HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Agăţarea De O Anumită Credinţă, de ce alegem o credinţă sau alta?
Artanis
mesaj 13 Oct 2006, 06:19 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Un avatar pe masura "filozofiei" abordate...tongue.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Oct 2006, 06:22 AM
Mesaj #72


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Entropy dixit...

Eu iti propun in felul urmator: ori aduci justificari pentru toate "este foarte improbabil sa ..." ori reformulezi in "dupa umila mea parere pentru care nu sunt in stare sa produc niciun argument este foarte improbabil sa ...". rolleyes.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Oct 2006, 08:08 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (entropy)
S-ar putea sa fi avut experiente pe care tu nu le ve trai vreodata...Dar amanuntele astea nu te privesc iar a discuta cu tine despre cum l-am cautat eu pe dumnezeu mi se pare absurd.Oricum,e cam invechit argumentul"nu l-ai cautat cum trebuie".
De ce crezi ca nu e important pt. noi sa stim ce experiente ai avut si cum ai ajuns la ele? Mai ales de ce ai renuntat la ele daca au fost asa extraordinare sau de ce nu ai aprofundat. Poate abandonam si noi credintele iluzorii... Dimpotriva, cu cit ar fi fost mai extraordinare, cu atit mai mult cred ca ar fi trebuit sa intelegi ca ele nu sunt ale ratiunii sau exprimabile rational.
QUOTE
Nu am ce sa demonstrez nimanui,omule... Eu traiesc la nivel relativistic unde transmiterea informatiei nu poate depasi c.
Ai adus aminte de transmiterea informatiei si as vrea sa te intreb aici cum explici tu corelatiile cuantice? Nu la exemplul asta ma gindeam, dar daca tot ai adus vorba.... Cred ca sti ca acesta este doar un postulat al unei teorii fizice care nu se prea impaca cu mecanica cuantica...
Si daca iti dau un exemplu in care ceva concret se deplaseaza cu viteza mai mare decit c, treci la nivelul urmator de traire? wink.gif .
QUOTE
Nu are rost sa o risipesc in ambitii idioate.
Inteleapta treaba. Cred ca si incercarile de a lega fenomenele religioase de bolile psihice este o ambitie idioata. Asta in cazul in care nu vrei sa iti pui doar tu stampila cu "sanatos", iar de pe pozitia asta... cine ar fi mai grozav si mai atoatestiutor?


Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Oct 2006, 06:00 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Oct 2006, 08:08 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
entropy
mesaj 13 Oct 2006, 11:26 AM
Mesaj #74


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



QUOTE
Eu iti propun in felul urmator: ori aduci justificari pentru toate "este foarte improbabil sa ..." ori reformulezi in "dupa umila mea parere pentru care nu sunt in stare sa produc niciun argument este foarte improbabil sa ..."

Uite ce iti propun eu: [să] explici teoria ta a "fiintei atotputernice" [EDITAT].

Acest topic a fost editat de Amenhotep: 13 Oct 2006, 03:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
entropy
mesaj 13 Oct 2006, 11:45 AM
Mesaj #75


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



QUOTE
Cred ca si incercarile de a lega fenomenele religioase de bolile psihice este o ambitie idioata.
Credinta religioasa este o boala psihica mai mult sau mai putin grava. Psihopatologia imi explica mai mult despre credincios decat orice altceva. [EDITAT]

Acest topic a fost editat de Amenhotep: 13 Oct 2006, 03:52 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Oct 2006, 11:51 AM
Mesaj #76


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (entropy @ 13 Oct 2006, 12:26 PM)
QUOTE
Eu iti propun in felul urmator: ori aduci justificari pentru toate "este foarte improbabil sa ..." ori reformulezi in "dupa umila mea parere pentru care nu sunt in stare sa produc niciun argument este foarte improbabil sa ..."

Uite ce iti propun eu: [să] explici teoria ta a "fiintei atotputernice"

Teoria este explicata prin diverse locuri, nu are rost sa reiau. Daca tii neaparat, iti pot oferi niste linkuri. La schimb, poti sa imi oferi si tu pentru justificarea pozitiei tale.

Acest topic a fost editat de Amenhotep: 13 Oct 2006, 03:53 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Oct 2006, 01:23 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (entropy @ 13 Oct 2006, 01:45 PM)
Credinta religioasa este o boala psihica mai mult sau mai putin grava.

entropy,

las-o mai moale cu jigniri de genul asta.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
entropy
mesaj 13 Oct 2006, 01:55 PM
Mesaj #78


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



Simptomele schizofreniei jignesc ,nu eu.Credinta religioasa se inscrie prea bine in definitia nevrozei. Normalitatea are niste limite flexibile dar totusi are niste limite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Oct 2006, 02:42 PM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce-i aia "normalitate"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 13 Oct 2006, 03:00 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Entropy, cata vreme nimeni nu a demonstrat "cu probe" si "indubitabil" ca Dumnezeu/Allah ... /fiinta superioara etc NU exista, a fi ateu este pana la urma tot o alegere, o alternativa....un act de credinta - credinta ca "nu exista". Asadar, dupa propria-ti logica...tu la ce salon esti cazat?

Serios, daca tot iti place ratiunea, ar trebui sa vorbesti mai rational.

Acest topic a fost editat de denise: 13 Oct 2006, 03:03 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
entropy
mesaj 13 Oct 2006, 03:02 PM
Mesaj #81


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



abureala,
Am spus mai devreme " Credinta religioasa este o boala psihica mai mult sau mai putin grava. " Poate fi irelevanta atunci cand nu este ferma,stricta.
Nu consider credinciosul nevrotic decat atunci cand credinta lui dogmatica este foarte ferma si actioneaza in consecinta irational (de la recluziune pana la sinucidere in numele credintei lui)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Oct 2006, 03:07 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (denise @ 13 Oct 2006, 04:00 PM)
a fi ateu este pana la urma tot o alegere, o alternativa....un act de credinta - credinta ca "nu exista"

Cu asta nu ai dreptate. S-a mai discutat pe aici - ateismul nu este o credinta. Cu apelul la ratiune, da...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
entropy
mesaj 13 Oct 2006, 03:09 PM
Mesaj #83


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



QUOTE
Entropy, cata vreme nimeni nu a demonstrat "cu probe" si "indubitabil" ca Dumnezeu/Allah ... /fiinta superioara etc NU exista
Nu poti sa demonstrezi neexistenta unei entitati careia nu i-a fost dovedita existenta.
Cu definitia ateismului esti confuza...mai gandeste-te
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 13 Oct 2006, 03:50 PM
Mesaj #84


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Subiectul topicului este:

QUOTE (IoanV @ 21 Apr 2005, 09:21 PM)
Cred că ar fi interesant să discutăm despre motivele care ne menţin agăţaţi de anumite convingeri şi credinţe. Prin credinţe nu mă refer strict la credinţele religioase, dar nici la cele banale, cotidiene (politice, etc), ci la cele care intră īn atenţia filosofiei.
Sper că aceste discuţii să se oprească la a discuta credinţe, fără a judeca persoanele şi categoriile de persoane, avānd īn vedere observaţia că istoriile noastre sunt diferite şi din acestea multe lucruri nu le alegem noi īn viaţă.

Deşi IoanV a spus limpede ce temă doreşte să fie abordată aici (şi cum), văd că discuţia se īncinge nefiresc de mult pe marginea unui tip particular de credinţă -- cea religioasă.

N-ar fi mai interesant să revenim la o perspectivă mai largă, aşa cum propunea iniţial IoanV?

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
entropy
mesaj 13 Oct 2006, 04:30 PM
Mesaj #85


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



Exista literatura de specialitate in care subiectul "credinta" abordat sub toate aspectele.

Philosophical Foundations of Neuroscience - (Bennett, Hacker) e o carte foarte interesanta care trateaza si acest subiect.Pe cat e de pompos titlul cartii pe atat e de clar si elocvent continutul. Credinta ferma in improbabilitati este prezentata ca un viciu.
Nu fac apel la autoritate (cum s-ar grabi cineva sa concluzioneze) ci doar propun sa parcurgem un drum batatorit de oameni care chiar incearca sa descifreze misterul "Om".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Oct 2006, 06:26 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Amenhotep)
văd că discuţia se īncinge nefiresc de mult pe marginea unui tip particular de credinţă -- cea religioasă.
Nu-i nicio problema, subiectul e acum "la moda" pe han, asa ca, sa il "frigem" pe toate partile.
Evident, credinta de care ne agatam fiecare depinde mult de propria structura a personalitatii, inclinatiile si aspiratiile ei. Ar fi chiar neplacut sa fim toti la fel, ca o copie xerox a unui document. De aceea cred ca nu prea isi au locul nici judecatile definitive sau categorice. Mult mai instructiv este daca explicam fiecare de ce alegem o anumita perspectiva, credinta, punind in valoare optiunile noastre in loc sa ne grabim a condamna optiunile altora...
QUOTE (entropy)
Nu fac apel la autoritate (cum s-ar grabi cineva sa concluzioneze) ci doar propun sa parcurgem un drum batatorit de oameni care chiar incearca sa descifreze misterul "Om".
Drumuri batatorite sunt in mai multe directii. Fara a face apel la autoritate wink.gif despre cartile de inteligenta emotionala sale lui D. Goleman sau teoriile lui Damasio, Antonio, ce zici? Cit despre asimilarea credintei bolilor psihice, fara alte argumente decit tot cele oferite de persoane cu tipologii "rationale", am mai spus, cred ca e o aberatie. Si eu cunosc literatura apreciata a unor medici psihiatri care considera credinta cit se poate de sanatoasa. O sa ne intrecem acum in autoritati?
Ai formulat judecati la adresa credinciosilor. Nu uita ca in acest caz tu esti cel care judeca si are nevoie de aceasta judecata...

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Oct 2006, 06:40 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 17 Oct 2006, 06:37 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (entropy @ 13 Oct 2006, 05:02 PM)
abureala,
Am spus mai devreme " Credinta religioasa este o boala psihica mai mult sau mai putin grava. " Poate fi irelevanta atunci cand nu este ferma,stricta.
Nu consider credinciosul nevrotic decat atunci cand credinta lui dogmatica este foarte ferma si actioneaza in consecinta irational (de la recluziune pana la sinucidere in numele credintei lui)...

Si Hristos a murit pentru credinta sa. Si a fost foarte ferm. Si toti cei care ii vezi in calendarul bisericesc. In fiecare zi sunt mucenici. Si culmea sunt sarbatoriti. Si Sfantul Nicolae a fost tot un "dogmatic" de genul acesta, dar uite ca e foarte apreciat. Si nu de tine, care esti nesemnificat din orice punct de vedere, ci de o lume intreaga. "Nebunii" astia raman. "Sanatosi" ca tine pier in anonimat.

Halal blasfemii ce ai putut rosti, ca un om fara Dumnezeu ce esti.
Si e valabil nu numai pentru el, ci pentru "toti ce ati fost de un gand" cu el.

Acest topic a fost editat de abureala: 17 Oct 2006, 06:40 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 02:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman