HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info "Arta Vizuala"

Te invitam sa participi la discutiile de aici, nu inainte de a citi detalii Despre Arta Vizuala.

 
Reply to this topicStart new topic
> El Greco. Comentarii?, nu te opri doar sa privesti..comenteaza!
solipso
mesaj 22 Apr 2005, 07:37 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 106
Inscris: 22 September 04
Forumist Nr.: 4.532



Am citit thread-ul de pictura. De ce sa ne oprim doar la a spune: "Imi place Michelangelo" sau "Dali e singurul suprarealist adevarat" sau "X,Y,Z sunt cei mai tari". In spatele fiecarei picturi se ascunde ceva mai mult decat panza pe care se asaza vopseaua. Exista picturi la care te uiti ore in sir fara sa-ti dai seama cum trece timpul. Sunt imagini care iti accelereaza pulsul inimii fara sa fie vorba de "Stirile de la ora 5". Sunt chipuri, pozitii, peisaje, culori care te fascineaza. Nu te poti opri si sa spui doar: "Imi place!", "Supermarfa!". CE iti place? CE iti trezeste interesul? CE te face sa ramai mai mult de 10 secunde in fata unui tablou sau a unei imagini?

Scopul acestui thread este sa adune comentarii personale despre unul din tablourile care m-au marcat cel mai mult: Agonia din Gradina (Ghetsemani) de El Greco.
user posted image

Gesturile personajelor, culorile si formele. De exemplu, imbracamintea personajelor este.. "coltzuroasa". Daca ai scoate-o din context si ai schimba putin nuantele, ai obtine niste munti in miniatura. Ingerul duce in mana paharul durerii, dar sta cu spatele la noi. Nu intinde paharul. Ci doar il tine in mana. Cealalta mana este intoarsa spre sine.. Ce vrea El Greco sa spuna prin aceasta pozitie? Poate ma insel, dar mi se pare ca, desi exista o lumina in spatele ingerului, acesta pare luminat mai degraba din fata, dinspre Iisus. Ce sugereaza pozitia lui Iisus? Resemnare? Nu cred.. Hotarare? Cu siguranta nu.

Voi ce parere aveti?


--------------------
Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj!
Ion Creanga
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 22 Apr 2005, 10:36 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Iisus se roaga in genunchi in Gradina Ghetsimani; fata este insa cea care sugereaza teribila stare de incrancenare a Sa, mistuitoarea lupta intre partea Sa umana si partea Sa divina, cunoasterea launtrica a modului de finalizare a misiunii Sale - rastignirea agonizanta- vs. constiinta faptului ca Tatal poate schimba cursul evenimentelor: "Tata, daca voiesti, departeaza paharul acesta de la Mine! Totusi, faca-se nu voia mea, ci a Ta!"

Intr-adevar, se pare ca lumina iradiaza dinspre Iisus. Cred ca pictorul doreste sa sublinieze faptul ca, indiferent ca El traieste aceste momente dificile, Lumina Sa este la fel de puternica, intrecind-o si pe cea a ingerului trimis din ceruri. Acesta nu intinde paharul...cred ca se sugereaza faptul ca Iisus trebuie sa-si manifeste liberul arbitru in alegerea savarsirii sacrificiului suprem.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 24 Apr 2005, 07:30 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu vad putin altfel tabloul :mie mi se pare ca fata lui Isus exprima smerenie in fata cuvantului Domnului purtat de inger ,smerenie in credinta ,nu indoiala ,nu resemnare ,nu hotarire.Iar lumina care cade pe chipul si corpul lui vine din ceruri ,e ca o raza de la un puternic reflector care-i invaluie pe el si pe inger si este o lumina divina,mistica.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Apr 2005, 07:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
solipso
mesaj 25 Apr 2005, 01:45 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 106
Inscris: 22 September 04
Forumist Nr.: 4.532



Trebuie remarcata constructia tabloului. Realizat pe la sfarsitul secolului 16, poarta amprenta picturilor religioase din secolele 10-12. Scena cuprinde toate elementele descrise de Noul Testament: apostolii adormiti, Iisus rugandu-se lui Dumnezeu, ostasii ce vor veni sa-l aresteze. Acestea ies in evidenta intr-un mod diferentiat. In prim-plan, Iisus si ingerul. Apoi apostolii adormiti intr-o pestera si abia in departare, aparent fara nici o atentie la detalii sau mod de constructie si parca doar pentru a respecta canonul picturii acestei scene, ostasii. Acestia apar mai degraba ca niste talhari. Fara uniforme, vorbindu-si in soapta. Unul dintre ei este intors cu fata spre ceilalti. Nu are arma in mana iar imbracamintea, parul si barba sugereaza ca ar fi vorba despre Iuda.

Un alt element care atrage atentia este luna si norii ce o inconjoara. Este ceva "intunecat" in reprezentarea astrului nocturn. Parca ar fi vorba despre un ochi diabolic, a carui lumina coboara asupra grupului de soldati, dar incepe sa acopere o parte din stanca din spatele lui Iisus. In contrast, in partea stanga, apostolii sunt asezati "sub protectia" ingerului si a luminii divine.

Pe mine ma intriga in continuare fata lui Iisus. Mainile usor departate si cu palmele intoarse in jos indica renuntarea la voia proprie, ridicarea deasupra omului din Sine, smerenia. Ochii larg deschisi si indreptati in sus sugereaza extazul comunicarii cu Dumnezeu. Dar fatza? Nu vad decat liniste pe fatza Lui. De ce liniste?...


--------------------
Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj!
Ion Creanga
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 07:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman