intelepciune ce ar fi ? smile.gif

Asta este o greseala care se face frecvent. Knd se prezinta cuvantul filozofie este rupt in 2 bucati si prezentat ca atare, ceea ce nu e de ajuns."Filosofie" vine de la filo + sofia care da, inseamna iubire si cunostere. Dar asta este traducerea motamo a cuvintelor din greaca. Ceea ce nu se mantioneaza este conotatia acestora in acea vreme.
"Iubirea" despre care se vorbeste descria o "atractie" fata de anumite idei pure, absolute, si atractia se referea la o forta a universului, ce ii apropie pe anumiti oameni de anumite idei, in special "frumusetea" care avea o importanta majora in cultura greaca avand cu totul alt sens fata de cel cunoscut de oamenii de acum.
Si "iubirea de intelepciune" nu echivala cu o cunostere absoluta sau de proportii insemnate, intotdeauna filosofii au facut diferenta, si si-au pus problema diferentei dintre filosofie si intelepciune, concluzia la care ajunsesera fiind k "intelept" este doar zeul (care nu poate fi filosof deoarece ar insemna sa simpa o atractie(iubire) fata de intelepciune, iubirea fiind definita k o lipsa, cineva putand iubi doar ceea ce nu are, adik sa fie imperfect, care nu este cazul zeului) si iubirea de intelepciune, o intelepciune umana. Offf hai k m-a luat valul si m-am lungit cu vorba, pt informatii suplimentare cititi 'Apararea lui Socrate" de Platon k puteti sa va faceti o imagine mai buna la ce m,a refeream, si plus k discutia despre filozofie/intelepciune poate atinge zeci de pagini pt a fi explicata in totalitate. smile.gif


--------------------
Never pass out on a a smile :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 3 May 2005, 08:28 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
ceea ce spun e o opinie proprie : filosoful şi înţeleptul nu sunt una

înţeleptul în sensul vechi era cel ce putea să aplice învăţătura în realitate (de cele mai multe ori învăţătura străbunilor , fără ca el să participe la îmbunătăţirea ei )
.. sfatul înţelepţilor asta se dorea a fi , un grup de oameni capabili să scoată din teorie un maxim de eficienţă pentru o acţiune umană ..
filosoful însemna un cugetător ce nu căuta neaparat utilitatea practică

De acord cu tine! thumb_yello.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 11:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman